Soud neuvěřil vozíčkáři, že ho sanitář v nemocnici znásilnil

  15:02aktualizováno  15:02
Bývalý sanitář novobydžovské nemocnice vozíčkáře neznásilnil, prohlásil hradecký soud a 51letého muže zprostil obžaloby. Mezi oběma na začátku zřejmě k sexuálnímu kontaktu skutečně došlo, ale mladík to později podle soudu nejspíš přibarvil.

Oldřich F. (vpravo) u Krajského soudu v Hradci Králové. (26. 8. 2013) | foto: ČTK

Rozsudek není pravomocný. Žalobce i zmocněnec vozíčkáře si nechali lhůtu na odvolání.

Osmadvacetiletý Jakub V., který je po mozkové obrně od dětství na vozíku a podle znalců trpí posttraumatickou stresovou poruchou, znásilnění oznámil sestrám v nemocnici v září 2011. Muž mu prý také vyhrožoval smrtí, když to poví.

Sanitář Oldřich F. je nyní bez práce a podle své obhájkyně i v složité finanční situaci. Na vynesení rozsudku nedorazil.

"Výpovědi poškozeného i obžalovaného byly nepřesné, nevěrohodné i určitým způsobem zkreslující i nelogické," uvedl v odůvodnění verdiktu soudce Petr Mráka, podle nějž nelze jednoznačně rozhodnout o vině obžalovaného.

Soudu musely stačit protichůdné výpovědi obou mužů a pak také nepřímá svědectví zdravotních sester, pacientů či příbuzných. Takřka všichni svědci se zastávali Oldřicha F. jako obětavého pracovníka a až příliš dobrotivého člověka (více čtěte zde). Muž je lehce mentálně retardovaný.

Mladík původně chtěl sanitáře za svého asistenta

Sanitář se o invalidu staral během rehabilitací v bydžovské nemocnici. Jakub V. ho dokonce přemlouval, ať se stane jeho osobním asistentem, jinak si sáhne na život.

Už při prvním výslechu na policii Oldřich F. přiznal sexuální kontakt, ale byl podle něho dobrovolný. V následujících dvou dnech se však mezi muži mohla podle soudu odehrát nějaká hádka, která pak vedla až k nařčení sanitáře.

"Je možné, že celá situace vyvrcholila tím, že obžalovaný odmítal další sexuální požadavky poškozeného na další sexuální kontakty," poznamenal soudce.

Vozíčkář už dřív popsal jeden z údajných sexuálních útoků takto: "Osahával mě na celém těle, svlékl mě do naha a masturboval až do mého vyvrcholení. Nejsem schopen někomu fyzicky vzdorovat a nekřičel jsem o pomoc, protože jsem se bál, že mi ublíží," vypověděl poškozený (více čtěte zde).

Soudce mu však neuvěřil ve velké části výpovědí. Řekl, že zneužití pacienta na pětilůžkovém pokoji hned naproti sesterně v dopoledních hodinách je těžko představitelné.

Vozíčkář mluvil o případném odškodnění už v nemocnici

Po obžalovaném muži vozíčkář navíc požadoval odškodnění 180 tisíc korun. Soud ho však nyní, po osvobozujícím verdiktu, odkázal na občanskoprávního řízení.

"Spolupacienti vypovídali, že poškozenému nečinilo potíž mluvit o tom, co se stalo, poté co to oznámil. Pořád to někomu telefonoval a pořád mluvil o odškodnění," upozornila obhájkyně Věra Dubcová.

Připomněla také, že vozíčkář byl i v jiných nemocnicích známý stížnostmi, dokonce volal policii na personál a taky požadoval odškodnění.

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Centrum čínské medicíny v hradecké nemocnici skončí, nebude ani klinika

Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v...

Centrum Tradiční čínské medicíny, které od září 2015 fungovalo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, končí. Nemocnice...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Jen jsem jí pomohl se umýt, brání se obžalovaný ze znásilnění nezletilé

Ilustrační snímek

Krajský soud v Hradci Králové rozplétá případ Libora N, který podle obžaloby nutil osmiletou dceru své přítelkyně, aby...

Další z rubriky

Policie v Krkonoších řeší herní krajinu u Portášek, dotace je zmražená

Tvůrci převedli třícentimetrového šnečka vřetenovku krkonošskou do...

MF DNES zmapovala události kolem údajného pokusu o dotační podvod, kvůli kterému policie trestně stíhá vedení radnice v...

Běžkař se těžce zranil při pádu z prudkého srázu, letěl pro něj vrtulník

Záchranáři s lany vytahují syny zraněného na cestu.

Při dlouhém pádu ze srázu cestou od Špindlerovy boudy na Sněžku se těžce zranil třiapadesátiletý běžkař. Před polednem...

Nové Město váhá nad demolicí kasáren, investory za osm let nesehnalo

Kasárna v Novém Městě nad Metují.

Vojáci z kasáren v Novém Městě nad Metují dávno zmizeli, v osiřelé budově se však o víkendech prohánějí party hráčů...

Najdete na iDNES.cz