Čtvrtek 6. října 2022, svátek má Hanuš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. října 2022 Hanuš

Sanatorium smí očkovat, ale nedostane vakcíny. O naši pomoc nestojí, zlobí se

  16:20
Soukromé sanatorium Vividus East ve Dvoře Králové splnilo všechny provozní, stavebně technické i personální podmínky, aby se stalo licencovaným očkovacím centrem. Přesto tamní zdravotníci dosud veřejnosti nepodali jedinou vakcínu proti covidu-19. Přesněji řečeno, z krajských zásob zatím nedorazila žádná lahvička se sérem.

Jednatel Vividus East Michal Karadzos | foto: Tomáš Plecháč, MF DNES

Před rokem otevřené zařízení, které se specializuje na dlouhodobou ošetřovatelskou péči, od dubna začalo – stejně jako okolní nemocnice – provádět antigenní testy veřejnosti a plánovalo se také stát očkovacím centrem. Zatím jím je pouze na papíře.

Administrativní příprava zabrala skoro dva měsíce. Firma splnila všechny náležitosti a získala povolení krajské hygienické stanice. Se zdravotními pojišťovnami má smlouvy, do plánovaného očkovacího centra přijala zdravotní personál a lékaře.

„Všechno máme připravené. Posledním krokem byla žádost na ministerstvo zdravotnictví o registraci do rezervačního systému, kde se pacienti objednávají na očkování. Z ministerstva jsme nicméně dostali zprávu, že krajský koordinátor očkování naši žádost zamítl,“ říká jednatel Vividus East Michal Karadzos.

Přestože firma všechny formální požadavky splnila, není v rezervačním systému, a proto nemůže očkovat. Podle krajského koordinátora Jaroslava Malého v současnosti není potřeba ve Dvoře Králové otevírat další očkovací centrum. Vakcíny ve městě kromě praktických lékařů aplikuje městská nemocnice.

O pomoc, zdá se, nikdo nestojí, říká jednatel

„Není to z mé strany žádná libovůle, ale odpovídá to počtu schválených očkovacích míst krajem, množství vakcín, které dostáváme, počtu osob vhodných k očkování, počtu osob čekajících na očkování a také možnostem, které k očkování mají lidé ze Dvora a z okolí,“ vysvětluje Jaroslav Malý, který je lékařským náměstkem hradecké fakultní nemocnice.

Upozorňuje také na to, že v žádném menším městě nejsou dvě očkovací centra vedle sebe. Zároveň nevyloučil, že v budoucnu bude potřeba otevřít další. Pokud dojde ke slibované smršti vakcín.

„Jsem rád, že je Vividus East připraven. Doufám, že jeho čas přijde,“ tvrdí koordinátor.

Dvorská nemocnice přitom očkuje devět hodin denně a sedm dní v týdnu. „Centrum ve Dvoře Králové je efektivní, nemá prostoje a nehromadí se mu lidé na očkování,“ hodnotí Malý. Vividus East od něj dostal nabídku očkovat v Nové Pace, to ale firma odmítla.

Podle Michala Karadzose se chtělo sanatorium více otevřít veřejnosti a pomoci rychleji zvládnout pandemii. Nechce věřit tomu, že celý proces absolvovali zbytečně.

„V našem lůžkovém zařízení jsme se starali o covidové pacienty a péče o ně byla ve všech směrech náročná. Chceme a jsme připraveni dál pomoci v boji proti pandemii a začlenit se do sítě očkovacích center,“ říká jednatel (čtěte též Manželku viděl po dvou měsících za plexisklem).

Do přípravy podle jeho slov věnovali spoustu peněz, času a úsilí, které bylo k ničemu. „O pomoc, zdá se, nikdo nestojí. Asi jsme covidovou situaci v České republice a navíc v okrese, který byl před časem uzavřen z důvodu extrémní epidemiologické situace, přečetli špatně. Vůbec nechápeme, proč se až teď dozvídáme o naší nadbytečnosti a že pro další očkovací centrum v regionu není prostor,“ dodává Karadzos.

Krajské nemocnice, praktici, Edumed i Penta

V lednu začalo očkování na sedmi místech kraje. Nyní tvoří páteřní síť deset pracovišť. S tímto počtem počítá krajská očkovací strategie, kterou předložilo vedení kraje. Největší kapacitu má očkovací centrum v hradecké fakultní nemocnici. Vakcíny podávají také krajské holdingové nemocnice a jejich pobočky v Trutnově, Náchodě, Jičíně, Rychnově nad Kněžnou, Dvoře Králové nad Labem a Broumově. Rychnovské centrum se jako jediné nachází mimo nemocniční areál, v tamním společenském centru.

Kraj rozesílá vakcíny také do městem zřizovaného Levitova centra následné péče v Hořicích a dvou soukromých zařízení: nemocnice Vrchlabí, jež je členem skupiny Penta Hospitals, a jaroměřské ambulanci Edumed, kterou spoluvlastní broumovský podnikatel a lékař Jiří Veselý.

Do očkování je v kraji zapojeno také 206 praktických lékařů. V záloze je ještě nemocnice v Novém Bydžově. Začne očkovat, pokud místní praktici nebudou stíhat. Od začátku roku do kraje dorazilo 184 tisíc dávek vakcín proti covidu-19. Krajská očkovací síť má přitom měsíční kapacitu 190 tisíc dávek.

„Očkujeme veškeré množství dodaných vakcín, které k nám v týdenních intervalech proudí, a naše kapacita očkování výrazně převyšuje počty státem dodávaných dávek,“ říká hejtman Martin Červíček (ODS).

