Sezona na horách končí, utrácet ve velkém budou letos jen ve Špindlu

  9:30aktualizováno  9:30
Rozbředlý sníh, mrholení a ve vyšší nadmořské výšce pár centimetrů nového sněhu. Přestože počasí ve Špindlerově Mlýně o víkendu za moc nestálo, s lyžařskou sezonou se přijelo rozloučit několik stovek nadšenců.

Sezona skončila. O víkendu se naposledy lyžovalo v Krkonoších. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Sezona o víkendu definitivně skončila v Peci pod Sněžkou i ve Špindlerově Mlýně. Tam může po letošní zimě panovat spokojenost. Středisko překonalo hranici půl milionu návštěvníků a možná i proto plánuje investice ve výši 210 milionů korun. Ostatní areály však na tom jsou sotva průměrně a vlekaři kvůli nižšímu zisku musí některé investice odložit.

Na východočeských horách se opakoval scénář z posledních let: slabší začátek a naopak výborný závěr zimy. Sezonu také poznamenaly obrovské výkyvy počasí. Podle ředitele Asociace horských středisek České republiky Libora Knota skiareály v prosinci hlásily v průměru dvacetiprocentní propad tržeb.

„V lednu ale byla dobrá návštěvnost. Projevily se investice do zasněžování, které střediska před sezonou realizovala,“ upozorňuje Knot (o investicích jsme psali zde).

Fotogalerie

Slabší únor, kdy hory zasáhlo několik oblev s deštěm, vlekařům vynahradil slunečný a na sníh nebývale bohatý březen. Na konci sezony byly podmínky mimořádně dobré: zatímco v podhůří panovaly jarní teploty, na sjezdovkách stále leželo půl metru sněhu, což se projevilo i na návštěvnosti. Do Špindlerova Mlýna o prodlouženém velikonočním víkendu přijelo lyžovat 17 tisíc lidí, tedy o pět tisíc více než v loňském roce.

Právě Špindlerův Mlýn má za sebou velmi povedenou zimu. Turnikety prošlo více než půl milionu lyžařů a snowboardistů. Díky masivním investicím do umělého zasněžování se lyžovalo celou zimu bez přestávky, výjimečně dobrý byl především leden.

„Návštěvnost se meziročně zvýšila asi o deset procent, na tržbách jsme zaznamenali patnáctiprocentní nárůst,“ říká ředitel skiareálu Čeněk Jílek.

Na růstu návštěvnosti se projevil také věrnostní internetový program Gopass, díky kterému mohou zákazníci skipasy kupovat přes e-shop za zvýhodněné ceny a vyhnout se frontám u pokladen. Od spuštění projektu v loňském roce se zaregistrovalo už 50 tisíc zájemců (o projektu jsme psali zde).

Celosezonní permanentku si letos ve Špindlu koupilo 1 600 lyžařů a provozovatel doufá, že počet držitelů celosezonních skipasů poroste. Motivuje je k tomu speciální akcí. Do konce dubna nabízí tento typ permanentky v internetovém e-shopu za 4 990 korun „na splátky“: zájemci nyní zaplatí pouze pětinu částky a zbytek doplatí na podzim. Běžně přitom stojí dvojnásobek.

„Věříme, že se s naší Chytrou sezonkou dostaneme k číslu osm tisíc,“ naznačuje marketingový ředitel skiareálu René Hroneš.

Hlavní letní investicí bude stavba repasované lanové dráhy na Horních Mísečkách. Čtyřsedačka až do loňského roku, než ji nahradila nová šestimístná lanovka s bublinou proti nepřízni počasí, vozila lyžaře ze Svatého Petra na Pláně. Skiareál v současnosti řeší administrativní záležitosti a stavbu chce zahájit na podzim.

„Před další zimní sezonou jsme připraveni proinvestovat 210 milionů korun, z toho 70 milionů půjde do nového zasněžovacího systému na medvědínské straně,“ dodává Čeněk Jílek.

Černá hora: lepší průměr

Ředitel Skiresortu Černá Hora-Pec Petr Hynek, pod který spadá pět středisek a 41 kilometrů sjezdovek na jediný skipas, hodnotí letošní sezonu jako lepší průměr: „Sezonu poznamenaly výkyvy počasí. Návštěvnost byla obdobná jako v loňském roce.“ Nejlepšími měsíci v jednotlivých areálech resortu byly leden a březen.

Výborně se podle Hynka osvědčily velké předsezonní investice do nových lanovek na Černé hoře a v Peci pod Sněžkou i do záchytného parkoviště pro 250 automobilů pod sjezdovkou Hofmanky (více o projektech zde).

