Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Skálu odlámali, aby projely kamiony se dřevem. Lidé za to správě CHKO spílají

  10:20
Řada lidí z Náchodska se ostře ohradila proti rozhodnutí Správy CHKO Broumovsko, která kvůli odvozu vytěženého dřeva povolila poničení dvou skal na oblíbené Pánově cestě poblíž Kovářovy rokle. Oblast patří ke zdejším přírodním skvostům a skalní město Hvězda k vyhlášeným turistickým cílům. Správa si za rozhodnutím stojí.

Správci Chráněné krajinné oblasti Broumovsko z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR v úterý uvedli, že na Pánově cestě v Polických stěnách bylo v ostré zatáčce ve skalní soutěsce odlámáno několik metrů skály.

Uvedli, že na cestě, která je v koruně široká pouhé tři metry, hrozilo při průjezdu dlouhých nákladních vozů se dřevem poškození skály i lesní techniky. O povolení k odstranění části skály požádal podle správců vlastník lesa, tedy Benediktinská hospodářská správa Břevnov.

Skála na Pánově cestě v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko v roce 2007 (revírník Lesů ČR ukazuje, kde překážel výčnělek skály) a v roce 2021.

Vysvětlení přišlo několik dní poté, co se na sociálních sítí strhla ostrá kritika. Desítky uživatelů například sdílely příspěvek známého horolezce Petra Johna, který na Facebooku zveřejnil fotky z daného místa, aby upozornil, že se mu zásahy ve skalách nelíbí. 

Desítky dalších lidí na kritiku ve svých komentářích navázaly, stejně jako pod příspěvkem na profilu CHKO Broumovsko.

Výsledek práce lesníků na první pohled opravdu nepůsobí dobře. Poničených skal kousek od známého trampského srubu Red West, který stojí na úpatí srázu, si při procházce nelze nevšimnout. Okolo se válí zbylá hromada rozlámaného pískovce.

Ochranáři z CHKO Broumovsko přiznávají, že udělení výjimky zvažovali, nakonec však podle mnohých nešetrný zásah povolili. 

„Předpokládáme, že zatížení cesty se výrazně zvýší kvůli kůrovcovým těžbám. Odtěžená plocha je velká asi tři krát čtyři metry, ve vlhkém prostředí skála opět brzy poroste mechy a lišejníky. Stopy po historických úpravách skal, po lámání kamene nebo po stavbě lesních cest z pískovcových bloků jsou na Broumovsku k vidění na mnoha místech. Tato skála na dně údolí není významným skalním útvarem, nedochovaly se na ní žádné historické ani geodetické značky. Nyní bude cesta bezpečně průjezdná,“ prohlásil Petr Kuna z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Téma v regionu rezonuje

Autora textu jen během uplynulého víkendu oslovilo nezávisle na sobě několik lidí z Police nad Matují, Hlavňova a dalších blízkých míst, kteří jsou udělením výjimky a výsledným pohledem zklamáni. Někteří argumentují, že mohli dělníci poničené skály alespoň zahladit, jiní jsou zcela proti zásahu. 

„Já pořád nedokážu pochopit, jak to mohl někdo udělat, ještě v přírodní rezervaci. Prostě příroda stranou a zisky někomu tečou. Fakt mě to dostalo,“ uvedl jeden ze zdejších rodáků. A na Facebooku se přidávají další. 

„V naprosté pokoře a úctě k těmto místům se hned vedle v rokli pohybuju bos. A pak tam někdo vyprasí toto,“ napsal například jeden z uživatelů. 

„Tento problém je nyní všude, takto zničený je Ostaš, Slavný, Bělý. Už mě to taky pěkně štve, ten bordel, koleje hluboké minimálně po kolena,“ připojila se jiná pisatelka.

„To dřevo se tam vozilo už před 20 lety a dalo se tam projet s návěsem. Takže argumentace, že nešlo dřevo odvézt, je lichá a je to pouhá smyšlenka. To, co tady předvádí CHKO je ohromná ostuda. Jen běda, když chcete přespat v lese nebo se projet mimo vyznačené trasy, to vám vyhrožují pokutou, ne-li vězením. Na co je tomuto regionu organizace jako je CHKO? Jen pro zlost,“ míní další kritik rozhodnutí Správy.

