Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 4. prosince 2021 Barbora

Hradec nechce čekat léta na severní tangentu, řeší komplikaci s letištěm

  8:49
Už podruhé za posledních pět let musí projekt hradecké severní tangenty absolvovat proces posouzení vlivu na okolí EIA. Sice se nic nemění na termínech, kdy by se pomyslný třetí okruh měl otevírat, ale město se s čekáním dlouhým 11 let nechce smířit.

Stavba dálnice D11 mezi Hradcem Králové a Jaroměří. Začátek severní tangenty se plánuje poblíž D11 na okraji Hradce v Plotištích (16. 4. 2020). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Severní tangenta, která má z Hradce definitivně vyhnat tranzitní dopravu, se podle plánů Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) má rozestavět v roce 2028 a otevřít za další tři roky.

Je tu však nápad, který by nejen všechny termíny mohl přiblížit, ale stavbu asi za 3,2 miliardy korun bez DPH také velmi výrazně zlevnit. Navíc by Hradci mohl umožnit rychlý rozvoj. Město by však muselo přehodnotit vize a provoz letiště.

Kvůli velmi širokému ochrannému pásmu v prostoru letiště bylo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) donuceno do plánů zanést více než půl kilometru dlouhý tunel. Přestože trasa vede v téměř absolutní rovině, je nutný. 

A to paradoxně kvůli letadlům, která z někdejšího vojenského letiště už téměř zmizela a ani do budoucna se s nimi nepočítá, tedy kvůli tryskáčům, armádním speciálům nebo velkým dopravním strojům.

Bez tunelu by se dalo stavět rychleji, míní zastupitel

„Byl bych velmi rád, kdyby město nemuselo jen přihlížet, ale více konat. Podle mě bychom měli udělat kroky, aby se příprava severní tangenty zrychlila. Myslím si, že uvažovanou trasu úplně zbytečně omezujeme tunelem. Jsem přesvědčen o tom, že kdyby se stavět nemusel, vše by šlo rychleji,“ říká zastupitel pro územní plán města Jiří Langer (ANO).

Ve studii proveditelnosti, kterou si nechalo zpracovat ŘSD, se však uvádí, že zavedení obchvatu pod zem kolem letiště je pravděpodobně nutné.

„Tunelová varianta se jeví jako nejprůchodnější řešení s ohledem na územní plán i ochranná pásma,“ říká mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

„Požadavek na zakrytí trasy do hloubeného tunelu vzešel z projednání s dotčenými orgány a provozovatelem letiště,“ stojí v dokumentaci EIA.

Trasa už je ve finále

Nejen kvůli tunelu musí severní tangenta opět podstoupit proces posouzení vlivu na okolí.

„Oproti původně plánované trase obsahuje některé změny technického rozsahu. Upřesnění technického řešení se týká například specifikací umístění a typů křižovatek, mostních objektů a přeložek komunikací nižších tříd,“ přibližuje Nina Ledvinová.

„V celé trase došlo celkově k úpravám na základě upřesnění rozsahu stavby, podrobnějších podkladů a poznatků. Zároveň byly zapracovány některé další požadavky oznamovatele či dotčených orgánů, případně byly upraveny návrhové parametry stavby podle platných právních předpisů,“ sděluje dále Ledvinová.

Letiště by nemuselo být v plném provozu

Kdyby ochranné pásmo letiště zůstalo zachováno v plném rozsahu, musely by vzniknout dva tunely - 70metrový a pak ještě 550metrový. Ten by byl vybaven i čerpadly vody. Tunely by se však budovat nemusely.

„Navrhoval jsem, že bychom měli přehodnotit funkci letiště. Máme ho, zjednodušeně řečeno, ve funkci plného provozu. Kdybychom ho dostali do režimu mírnějšího, některá ochranná pásma bychom mohli zrušit a možná by se dala urychlit i stavba severní tangenty,“ říká Langer.

„Na radě města budeme schvalovat studii, která by měla prokázat, že to touto jednodušší formou jde a že provoz letiště bychom omezit mohli, protože velká letadla tu podle mého názoru už nikdy létat nebudou. Spousta věcí by se tím zjednodušila,“ pokračuje Langer.

Letiště je majetkem města a přestože sloužilo armádě, vojsko už jej neeviduje ani coby rezervní.

Podle Adolfa Dostála, konzultanta města při tvorbě vize města, by reforma letiště prospěla nejen při stavbě severní tangenty.

„Hradec je z jihu opřen o lesy, na západě o dálnici D11, na východě o záplavové oblasti Orlice, o les a skladištní oblast. Na severu má možnost rozvojové lokality, ale jen pokud najde smír s fungováním letiště. Určitě jej nechceme zavřít a zlikvidovat, jen vidíme jeho jiné využití. Ta možnost rozvoje by naopak byla v synergii s letištěm,“ míní Dostál.

Před deseti lety hradečtí zastupitelé odsouhlasili ideový návrh územního plánu, letiště by se podle něj mohlo stát konkurentem pardubického. Teď má vedení města na stole zcela jinou možnost: spojit jej se správčickým písníkem a celou lokalitu otevřít.

15 kilometrů za 3,2 miliardy

I kdyby se ochranná pásma letiště podařilo „osekat“, na tunelové variantě severního obchvatu se nemusí nic změnit. Projekt už může být v takové fázi, že další změny nebudou možné.

ŘSD počítá se začátkem výstavby v roce 2028, ve stejném roce by se měla začít budovat i jižní spojka od křižovatky Bláhovka v Kuklenách až po silnici I/37 - Hradubická. Spojka by se měla otevřít v roce 2030, severní obchvat má rezervu do roku 2031.

Tangenta je dlouhá 15,3 kilometru a začíná na velkém kruhovém objezdu u ČKD. Odtud zamíří na Plotiště a Předměřice, po novém mostě překoná Labe, pak se vypořádá s letištěm i několika ulicemi.

Kolem Pouchova a Piletic pokračuje na Slatinu a kolem železniční tratě na Týniště ústí až na obchvatu Třebechovic. Kromě dvou tunelů se plánuje pět mimoúrovňových křižovatek: u Předměřic, letiště, Nové Kladské, u osady Koš a Třebechovic.

  • Nejčtenější

Ve Špindlu se mělo hrát před očkovanými. Končím s podporou, zlobí se Dědek

Majitel extraligových Pardubic Petr Dědek vyjádřil zklamání z toho, že se pořádající agentura rozhodla znovu odložit...

Sparta urvala výhru, Kladno obralo Boleslav. Otáčely i Vítkovice s Hradcem

Úterní program 28. kola hokejové extraligy dostal díky střetnutí Litvínova s Hradcem speciální náboj. Na východ Čech...

Začíná lyžařská sezona, tak dobré sněhové podmínky vlekaři nepamatují

Na Černé hoře se ráno začalo lyžovat, v sobotu se přidá Malá Úpa a Šerlišský Mlýn. Úvod sezony v Krkonoších i Orlických...

Kluci šermovali zářivkami, při hře na Star Wars napáchali škodu za 50 tisíc

Policisté pátrali po dvou mladících, kteří v pondělí dopoledne v jednom parkovacím domě v Hradci Králové poškodili 20...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pacient demoloval příjem hradecké nemocnice, pak vlezl do stropního podhledu

Škodu za více než dvě stě tisíc korun způsobil Fakultní nemocnici v Hradci Králové agresivní pacient, který byl pod...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Prostřelil sousedům okno, v domě jeho otce našla zásahovka sklad zbraní

Na rodinný dům v Nechanicích v neděli večer někdo vystřelil, rodina byla naštěstí v jiném patře. Zásahová jednotka si...

Fenek, hrošík, sup i mamba. Dvorská zoo nabídla nováčky k adopci

Královédvorský safari park začal hledat dárce, kteří adoptují některé z desítky zdejších cenných druhů. Jsou mezi nimi...

Začíná lyžařská sezona, tak dobré sněhové podmínky vlekaři nepamatují

Na Černé hoře se ráno začalo lyžovat, v sobotu se přidá Malá Úpa a Šerlišský Mlýn. Úvod sezony v Krkonoších i Orlických...

Z hradeckého klubu ANO odchází zastupitel Langer, vadí mu rozhazování peněz

Po dlouhých sporech se Jiří Langer rozhodl opustit zastupitelský klub ANO v Hradci Králové. Hradecký stavař je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...