Pondělí 23. listopadu 2020, svátek má Klement
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 23. listopadu 2020 Klement

Cestu z Rezku na Dvoračky postavil hrabě Harrach kvůli exkurzi lesníků

Seriál   10:05
Kvůli obřímu shromáždění lesníků a šlechticů nechal hrabě Harrach v 70. letech 19. století postavit Exkurzní cestu v západní části Krkonoš. V srpnu 1879 po stezce prošlo 650 účastníků lesní exkurze. Historii cesty z Rezku na Dvoračky připomíná třetí díl seriálu o krkonošských stezkách.

Za působení hraběte Harracha ve druhé polovině 19. století se lesnictví v západních Krkonoších dostalo na špičkovou úroveň. Slavnou éru mimo jiné připomíná pět kilometrů dlouhá Exkurzní cesta z osady Rezek pod boudu Dvoračky, kterou osvícený šlechtic nechal vybudovat speciálně kvůli valnému shromáždění České lesnické jednoty. Dnes je z ní populární turistická trasa a vstupní brána na hřebeny.

Když mladý Jan Nepomuk František Harrach (1828 - 1909) převzal v roce 1860 správu jilemnického panství, provedl zásadní reformu lesního hospodářství. 

„Zdejší lesy byly už předtím ve velmi dobrém stavu, nicméně systém zavedený na začátku 19. století byl vědecky překonaný. Obklopil se proto špičkovými odborníky, začal měnit strukturu lesů a jinak hospodařit ve vrcholových partiích. Zakládal lesní školky a zasadil se o to, aby lesy byly náležitě zavlažovány a jinde zase odvodňovány,“ vyjmenovává historik a bývalý ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici Jan Luštinec, který je autorem první ucelené monografie o Harrachovi.

Fotogalerie

Za jeho působení dosáhla péče o lesní ekosystémy v západních Krkonoších vrcholu. Šlechtic si zároveň uvědomoval, že je potřeba zlepšit přístup do lesů. Inicioval proto výstavbu cest, po kterých chodili lesníci i obyvatelé zdejších vesnic. Několik stezek nechal postavit kvůli plánovanému shromáždění České lesnické jednoty v roce 1879, jeho součástí totiž byla několikadenní exkurze po krkonošských lesích. 

„Bylo to velké setkání odborníků a zároveň manifestace úrovně českého lesnictví. Hrabě Harrach se vždycky cítil být Čechem, na jeho statcích se už v té době úřadovalo česky. Soupeření mezi Čechy a Němci bylo tehdy běžné, ale i v rámci Evropy bylo třeba ukázat, co všechno dokážeme,“ říká historik.

Nové cesty i vyzdobené město

V roce 1876 tak začala vznikat dnešní modře značená, devět kilometrů dlouhá Harrachova cesta ze Špindlerova Mlýna na Labskou boudu vedoucí Labským dolem a také pětikilometrová Exkurzní cesta z osady Rezek do Sedla pod Dvoračkami. Začátkem srpna 1879 si je prošlo 650 účastníků, z toho 300 šlechticů v čele s knížetem Schwarzenbergem. Zbytek „konvoje“ tvořili nejvýznamnější odborníci na lesnictví. K cestě je přivezlo 64 kočárů a 60 vozů.

„Harrach musel vytvořit podmínky, aby se tak obrovská exkurze vůbec mohla uskutečnit. Kromě nových cest nechal opravit Labskou boudu, na některých místech vznikly altány, aby se hosté v nepříznivém počasí měli kde schovat. Bylo také nutné vytvořit zázemí v Jilemnici, sál Na Valečkách se proměnil na jídelnu a taneční sál, v zámku přistavěli další kuchyň, celé město bylo slavnostně vyzdobené,“ upozorňuje Jan Luštinec. 

Exkurzní cesta

Pět kilometrů dlouhá stezka z horské osady Rezek do Sedla pod Dvoračkami, kde se napojují hřebenové stezky. Vznikla mezi lety 1876 až 1879, hrabě Jan Nepomuk František Harrach ji postavil kvůli exkurzi odborníků a šlechticů, která byla součástí valného shromáždění České lesnické jednoty v roce 1879. Obří akce se zúčastnilo 650 hostů. Cesta byla původně široká 120 centimetrů, dnes tudy vede pohodlná asfaltka, která je vhodná i pro cyklisty a z velké části také pro rodiny s kočárky.

Na panských budovách vlálo 108 českých červeno-bílých praporů a pouze jeden černo-žlutý rakouský. Terénní exkurze trvala tři dny, po ní následovalo dvoudenní odborné setkání lesnických špiček a šlechticů v Jilemnici, kde diskutovali o lesnických problémech. Hosté podle dobových záznamů spořádali čtyři tisíce uzenek, 277 kilogramů šunky, 151 kilo švýcarského sýra a vypili přes 37 hektolitrů piva.

Pětikilometrová cesta začíná v nadmořské výšce 890 metrů. Před 200 lety na Rezku stála kamenná myslivna, dnes se v „sedle“ mezi Vítkovicemi v Krkonoších a Františkovem u Rokytnice nad Jizerou nachází několik turistických bud, mezi nimi i Penzion Rezek Jeruzalém. Původní hospodu otevřela Marie Škodová v roce 1888, známá se stala mimo jiné díky likérům, které hostinský pálil.

