VIDEO: Šimpanzice z Dvora Králové přišla o ledvinu a ochrnula. Už cvičí

  17:10aktualizováno  17:10
Samice šimpanze Chispi bojuje v Safari Parku ve Dvoře Králové s následky náročné operace. Veterinář jí před několika týdny odebral nemocnou ledvinu, jenže dvaatřicetileté zvíře při tom ochrnulo na levou polovinu těla. Už ale rehabilituje a vrací se jí cit. Ostatní šimpanzi ji naštěstí přijali zpět.

Veterinář doporučil operaci šimpanzice po ultrazvukovém vyšetření. Chispi bylo totiž dva dny před tím velmi špatně, projevovala příznaky silné střevní virózy.

„Na ultrazvuku jsme pak viděli velký nález podobný nádoru v horní pravé části břicha. O den později jsme proto přistoupili k operaci. Po otevření dutiny břišní se ukázal patologický kulovitý útvar. Jeho vyjmutí bylo vzhledem k jeho velikosti o váze 1,5 kilogramu a mnohanásobnému cévnímu propojení s okolím velmi náročné,“ popisuje zooložka Gabriela Linhart.

Operace trvala tři hodiny. Když veterinář odstranil útvar, ukázalo se, že se jedná o nefunkční a patologicky změněnou ledvinu obsahující hnis.

Po zákroku se však u šimpanzice projevily nečekané potíže. „Když se Chispi začala probouzet, všimli jsme si, že je něco špatně. Chtěla se posadit, ale nešlo jí to, jakýkoli pohyb pro ni byl velkým problém,“ říká ošetřovatelka Kristýna Korecová.

Veterinář shledal, že během operace nebo krátce po ní u samice došlo nejspíš k trombóze. Ta zapříčinila ochrnutí levé části těla - hrudní a pánevní končetiny a části obličeje.

Chispi proto zůstala oddělena od zbytku skupiny a ošetřovatelky ji začaly krmit namixovanou stravou pomocí hadičky. „Přibližně po prvním týdnu, už byla schopna přijímat potravu nastrouhanou, poté rozkrájenou na kousky a nyní už jí bez problému vše vcelku jako dříve,“ říká ošetřovatelka Korecová.

Ošetřovatelky rehabilitují se šimpanzem přes mříž

Součástí rekonvalescence je pro ni teď rozcvičování nepohyblivých částí těla. Ošetřovatelky rehabilitují se samicí skrz mříže každý den.

Fotogalerie

„Chispi je neuvěřitelně statečná a silná. Jakmile si uvědomila, že jí nejde hýbat ani rukou ani nohou, naučila se obratně pohybovat pomocí zbývajících končetin,“ doplňuje ošetřovatelka. Po pár týdnech od operace se však ukazuje, že se zvířeti do ochrnuté části začal znovu vracet cit.

Podle ošetřovatelů je nyní zapotřebí nejen péče o fyzický stav, ale i o duševní pohodu zvířete. Pro šimpanze je v této situaci zásadní, aby byl stále v kontaktu se skupinou a sociálně nestrádal.

Aby se rána zhojila, opice zůstala sama. Už se schází s ostatními

„Během prvních dnů, kdy Chispi musela být oddělena od ostatních členů rodiny, aby se jí bezpečně zhojila pooperační rána, mohla komunikovat s ostatními přes kontaktní „šupák“ sousední expozice. Nyní ji už na několik hodin denně spojujeme s dalšími šimpanzi. Má to nejen pozitivní vliv na psychiku všech členů skupiny, ale pro Chispi je to v této fázi stěžejní motivace k pohybu a postupnému zatěžování levé ruky i nohy, tedy k přirozené rehabilitaci,“ vysvětluje zooložka Gabriela Linhart.

„Máme radost, že skupina i po tak velkém zásahu funguje dál na sto procent a že ostatní členové nemají problém se s ní spojit a chovají se k ní ohleduplně. Samice Bonie se dokonce při jednom spojení snažila vzít Chispi do náruče a pomoct jí přesunout se jinam,“ vypráví ošetřovatelka Kristýna Korecová.

Návštěvníci si na Chispi budou muset ještě nějakou dobu počkat. Pavilon goril, který šimpanzi obývají spolu s dalšími primáty, je pro veřejnost sice otevřený, ale zoo omezila přístup do části, kde je Chispina ubikace. Samice teď podle ošetřovatelů potřebuje klid na rehabilitaci a zotavování.

Autor:

Nejčtenější

V Červeném Kostelci na Náchodsku se střílelo, na místě zůstali dva mrtví

Policie (ilustrační foto)

V pondělí odpoledne vystrašila obyvatele Červeného Kostelce na Náchodsku střelba. Policie podle serveru tn.cz našla v...

Ulice se pár dnů jmenovala Pod Ovčáčkem, ceduli s překlepem město vydraží

Vrchlabí plánuje dražbu cedule.

Lidé na sociálních sítích se baví „překlepem“ na ceduli označující novou ulici ve Vrchlabí. Radnice ji nechala osadit,...

Střelbu v Červeném Kostelci policie vyšetřuje jako vraždu, spor byl o dům

V rodinném domě v Červeném Kostelci se střílelo.

Policie vyšetřuje pondělní střelbu v rodinném domě v Červeném Kostelci na Náchodsku jako vraždu. Na místě zůstali dva...

Mladý muž klopýtl při přecházení trati a spadl pod rozjetý vlak

Alej Kaštanka na předměstí Hradce Králové (11. 9. 2019)

Mladý muž zemřel v neděli večer po srážce s vlakovou soupravou na trati mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Koleje...

Soudy odmítly potrestat pokousání dítěte, majitelé psa unikli i pokutě

Tibetská doga nebo také tibetský mastiff je jednou z největších psích ras.

Majitelé tibetské dogy, která v lednu 2017 v Trutnově potrhala v obličeji sedmiletou dívku, unikli potrestání. Policie...

Další z rubriky

Řidič svedl nehodu na D11 na pavouka v autě, předtím ale pil

Řidič havaroval nad ránem do svodidel na dálnici D11 (12. 9. 2019).

Z úleku nad pavoukem havaroval mladý šofér na dálnici D11 u Hradce Králové. Alespoň tak vysvětloval policistům, proč...

V Trutnově utekli klokani. Jednoho strážníci chytli, druhý protrhl síť

Mladý klokan se už zotavuje po operaci.

Dva mladí klokani utekli chovatelům v Trutnově. Když si je majitelé dovezli a chtěli je vypustit do výběhu, zvířata...

Stát počítá s dvoukolejkou z Hradce do Opatovic, ale nejasností neubývá

Alej Kaštanka na předměstí Hradce Králové (11. 9. 2019)

Zamýšlená stavba dvoukolejky z Hradce Králové do Opatovic dospěla k posouzení dopadů na životní prostředí EIA, jenže ji...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz