Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 4. července 2022 Prokop

Archeologové ukázali poklady od Jaroměře, stavbě obchvatu už nic nebrání

  17:35
V trase budoucího obchvatu Jaroměře na Náchodsku objevili archeologové četné stopy osídlení. Pocházejí ze zemědělského pravěku, kdy tudy vedla obchodní trasa. Vedle bronzových šperků, kamenných nástrojů a hliněných střepů je to nejspíš i jeden z nejseverněji položených keltských hrobů z té doby na území Česka.

Archeologický průzkum přinesl řadu nečekaných objevů, některé nálezy jsou pro tento region podle odborníků netypické. V Hořenicích odborníci našli neolitické sídliště pocházející z období šest tisíc let před naším letopočtem.

„Je to významná komunikační trasa mezi Čechy a Polskem, takže osídlení je zde opravdu intenzivní,“ řekl hlavní archeolog Ladislav Rytíř z Univerzity Hradec Králové.

Archeologové zkoumají poslední úsek mezi Hořenicemi a Velkým Třebešovem. (24. 5. 2022)

Nejviditelnějším objevem jsou pozůstatky takzvaných dlouhých domů. Měřily několik metrů a žily v nich celé rodiny. Dochovaly se jámy, ve kterých byly zapuštěné masivní dřevěné sloupy. Je z nich dobře patrný půdorys tehdejších domů.

„Máme tu na 90 procent také jeden keltský hrob z doby laténské, nasvědčuje tomu hrobová výbava, ze které prochází nákrčník, tři bronzové náramky, bronzová spona a prsten. V této lokalitě jde o velmi cenný nález. Kosti se kvůli agresivnímu půdnímu složení nedochovaly,“ řekla archeoložka Univerzity Hradec Králové Sylva Tichá Bambasová.

Další sídliště z doby železné a také z raného středověku archeologové zjistili v katastru Čáslavek. Pozoruhodným nálezem je laténská dvoukomorová keramická pec, která je v České republice velmi ojedinělá.

„Pravděpodobně se jedná o technologický import z Panonie, dnešního Maďarska,“ upozornil Rytíř.

Pohřebiště s desítkami hrobů

Ve Svinišťanech archeologové vykopali dvě žárová pohřebiště z doby bronzové.

„Bylo to pro nás velké překvapení. Pohřebiště je poměrně rozsáhlé s desítkami hrobů. V několika z nich jsme našli bohatou výbavu keramických nádob. Všechny tyto nálezy podrobíme další analýze a pokusíme se zjistit, co v nádobách mohlo být za milodary,“ poznamenal hlavní archeolog.

Ve Svinišťanech kromě toho jeho kolegové podrobně zachytili postavení rakouského dělostřelectva, dopadiště granátů a prostor, odkud nastupoval útok Prusů z války v roce 1866.

„Je to detailní sonda do soudobé vojenské strategie. Víme, jakou munici používali a na jakou vzdálenost stříleli. Přestože k této válce máme celou řadu písemných pramenů, archeologie přináší další vrstvu informací,“ sdělil Rytíř.

Mezi nálezy v trase obchvatu převažuje mazanice – nevypálená hlína, kterou lidé omazávali stěny domů, a zbytky keramiky. Archeologové ojediněle našli také bronzové a skleněné šperky.

„Bronzové šperky z období 350 let před naším letopočtem jsou v rámci sídlištního prostoru velmi neočekávané,“ uvedla archeoložka Sylva Tichá Bambasová z hradecké univerzity.

Výzkum v terénu začal přibližně před rokem, v největším nasazení se na něm podílelo okolo 70 pracovníků. Povedlo se jim archeologicky zmapovat celou trasu obchvatu. Podle hlavního archeologa přinesl doplnění poznatků z průzkumu, který před lety probíhal před stavbou dálnice D11.

Nyní se ještě archeologové pohybují v úseku mezi Hořenicemi a Velkým Třebešovem.

ŘSD musí jednat o dalších pozemcích

Samotné stavbě obchvatu Jaroměře za 700 milionů korun tak už nic nebrání. Archeologický průzkum skončí do dvou týdnů a asi v polovině června se sedmikilometrová silnice začne budovat. Hotovo bude v roce 2024. Investici mohou prodloužit a také prodražit spory o pozemky mezi Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) a manželi Kučerovými.

