Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. února 2023 Milada

Skálu odlámali, aby projely kamiony se dřevem. Lidé za to správě CHKO spílají

  10:20
Řada lidí z Náchodska se ostře ohradila proti rozhodnutí Správy CHKO Broumovsko, která kvůli odvozu vytěženého dřeva povolila poničení dvou skal na oblíbené Pánově cestě poblíž Kovářovy rokle. Oblast patří ke zdejším přírodním skvostům a skalní město Hvězda k vyhlášeným turistickým cílům. Správa si za rozhodnutím stojí.

Správci Chráněné krajinné oblasti Broumovsko z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR v úterý uvedli, že na Pánově cestě v Polických stěnách bylo v ostré zatáčce ve skalní soutěsce odlámáno několik metrů skály.

Uvedli, že na cestě, která je v koruně široká pouhé tři metry, hrozilo při průjezdu dlouhých nákladních vozů se dřevem poškození skály i lesní techniky. O povolení k odstranění části skály požádal podle správců vlastník lesa, tedy Benediktinská hospodářská správa Břevnov.

Skála na Pánově cestě v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko v roce 2007 (revírník Lesů ČR ukazuje, kde překážel výčnělek skály) a v roce 2021.

Vysvětlení přišlo několik dní poté, co se na sociálních sítí strhla ostrá kritika. Desítky uživatelů například sdílely příspěvek známého horolezce Petra Johna, který na Facebooku zveřejnil fotky z daného místa, aby upozornil, že se mu zásahy ve skalách nelíbí. 

Desítky dalších lidí na kritiku ve svých komentářích navázaly, stejně jako pod příspěvkem na profilu CHKO Broumovsko.

Výsledek práce lesníků na první pohled opravdu nepůsobí dobře. Poničených skal kousek od známého trampského srubu Red West, který stojí na úpatí srázu, si při procházce nelze nevšimnout. Okolo se válí zbylá hromada rozlámaného pískovce.

Ochranáři z CHKO Broumovsko přiznávají, že udělení výjimky zvažovali, nakonec však podle mnohých nešetrný zásah povolili. 

„Předpokládáme, že zatížení cesty se výrazně zvýší kvůli kůrovcovým těžbám. Odtěžená plocha je velká asi tři krát čtyři metry, ve vlhkém prostředí skála opět brzy poroste mechy a lišejníky. Stopy po historických úpravách skal, po lámání kamene nebo po stavbě lesních cest z pískovcových bloků jsou na Broumovsku k vidění na mnoha místech. Tato skála na dně údolí není významným skalním útvarem, nedochovaly se na ní žádné historické ani geodetické značky. Nyní bude cesta bezpečně průjezdná,“ prohlásil Petr Kuna z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Téma v regionu rezonuje

Autora textu jen během uplynulého víkendu oslovilo nezávisle na sobě několik lidí z Police nad Matují, Hlavňova a dalších blízkých míst, kteří jsou udělením výjimky a výsledným pohledem zklamáni. Někteří argumentují, že mohli dělníci poničené skály alespoň zahladit, jiní jsou zcela proti zásahu. 

„Já pořád nedokážu pochopit, jak to mohl někdo udělat, ještě v přírodní rezervaci. Prostě příroda stranou a zisky někomu tečou. Fakt mě to dostalo,“ uvedl jeden ze zdejších rodáků. A na Facebooku se přidávají další. 

„V naprosté pokoře a úctě k těmto místům se hned vedle v rokli pohybuju bos. A pak tam někdo vyprasí toto,“ napsal například jeden z uživatelů. 

„Tento problém je nyní všude, takto zničený je Ostaš, Slavný, Bělý. Už mě to taky pěkně štve, ten bordel, koleje hluboké minimálně po kolena,“ připojila se jiná pisatelka.

„To dřevo se tam vozilo už před 20 lety a dalo se tam projet s návěsem. Takže argumentace, že nešlo dřevo odvézt, je lichá a je to pouhá smyšlenka. To, co tady předvádí CHKO je ohromná ostuda. Jen běda, když chcete přespat v lese nebo se projet mimo vyznačené trasy, to vám vyhrožují pokutou, ne-li vězením. Na co je tomuto regionu organizace jako je CHKO? Jen pro zlost,“ míní další kritik rozhodnutí Správy.

CHKO tvrdí, že podobný zásah ze stejného důvodu byl v pískovcových skalách Broumovska v minulosti povolen i jinde. 

„Konkrétně na konci devadesátých let na Kraví hoře v Adršpašsko-teplických skalách. Dnes tam už skalní povrch zcela zestařel a nepoutá pozornost,“ uvedl Petr Kuna. V blízké době se podle správců výrazně zvýší zatížení Pánovy cesty kvůli odvozu dřeva. 

„Nedostupnost zdejších skalních terénů totiž způsobuje, že se nedaří zastavit napadení smrkových porostů kůrovcem. Na hřebeni Broumovských a Polických stěn se ohniska kůrovce koncem léta zvětšila nebo propojila. Dříví bude potřeba dopravovat operativně všemi typy odvozních souprav. Na úplně nedostupných místech zůstanou napadené porosty bez zásahu stát, zcela ponechány přírodním procesům, obranná opatření proti šíření kůrovce pak budou v okolí,“ vysvětlil Kuna.

„Naprosto směšné pseudovysvětlení. Momentálně se s typickým tunelovým viděním vše jednorozměrně a krátkozrace podřizuje těžbě kůrovcového dřeva, což je efemerní problém (způsobený jinými idiotskými rozhodnutími v minulosti), kdežto tento následek je trvalý. Přirozený povrch skály byl narušen do hloubky a nyní bude extrémně náchylná k další erozi po velmi dlouhou dobu. Nemluvě o estetické stránce zásahu,“ argumentuje na Facebooku CHKO Broumovsko třeba Pavel Zatloukal. 

  • Nejčtenější

Řidič naboural do sochy Obřího trpaslíka, po kotrmelcích je z auta kus šrotu

Do dvousettunové sochy Obřího trpaslíka naboural řidič u Hořic na Jičínsku. S vozem vyjel ze silnice, škrtl o jednu z...

Umírají nevinní lidé, je to smutné. Ruský hokejista odsoudil válku na Ukrajině

Není tomu tak dávno, co se proháněl po extraligových kluzištích. V Hradci Králové skončil proto, že mu v České...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fotograf Vojíř bilancuje 60 let s ženským aktem, výstava je poslední

Královéhradecký fotograf Miloš Vojíř se velkou retrospektivou loučí s ženským aktem, jemuž byl věrný šedesát let....

Přetrvávající problémy s čipy omezují výrobu škodovek, automobilka ruší směny

Automobilka Škoda Auto v Kvasinách i Vrchlabí dál musí přeorganizovávat výrobu a rušit celé směny. Důvodem jsou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Malým pacientkám pomáhá i Žeryk. V Náchodě otevřeli dětskou gynekologii

Dětská gynekologie je nezastupitelný obor, ambulancí je však nejen v Královéhradeckém regionu málo. Jednu na konci...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Zavřené terasy straší v Hradci už dvanáct let, hrozí jejich další sesuv

Kdyby se volila ostuda Hradce Králové, zbídačené a částečně sesunuté severní terasy by musely být hodně vysoko. Jejich...

Silnice v Orlických horách jsou průjezdné, řidiče ale potrápí sněhové jazyky

Silnice mezi Šerlichem a Bedřichovkou v Orlických horách je od rána opět průjezdná. Asi pětikilometrový úsek byl...

Fotograf Vojíř bilancuje 60 let s ženským aktem, výstava je poslední

Královéhradecký fotograf Miloš Vojíř se velkou retrospektivou loučí s ženským aktem, jemuž byl věrný šedesát let....

Řidič naboural do sochy Obřího trpaslíka, po kotrmelcích je z auta kus šrotu

Do dvousettunové sochy Obřího trpaslíka naboural řidič u Hořic na Jičínsku. S vozem vyjel ze silnice, škrtl o jednu z...

Pozemek Borohrádek
Pozemek Borohrádek

Husova, Borohrádek, okres Rychnov nad Kněžnou
1 932 000 Kč

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

Z jídelníčku vyřadila zánětlivé potraviny. Za půl roku zhubla 9 kilo

Paní Petra byla vždy sportovně založená. Problém přišel po operaci nohou, kdy musela omezit sport, což se projevilo na...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...