Soupis nejrůznějších závad na budově má už zhruba jeden tisíc položek. Poslední přibyly před třemi týdny, kdy ze stropu spadla omítka na ženu, která se účastnila semináře sociálních služeb a způsobila jí zranění krční páteře.
RegiocentrumSídlo Krajského úřadu v Hradci Králové vyjde na téměř 1,9 miliardy korun a kraj bude částku splácet 20 let. O stavbě, jejíž záruka končí letos na podzim, rozhodlo bývalé vedení kraje v čele s ODS. |
Z betonového stropu spadla omítka o ploše zhruba dvou až tří metrů čtverečných, odloupla se asi centimetrová vrstva.
"Omítky, to je nesmírně závažná závada, kterou si troufám ohodnotit jako život ohrožující. Musíme mít naprostou jistotu, že se něco takového nebude opakovat," říká náměstek hejtmana Vladimír Derner. Podle něj je logické, že tak velká stavba nějaké závady vykáže.
"Jenže soupis všech závad má k dnešnímu dni už téměř tisíc položek. Byť je stavba opravdu velká, problémů je na naše gusto už trochu moc," dodává Derner.
Firma se zraněné omluvila
Společnost Skanska, která sídlo kraje stavěla, už se zraněné ženě omluvila. "Ihned po incidentu jsme zahájili nápravná opatření, samozřejmě v rámci záruční lhůty, tedy na naše náklady," ubezpečuje mluvčí Skansky Lucie Nováková.
Firma už nechala prohlédnout a zkontrolovat všechny místnosti, kde je na stropě omítka a preventivně chce namontovat sádrokartony.
"Práce se na přání správy budovy zčásti přesouvají do letních měsíců vzhledem k prázdninovému provozu. Opravy dokončíme nejpozději do konce srpna tohoto roku. Ostatní závady reklamované po dobu záruční lhůty jsme z velké části odstranili nebo odstraňujeme," říká Nováková, podle které má být vše vyřešeno do konce záruční lhůty.
Nejvážnější závady na krajském úřadě* vadné izolace, kvůli nimž pak teklo stropy * padání omítky ze stropů * vlhkost v archivech, která je znemožňuje používat * trhlinky v omítce * výměna některých podlahových krytin * popraskaný beton v garážích |
Spadlá omítka patří k nejvážnějším závadám spolu s vadnými izolacemi, které se opravovaly v minulých letech a kvůli nimž se muselo rozkopat celé nové Pivovarské náměstí. Kvůli špatným izolacím totiž do budovy zatékalo.
Úředníci chytali vodu do kbelíků
Vlhkost se dostávala i do některých kanceláří a do vrchních pater podzemních garáží. Na několika místech, především v podatelně, kapalo ze stropu a úředníci v zimě dokonce vodu chytali do kbelíků.
Závady byly tak velké, že hrozilo i poškození elektroinstalace.
Množství nutných oprav je pozoruhodné také podle jednatele menší stavební firmy Vlastimila Vošlajera: "Zatékání do tak velké stavby nebo padání omítek, to je opravdu závažné. Kdyby se nám to stalo u stavby rodinného domku, měli bychom tak špatné reference, že bychom se báli, že přijdeme o další zakázky."
Poprvé se stavaři museli vrátit po zimě v roce 2010. Závady se však odstranit nepodařilo, ukázalo se, že rozsah špatných izolací je mnohem větší. Proto se nádvoří muselo opravovat znovu.
Navíc už loni k výměně vadných izolací přibyla i oprava omítky která, spadla ze stropu v kanceláři odboru životního prostředí. "Zdědili jsme skutečně velký problém. Jednak z hlediska finanční zátěže i z hlediska závad, které musíme neustále řešit. Bylo nesmírně obtížné dosáhnout toho, aby bylo uznáno, že do baráku teče," tvrdí Derner.
Stavba prý byla předražená, bývalé vedení to odmítá
Podle jeho názoru jsou problémy způsobené tím, že stavba byla bývalou krajskou garniturou připravena nestandardním způsobem a navíc i byla předražená.
To však odmítá bývalý hejtman Pavel Bradík, za jehož úřadování kraj o stavbě rozhodl a který je nyní ředitelem hradeckého Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Podle něho jsou závady a opravy věcí leasingové společnosti Immorent, která vyhrála výběrové řízení na zřízení administrativního sídla kraje a na stavební práce si najala Skansku.
"My jsme neměli tu povinnost hlídat si stavbu. To vše byla věc Immorentu. Jestli si vybral špatného dodavatele, má smůlu," vysvětlil Bradík.
Ten napadl i námitku ohledně ceny. "Drahé je velice relativní pojem. Doporučoval bych podívat se do Pardubic, které dostaly od státu zadarmo nemovitosti v celkové hodnotě možná dvě miliardy korun a my si to platíme sami, protože nám stát peníze nedal. Když už vyprávíme, jak je něco drahého, tak bychom se měli podívat, jak stát rozděloval na sídla krajských úřadů. Zlínský dostal miliardu a my jsme dostali nějakých asi 100 milionů," kritizuje Bradík.