V době, kdy Harrach nechal stezku postavit, byla jen 120 centimetrů široká. Dnešní asfaltka je téměř trojnásobně širší. První tři kilometry stoupá velmi mírně, výrazněji se zvedá na rozcestí Vidlice. Odtud až do Sedla pod Dvoračkami vede podél Kozelského potoka, který vytváří zvukovou kulisu v jinak velice klidné, civilizací téměř nezasažené oblasti.

Vstupní brána na hřebeny

Záměr vybudovat prohlídkovou stezku pro účastníky valného shromáždění v roce 1879 právě tady se ukázalo jako velice prozíravé. I když tehdy byl turismus ještě v plenkách, z Exkurzní cesty se stala oblíbená trasa výletníků. 

„Hrabě Harrach si nepochybně uvědomoval, že by nemělo smysl samoúčelně budovat tak nákladnou cestu jen kvůli exkurzi, ale že může výborně posloužit jako přístup na hřebeny Krkonoš. Později se to skutečně potvrdilo, dodnes to je velice frekventovaná trasa a patří k těm nejkrásnějším,“ poznamenává historik Jan Luštinec.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Její krása nespočívá v okázalých výhledech do krajiny, hlavní atrakcí Exkurzní cesty jsou smíšené lesy, ve kterých je celá trasa sevřená. I v horkých dnech poskytují příjemný stín. Panorámat se turisté dočkají až při stoupání na Dvoračky. 

Stavení v nadmořské výšce 1140 metrů je patrně nejznámější horskou boudou v západních Krkonoších. První letní salaše pro dobytek zde stály už v 17. století. Původní bouda vyhořela v roce 1893, spáleniště odkoupil hrabě Jan Nepomuk Harrach a postavil nový hostinec se třemi pokoji a devíti lůžky.

V zimě tudy vedla sáňkařská a lyžařská dráha, před druhou světovou válkou dokonce na Dvoračky jezdil prezident Edvard Beneš s manželkou. Hosté si tu pochutnávali na krkonošských specialitách, typickým sýrem byl „hořčák“. 

Krkonošské stezky

„Vyráběl se prakticky v každé chalupě z kozího tvarohu, vynikal ostrostí a palčivostí na jazyku. Přidávali se do něj bylinky, podle nich měl různou barvu,“ popisuje Martin Bartoš v knize Historie krkonošských bud.

Po záboru Sudet boudu přestavěl nový majitel Walter Heinzel. Po znárodnění v roce 1948 ji převzala Československá obec sokolská a později Krkonošské hotely. Současní vlastníci začali na Dvoračkách podnikat v roce 1993 a zdevastovanou boudu se jim povedlo zachránit. Na místě bývalého hospodářského stavení a turistické ubytovny, která po sametové revoluci vyhořela, za sedm let svépomocí postavili horský hotel s restaurací Štumpovka, který pojmenovali po bývalém majiteli. Otevřený je od roku 2008.

Dvoračky jsou vstupní branou pro túry po krkonošských hřebenech. Je možné odtud po turistických pěšinách pokračovat do Rokytnice nad Jizerou a Harrachova, na druhou stranu kolem Kotle k Vrbatovu návrší nebo Krakonošovou cestou na Horní Mísečky.

  • Nejčtenější

Cestu do Krkonoš má zalít nová přehrada. V Trutnově chystají petici

Premium Stát zvažuje postavit přehradu Babí na okraji Trutnova. Pokud by na to došlo, pod vodou skončí důležitá spojnice s...

Silničkou míří do Adršpachu proudy polských aut, Zdoňov žádá omezení

Obyvatelé pohraničního Zdoňova na Náchodsku protestují proti tisícům aut polských turistů, kteří tudy míří v sezoně po...

Hradecký okruh zablokovala řepa. Vysypala se z havarovaného kamionu

Na okruhu Hradce Králové v pondělí večer havaroval kamion, který převážel řepu. Ta se při nehodě z návěsu vysypala, z...

Z historického náměstí v Novém Městě zmizí přetížená silnice první třídy

Přes cenné historické náměstí v Novém Městě nad Metují na Náchodsku v budoucnu nepovede silnice první třídy. Cesta ke...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hradec nechce čekat léta na severní tangentu, řeší komplikaci s letištěm

Už podruhé za posledních pět let musí projekt hradecké severní tangenty absolvovat proces posouzení vlivu na okolí EIA....

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Královéhradecký kraj shání další covidová lůžka, jedná s Lázněmi Bělohrad

Hejtmanství Královéhradeckého kraje se připravuje na nejhorší varianty vývoje nákazy novým koronavirem a případný...

S torzem koželužny si Hradec neví rady, komín i hala dál chátrají

Zachrání Hradec Králové torzo historické koželužny v Kuklenách? Ani rok od příznivého statického posudku nepadlo...

Řidič kamionu pil během vykládky pivo, za bránou nadýchal tři promile

Opilý řidič kamionu se chystal vyrazit na cestu dlouhou 300 kilometrů. Vykládku zboží v Týništi nad Orlicí na...

Část stezek Krkonošemi bude na zimu zavřená, aby turisté nerušili zvěř

V Krkonoších se od 1. prosince kvůli ochraně jelení zvěře uzavře několik turistických cest, které vedou k přezimovacím...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

Kdo nemá košík, nenakoupí. Obchody vymýšlejí, jak spočítat zákazníky

Obchodníci si lámou hlavu nad tím, jak budou dodržovat pravidlo „jeden zákazník na 15 metrů“, které většinou považují...

Nejprestižnější svaz someliérů se hroutí kvůli obřímu sexuálnímu skandálu

Organizaci Court of Master Sommeliers, která je považována za nejprestižnějšího poskytovatele someliérského vzdělání,...