Za vylákání milionů na neexistující leteckou továrnu dostal muž osm let

  16:11aktualizováno  16:11
Na osm let do věznice s ostrahou poslal Krajský soud v Hradci Králové Lubora Kulta, který podle obžaloby podvodně získal desítky milionů korun na stavbu továrny na malé vrtulníky. Bance a bývalému společníkovi musí zaplatit přes 38 milionů korun.

Lubor Kult se u krajského soudu v Hradci Králové zodpovídá z mnohamilionových podvodů (11.4.2017). | foto: David Taneček, ČTK

Soud uznal nyní jednačtyřicetiletého Lubora Kulta vinným z podvodu při převzetí společnosti na výrobu letadel SHVL z Chocně na Orlickoústecku a z úvěrového podvodu při získání půjčky od Equa Bank. 

Podle spisu Kult jako jednatel firmy zfalšoval dokumenty, aby získal až osmdesátimilionový úvěr od banky na stavbu letecké továrny.

Někdejšímu majiteli firmy proto musí Kult zaplatit 24 milionů korun a bance 14 milionů. S dalšími nároky odkázal soud finanční ústav na civilní řízení, kterým by se zabýval Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou.

Soud také nařídil propadnutí majetku obžalovaného, a to čtyř pozemků na Svitavsku, Rychnovsku a Orlickoústecku, osobního automobilu a finančních prostředků na třinácti bankovních účtech.

Rozsudek není pravomocný, obhájce se na místě odvolal.

„S obžalobou nesouhlasím, nikoho jsem nepodvedl. Věci uvedené v obžalobě jsou účelové a nepravdivé,“ řekl dříve u soudu Lubor Kult.

Obžaloba ho viní, že v roce 2012 podvodně ovládl choceňskou společnost SHVL. Kult tehdy v médiích prohlásil, že připravuje v Kvasinách na Rychnovsku stavbu továrny na výrobu malých vrtulníků.

Podle spisu ho v polovině roku 2012 oslovil tehdejší majitel firmy a nabídl mu spolupráci včetně možnosti dostavět výrobní halu v areálu SHVL v Chocni. Kult souhlasil a slíbil, že na dostavbu dá vlastní prostředky, které chtěl původně použít na projekt v Kvasinách.

„Podvodným způsobem od jednatele společnosti vylákal šedesátiprocentní obchodní podíl. Přitom sliboval uhrazení a vložení částky ve výši 60 milionů korun, i když tyto prostředky neměl k dispozici,“ uvedl státní zástupce Jiří Viesner.

Kult je stíhaný i za pokus o podvod investora ze Saudské Arábie

Podle společníka tak firmě vznikla škoda 24 milionů korun. O dalších 40 milionů podle obžaloby Kult připravil banku, když se jako většinový vlastník společnosti SHVL dopustil úvěrového podvodu. Zavázal se splácet úvěr až 80 milionů korun, avšak firma tehdy žádné prostředky neměla a v roce 2015 skončila v insolvenci.

Obžalovaný odmítl, že by uváděl zkreslené údaje a padělal dokumenty. Až jako jednatel prý zjistil, že firma nebyla ekonomicky v pořádku.

Lubor Kult, který je majitelem leteckého průkazu, figuruje ještě v další kauze spojené s letectvím. Podle kriminalistů chtěl prodat investorovi ze Saudské Arábie vlastnoručně vyrobený vrtulník, který vydával za projekt sériové výroby.

Stroj ale nebyl schopen letu. Nescházelo mnoho a investor zaplatil přes 30 milionů korun. Policie za to tehdy Kulta obvinila z podvodu.

Autor:

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Podnikatel vdechl nový život zchátralé Lysečinské boudě v Krkonoších

Lysečinská bouda v Krkonoších.

Pražský podnikatel Karel Chotek kupuje v Krkonoších opuštěné objekty, o které nikdo nemá zájem. Po Dixově brusírně se...

Na dráze ve Špindlerově Mlýně zahynula sáňkařka, asi narazila do stromu

Vrtulník zdravotnických záchranářů ve Špindlerově Mlýně

Čtyřicetiletá žena zahynula při nočním sjezdu na sáňkařské dráze ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. Vyjela mimo...

Za dotace v Peci padlo deset obvinění, zřejmě i na starostu a exšéfa KRNAP

Z otevření herní krajiny Pecka, zleva starosta Karpacze Radosław Jęcek,...

Kriminalisté začali stíhat deset obviněných v souvislosti s evropskými dotacemi na projekty v Krkonoších. Vyšetřování...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz