Skiareály v Krkonoších se spojí, jednotná jízdenka bude platit už letos

  20:10aktualizováno  20:10
Lyžařský areál v Peci pod Sněžkou by se v následujících dvaceti letech měl stát součástí velkolepého resortu Východní Krkonoše, který v sobě spojí pět lyžařských areálů. Novinkou letošní sezony bude jednotná jízdenka pro více areálů.

Stejná jízdenka bude letos platit nejen v Peci pod Sněžkou, ale i okolních skiareálech. | foto: Alexandra MlejnkováČTK

Jako v Alpách by si v následujících letech mohli připadat lyžaři rekreující se v Peci pod Sněžkou. Nový nájemce, o kterém rozhodl Český svaz tělesné výchovy (ČSTV), jemuž areál patří, by v následujících 20 letech chtěl z Pece vybudovat konkurenceschopný resort. Vznikne nová lanovka, rozšíří se sjezdovky a hlavně se areál propojí s nedalekými lyžařskými středisky na Černé hoře a v Janských Lázních.

"Už od začátku letošní zimní sezony by měly být pro všechny areály ve východních Krkonoších společné jízdenky. Pokud si lyžař koupí jízdenku v Peci pod Sněžkou, může na ni jezdit i v ostatních střediscích. Na jeden lístek tak může využít šest lanovek a 30 vleků. Systém doprovodí i skibusové linky," upřesnil Petr Hynek, jednatel firmy Mega Plus, která areál v Peci pod Sněžkou získala do pronájmu na 20 let.

Firma se zavázala platit za jeho pronájem 15 milionů korun ročně a v horizontu 20 let do něj investovat 350 milionů. Smlouvu ještě odsouhlasí valná hromada skiareálu v Peci.

"V úterý pronájmy odsouhlasili lyžaři a ve středu ČSTV, neexistuje proto žádná překážka, která by bránila finálnímu odsouhlasení valnou hromadou skiareálu," uvedl generální sekretář ČSTV Jan Boháč.

Do Špindlerova Mlýna nájemce investuje 800 milionů

Kromě toho středeční mimořádná valná hromada ČSTV rozhodla i o pronájmu areálu ve Špindlerově Mlýně. Následujících dvacet let tak bude známé krkonošské středisko provozovat firma Melida, v níž mají podíl společnosti Snowhill a Tatra Mountain Resort, obě po padesáti procentech.

"Roční nájemné za areál bude činit bez DPH 43,8 milionů korun ročně," uvedl Boháč. Firma navíc během dvaceti let musí do střediska nad běžnou údržbu investovat 800 milionů korun.

Co ve středu rozhodla valná hromada ČSTV

Skiareál v Peci pod Sněžkou pronajala na 20 let firmě Mega Plus zkušeného podnikatele Richarda Kirniga. Ta za pronájem zaplatí 15 milionů korun ročně a v areálu navíc proinvestuje 350 milionů korun.

Skiareál Špindlerův Mlýn do dvacetiletého pronájmu získala firma Melida, která je konsorciem slovenské Tatra Mountain Resorts a společnosti Snowhill, za 43,8 milionů korun ročně. Do areálu navíc přislíbila investovat 800 milionů korun.

Nájemci obou skiareálů plánují především výstavbu nových lanovek a vleků. Ve špindlerovském Svatém Petru by měly vzniknout tři nové lanovky se šesti až osmi sedačkami. Firma by rovněž chtěla mezi sebou propojit hlavní lyžařské kopce Medvědín, Hromovku a Pláně.

Lyžaři a ČSTV nájmy po deseti letech vyhodnotí. "Ve smlouvách jsou ustanovení, která dávají akcionářům po deseti letech možnost přehodnocení. Pokud by nebylo vše podle jejich představ, můžou po této době smlouvu upravovat. Vše je tímto způsobem otevřené a pod kontrolou," uvedl Boháč.

Z krkonošských areálů pod správou ČSTV zůstane už jen středisko v Harrachově v Libereckém kraji.

Se změnou provozovatelů obou středisek dojde i k úpravám cen jízdenek na sjezdovkách. Lyžaři v Peci pod Sněžkou si za denní jízdenku připlatí zhruba pět procent.

"Jediným důvodem změny cen budou zvyšující se ceny nafty a rostoucí DPH, na které bohužel musíme reagovat. Ceny ve středisku byly stejné už od roku 2005 a od té doby jen cena litru nafty narostla o hromadu korun. Stroje, které používáme, jí spotřebují velké množství," řekl Petr Hynek, jednatel firmy Mega Plus, která si areál pronajala. Jednodenní permanentka tak podraží z 590 na 620 korun.

Nájemce skiareálu ve Špindlerové Mlýně pro následující sezonu o zdražení jízdného na vlecích neuvažuje. V dalších letech by se ceny měly odvíjet od investic do areálu.

Nejčtenější

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Z hlíny hřbitova lezly kosti i čelist. Přeháníte, odbyli stěžovatelku

Ostatky na hřbitově v Novém Bydžově

Zanedbané hroby v Novém Bydžově na Královéhradecku „ožívají“. V hlíně se tu totiž objevily zuby a kosti. Je to obecný...

Dlouhé roky příprav skončily, u Opatovic začala stavba D35 do Časů

Ve čtvrtek začala v Opatovicích nad Labem stavba dálnice D35.

V Opatovicích nad Labem slavnostně zahájili stavbu úseku dálnice D35 do Časů. Po dokončení plánovaném na rok 2022 se...

POHLED: Vynášel Erat doma koš? Nebo čím si zasloužil snížit trest?

Brněnští hokejisté Zbyněk Michálek (vlevo) a Martin Erat útočí na branku Zlína.

V pondělí měl ještě coby „trestanec“ sedět na tribuně a do samotného play off naskočit až v úterý. Až ve druhém zápase...

Na Trutnovsku se auto střetlo s motorkářem. Ten na místě zemřel

Mezi Rozsečí a Hodonínem na Blanensku zemřel motocyklista, čelně se srazil s...

K tragické dopravní nehodě v neděli odpoledne vzlétl vrtulník letecké záchranné služby. Řidička osobního auta vjela v...

Další z rubriky

Zubaři scházejí hlavně na Rychnovsku, třetina se navíc chystá do penze

Ilustrační snímek

Najít zubaře je i v Královéhradeckém kraji čím dál těžší. Nejhorší situace je na Rychnovsku, kde odchod do penze...

Z hlíny hřbitova lezly kosti i čelist. Přeháníte, odbyli stěžovatelku

Ostatky na hřbitově v Novém Bydžově

Zanedbané hroby v Novém Bydžově na Královéhradecku „ožívají“. V hlíně se tu totiž objevily zuby a kosti. Je to obecný...

VIDEO: Bledule ozdobily hektar v parku u kosteleckého zámku Kinských

Zámecký park v Kostelci nad Orlicí zdobí koberce bledulí.

Statisíce bledulí rozkvetly v zámeckém parku v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku. V zalesněné nivě řeky je jich hotová...

Najdete na iDNES.cz