Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. září 2021 Kryštof

Lidé si nemohou opravit sto let starý dům, kvůli úřadům památka chátrá

  9:07
Sdružení vlastníků koupilo od města sto let starý dům v centru Hradce. I když chtějí opravit fasádu, nemohou. Už rok čekají na posudky, požadavky a rozhodnutí památkářů. Jejich dům, který je nemovitou kulturní památkou, proto jako jediný v ulici chátrá.

Dům v Gočárově ulici v Hradci Králové koupili vlastníci jako běžný činžovní dům, ani v kupní smlouvě nebylo uvedeno, že je nemovitou kulturní památkou. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Jaké to je, koupit zajíce v pytli, se přesvědčili nájemníci jednoho z činžovních domů v centru Hradce Králové. Z jejich nevinného zajíce se po dvou letech vyklubala "zablešená potvora", které se bez souhlasu památkářů nesmí ani dotknout a náklady na její údržbu stojí několikrát víc než u sousedních domů.

Dům, který koupili od města, je totiž kulturní nemovitá památka. Dozvěděli se to až dva roky po jeho koupi. A jednání s úředníky a památkáři kvůli potřebným opravám je nekonečné. Vleče se už rok.

"Jak poznáte kulturní památku? Na rozdíl od okolních domů, které jsou opravené a hezké, se z ní všude olupuje omítka," krčí rameny zástupce společenství vlastníků domu Tomáš Kremer.

Nesmíme ani natřít zábradlí

Když nájemníci před dvěma lety kupovali od města své byty na Gočárově třídě do soukromého vlastnictví, neviděli v tom žádný problém. Vytvořili si sdružení nájemníků a fond, do nějž pravidelně přispívali, aby měli v případě potřeby peníze na opravy a zvelebování domu.

"Vypočítali jsme si, že zhruba na jaře letošního roku bychom mohli mít dostatek peněz na opravu omítky na straně do dvora. Šel jsem se proto zeptat na stavební úřad na všechny náležitosti, které k tomu potřebujeme. Řekli mi, že žádné povolení nepotřebuju, protože se jedná o běžnou údržbu," vykládá Kremer.

Úředník ze stavebního úřadu ho prý ale pro jistotu poslal k památkářům, protože dům, v němž Kremerovi bydlí, je součástí hradecké památkové zóny, stejně jako všechny další v okolí. "Tam jsem se najednou dozvěděl, že náš dům je nemovitou kulturní památkou, a bez souhlasu památkářů nesmíme ani zatlouct hřebík do zdi nebo namalovat zábradlí na schodišti," říká Kremer, který tak musel opravu omítky ve dvorním traktu ihned odvolat.

Dvoumilionová výhrůžka

Měsíc na to památkáři poslali oficiální dopis, kde oznámili, že dům je památkově chráněný. "Poslali nám oznámení, že jsme kulturní památka a zároveň výhrůžku dvoumilionovou pokutou, pokud uděláme něco bez jejich svolení," pokračuje Kremer.

Dům přitom koupili jako běžný činžovní dům, ani v kupní smlouvě nebylo uvedeno, že je nemovitou kulturní památkou. O tom mělo město nájemníky informovat už při koupi, nikoliv až dva roky poté.

"Tehdy jsem na magistrátu ještě nepracoval, takže s případem nejsem seznámen. Obecně je ale podle stavebního zákona prodávající povinen kupujícího informovat o všech náležitostech týkajících se stavby. Nájemci tedy měli být informováni o tom, že je dům památkou," souhlasí vedoucí odboru správy majetku města Ondřej Votroubek.

Problém tak nastal v tom, že na odboru správy majetku města se řídili katastrem nemovitostí, kde je dům v evidenci jen jako součást památkově chráněného území, nikoliv jako kulturní památka. "Město to ale samozřejmě vědět muselo, protože už dříve se nás ptalo na různá stanoviska," potvrzuje Blanka Adámková z Národního památkového ústavu v Josefově.

Omítka už padá na chodník

Pokud by strasti domu číslo popisné 479 končily dnem, kdy se jeho majitelé dozvěděli, že je kulturní památkou, byl by to nejspíš jen příběh anonymního úředníka, který prostě jen zapomněl do dokumentů informaci uvést.

Jenže zhruba měsíc poté, kdy se majitelé dozvěděli, že na rekonstrukci se vztahují různá omezení, se vloni v říjnu z arkýře nad rušným chodníkem Gočárovy ulice uvolnila omítka a spolu s kusy cihel spadla na chodník.