Krajský koordinátor očkování rozděluje státem distribuované vakcíny mezi fakultní nemocnici a ostatní zařízení. Mezi jednotlivá očkovací centra – tedy krajské nemocnice, pracoviště v Hořicích, Vrchlabí a Jaroměři – je dělí holdingový koordinátor. Tím je místopředseda představenstva krajské organizace Jiří Řezníček.

„Toto rozdělení se provádí na základě počtu lidí čekajících v daném místě na očkování,“ upřesňuje mluvčí zdravotnického holdingu Lucie Chytilová. Očkovací centra jsou měsíčně schopna vakcínu aplikovat až 140 tisícům lidí, praktičtí lékaři zvládnou podat až 50 tisíc dávek.

Dávka za 267 korun a denní paušál

Za podání jedné očkovací látky hradí zdravotní pojišťovny jednotnou částku 267 korun. Centra navíc podle velikosti a doby provozu dostávají paušální denní platby ve třech pásmech (12, šest a čtyři tisíce korun), které se násobí koeficientem pojištěnců v daném okrese.

Pokud chce očkovací centrum dosáhnout na nejvyšší denní paušál, musí splnit dvě podmínky. Jednak být v provozu minimálně 12 hodin denně a sedm dní v týdnu, jednak do konce června podat alespoň 90 tisíc dávek.

Dvanáctihodinový provoz zajišťují podle údajů krajského úřadu Královéhradeckého kraje pouze očkovací centra na Náchodsku: v Náchodě, Broumově, Rychnově nad Kněžnou a soukromá ambulance v Jaroměři.

Královéhradecko patří mezi tři nejproočkovanější regiony v republice. Náchodská nemocnice podle statistik holdingu od začátku dubna do 26. 4. podala téměř deset tisíc dávek, Jičín zhruba šest tisíc, Trutnov a Rychnov o tisícovku méně, Dvůr Králové necelé tři tisíce. Do konce července by kraj rád proočkoval 60 procent populace, tedy zhruba 330 tisíc lidí.

„Abychom toho ale dosáhli, potřebujeme státem slibovaný počet vakcín,“ upozorňuje hejtman Červíček. Ke konci dubna dostalo první dávku 119 tisíc lidí, druhou dávku více než 52 tisíc osob. Nemocnice proočkovaly 170 tisíc lidí, praktičtí lékaři zhruba 25 tisíc.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole se rozhodovalo v obvodu Jičín.

Výsledky pro: Hradec Králové, Jičín, Náchod, Rychnov nad Kněžnou, TrutnovChlumec nad Cidlinou, Nový Bydžov, Nová Paka, Hronovostatní

  • Nejčtenější

Pardubice po demolici vedou extraligu, vítězí i Olomouc. Litvínov poprvé slaví

Hokejová extraliga během nedělního odpoledne nabídla v rychlém sledu dalších sedm duelů. A kromě čtyř remíz v základní...

VIDEO: Řidič na D11 předjel policejní hlídku, na tachometru měl 231 km/hod

Dosavadní rekord nového úseku dálnice D11 na Náchodsku vytvořil řidič, který tady předjel policejní hlídku rychlostí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dívka vylákala čtyřicátníka na placený sex, její přítel ho zbil

Zbitý a oloupený skončil muž z Jičínska, který si chtěl užít placeného sexu s mladou ženou. Na schůzku však dorazila se...

Hledaný muž, který se zastřelil, podle policie znásilnil tři mladistvé

Soudní pitva potvrdila, že tělo nalezené v lese na Rychnovsku opravdu patřilo násilníkovi, po kterém policie několik...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta přetlačila Pardubice, Kometa vynulovala Hradec. Olomouc opět úspěšná

Šlágr šestého kola hokejové extraligy vyzněl lépe pro Spartu, která v atraktivní partii přetlačila Pardubice 3:2 po...

Většina vlád selže. Mladí se do deseti let chopí revoluce, soudí Cílek

Premium Václav Cílek, geolog a klimatolog, věří, že se blížíme k civilizačnímu zlomu. Ústí k němu nabalující se krize a vidina...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Smlouva byla pro Hradec nevýhodná, ale boj o bytový dům na Benešovce nekončí

Zastupitelé Hradce Králové stáhli hlasování o smlouvě o pozemcích pro bytový dům u Benešovy třídy. Prý je nevýhodná....

Dálnici u Hradce opravují už po 16 letech, dál na Prahu bude zatím klid

Premium Rozsáhlé opravy povrchu dálnic D11 a D35 od Hradce Králové na Prahu budí otázky řidičů. Zatímco zprvu se někteří...

Řidič havaroval na předměstí Nové Paky, později v nemocnici zemřel

Řidič v osobním autě boural večer na silnici I/16 na okraji Nové Paky na Jičínsku. Hasiči jej ze zničeného vozu...

Beton ve Valdštejnské lodžii špatně schne, ale nový sál bude letos hotov

Znovu se rozjely práce na přestavbě historické Valdštejnské lodžie na okraji Jičína. Dosud se čekalo, až vyschne beton,...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Nejtěžší bylo Hance v jejích posledních dnech lhát, říká Margita o Zagorové

Je to pět týdnů, co odešla zpěvačka Hana Zagorová (†75), se kterou žil její muž Štefan Margita (66) třicet let. Pěvec...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Značka Lindt má ochranu, soud nařídil Lidlu zničit zásoby čokoládových zajíčků

Čokoládoví zajíčci od společnosti Lindt & Sprüngli si zaslouží ochranu před napodobeninami. Rozhodl o tom ve čtvrtek...

Po malých institucích také ČSOB. Banky začínají nabízet úroky podobné ČNB

Na předchozí zvyšování úrokových sazeb České národní banky (ČNB) začínají výrazněji reagovat zvyšováním úročení vkladů...