Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Půlstoletí oslaví šimpanzi hostinou, dárci poslali dvorské zoo 35 milionů

  14:14
Dvojice samic šimpanze čego Bonnie a Babeta patří k inventáři královédvorského safari parku. Už uplynulo půlstoletí ode dne, kdy na východ Čech přijely z Kamerunu. Ošetřovatelé pro ně přichystali odpolední hostinu. Dvorský safari park přežil covidové uzávěry díky štědré podpoře veřejnosti, dárci poslali 35 milionů korun.

„Zejména Bonnie byla jakýmsi maskotem zahrady. Když do Dvora přišla, byla velmi malá a často se vydávala mimo klec. Jak rostla, zjišťovala, že je mnohem silnější než její lidští opatrovníci. A rostlo jí i sebevědomí,“ říká zooložka Gabriela Linhartová.

Navzdory svému věku zůstává Bonnie dominantním zvířetem skupiny a ostatní členy tlupy chrání před případným nebezpečím.

Z původní nevyhovující klece se dvěma prosklenými boxy na místě dnešních Vodních světů se šimpanzi v roce 1984 přesunuli do nového opičince s přírodními výběhy. V roce 2012 zoo investovala do rozšíření pavilonu.

Překotný vývoj v průběhu desetiletí prodělal také jídelníček šimpanzů. Dříve běžně dostávali chleba, pudinky, rýžové nákypy, piškoty nebo mléčné výrobky, časem však ubylo příliš sladké ovoce.

„Dnes šimpanzi ovoce dostávají pravidelně, avšak každý jedinec do ruky přes mříž. Jen tak se dá zajistit, že má každý jen právě tolik, kolik je vhodné. Zbytek potravy tvoří zelenina od okurek přes saláty až k rajčatům a také listnaté větve,“ vysvětluje zooložka.

Ošetřovatelé na 13. hodinu připravují šimpanzům zábavnou hostinu. Hračky nebo jídlo, například listové saláty, čínské zelí nebo čekanku, jim do přepravek u výběhu mohou nosit až do pátku také návštěvníci.

Na 70 tisíc dárců poslalo 35 milionů korun

Celkem třikrát musel Safari park ve Dvoře Králové od loňského jara přerušit provoz. Těžké časy pomohla krajské organizaci přečkat kromě příspěvku od zřizovatele a státních kompenzací štědrá podpora veřejnosti. Desítky tisíc dárců poslaly 35 milionů korun.

Navzdory složité době se rozvoj zoo nezastavil. Investovala do rekonstrukce pavilonu hrošíků, do nákladných oprav mostů a na místě zbourané slévárny vznikají expozice se zvířaty jihozápadní Afriky.

Podle ředitele safari parku Přemysla Rabase dlouho připravované investice nebylo možné zastavit ani v covidové době.

V období, kdy byla zoo kvůli pandemii zavřená, byl jediným významným příjmem příspěvek Královéhradeckého kraje. Hejtmanství zahradu každoročně dotuje vyrovnávací platbou.

V loňském roce činila 61 milionů, dalších 13 milionů tvořila mimořádná dotace na pokrytí ztrát způsobených první vlnou pandemie. Na tržbách zahrada přišla o desítky milionů korun.

17. prosince 2013

Pokud by došlo ke zhoršení situace, měl safari park v záloze akční plán úsporných opatření. Ten v krajním případě počítal s omezením počtu zvířat, některá by se musela stěhovat do jiných zoo. Akční plán nakonec zůstal v šuplíku i díky tomu, že v polovině dubna zahrady mohly otevřít.

Velkou a zcela nečekanou finanční vzpruhou se stala podpora veřejnosti. Prostřednictvím adopcí, pozvánek zvířat na oběd, dárcovských DMS a dalšími způsoby lidé od jara poslali více než 35 milionů korun. Zdaleka největší odezvu měla akce Pozvi zvíře na oběd.

Přemysl Rabas přiznává, že právě peníze od veřejnosti umožnily organizaci těžkou dobu přežít.

Tři uzávěry

Safari park od loňského jara přerušil provoz celkem třikrát. Zoologické zahrady byly vloni zavřené od 13. března do 27. dubna a kvůli druhé vlně pandemie znovu od 9. října do 2. prosince. Třetí uzavírka byla nejdelší, trvala od 18. prosince do 12. dubna. V polovině května zoo zahájila hlavní sezonu a otevřela africké i lví safari, o týden později ve zvláštním režimu vnitřní pavilony. Nyní je areál přístupný bez kapacitních omezení.

Návštěvnost od dubnového rozvolnění neustále roste, ve všedních dnech i o víkendech. Na obvyklou úroveň se ale zatím nevrátila. Do začátku června dosáhla 80 tisíc lidí.

„Podpora od státu nebyla příliš významná. Vláda sice zvýšila dotace pro zoologické zahrady z dvaceti na osmdesát milionů, ale vzhledem k tomu, že v České republice je třicet licencovaných zoo, přineslo to pro nás zhruba čtyři miliony korun. Doopravdy zásadní byla podpora veřejnosti, pomohla nám zvládnout období, kdy jsme byli zavření.“

Peníze poslalo na 70 tisíc jednotlivých dárců a šly na každodenní provoz. Jen náklady na krmení pro zvířata a mzdy zaměstnanců měsíčně dosahují šest milionů.