"Ihned jsem to ohlásil stavebnímu úřadu, který mi nařídil neprodleně udělat bezpečnostní opatření," říká Kremer. K tomu potřeboval svolení památkářů. Čtyři měsíce se ale nic nedělo, a tak památkový odbor na krajském úřadě kontaktoval. "Obratem mi řekli, že to mám řešit s Národním památkovým ústavem v Josefově," vykládá Kremer.

Památkáři jeho dům prohlédli a druhý den poslali e-mail s odkazy na dvě publikace o domě. "To, jak mám ale dál postupovat a co mám dál dělat, mi ale nikdo neřekl," krčí rameny Kremer.

Vlastníci domu chtěli opravit omítku, která je v havarijním stavu, památkáři se ale obrnili hradbou mlčení. "Žádal jsem je o to, ale oni to jen poslali na Národní památkový ústav," tvrdí muž.

Kremer se nevzdal a zavolal na Památkovou inspekci. Vlastníci obdrželi od městských památkářů stanovisko, ve kterém jsou podmínky, po jejichž splnění opravu fasády povolí. Příběh chátrajícího domu tím ale zdaleka nekončí.

"Je to stránka a půl nesplnitelných podmínek. Například máme odstranit ukotvení trolejového vedení, které desítky let nikomu nevadilo. Nebo se tam píše, že máme vrátit stav domu do roku 1911," kroutí hlavou Kremer.

Památkáři z Josefova mezitím nabrali vzorky omítek a tím vše prozatím skončilo. "Už je to třicet dní a stále nic," zoufá si Kremer.

"Stavebně historický průzkum, který je pro rekonstrukci potřeba, by mohl začít začátkem příštího roku," říká památkářka Adámková.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Martin Hanousek, Jan Birke, Zdeněk Ondráček, Luďka Tomešová, Klára Dostálová, Vladimíra Lesenská, Ivan Adamec, Martin Jiránek

  • Nejčtenější

Neukáznění turisté na Sněžce ničí geologický proces trvající tisíce let

Povrch Sněžky je v neustálém pohybu, naše nejvyšší hora tak kromě turistů přitahuje odborníky kvůli geologickým jevům....

Drzost nezná mezí. Řidiči si v Krkonoších jezdí, kde chtějí. Klidně i na vrcholy

Premium Motorkáři a jezdci na čtyřkolkách, kteří se prohánějí v chráněných lokalitách Krkonošského národního parku, kde nemají...

Po čtrnáctileté dívce pátrá policie třetí den. Svědci ji viděli v černé paruce

Od pátečních ranních hodin pátrají policisté po čtrnáctileté dívce ze Dvora Králové nad Labem, která už o den dříve...

Prý jsem nebezpečný, diví se farář, jenž přes protesty buduje komunitu

Premium Když se před dvěma lety dobrušský farář Augustín Slaninka rozhodl vybudovat na samotě v Běstvinách u Dobrušky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Paraglidistka skončila v korunách stromů. Svědci zahltili linky horské služby

V pátek odpoledne horští záchranáři v Krkonoších pomáhali uvázlé paraglidistce, která nezvládla let pod Černou horou....

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Dvořák si v hradecké filharmonii žádá velké obsazení s pěti sólisty i dětmi

Velká díla si žádají velké obsazení. Pro Dvořákovo monumentální oratorium Svatá Ludmila se dnes ke královéhradecké...

OBRAZEM: Osvětlovací „lízátka“ čekají na hradeckém stadionu na renovaci

Čtyři stožáry s osvětlením, ikonická lízátka na fotbalovém stadionu v Hradci Králové, jdou k zemi jeden za druhým. Čeká...

Krkonošská bouda, kde plánovali atentát na Hitlera, zase slouží turistům

Premium Krkonošská bouda Na Pláni, kde uprostřed druhé světové války plukovník von Stauffenberg chystal atentát na Adolfa...

Zánik nám nehrozí, míní poslanec a krajský lídr komunistů Ondráček

Podle průzkumů veřejného mínění před volbami komunisté spadli pod pětiprocentní hranici a je možné, že se poprvé do...

LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun
LETNÍ SOUTĚŽ: Poslední šance, zapojte se a vyhrajte věci za tisíce korun

Vítejte v posledním – 10. týdnu soutěže. Opět hrajeme o 7 cen, mezi kterými najdete set hraček od Fisher-Price, doplňky stravy od NaturaMed,...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...