Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Lidé si nemohou opravit sto let starý dům, kvůli úřadům památka chátrá

  9:07
Sdružení vlastníků koupilo od města sto let starý dům v centru Hradce. I když chtějí opravit fasádu, nemohou. Už rok čekají na posudky, požadavky a rozhodnutí památkářů. Jejich dům, který je nemovitou kulturní památkou, proto jako jediný v ulici chátrá.

Dům v Gočárově ulici v Hradci Králové koupili vlastníci jako běžný činžovní dům, ani v kupní smlouvě nebylo uvedeno, že je nemovitou kulturní památkou. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Jaké to je, koupit zajíce v pytli, se přesvědčili nájemníci jednoho z činžovních domů v centru Hradce Králové. Z jejich nevinného zajíce se po dvou letech vyklubala "zablešená potvora", které se bez souhlasu památkářů nesmí ani dotknout a náklady na její údržbu stojí několikrát víc než u sousedních domů.

Dům, který koupili od města, je totiž kulturní nemovitá památka. Dozvěděli se to až dva roky po jeho koupi. A jednání s úředníky a památkáři kvůli potřebným opravám je nekonečné. Vleče se už rok.

"Jak poznáte kulturní památku? Na rozdíl od okolních domů, které jsou opravené a hezké, se z ní všude olupuje omítka," krčí rameny zástupce společenství vlastníků domu Tomáš Kremer.

Nesmíme ani natřít zábradlí

Když nájemníci před dvěma lety kupovali od města své byty na Gočárově třídě do soukromého vlastnictví, neviděli v tom žádný problém. Vytvořili si sdružení nájemníků a fond, do nějž pravidelně přispívali, aby měli v případě potřeby peníze na opravy a zvelebování domu.

"Vypočítali jsme si, že zhruba na jaře letošního roku bychom mohli mít dostatek peněz na opravu omítky na straně do dvora. Šel jsem se proto zeptat na stavební úřad na všechny náležitosti, které k tomu potřebujeme. Řekli mi, že žádné povolení nepotřebuju, protože se jedná o běžnou údržbu," vykládá Kremer.

Úředník ze stavebního úřadu ho prý ale pro jistotu poslal k památkářům, protože dům, v němž Kremerovi bydlí, je součástí hradecké památkové zóny, stejně jako všechny další v okolí. "Tam jsem se najednou dozvěděl, že náš dům je nemovitou kulturní památkou, a bez souhlasu památkářů nesmíme ani zatlouct hřebík do zdi nebo namalovat zábradlí na schodišti," říká Kremer, který tak musel opravu omítky ve dvorním traktu ihned odvolat.

Dvoumilionová výhrůžka

Měsíc na to památkáři poslali oficiální dopis, kde oznámili, že dům je památkově chráněný. "Poslali nám oznámení, že jsme kulturní památka a zároveň výhrůžku dvoumilionovou pokutou, pokud uděláme něco bez jejich svolení," pokračuje Kremer.

Dům přitom koupili jako běžný činžovní dům, ani v kupní smlouvě nebylo uvedeno, že je nemovitou kulturní památkou. O tom mělo město nájemníky informovat už při koupi, nikoliv až dva roky poté.

"Tehdy jsem na magistrátu ještě nepracoval, takže s případem nejsem seznámen. Obecně je ale podle stavebního zákona prodávající povinen kupujícího informovat o všech náležitostech týkajících se stavby. Nájemci tedy měli být informováni o tom, že je dům památkou," souhlasí vedoucí odboru správy majetku města Ondřej Votroubek.

Problém tak nastal v tom, že na odboru správy majetku města se řídili katastrem nemovitostí, kde je dům v evidenci jen jako součást památkově chráněného území, nikoliv jako kulturní památka. "Město to ale samozřejmě vědět muselo, protože už dříve se nás ptalo na různá stanoviska," potvrzuje Blanka Adámková z Národního památkového ústavu v Josefově.

Omítka už padá na chodník

Pokud by strasti domu číslo popisné 479 končily dnem, kdy se jeho majitelé dozvěděli, že je kulturní památkou, byl by to nejspíš jen příběh anonymního úředníka, který prostě jen zapomněl do dokumentů informaci uvést.

