Mzdy na Hradecku dál porostou, firmy se tak snaží přilákat zaměstnance

  9:45aktualizováno  9:45
Zaměstnanci velkých společností v Královéhradeckém kraji si v letošním roce polepší. Významní zaměstnavatelé, které oslovila MF DNES, očekávají ekonomický růst a budou zvyšovat platy.

Firmy v regionu poptávají stovky lidí. Trh je však téměř prázdný. | foto: Lukáš Urban

Atmosféru současného středoevropského blahobytu ilustruje i jedna z největších organizací na východě Čech - královéhradecká fakultní nemocnice, kde pracuje přes pět tisíc lidí. Od prvního ledna navýšila zaměstnancům tarifní platy o 10 procent, průběžně nabírá nové lékaře, sestry a další pracovníky. 

„Aktuálně vedeme jednání s některými klinikami o zřízení nových pozic. S oběma odborovými organizacemi se pro letošek vedení nemocnice dohodlo na mzdové politice, což je výborný základ pro novou kolektivní smlouvu, která bude platit od 1. dubna. V prvních třech čtvrtletích loňského roku činila průměrná mzda 39 204 korun, ve stejném období roku 2016 to bylo 36 060 korun,“ chválí si současnou situaci ekonomická náměstkyně ředitele Jitka Šmehlíková.

Firmy shánějí nové lidi

Řada firem bude letos i stavět. O možnosti budování nové haly stále ve Dvoře Králové jedná jaroměřský holding Karsit. Novou budovu plánuje stavět i jičínský Microrisc, další novou halu otevře v květnu firma Saar Gummi v Červeném Kostelci, kde nyní průměrná mzda zaměstnanců činí velkorysých 40 tisíc. 

Fotogalerie

„Investice včetně technologií dosáhne 350 milionů korun. Několik desítek zaměstnanců budeme přijímat v souvislosti se spouštěním dvou nových linek. Průběžně poptáváme zejména operátory gumárenské výroby a koordinátory seřizovače,“ uvedl personální ředitel Saar Gummi Marek Ďuriš. Fabrika nyní zaměstnává přes tisíc lidí. 

Nabírat však budou i v Karsitu. Shánějí tu dělníky, mistry, účetní, technology nebo nákupčí. Že je na trhu málo lidí, potvrzuje i Rudolf Kasper, šéf trutnovského strojírenského rodinného holdingu Kasper. 

„Řádově budeme nabírat desítky zaměstnanců - konstruktéry, obsluhu CNC strojů, svářeče, montéry. Mzdy navyšujeme na základě individuálního hodnocení. V roce 2016 činil průměrný nárůst 10 procent, v roce 2017 pak osm procent. Uplynulý rok hodnotíme velmi dobře, uzavíráme ho s rekordními výsledky,“ sdělil Kasper.

Dech znovu nabírá i Veba

Nezaměstnanost v kraji nyní jako by neexistovala, což shrnul místopředseda Asociace exportérů a předseda představenstva ATAS elektromotory Náchod Otto Daněk. „Chtěli bychom nabírat, ale na trhu práce není nikdo. Přijal bych alespoň 50 dělníků,“ řekl.

Nezaměstnanost v kraji

Královéhradecký kraj: 2,5%
Počet lidí bez práce: 9 780
Počet volných míst: 8 864

Hradecko: 2,8%
Jičínsko: 1,9%
Náchodsko: 3%
Rychnovsko: 1,2%
Trutnovsko: 2,9%

Celá ČR: 3,5%

Zdroj: MPSV, listopad 2017

Radost mu tak dělá alespoň fakt, že rovněž Atas má za sebou nejúspěšnější rok v historii společnosti. „Chceme nakoupit stroje, které nahradí lidskou práci, projekty se tedy budou týkat hlavně robotiky,“ podotkl.

Kde se v předchozích letech museli poprat s výraznějším útlumem, znovu chytili dech. Své o tom ví textilka Veba Broumov, která musela kvůli zhoršené situaci na africkém trhu a nedostatku zakázek propustit stovky lidí. Ve Vebě se nyní mluví o tom, že od poloviny roku budou svým pracovníkům znovu přidávat. 

„Uvažujeme o úrovni několika procentních bodů. Pro příští rok plánujeme zachovat aktuální počet zaměstnanců. Rok 2017 hodnotíme jako rok stabilizační, v příštím roce plánujeme mírný růst,“ shrnul nálady ve firmě personální ředitel a předseda dozorčí rady Veby Jiří Myšák.

Nulová nezaměstnanost je potíž

Na některých firmách se však přece jen podepsala nestabilita v evropské politice. Na odchodu Velké Británie z Evropské unie částečně tratí například továrna na výrobu mražených potravin Frost Food z Rokytnice v Orlických horách. Jako převážně exportní společnost se vedení muselo vyrovnat s pokračujícím poklesem hodnoty britské libry a zároveň i s uvolněním intervencí České národní banky. 

„Přes tyto negativní vlivy jsme byli schopni dosáhnout srovnatelných výsledků jako loni. Uplynulý rok proto hodnotím jako velmi těžký, ale úspěšný. Letos plánujeme další rozvoj společnosti a chystáme investice v celkové výši 35 milionů korun do zkvalitnění technologií vedoucích ke zvýšení efektivity výroby,“ prohlásil předseda představenstva Frost Food Jiří Vlček. 

I zde zaměstnanci dostanou přidáno. Firmám na Rychnovsku kvůli nulové nezaměstnanosti také nic jiného ani nezbývá. V regionu, kde většinu lidí stáhne kvasinská Škodovka, se bojuje o každého kvalitního pracovníka (více také v článku Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda). 

„Velmi rádi bychom nabrali nové zaměstnance, bohužel trh práce na Rychnovsku je zcela vyčerpán. Získání nového českého nebo polského zaměstnance je téměř nemožné. Musíme se orientovat na spolupráci s pracovními agenturami a chybějící pracovní sílu dovážet z Rumunska či Ukrajiny, což je však při současném legislativním rámci nastaveném předchozí vládou zdlouhavé a administrativně náročné,“ vysvětlil Vlček.

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Centrum čínské medicíny v hradecké nemocnici skončí, nebude ani klinika

Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v...

Centrum Tradiční čínské medicíny, které od září 2015 fungovalo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, končí. Nemocnice...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Další z rubriky

Kaufland musí s přestavbou v Trutnově počkat, úřad chce úpravy projektu

Trutnovský Kaufland se posune blíž k panelovým domům. Ustoupí mu stromy, které...

Obyvatelé trutnovského Horního Starého Města - Zelená Louka, kteří se bouřili proti přestavbě obchodního domu Kaufland,...

Nové Město váhá nad demolicí kasáren, investory za osm let nesehnalo

Kasárna v Novém Městě nad Metují.

Vojáci z kasáren v Novém Městě nad Metují dávno zmizeli, v osiřelé budově se však o víkendech prohánějí party hráčů...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Najdete na iDNES.cz