Rychnov má umělou trávu, fotbalisté ale dlouho čekali na razítko

  9:56aktualizováno  9:56
Fotbalisté v Rychnově nad Kněžnou budou moci hrát mistrovská utkání na umělém trávníku. Radnice rekonstruovala vysloužilé hřiště u tamní Sokolovny už před prázdninami, jenže bez certifikátu ho mohl klub používat jen pro tréninky. Na razítko se čekalo s napětím.

Areál FC Spartak v Rychnově nad Kněžnou | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Na radnici v Rychnově nad Kněžnou mají za sebou pět nervózních týdnů. Termín pro kontrolu hřiště se několikrát posouval, ale teď už je zřejmé, že plocha atest dostane. Jde o největší letošní investici města do sportovišť. Stavbu však provázely obtíže.

„Za šest let, co jsem v čele města, jsem nezažil takové tlaky jako v případě soutěže na tuto veřejnou zakázku, abychom například změnili podmínky,“ řekl rychnovský starosta Jan Skořepa.

Fotogalerie

Od 29. července má hřiště s umělým povrchem certifikát kvality na jeden rok od FIFA. V první polovině srpna by se mělo dočkat i atestu od Fotbalové asociace České republiky. Podle starosty se už na místě sešel komisař asociace s dalšími a v zápisu se konstatuje, že rekonstrukce hřiště je provedena bezchybně a hřiště splňuje požadavky fotbalové asociace.

Důležité je to hlavně pro klub. Ten má nyní osm až devět týmů, hřiště bude sloužit pro 130 až 140 hráčů. Na umělé trávě si zasportují také školáci v hodinách tělocviku.

„Hřiště už používáme, trénuje se na něm a zatím čekáme na písemné vyrozumění fotbalové asociace. Kdyby umělá tráva nezískala atest, nemohly by se na ní hrát žádné mistrovské zápasy. Soutěže začínají už v půlce srpna. Sice se zpočátku většinou hraje na přírodní trávě a na umělou přecházíme až v říjnu, ale když víc prší, hraje se na umělé trávě třeba už i v srpnu,“ uvedl člen výkonného výboru FC Spartak Rychnov nad Kněžnou a radní Radek Jehlička.

Rychnovští pořídili umělou trávu jako jedni z prvních v republice. Postupem let však už byla místy vydupaná, s poškozeným vlasem, takže sportovcům na ní mohlo hrozit zranění.

Radnice musela žádat už několikrát v minulosti o prodloužení atestu na původní hřiště a platit za jeho opravy. Certifikát od fotbalové asociace skončil v prosinci 2015.

Dotace nevyšla, hřiště platili ze svého

Kvůli chystanému hřišti s umělým trávníkem se sešli zastupitelé letos v lednu. Odsouhlasili záměr výstavby, protože město se chtělo ucházet o dotaci od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Plánovalo, že získá šedesát procent částky z dotace. Dotaci však nedostalo a vše platí ze svého.

Tehdy se zastupitelé podivovali nad částkou, s kterou se pro hřiště počítalo. Předběžný rozpočet byl 6,3 milionu korun, což vycházelo z nabídky společnosti Juta platné do konce roku 2014.

Firma po dotazu radnice upřesnila, že nově to může být i 8 milionů, proto zastupitel Jiří Daniel navrhoval oslovit do soutěže i zahraniční dodavatele. To se nakonec nestalo, i tak soutěž značně snížila cenu. Jediným kritériem byla cena za požadované práce a také to, že zakázka splní Prováděcí pokyn Fotbalové asociace ČR k atestacím hřišť s umělými trávníky nové 3. generace.

Ve veřejné soutěži zvítězila firma A Sport Produkt s cenou kolem 4,7 milionu po započtení daně. Měnily se podkladní vrstvy i povrch. Firma opravila hřiště v květnu a červnu. Město navíc přiobjednalo zásyp z drcené gumy, od jiného dodavatele koupilo stroj na údržbu umělého trávníku a ještě koupí nové kartáče, aby hřiště mělo dobrou údržbu, která pomůže k delší životnosti. Celkově tak město zaplatí asi 5,1 milionu korun.

Bývalá rychnovská místostarostka a nynější zastupitelka Michaela Zimová však namítá, že by Rychnov měl změnit dosavadní praxi při zadávání veřejných zakázek.

„Je legrační, že na zakázky pod 6 milionů korun má město přijaty zásady, kdy je pravomocí městské rady nebo zastupitelstva schválení zadávací dokumentace. U zakázek nad 6 milionů to však řeší pouze jeden odstavec v organizačním řádu, že takové zakázky může připravit odbor správy nemovitostí. Radní i zastupitelé si tím totálně zavřeli dveře k tomu, aby si mohli vůbec přečíst, co stojí v zadání veřejné zakázky,“ upozornila členka kontrolního výboru Zimová.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

V Peci přejela rolba lyžaře, v Beskydech spadl na běžkařku strom

Když se Česko potýká s nedostatkem sněhu, rolbuje se jen výjimečně. Rolbař pak...

Rolba s vlekem přejela a vážně zranila v neděli dopoledne v Peci pod Sněžkou na sjezdovce v Javořím dole šedesátiletého...

Ochránci zvířat natočili prasata v klecích. Vepříny se obrací na policii

Obránci zvířat natočili chov prasnic v klecích v Mlékosrbech na Hradecku.

Majitelé dvou vepřínů na Hradecku podali trestní oznámení na neziskovou organizaci Obránci zvířat za neoprávněné...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Další z rubriky

VIDEO: Z dodávky odlétl kus ledu a sklem prosvištěl do protijedoucího auta

Z dodávky odlétl kus ledu a poškodil protijedoucího

Kus ledu odlétl za jízdy ze střechy dodávky a proletěl čelním sklem až dovnitř protijedoucí škodovky. Led skončil až na...

Bylo mi víc dáno, musím víc odevzdat, říkal Harrach. Vyšla o něm kniha

Knihu Jan Nepomuk hrabě Harrach napsal ředitel jilemnického muzea Jan Luštinec....

Politik, mecenáš, podnikatel, lesní hospodář, otec krkonošských lyžníků, propagátor turismu. Jan Nepomuk hrabě Harrach...

Někdejší hradecký Prior čekají opravy za dvě stě milionů, zavře v únoru

Zastávka v centru Hradce u Atria se zase propadá (3.11.2015).

Nejstarší obchodní dům v Hradci Králové bude mít od 18. února zavřeno kvůli opravám, a to nejspíš až osm měsíců....

Najdete na iDNES.cz