Senátor a hejtman Franc zaměstnává jako asistentku svou partnerku

  9:30aktualizováno  9:30
Senátor a dosluhující hradecký hejtman Lubomír Franc zaměstnal svou partnerku jako svou druhou senátní asistentku. Ač etický kodex ČSSD zapovídá platit za takovou práci osobám blízkým, politik tvrdí, že nic neporušuje. Je to matka mého dítěte, ne rodinný příslušník, brání se.

Nový senátor Lubomír Franc | foto: Martin Veselý, MF DNES

Jednačtyřicetiletou Martu Koubovou platí Franc z měsíčního balíčku 35 tisíc korun, které může každý senátor čerpat z veřejných peněz na zaplacení služeb asistenta nebo asistentů. Podle lidí z politikova okolí je to jeho partnerka, s níž má malého syna. Senátor však nechce naplno přiznat, že by spolu žili. Naopak tvrdí, že každý má jinou adresu.

„Mám trvalé bydliště v Broumově a na krajském úřadě v Hradci Králové mám od roku 2008 k dispozici garsonku. Martina Koubová má trvalé bydliště v Hradci. Nevím, co se s vámi o tom budu dohadovat. Je pravda, že je to matka mého dítěte, a tím to pro mě hasne. Samozřejmě, když je to matka mého dítěte, tak se s ní asi budu stýkat, zrovna tak jako se svým dítětem,“ poznamenal dvaašedesátiletý senátor Franc, který sice v říjnu po osmi letech opouští hejtmanskou funkci, ale v Senátu má před sebou ještě dva roky.

Od té doby, co se stal hejtmanem, do Broumova už jen zajíždí, rozvedl se a novou rodinu má podle všeho v Hradci.

Fotogalerie

Když politik v květnu vyrazil do Suchého Dolu a Žďáru nad Metují, aby obhlédl, jak se daří tamním dobrovolným hasičům, Marta Koubová ho doprovázela. Čtenáři internetového Našeho Broumovska se pak v debatě nad fotografiemi pozastavili nad tím, že z někdejší broumovské učitelky je nyní senátorova oficiální asistentka.

„Tomu se snad ani nedá věřit.... mytí nádobí a praní ponožek je skutečně práce pro asistentku senátora... Pěkná malá domů. Tomu se tak říká. Teď je mi to jasné, je to čistá láska,“ komentoval to jeden z debatujících.

Potíž je, že od roku 2010 poslanci a senátoři sociální demokracie po svém zvolení podepisují vnitrostranický etický kodex. V jednoduchém dokumentu o čtyřech bodech souhlasí také s tím, že neuzavřou smlouvu na práci asistenta s osobou blízkou nebo si od blízké osoby nebudou pronajímat kancelář. Když to poruší, zavazují se zaplatit pokutu až do výše měsíčního platu, již by strana použila na dobročinné účely. Strana však zatím žádné pokuty nekasírovala.

„Pokud je mi známo, ke stanovení pokuty od začátku platnosti kodexu nemuselo dojít,“ řekl mluvčí ČSSD Michal Kačírek.

Je to osoba blízká?

Senátor a hejtman Franc tvrdí, že stranický kodex neporušuje, protože se v něm píše o rodinném příslušníku. A to podle jeho slov Marta Koubová není. Navíc podle něj obě jeho asistentky mají ještě každá svůj další pracovní poměr.

Dá se dohledat, že konkrétně Marta Koubová má malý úvazek v Základní škole a Mateřské škole při Fakultní nemocnici Hradec Králové. Přitom zřizovatelem této školy je Královéhradecký kraj, v jehož čele stojí Franc jako hejtman.

Etický kodex ČSSD však nemluví o rodinných příslušnících, ale o osobě blízké. Podle občanského zákoníku to znamená nejen manželku, ale i osoby, které spolu trvale žijí.

MF DNES oslovila pět lidí z Broumova i Hradce Králové z okolí hejtmanovy rodiny, kteří potvrdili, že dvojice spolu žije. Kolegyním v bývalé sborovně se Marta Koubová pochlubila také fotkami z dovolené s hejtmanem i snímky potomka.