„Parkoviště znamenalo uklidnění dopravy v Janských Lázních, nová lanovka Hofmanky byla pro návštěvníky velký tahák. Když bylo normální počasí, byl zájem o skiareál značný,“ pochvaluje si Hynek a dodává, že se vyplatily také investice do zasněžování. Díky nim janskolázeňští vlekaři nemuseli v hlavních areálech ani jednou za celou zimu přerušit provoz.

Sezona skončila. O víkendu se naposledy lyžovalo v Krkonoších.

Sezona skončila. O víkendu se naposledy lyžovalo v Krkonoších.

Největší krkonošský skiresort před sezonou investoval 250 milionů korun, před nadcházející zimou však tak štědrý nebude. Hlavní investici - čtyřsedačkovou lanovku v Černém Dole - letos pouze zahájí stavbou horní stanice.

V současnosti se pracuje na územním řízení pro stavbu 700 metrů dlouhého vleku se sjezdovkou v Javořím dole, která má být prvním krokem k připojení celého údolí Javořího dolu ke skiareálu v Peci. Skiresort připravuje také projekt nové dvoupodlažní restaurace na Černé hoře a nového parkoviště v Černém Dole.

„Letošní zima nám ukázala, jaká může být. Je potřeba investovat, ale nemůžeme každý rok utratit čtvrt miliardy. Na našich dlouhodobých plánech se nic nemění, ale všechno má svůj čas,“ upozorňuje šéf skiresortu.

Do osmi let by v okolí Černé hory mělo vzniknout na české poměry obří superstředisko se 70 kilometry sjezdovek. Investice do rozvojových plánů se bude pohybovat okolo jedné miliardy korun (více čtěte zde).

Letní skipas změní podobu

Velkou novinku chystají janskolázeňští vlekaři na letní sezonu. Zásadní proměnou projde letní zvýhodněná společná jízdenka na lanovky, turistické autobusy a bobovou dráhu ve východních Krkonoších. Letní skipas bude nově nabízet neomezený počet jízd po dobu maximálně sedmi dnů. Totéž bude platit také pro cestování v turistických autobusech mezi oběma hlavními středisky.

Z průměru nevybočila letošní sezona v Orlických horách. Skicentrum Říčky bylo letos v provozu 110 dní, nejdéle ze všech areálů v okolí. Návštěvnost měli obdobnou jako v loňském roce.

„Jsme relativně spokojeni, byla to průměrná sezona. Vzhledem k tomu, že se nám podařilo sjezdovky otevřít už o Vánocích, kdy chyběl přírodní sníh, propad u nás nebyl tak výrazný,“ říká šéf skicentra Petr Kánský.

Vlekaři v Deštném v Orlických horách hodnotí zimu jako lehce podprůměrnou. „Provoz jsme zahájili až po Novém roce. Návštěvnost byla i kvůli tomu nižší než vloni, ale není to žádná tragédie,“ uvádí vedoucí střediska Petr Prouza.

Před novou sezonou chtějí opět posílit zasněžovací systém, větší projekty však musí odložit. Jde hlavně o stavbu nové lanové dráhy v areálu Marta II. „Na takovou investici musíme být připraveni a letošní sezona nám v tom zrovna nepomohla,“ dodává Prouza.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Topící seniorky si nikdo nevšímal. Plavci mysleli, že splývá na hladině

Topící seniorky v bazénu si nikdo nevšímal

Dvě minuty ležela seniorka bezvládně na hladině bazénu v Hradci Králové s potopeným obličejem. Plavčíci ani návštěvníci...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Cesta Obřím dolem do sedla pod Sněžkou je zavřená, sníh prolomil lávku

Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli poškodil nápor sněhu, jeden z nosníků se...

Část frekventované modré turistické cesty Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je uzavřena, a to v úseku od kapličky do...

Další z rubriky

Hradec má potíže s opravami umělecké školy. Chybí plán, jak pokračovat

Základní umělecká škola Střezina v Hradci Králové přežívá v provizoriu po...

Nové vedení Hradce Králové ani za půl roku nezačalo připravovat přestavbu Základní umělecké školy Střezina. Chybí také...

Klíčový most v Hradci už za provozu opravují, první špičku ustál

Kvůli opravám mostu U Soutoku se v Hradci Králové čekají komplikace a kolony...

Začaly opravy mostu U Soutoku v Hradci Králové. Nejvytíženější most v celém kraji přitom zůstává otevřen pro veškerou...

Koalice v Hradci se pře, kdo dohlédne na územní plán. Jde o stamiliony

Předzahrádky královéhradeckých restaurací

Půl roku po komunálních volbách v Hradci Králové pokračuje „kolíkování“ dobytého území, tedy přerozdělování moci v...

Najdete na iDNES.cz