Jenže zhruba měsíc poté, kdy se majitelé dozvěděli, že na rekonstrukci se vztahují různá omezení, se vloni v říjnu z arkýře nad rušným chodníkem Gočárovy ulice uvolnila omítka a spolu s kusy cihel spadla na chodník.

"Ihned jsem to ohlásil stavebnímu úřadu, který mi nařídil neprodleně udělat bezpečnostní opatření," říká Kremer. K tomu potřeboval svolení památkářů. Čtyři měsíce se ale nic nedělo, a tak památkový odbor na krajském úřadě kontaktoval. "Obratem mi řekli, že to mám řešit s Národním památkovým ústavem v Josefově," vykládá Kremer.

Památkáři jeho dům prohlédli a druhý den poslali e-mail s odkazy na dvě publikace o domě. "To, jak mám ale dál postupovat a co mám dál dělat, mi ale nikdo neřekl," krčí rameny Kremer.

Vlastníci domu chtěli opravit omítku, která je v havarijním stavu, památkáři se ale obrnili hradbou mlčení. "Žádal jsem je o to, ale oni to jen poslali na Národní památkový ústav," tvrdí muž.

Kremer se nevzdal a zavolal na Památkovou inspekci. Vlastníci obdrželi od městských památkářů stanovisko, ve kterém jsou podmínky, po jejichž splnění opravu fasády povolí. Příběh chátrajícího domu tím ale zdaleka nekončí.

"Je to stránka a půl nesplnitelných podmínek. Například máme odstranit ukotvení trolejového vedení, které desítky let nikomu nevadilo. Nebo se tam píše, že máme vrátit stav domu do roku 1911," kroutí hlavou Kremer.

Památkáři z Josefova mezitím nabrali vzorky omítek a tím vše prozatím skončilo. "Už je to třicet dní a stále nic," zoufá si Kremer.

"Stavebně historický průzkum, který je pro rekonstrukci potřeba, by mohl začít začátkem příštího roku," říká památkářka Adámková.

  • Nejčtenější

Mladá Češka šla v Polsku po zavřené stezce, zřítila se z úbočí Sněžky

Při pádu ze severního úbočí Sněžky se v neděli zranila mladá Češka. Vydala se po uzavřené Jubilejní cestě na polské...

Liberec závěrečným zvratem zaskočil Hradec, Sparta tlaku Třince odolala

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy v neděli pokračovalo zbylými dvěma sériemi. Zatímco nejlepší dvojice týmů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čtvrtfinálová dramata. Třinec skolil Spartu v prodloužení, sérii srovnal i Hradec

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy pokračovalo dalšími dvěma zápasy. Liberec znovu sahal v Hradci Králové po...

Náklaďák na Hradecku sjel ze silnice a naboural do stromu. Řidič zemřel

Kvůli smrtelné nehodě u obce Stračov na Hradecku byla v sobotu dopoledne asi dvě a půl hodiny uzavřená frekventovaná...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Štěně chtělo dosáhnout na schované šály a zapnulo sporák, v bytě začalo hořet

Čtyřměsíční štěně huskyho způsobilo požár v bytě v Kunčicích nad Labem na Trutnovsku. Tamní obyvatelka nechala psa...

V Hradci konečně vznikne pořádná jídelna, školáci teď chodí, kam se dá

Roky zamrzlá stavba jídelny pro tři střední školy v Hradci Králové se rozjede za rok. Kraj odblokoval sporné pozemky....

Náklaďák na Hradecku sjel ze silnice a naboural do stromu. Řidič zemřel

Kvůli smrtelné nehodě u obce Stračov na Hradecku byla v sobotu dopoledne asi dvě a půl hodiny uzavřená frekventovaná...

Nová lávka přes Labe v Hradci může klouzat, varovné cedule vystřídal posyp

Nedávno otevřená lávka pro pěší a cyklisty přes Labe v Hradci Králové může klouzat. Technické služby na ni v úterý...

Silnici na Šerlich čeká uzavírka, mosty v Krkonoších opraví za provozu

Největší sumu ve své historii letos pošle do silnic Královéhradecký kraj. Prostaví téměř 1,7 miliardy korun, ještě víc...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...