Šéf krajské ČSSD Jan Birke se po dotazu MF DNES obrátil na senátora France, aby mu situaci vysvětlil. Víc to ale nechce komentovat.

Hradecký hejtman Lubomír Franc jednal s odboráři o tendru na autobusovou...
Hejtman Lubomír Franc si prohlíží nový pavilon opic v Zoo Dvůr Králové nad...

„Nemůžu a nebudu přes noviny vzkazovat, co má nebo nemá pan hejtman dělat. Mluvil jsem s ním o tom, já na to mám jiný názor, ale respektuju jeho. Vypadá to, že on asi nic neporušuje. Já bych to neudělal, ale nechci nás srovnávat. Já tedy nemám partnerku, ale ženu, avšak nenapadlo by mě ji zaměstnat, protože je to v rozporu,“ řekl starosta Náchoda a poslanec Birke.

Politolog Jan Outlý tvrdí, že hodnocení konkrétního případu Francovy asistentky není jednoznačné.

„Hranici, kdy už by jednání bylo za hranou etiky, určují voliči, a ti bývají k politikům v Česku dost tolerantní. Já osobně považuji za odsouzeníhodné případy, když si politik zřídí poslaneckou či senátorskou kancelář ve vlastním domě a ze státních příspěvků tak dotuje soukromý provoz domácnosti nebo když zneužívá státem hrazený servis, typicky služební vůz, ke snížení nákladů volební kampaně,“ uvedl politolog Outlý z Metropolitní univerzity Praha. Sám by prý ve vrcholné politické pozici takto nepostupoval.

„To, že politik zaměstná na asistentské pozici blízkou osobu, nevnímám vyloženě jako podvod. Spíše si myslím, jestli dotyčnému stojí za to tímto způsobem na sebe poutat pozornost médií a riskovat, že voliči pro tento přístup nenajdou pochopení,“ poznamenal politolog.

Pro senátora France by přitom peníze nemusely být žádný problém. Za hejtmanskou funkci pobírá měsíčně po zvýšení od letošního ledna 86 467 korun. Jako senátor si vydělal už přes 2,5 milionu korun. Na náhradách za reprezentaci, stravování, dopravu, kancelář, telefon, přechodné ubytování či odborné práce inkasoval v Senátu dalších víc než 3,4 milionu.

Podobně úsměvně jako hradecký hejtman se vymlouval i někdejší plzeňský sociálnědemokratický senátor Jan Látka. Ten zaměstnal jako asistentku svou životní partnerku Marcelu Mertinovou a pak tvrdil, že jako partneři spolu nejsou příbuzní (více čtěte zde).

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

V Peci přejela rolba lyžaře, v Beskydech spadl na běžkařku strom

Když se Česko potýká s nedostatkem sněhu, rolbuje se jen výjimečně. Rolbař pak...

Rolba s vlekem přejela a vážně zranila v neděli dopoledne v Peci pod Sněžkou na sjezdovce v Javořím dole šedesátiletého...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Další z rubriky

„Mlékomaty“ v Hradci skončily po devíti letech, nebyl o ně zájem

Mlékomat ještě provozují na farmě v Osičkách nedaleko Hradce Králové.

Z Hradce Králové zmizel i poslední ze tří automatů na mléko. Na Baťkově náměstí vydržel do začátku ledna, jeho provoz...

Opilec v Hradci Králové poničil osmnáct aut, hrozí mu dva roky vězení

Opilý muž v sobotu ráno poničil osmnáct aut ve Veverkově ulici v Hradci Králové...

Královéhradečtí policisté v sobotu brzo ráno vyjížděli do Veverkovy ulice k opilému muži, který ničil auta. Muž se...

Řidiči v horském sedle na Šerlichu parkují na zákazu a blokují průjezd

Parkující auta blokují silnici přes hřeben na Šerlichu v Orlických horách (19....

Špatně zaparkovaná auta o víkendu znovu zablokovala průjezd horským sedlem na Šerlichu v Orlických horách. Krásné...

Najdete na iDNES.cz