Zásadní překážkou byl pozemek v Hořenicích v trase budoucí silnice, který vlastní manželé Kučerovi. Krajský úřad v únoru podle liniového zákona rozhodl o jeho vyvlastnění. Majitelé proti rozhodnutí podali žalobu, kterou však královéhradecký krajský soud v dubnu zamítl.

„Výstavba obchvatu začne v polovině června a potrvá třicet měsíců. Kromě zimní technologické přestávky se bude stavět nepřetržitě,“ potvrdil Marek Novotný, ředitel hradecké pobočky ŘSD.

Letos v únoru ŘSD uzavřelo smlouvu se společností Metrostav Infrastructure na stavbu obchvatu za 687 milionů korun. Nejkomplikovanější a nejnákladnější částí projektu je 600 metrů dlouhý most přes údolní nivu Labe v Hořenicích.

Kučerovi vlastní také další pozemky, které investor potřebuje kvůli přeložkám inženýrských sítí a ke kterým ještě nemá zajištěný přístup. František Kučera je místopředsedou Vrchního soudu v Praze.

„Může se stát, že dočasné zábory pozemků zkomplikují a případně i prodraží celou investici. Stavba je realizovatelná i bez přístupu na tyto pozemky, ale trvala by déle,“ naznačil Novotný.

Obchvat uleví dvanáctitisícové Jaroměři od tranzitní dopravy. Propojí nedávno dokončený úsek dálnice D11 se silnicí I/33 na Náchod. Dnes řidiči jedoucí ve směru z Hradce Králové na Náchod a Polsko musí před Jaroměří sjet z dálnice a pokračovat přes centrum města.

Obchvat od těžké dopravy uleví také menším obcím Svinišťany, Dolany a Čáslavky. Naváže na konec D11 v Hořenicích, u Velkého Třebešova se napojí na obchvat České Skalice.

  • Nejčtenější

Sundali billboard na nákup zbraní pro Ukrajinu. Vyvolával strach, zdůvodnili

Premium Reklamní společnost BigMedia odstranila v Hradci Králové billboard, který vyzýval k finančnímu příspěvku na nákup...

Cizinec zaměstnaný v kvasinské Škodovce ukradl součástky za 1,4 milionu

Cizinec zaměstnaný ve společnosti Škoda Auto v Kvasinách na Rychnovsku čelí obvinění, že z firmy ukradl velké množství...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fotbalová aréna v Hradci dostává obrysy, hotová bude přesně za rok

Přesně za rok se má slavnostně otevírat největší stavba v novodobé historii Hradce Králové. Multifunkční fotbalový...

V Adršpachu spadl horolezec, na pomoc mu z vrtulníku slanil lékař

V sobotu v podvečer spadl horolezec v Adršpachu u Křížového vrchu. Ve špatně dostupném terénu mu na pomoc slanil lékař...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kemp u nádrže Rozkoš znovu hledá provozovatele, podmínky zmírnily

Česká Skalice se podruhé pokouší pronajmout autokemp u nádrže Rozkoš. Případným investorům zmírnila podmínky. Oproti...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Oprava trutnovského kina se prodraží a zpozdí kvůli zpackané přestavbě

Rekonstrukce kina Vesmír v Trutnově nabere desetiměsíční zpoždění a kvůli odstraňování následků 50 let staré zpackané...

Fotbalová aréna v Hradci dostává obrysy, hotová bude přesně za rok

Přesně za rok se má slavnostně otevírat největší stavba v novodobé historii Hradce Králové. Multifunkční fotbalový...

Po řetězech na Sněžku jen jednosměrně, vstup k polským vodopádům podraží

Řetězová cesta na Sněžku, vedoucí po polském území od Slezského domu, je ode dneška opět jednosměrná. Polští ochranáři...

Sovětické prasátko i mapy s příběhem představuje hradecké muzeum

Výstavou sezony v hradeckém Muzeu východních Čech je Měnící se svět – poslední lovci a první zemědělci (nejen) ve...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...