Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 28. listopadu 2021 René

První vražda mezi podnikateli: přivázaný k traverze skončil v přehradě

  10:19
Začalo to nenápadně, bez souvislosti s vraždou ze žárlivosti. V pátek 27. listopadu 1992 seděla na břehu Sečské přehrady na Chrudimsku jako obvykle skupinka rybářů. Sledovali vodní hladinu a všimli si pohupujícího se bezvládného těla.

Nespolehlivého obchodního partnera Pavla Severu, přivázala čtveřice nespokojených věřitelů k železné traverze a živého ho hodila do Sečské přehrady na Chrudimsku. Muž se utopil. Čtveřice u soudu tvrdila, že jim tam Severa spadl omylem. Tomu však senát neuvěřil. | foto: archiv Miroslava Veselského

Společnými silami ho vytáhli na břeh a přivolali lékaře. Ten konstatoval, co už bylo na první pohled zřejmé: neznámý muž byl zastřelen.

„Na těle byla dvě zranění způsobená střelnou zbraní, podle všeho brokovnicí,“ vzpomíná v policejní zprávě plukovník Otto Křinka z Krajského úřadu vyšetřování v Hradci Králové.

Když policie toho dne rozjela vyšetřování, ještě neměla tušení, že tento případ brzy zcela zastíní jiný. Policie totiž záhy našla další tělo. Desátého prosince na místo dorazili policejní potápěči, aby našli vražednou zbraň. Jeden z nich okolo půl druhé odpoledne nahlásil nález, ve tmě a zvířeném bahně nahmatal tuhý předmět. Nebyla to pistole, ale tělo dvaatřicetiletého Pavla Severy. První podnikatelská poprava v bouřlivém polistopadovém období, o které referovala média.

Po necelých třiceti letech o kauze promluvil i místopředseda Krajského soudu v Hradci Králové Miroslav Veselský, který obžalované tehdy soudil. Začátkem 90. let byl teprve začínajícím soudcem: „Šlo o první prokázanou podnikatelskou vraždu. Sami odsouzení mi k Vánocům posílali přání. V paměti mi to zůstane navždy,“ říká během rozhovoru s MF DNES v kanceláři hradeckého soudu.

Prvního zavražděného, Stanislava Novotného, nechala sprovodit ze světa jeho manželka. 

Fotogalerie

„Šlo o milostný trojúhelník. Vraždil její milenec a jeho kamarád, který mu půjčil upravenou střelnou zbraň, luparu (zkrácená brokovnice – pozn. red.). Společně ho pak v noci převezli na Seč. Aniž by je napadlo tělo jakkoliv zatížit, vhodili ho do vody. Druhý den však vyplavalo na hladinu. Při pátrání po zbrani, která tam však nikdy nebyla, našli v hloubce asi 23 až 25 metrů tělo muže, který byl připoutaný k železné traverze. Na dně leželo pouhý týden. Šlo o extrémně osudový soubor nahodilých okolností, které by snad nikdo ani nevymyslel,“ přibližuje Veselský. 

Díky „domácí zabijačce“ však policie přišla na stopu případu, který zahýbal národem. Policie zjistila, že druhým mrtvým byl dvaatřicetiletý Pavel Severa. 

„Oficiálně bydlel v Pardubicích, ale v poslední době vystřídal řadu míst. Naposledy se zdržoval na Jičínsku v obci Železnice. Čerstvá vdova policistům bez většího dojetí sdělila, že její druh odešel z domova v říjnu téhož roku a od té doby se o něho prakticky přestala zajímat,“ stojí ve spisu.

Zradila ho Bláža

Po Severovi šlo tehdy víc lidí. Na kontě měl několik vykrádaček. Naposledy se s kumpány vloupal do velkoskladu tabáku v Pardubicích, odkud si odnesli cigarety v hodnotě jednoho milionu korun. Za lubem měl ještě něco většího, s čímž mu měly pomoci dvě party „mafiánů“ z Moravy.

Nicméně k vyloupení dalšího skladu potřebovali ženu, ve spisech označovanou jako Bláža, která se ve skladištním areálu dobře vyznala. Severův záměr zatáhnout ji do svých plánů se ovšem nelíbil jejímu druhovi Ladislavu Hrušovi, strůjci sečské popravy. Věděl, že Severa má problémy s bývalými obchodními partnery z družstva Commercium, kterým stejně jako dalším lidem dlužil peníze. Hruša několika z nich zavolal, konkrétně kontaktoval členy družstva Libora Doležalíka, Václava Veselého a Martina Kalu. Dohodli se, že ho chytí a „dají mu za vyučenou“. 

Hruša zajel ke známým do zámečnické dílny, kde si pořídil traverzu, na kterou nechal přivařit odřezky trubek sloužící jako úchytky pro kabel. 

„Skupinka se sešla v restauraci v obci Hrbkov. Právě tady začaly padat první návrhy, že by bylo zapotřebí Severu fyzicky zlikvidovat a navždy se ho zbavit. S tím měla pomoci právě Bláža, která ho měla vylákat na domluvené místo, odlehlé parkoviště u motelu nedaleko Sečské přehrady,“ přibližuje soudce.

Čtveřice mužů ve voze škoda 1203 vyrazila s předstihem na místo. Ukryli se poblíž brány do areálu a počkali, až jim Bláža Severu přiveze. Okolo 22. hodiny se Severa objevil. Bláža, která řídila, z auta rychle vystoupila a Severu v něm nechala.

