Jako v Alpách by si v následujících letech mohli připadat lyžaři rekreující se v Peci pod Sněžkou. Nový nájemce, o kterém rozhodl Český svaz tělesné výchovy (ČSTV), jemuž areál patří, by v následujících 20 letech chtěl z Pece vybudovat konkurenceschopný resort. Vznikne nová lanovka, rozšíří se sjezdovky a hlavně se areál propojí s nedalekými lyžařskými středisky na Černé hoře a v Janských Lázních.
"Už od začátku letošní zimní sezony by měly být pro všechny areály ve východních Krkonoších společné jízdenky. Pokud si lyžař koupí jízdenku v Peci pod Sněžkou, může na ni jezdit i v ostatních střediscích. Na jeden lístek tak může využít šest lanovek a 30 vleků. Systém doprovodí i skibusové linky," upřesnil Petr Hynek, jednatel firmy Mega Plus, která areál v Peci pod Sněžkou získala do pronájmu na 20 let.
Firma se zavázala platit za jeho pronájem 15 milionů korun ročně a v horizontu 20 let do něj investovat 350 milionů. Smlouvu ještě odsouhlasí valná hromada skiareálu v Peci.
"V úterý pronájmy odsouhlasili lyžaři a ve středu ČSTV, neexistuje proto žádná překážka, která by bránila finálnímu odsouhlasení valnou hromadou skiareálu," uvedl generální sekretář ČSTV Jan Boháč.
Do Špindlerova Mlýna nájemce investuje 800 milionů
Kromě toho středeční mimořádná valná hromada ČSTV rozhodla i o pronájmu areálu ve Špindlerově Mlýně. Následujících dvacet let tak bude známé krkonošské středisko provozovat firma Melida, v níž mají podíl společnosti Snowhill a Tatra Mountain Resort, obě po padesáti procentech.
"Roční nájemné za areál bude činit bez DPH 43,8 milionů korun ročně," uvedl Boháč. Firma navíc během dvaceti let musí do střediska nad běžnou údržbu investovat 800 milionů korun.
Co ve středu rozhodla valná hromada ČSTVSkiareál v Peci pod Sněžkou pronajala na 20 let firmě Mega Plus zkušeného podnikatele Richarda Kirniga. Ta za pronájem zaplatí 15 milionů korun ročně a v areálu navíc proinvestuje 350 milionů korun. Skiareál Špindlerův Mlýn do dvacetiletého pronájmu získala firma Melida, která je konsorciem slovenské Tatra Mountain Resorts a společnosti Snowhill, za 43,8 milionů korun ročně. Do areálu navíc přislíbila investovat 800 milionů korun. |
Nájemci obou skiareálů plánují především výstavbu nových lanovek a vleků. Ve špindlerovském Svatém Petru by měly vzniknout tři nové lanovky se šesti až osmi sedačkami. Firma by rovněž chtěla mezi sebou propojit hlavní lyžařské kopce Medvědín, Hromovku a Pláně.
Lyžaři a ČSTV nájmy po deseti letech vyhodnotí. "Ve smlouvách jsou ustanovení, která dávají akcionářům po deseti letech možnost přehodnocení. Pokud by nebylo vše podle jejich představ, můžou po této době smlouvu upravovat. Vše je tímto způsobem otevřené a pod kontrolou," uvedl Boháč.
Z krkonošských areálů pod správou ČSTV zůstane už jen středisko v Harrachově v Libereckém kraji.
Se změnou provozovatelů obou středisek dojde i k úpravám cen jízdenek na sjezdovkách. Lyžaři v Peci pod Sněžkou si za denní jízdenku připlatí zhruba pět procent.
"Jediným důvodem změny cen budou zvyšující se ceny nafty a rostoucí DPH, na které bohužel musíme reagovat. Ceny ve středisku byly stejné už od roku 2005 a od té doby jen cena litru nafty narostla o hromadu korun. Stroje, které používáme, jí spotřebují velké množství," řekl Petr Hynek, jednatel firmy Mega Plus, která si areál pronajala. Jednodenní permanentka tak podraží z 590 na 620 korun.
Nájemce skiareálu ve Špindlerové Mlýně pro následující sezonu o zdražení jízdného na vlecích neuvažuje. V dalších letech by se ceny měly odvíjet od investic do areálu.