Neděle 29. března 2020, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. března 2020 Taťána

Škola pro sluchově postižené v Hradci má unikátní systém vzdělávání

  8:30aktualizováno  8:30
Královéhradecká škola pro sluchově postižené rozšíří péči o nejmenší klienty. Jako jediná v Česku pomáhá dětem se sluchovou vadou od narození až po dospělost a je jedinou v republice, která vzdělává tlumočníky do českého znakového jazyka.

Unikátní výuka ve škole pro sluchově postižené ve Štefánikově ulici v Hradci Králové | foto: Martin Veselý, MAFRA

Když Japonci na pařížské konferenci Světové federace neslyšících loni v létě informovali o převratné novince v zemi vycházejícího slunce, kde nedávno zavedli bilingvální vzdělávání, výprava z Hradce Králové se mohla jen široce usmívat.

Dvojjazyčný vzdělávací systém, kdy se děti učí souběžně v českém znakovém jazyce i v mluvené češtině, tu je už několik let. A nejen to, hradecká Vyšší odborná škola, Střední škola, Základní škola a Mateřská škola ve Štefánikově ulici je jedinou v republice, která vzdělává tlumočníky do českého znakového jazyka.

Fotogalerie

A také jedinou, kde se dětem věnují od narození až po dospělost. Kombinuje totiž sociální službu takzvané rané péče a speciální pedagogické centrum (SPC) pro vzdělávání dětí se sluchovým postižením.

„Když dítě navštěvuje samostatnou ranou péči, v šesti letech rodičům řeknou na shledanou, najděte si nějaké SPC. Dítě přechází do jiného zařízení a vytrácí se kontinuita. My toto propojení jako jediní v republice zajišťujeme. Rodič chodí na jedno místo a my můžeme s dítětem pracovat od raného věku,“ popisuje ředitelka Iva Rindová.

Škola chystá další pobočky

Jde o jedinou školu pro neslyšící v kraji a současně o jediné centrum rané péče v regionu, které má i pobočku v Praze a letos chystá další dvě v Brně a Českých Budějovicích. Rodiny dojíždějí za odborníky do Hradce Králové z celé republiky, většinou jednou týdně. Možnost pracovat s dětmi kontinuálně už od narození považuje ředitelka za klíčovou.

„Pokud se promarní věk do šesti let, pak je rozvoj komunikace a jazyka velmi obtížný a už nemůžeme dosáhnout výsledků, kterých dosáhneme propojenou a komplexní péčí, do níž jsou zapojení lékaři, logopedi, surdopedi a speciální pedagogové,“ upozorňuje ředitelka.

Dítě se k odborníkům dostává ihned po prokázání podezření na sluchovou vadu, k němuž často dochází ještě v porodnici. Pracovníci centra pomáhají rodině vyrovnat se s nečekanou situací a naučí rodiče, jak s dítětem komunikovat.

Nové centrum za 46 milionů

Propojení obou oborů ve škole funguje už třetím rokem a nese první výsledky. Dosud však lékaři a speciální pedagogové působili v provizorních podmínkách bývalé ošetřovny. Teď dostanou nové zázemí. Královéhradecký kraj za 46,6 milionu korun vybuduje ve škole Centrum komplexní podpory pro rodiny se sluchovým postižením. Vznikne nástavbou patra na budově mateřské školy a kraj na něj získal 90procentní dotaci z programu IROP. Financování už schválili krajští zastupitelé.

„Na sklonku roku jsme získali stavební povolení, aktualizovali jsme prováděcí dokumentaci a nyní vyhlásíme veřejnou zakázku na dodavatele stavby,“ říká krajská radní pro školství Martina Berdychová (STAN+VČ).

Projekt oproti původním odhadům z roku 2017 podražil o 12 milionů korun, a to hlavně kvůli nárůstu cen na trhu. Kvůli požadavkům úřadů projektant zvětšil parkoviště, přibyla také venkovní pergola nebo rekonstrukce sociálek v mateřské škole. Podíl kraje na financování se tak zvýšil. Součástí stavby je také venkovní schodiště a výtah. Hotovo musí být nejpozději v září 2022.

„V patře vzniknou nejen odborné pracovny, ale i výuková místnost ke vzdělávání rodičů v českém znakovém jazyce, velká herna, diagnostické pracoviště pro foniatra, budou tam logopedi či surdopedi,“ popisuje Iva Rindová.

Zcela nový systém vzdělávání

Centrum bude sloužit i ke vzdělávání pedagogů na běžných školách, kam díky inkluzi docházejí děti se sluchovou vadou. Počítá se s odbornými přednáškami a kurzy pro učitele mateřských a základních škol.

Na to, jak vzdělávat hendikepované děti v běžných školách chtějí v Hradci Králové vytvořit zcela novou metodiku, která dosud v Česku chybí. Kraj na ni žádal o dotaci z evropských fondů. Tříletý projekt měl stát 24 milionů korun, jenže v dotačním programu na inovace v pedagogice je plno a nyní se čeká, zda ministerstvo školství navýší alokované peníze.

„Chceme do Česka přenést zahraniční zkušenosti. Rozvoj bilingválního vzdělávání, které v Česku zatím chybí, bude zaměřený na děti z mateřských, základních i středních škol. Zkušenosti čerpáme hlavně z Gallaudetovy univerzity ve Washingtonu, která je na světové špičce,“ nastiňuje Berdychová. Právě v Americe už metodika pro rané vzdělávání i modelové školy existuje a je velmi úspěšná. Hradecká škola navíc zaměstnává dva pedagogy, kteří ve Washingtonu působili.

„Jedna kolegyně dělala na Gallaudetu ranou péči 18 let a další kolega je rodilý Američan, který vede naši školu tlumočení. Zkušenosti získáváme přes ně, ale chtěli bychom to ještě zintenzivnit. Chceme vytvořit odborné metodiky zaměřené na vzdělávání neslyšících dětí,“ vysvětluje ředitelka školy.

Podle ní dosud v Česku chybí systém, jak tyto děti vzdělávat, jak rozvíjet jejich komunikaci a podporovat je, aby základní školu vycházeli se srovnatelnými znalostmi a dovednostmi jako jejich zdraví spolužáci.

„S nástupem inkluze děláme na dětech experimenty a chceme dokazovat, že úplně neslyšící dítě může někde v rohu sedět s asistentkou, která neovládá komunikaci a víceméně pracuje za něj. To jsou věci, které v naší republice nejsou řešeny,“ upozorňuje na fatální mezery v inkluzním vzdělávání Rindová. Škola proto vytvořila centrum pro podporu inkluze, kde pedagogy učí s hendikepovanými dětmi pracovat.

„Musí mít zajištěnou komunikaci buď kochleárním implantátem nebo dokonalým sluchadlem, protože jinak je vyčleněno z dětského kolektivu a nedochází k rozvoji jeho sociálních vazeb,“ uzavírá.

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 1. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Nová bilance koronaviru v Česku: 1925 nakažených a devět mrtvých

Koronavirus má v Česku již devět obětí. Pozitivně testováno bylo 1925 lidí. Za posledních 24 hodin přibylo 271 případů....

Stát nabízí Nečesanému s rodinou místo 45 milionů odškodného jen přes jeden

Ministerstvo spravedlnosti zamítlo požadavek Lukáše Nečesaného a jeho rodiny na 45 milionů odškodného za neoprávněné...

V Krkonoších se zranil lyžař, nelegálně se pohyboval v první zóně parku

Posádka letecké záchranné služby Hradec Králové v sobotu v poledne zachraňovala mladého skialpinistu ve Velké Studniční...

Koronavirus na hematologické klinice. V karanténě jsou zaměstnanci i pacienti

Fakultní nemocnice Hradec Králové má tři pacienty oddělení IV. interní hematologické kliniky s nemocí COVID-19....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé prchající do Krkonoš před epidemií opakují dávný model uvažování

Už před staletími se lidé utíkali do bezpečí Krkonoš. V málo osídlených oblastech se chtěli skrýt právě i před...

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky

Motocyklista se na Rychnovsku srazil s autem. Zřejmě nezvládl předjíždění

U Čestic na Rychnovsku se v pátek srazil motocykl s osobním vozidlem. Jednačtyřicetiletý řidič motocyklu později na...

Příbuzní Nečesaného stáhnou žalobu na odškodné. On sám chce dál 20 milionů

Příbuzní Lukáše Nečesaného stáhnou žaloby, kterými se chtěli domáhat odškodného za jeho stíhání kvůli pokusu o vraždu...

Recese už tu byla před pandemií, teď se nesmírně prohloubí, říká šéf Atasu

Brutálním způsobem se může koronavirová krize podepsat na průmyslu v Královéhradeckém kraji. V rozhovoru pro MF DNES to...

Zachraňme antilopu. Češi platí a zajišťují vzdělávání dětí v Senegalu

Na politiku, vládu i ekonomickou realitu, k nimž se přidal koronavirus, naráží královédvorský safari park v Senegalu,...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na iDNES.cz