Jedním z prvních výstupů je storymapa Slezského Předměstí. Technologické zajímavosti, jako jsou prototyp domu HK nebo soustava T06B, si teď lze prohlédnout ve virtuálním prostoru.
„Jde o opravdu zajímavé objekty, které se staly základem pro stavbu panelových domů v kraji, ale i v republice. Mapa vznikala na základě literatury, fotografií muzea, ale především z fotografií pamětníků a technické dokumentace sdružení vlastníků či bytových družstev. Texty o technologii výstavby doplňují o 3D modely. Díky nim je možné detailně prozkoumat zpracované objekty, pro něž muselo být nashromážděno velké množství podkladů zvláště technického charakteru,“ říká vedoucí projektu Kristýna Juračková.
3D modely i porovnávací fotky
Mapa připomíná Jana Zídka, architekta, který se v druhé polovině 20. století podílel na podobě Hradce Králové, jak ho známe dnes. Během 60. let se podílel na projektech a realizaci sídlišť Slezské Předměstí Jih a Slezské Předměstí Sever. Je také autorem návrhu na kongresové centrum Aldis a hotel Černigov.
Nechybí ani Jan Rejchl, jehož otec, bratr i syn byli taktéž architekti. Mezi jeho hlavní počiny v Hradci patří hlavní nádraží. Na Slezském Předměstí byl jedním z autorů objektů občanského vybavení.
Autorům se kromě 3D modelů, díky nashromážděným datům a práci v terénu, podařilo vytvořit například galerii porovnávacích fotografií, ale také zdokumentovat běžný život na panelovém sídlišti ve 2. polovině 20. století.
Mapování socialistických sídlišť se bude rozšiřovat a tvořit další 3D modely.