Investice za 100 milionů

Paradoxně v době, kdy byla zahrada odříznutá od příjmů, rozjela několik velkých investic. Na konci jara dokončila tři projekty v součtu za téměř 40 milionů korun.

Na místě betonového mostu kolem výběhu s hrochy vznikla nová cesta tvořená soustavou gabionových valů a pěti lávek v africkém stylu. Projekt za 23 milionů zaplatil Královéhradecký kraj.

Z rezervního fondu, kam zoo ukládala peníze v minulých dvou letech, zaplatila devět milionů za rekonstrukci sto metrů dlouhého mostu se zázemím pro chov buvolů pralesních a psů hyenovitých. Bezmála šest milionů korun stála oprava minulý týden otevřeného pavilonu hrošíků liberijských.

Jeden z největších projektů za poslední roky safari park realizuje na místě bývalé slévárny nedaleko Neumannovy vily, jejíž demolice začala v roce 2016. Vznikají zde expozice pro zvířata žijící v Namibii a Jihoafrické republice. Projekt s celkovým rozpočtem přes sto milionů korun je rozdělen na několik etap.

„Budou zde expozice s plameňáky, pelikány, krokodýly a nejatraktivnější bude expozice věnována tučňákům, její stavba by měla začít ještě v letošním roce,“ sdělil Rabas. Před dokončením je voliéra pro plameňáky a steak house. Krajská organizace vyhlásila výběrové řízení na venkovní expozici tučňáků brýlových, stát bude kolem 40 milionů.

  • Nejčtenější

Obviněný z vraždy chlapce přišel k soudu v teplácích. Léta beru pervitin, tvrdí

Před Krajským soudem v Hradci Králové dnes stanul Jan Bárta v případu vraždy čtrnáctiletého chlapce. Obžaloba ho viní, že hocha ubodal začátkem ledna na hradeckém vlakovém nádraží. Podle spisu měl...

10. července 2024,  aktualizováno  12:19

V zákazu předjel civilní vůz policie a dupl na plyn, hned přišel o řidičák

Během pár okamžiků přišel o řidičák jednadvacetiletý šofér, který na Jičínsku v zákazu nejprve předjel civilní vůz dálniční policie a hned nato překročil povolenou rychlost mimo obec o 60 km/h. Jeho...

10. července 2024  16:21

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trasa podzemím Sněžky je dvakrát delší, turisté vyjdou na dně Obřího dolu

Po sedmi letech se dnes turistům znovu otevřelo historické důlní dílo Kovárna v Obřím dole u Pece pod Sněžkou. Prohlídková trasa se díky zpřístupnění zavalené štoly Prokop prodloužila z původních 300...

9. července 2024  17:33

Vypěstoval pod zemí půl tuny konopí, soud mu snížil trest na devět let

Pražský vrchní soud snížil trest Petru Včelišovi za nedovolenou výrobu a distribuci marihuany o jeden rok na devět let vězení. Muž z Broumovska podle pravomocného rozsudku za několik let nakoupil,...

8. července 2024  13:26

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Voda se valila spárami v podlaze, říčka v Hradci tekla zahradou

Novostavbou na okraji Hradce Králové se při středeční bouřce prohnala voda z říčky Melounky, která se vylila z břehů. Její koryto nebylo v laguně vůbec patrné. Majitelé se snažili živel vyhnat z domu...

11. července 2024  17:07

Vichr při bouřce strom doslova ukroutil, líčí svědci pád jedle na rodinný dům

V okrajové části Hradce Králové stále likvidují následky středeční bouřky, při které se zlomila statná jedle a její část spadla na střechu sousedního domu. Vítr kmen podle svědků přímo roztrhl....

12. července 2024  16:50

Horejš o konci asistenta i odchodu Vašulína: Dana asi těžko nahradíme

Lepší vyústění prvních týdnů a měsíců angažmá v Hradci Králové si David Horejš snad ani nemohl vysnít. Skvělé týdny s týmem zakončil nečekanými zápasy o evropské poháry, které hradeckým fotbalistům...

12. července 2024  12:57

Mezi Trutnovem a polskou dálnicí pohlídají řidiče radary, už je instalují

Na trase z Trutnova na polské hranice se během léta objeví soustava rychlostních radarů. Pokuta řidičům hrozí v Bernarticích, Zlaté Olešnici, ale i na dvou místech přímo v Trutnově. Obce tak reagují...

12. července 2024  10:10

Voda se valila spárami v podlaze, říčka v Hradci tekla zahradou

Novostavbou na okraji Hradce Králové se při středeční bouřce prohnala voda z říčky Melounky, která se vylila z břehů. Její koryto nebylo v laguně vůbec patrné. Majitelé se snažili živel vyhnat z domu...

11. července 2024  17:07

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Krásná dcera Václava Klause mladšího se bude vdávat, vezme si házenkáře

Kateřina Klausová (25), dcera Václava Klause mladšího, řekla své ano Tomášovi Pirochovi (24), reprezentantovi České...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Nenašla na trhu, co potřebovala, tak začala vyrábět sama. Zákazníků přibývá

Jana Podroužková má ráda pohyb a baví ji design. Oboje nakonec skloubila a založila vlastní značku Dhaara. Ta za osm...