„Pachatelé otevřeli přední dveře a nastříkali do auta slzný plyn. Mysleli si, že ho uspí, ale to se jim nepovedlo. Severa si zakryl obličej bundou, zamkl dveře a přemístil se k volantu, kde se pokoušel nastartovat pomocí drátů,“ popisuje soudce až tragikomické momenty.

Muži se do auta nakonec dostali násilím a vytáhli ho ven. Několikrát ho udeřili pěstí a zasadili mu řadu kopanců. Hruša mezitím vyvětral auto, ostatní Severovi svázali ruce kabelem ze staveniště.

Pak ho naložili a vyrazili směr Chrudim. V dodávce ho přivázali k traverze. „Severa celou dobu svým trýznitelům sprostě nadával a vyhrožoval jim pomstou,“ říká Veselský. To je prý trochu vykolejilo a začali se mezi sebou dohadovat, co s ním provedou. Nechají ho v lese nebo ho někam schovají? 

7. července 2018

„Při jejich dohadování se dokonce Severovi podařilo dostat z pout. Dokonce ohrožoval Doležalíka a Kalu na zadním sedadle špachtlí a lahví,“ pokračuje soudce. 

Znovu ho ale přemohli. Čtveřice oběť připoutanou k traverze vytáhla z auta a přes zábradlí ji hodila do vody. „Byl hodně zmlácený, ale při vědomí. Musel prožívat trýznivá psychická muka, jejichž rozměry si lze jen těžko představit,“ poznamenává Veselský. Závěry vyšetřování byly jednoznačné, Pavel Severa zemřel utonutím.

Obhajoba: Spadl tam sám

„Doležalík, Kala a Veselý se bránili, že traverza se Severou spadla do vody nešťastnou náhodou. Hruša ho prý zapřel o betonové zábradlí přehrady, držel železo za spodní konec a o něčem s přivázaným debatoval. Ostatní seděli v autě. Pak jim řekl, že Severa sebou nečekaně škubl a traverza se převážila a spadla s ním dolů,“ vzpomíná Veselský na obhajobu vrahů, kteří se k činu nikdy nepřiznali.

V únoru 1996 padly tresty, Hruša dostal 19 let, Doležalík 22 let, Kala 20 let a Veselý 22 let. Verdikt ještě změnil Vrchní soud v Praze v září téhož roku, kde Doležalík a Veselý dostali 21 let, Kalovi a Hrušovi trest potvrdil.

„Vždycky na Vánoce mi zasílali s jistou ironií vánoční a novoroční přání, avšak bez jakýchkoliv výhrůžek či urážek. Jeden z nich dokonce i s fotografií své dcerky. Dodnes asi naivně věřím tomu, že to mysleli ‚upřímně‘, byť jistá ironie a provokace v tom bezesporu byla,“ dodává Veselský. Vrazi postupně od roku 2007 věznici opustili.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Kluci šermovali zářivkami, při hře na Star Wars napáchali škodu za 50 tisíc

Policisté pátrali po dvou mladících, kteří v pondělí dopoledne v jednom parkovacím domě v Hradci Králové poškodili 20...

Auto v Hořicích srazilo ženu, která přecházela mimo přechod. Na místě zemřela

Všechny složky integrovaného záchranného systému včetně vrtulníku vyrazily v sobotu odpoledne do Hořic na Jičínsku....

Dlouholetý starosta Trutnova rezignuje, stal se šéfem sněmovního výboru

Poslanec a dlouholetý starosta Trutnova Ivan Adamec (ODS) rezignuje po více než 23 letech v čele města. V nově zvolené...

Teatrálně upadl, trest však nedostane. Ševcovi uvízla brusle v rýze ledu

Okolo Martina Ševce nikdo nestál, přesto se kapitán Mladé Boleslavi vrhl do teatrálně vypadající šipky a hodil sebou o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lyžování v Krkonoších citelně podraží, výhodnější budou skipasy online

Loňská zrušená sezona, investice, vyšponované ceny energií a dalších vstupních nákladů. To jsou důvody, proč letos...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Kluci šermovali zářivkami, při hře na Star Wars napáchali škodu za 50 tisíc

Policisté pátrali po dvou mladících, kteří v pondělí dopoledne v jednom parkovacím domě v Hradci Králové poškodili 20...

Města ruší adventní akce, v Hradci nevyjede ani trolejbus s Mikulášem

Východočeská města postupně ruší předvánoční programy. Redukují se trhy i rozsvěcení vánočních stromů na náměstích,...

Bílý most ve Špindlu stavěli jako Lego. Historik našel plány náhodou

Premium Stavitelé Bílého mostu ve Špindlerově Mlýně v roce 1912 vsadili na patentovanou metodu dnes zapomenutého inženýra...

Testování v Královéhradeckém kraji zrychlíme, přislíbil hejtman

Královéhradecký kraj navýšil kapacity svých laboratoří, aby zrychlil vyhodnocování PCR testů na koronavirus. Další chce...

Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti
Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti

Nebylo by hezké mít doma někoho, kdo by vám i vašim dětem vyprávěl pohádky? A co takhle Pohádkový medvídek, který zná ty nejlepší příběhy? Zapojte...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Často lidi vykolejíme, přiznávají manželé Černí. Oba nosí dámskou módu

Michaela a Vlastimil Černí se rádi oblékají podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželé...

Souboj na talíři skončil. Kašpárek, Forejt a Punčochář ukázali rodiny

Velkým finále skončila v úterý večer kulinární show Souboj na talíři. Diváci se dozvěděli, kdo ze tří skvělých kuchařů...