Za vylákání milionů na neexistující leteckou továrnu dostal muž osm let

  16:11aktualizováno  16:11
Na osm let do věznice s ostrahou poslal Krajský soud v Hradci Králové Lubora Kulta, který podle obžaloby podvodně získal desítky milionů korun na stavbu továrny na malé vrtulníky. Bance a bývalému společníkovi musí zaplatit přes 38 milionů korun.

Lubor Kult se u krajského soudu v Hradci Králové zodpovídá z mnohamilionových podvodů (11.4.2017). | foto: David Taneček, ČTK

Soud uznal nyní jednačtyřicetiletého Lubora Kulta vinným z podvodu při převzetí společnosti na výrobu letadel SHVL z Chocně na Orlickoústecku a z úvěrového podvodu při získání půjčky od Equa Bank. 

Podle spisu Kult jako jednatel firmy zfalšoval dokumenty, aby získal až osmdesátimilionový úvěr od banky na stavbu letecké továrny.

Někdejšímu majiteli firmy proto musí Kult zaplatit 24 milionů korun a bance 14 milionů. S dalšími nároky odkázal soud finanční ústav na civilní řízení, kterým by se zabýval Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou.

Soud také nařídil propadnutí majetku obžalovaného, a to čtyř pozemků na Svitavsku, Rychnovsku a Orlickoústecku, osobního automobilu a finančních prostředků na třinácti bankovních účtech.

Rozsudek není pravomocný, obhájce se na místě odvolal.

„S obžalobou nesouhlasím, nikoho jsem nepodvedl. Věci uvedené v obžalobě jsou účelové a nepravdivé,“ řekl dříve u soudu Lubor Kult.

Obžaloba ho viní, že v roce 2012 podvodně ovládl choceňskou společnost SHVL. Kult tehdy v médiích prohlásil, že připravuje v Kvasinách na Rychnovsku stavbu továrny na výrobu malých vrtulníků.

Podle spisu ho v polovině roku 2012 oslovil tehdejší majitel firmy a nabídl mu spolupráci včetně možnosti dostavět výrobní halu v areálu SHVL v Chocni. Kult souhlasil a slíbil, že na dostavbu dá vlastní prostředky, které chtěl původně použít na projekt v Kvasinách.

„Podvodným způsobem od jednatele společnosti vylákal šedesátiprocentní obchodní podíl. Přitom sliboval uhrazení a vložení částky ve výši 60 milionů korun, i když tyto prostředky neměl k dispozici,“ uvedl státní zástupce Jiří Viesner.

Kult je stíhaný i za pokus o podvod investora ze Saudské Arábie

Podle společníka tak firmě vznikla škoda 24 milionů korun. O dalších 40 milionů podle obžaloby Kult připravil banku, když se jako většinový vlastník společnosti SHVL dopustil úvěrového podvodu. Zavázal se splácet úvěr až 80 milionů korun, avšak firma tehdy žádné prostředky neměla a v roce 2015 skončila v insolvenci.

Obžalovaný odmítl, že by uváděl zkreslené údaje a padělal dokumenty. Až jako jednatel prý zjistil, že firma nebyla ekonomicky v pořádku.

Lubor Kult, který je majitelem leteckého průkazu, figuruje ještě v další kauze spojené s letectvím. Podle kriminalistů chtěl prodat investorovi ze Saudské Arábie vlastnoručně vyrobený vrtulník, který vydával za projekt sériové výroby.

Stroj ale nebyl schopen letu. Nescházelo mnoho a investor zaplatil přes 30 milionů korun. Policie za to tehdy Kulta obvinila z podvodu.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Mezi Výrovkou a Luční boudou je až deset metrů sněhu, fréza razí naslepo

Většinu sněhu odhrnuly rolby, fréza odstraňuje poslední metry.

Travers mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších prorážela sněžná fréza. Stroj se musel prokousat zhruba třímetrovou...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Topící seniorky si nikdo nevšímal. Plavci mysleli, že splývá na hladině

Topící seniorky v bazénu si nikdo nevšímal

Dvě minuty ležela seniorka bezvládně na hladině bazénu v Hradci Králové s potopeným obličejem. Plavčíci ani návštěvníci...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Cesta Obřím dolem do sedla pod Sněžkou je zavřená, sníh prolomil lávku

Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli poškodil nápor sněhu, jeden z nosníků se...

Část frekventované modré turistické cesty Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je uzavřena, a to v úseku od kapličky do...

Další z rubriky

Silný vítr zastavil lanovku na Sněžku, nejezdí v obou úsecích

V sobotu byl otevřen druhý úsek nové lanové dráhy z Růžové hory na Sněžku. (22....

Lanovka na Sněžku se ve středu kvůli silnému větru nerozjela. Na Sněžce ráno pršelo a vítr dosahoval rychlosti okolo 90...

Labská přehrada odpouští málo vody, po deštích může přetékat vrchem

Labská přehrada u Špindlerova Mlýna v Krkonoších.

Přehrada Labská v Krkonoších je po posledních deštích už téměř plná. Protože v ní nyní kvůli rekonstrukci funguje jen...

Hradecký festival Na jednom břehu zve na Báru Polákovou i J. A. R.

Barbora Poláková

Hlavními taháky festivalu Na jednom břehu v Hradci Králové budou Barbora Poláková a kapela J. A. R., držitelé cen Anděl...

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.

Najdete na iDNES.cz