CHKO tvrdí, že podobný zásah ze stejného důvodu byl v pískovcových skalách Broumovska v minulosti povolen i jinde. 

„Konkrétně na konci devadesátých let na Kraví hoře v Adršpašsko-teplických skalách. Dnes tam už skalní povrch zcela zestařel a nepoutá pozornost,“ uvedl Petr Kuna. V blízké době se podle správců výrazně zvýší zatížení Pánovy cesty kvůli odvozu dřeva. 

„Nedostupnost zdejších skalních terénů totiž způsobuje, že se nedaří zastavit napadení smrkových porostů kůrovcem. Na hřebeni Broumovských a Polických stěn se ohniska kůrovce koncem léta zvětšila nebo propojila. Dříví bude potřeba dopravovat operativně všemi typy odvozních souprav. Na úplně nedostupných místech zůstanou napadené porosty bez zásahu stát, zcela ponechány přírodním procesům, obranná opatření proti šíření kůrovce pak budou v okolí,“ vysvětlil Kuna.

„Naprosto směšné pseudovysvětlení. Momentálně se s typickým tunelovým viděním vše jednorozměrně a krátkozrace podřizuje těžbě kůrovcového dřeva, což je efemerní problém (způsobený jinými idiotskými rozhodnutími v minulosti), kdežto tento následek je trvalý. Přirozený povrch skály byl narušen do hloubky a nyní bude extrémně náchylná k další erozi po velmi dlouhou dobu. Nemluvě o estetické stránce zásahu,“ argumentuje na Facebooku CHKO Broumovsko třeba Pavel Zatloukal. 

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Martin Hanousek, Jan Birke, Zdeněk Ondráček, Luďka Tomešová, Klára Dostálová, Vladimíra Lesenská, Ivan Adamec, Martin Jiránek

  • Nejčtenější

Neukáznění turisté na Sněžce ničí geologický proces trvající tisíce let

Povrch Sněžky je v neustálém pohybu, naše nejvyšší hora tak kromě turistů přitahuje odborníky kvůli geologickým jevům....

Drzost nezná mezí. Řidiči si v Krkonoších jezdí, kde chtějí. Klidně i na vrcholy

Premium Motorkáři a jezdci na čtyřkolkách, kteří se prohánějí v chráněných lokalitách Krkonošského národního parku, kde nemají...

Po čtrnáctileté dívce pátrá policie třetí den. Svědci ji viděli v černé paruce

Od pátečních ranních hodin pátrají policisté po čtrnáctileté dívce ze Dvora Králové nad Labem, která už o den dříve...

Prý jsem nebezpečný, diví se farář, jenž přes protesty buduje komunitu

Premium Když se před dvěma lety dobrušský farář Augustín Slaninka rozhodl vybudovat na samotě v Běstvinách u Dobrušky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při srážce s autem na Trutnovsku zemřel motorkář, spolujezdkyně je zraněná

Na Trutnovsku zemřel po srážce s osobním autem čtyřiadvacetiletý motorkář. Jeho spolujezdkyni přepravil vrtulník ve...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

OBRAZEM: Osvětlovací „lízátka“ čekají na hradeckém stadionu na renovaci

Čtyři stožáry s osvětlením, ikonická lízátka na fotbalovém stadionu v Hradci Králové, jdou k zemi jeden za druhým. Čeká...

Nádraží, kde se zastavil čas. Krkonošská železnice má šanci na záchranu

Premium Zchátralé budovy, pasoucí se slepice, ticho. Na nádražích u trasy krkonošské železnice z Martinic do Rokytnice nad...

Zánik nám nehrozí, míní poslanec a krajský lídr komunistů Ondráček

Podle průzkumů veřejného mínění před volbami komunisté spadli pod pětiprocentní hranici a je možné, že se poprvé do...

V Hradci Králové vrazil trolejbus do nákladního auta, zranil se cestující

V Sokolské ulici v Hradci Králové ráno naboural trolejbus. Srazil se s nákladním autem. Na místě zasahovali hasiči a...

Advantage Consulting, s.r.o.
SALES MANAGER (40-50.000 CZK)

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...