Dům v centru Týniště ustoupí křižovatce, cesta k náměstí bude bezpečnější

  9:46aktualizováno  9:46
Radnice v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku letos učiní první krok k velkému překreslení dopravní mapy města. Za 25 milionů korun rozšíří křižovatku ulic Mostecké a Turkovy v těsném sousedství Mírového náměstí. V příštích letech, až ve městě vznikne podjezd pod železniční tratí, se tam očekává nárůst dopravy.

Křižovatkou nyní projíždí auta jedoucí na náměstí od Hradce Králové a od Borohrádku. Už za dva roky tudy však budou proudit další stovky vozidel ze severní části města, kde je velké sídliště U Dubu. 

Řidiči nyní jezdí přes železniční přejezd v ulici T. G. Masaryka. Po jeho zrušení a vybudování podjezdu pod tratí se však doprava přesune k nádraží a od něj je nejkratší cesta k náměstí právě Turkovou ulicí.

„Přestavba je nutná kvůli bezpečnosti a zpřehlednění křižovatky. V době, kdy bude hotovo mimoúrovňové křížení železnice, tudy povede i cesta ze sídliště na obchvat města,“ upozorňuje starosta Týniště nad Orlicí Libor Koldinský (TOP 09) a vysvětluje, že cesta přes křižovatku k obchvatu bude kratší než okolo hřbitova.

Převedení dopravy na křižovatku s Mosteckou ulicí bude mít velký dopad i na hustotu provozu na hlavním Mírovém náměstí. Právě přes něj nyní proudí množství aut, která jedou ze sídliště U Dubu směrem na Albrechtice, Borohrádek a Vysoké Mýto. Až bude hotov podjezd pod tratí, náměstí se tato dopravní trasa zcela vyhne.

„Chceme dopravu po městě více rozptýlit, aby lidé mohli jezdit různými cestami. Na náměstí už nyní platí rychlostní omezení na 30 kilometrů za hodinu, zóna se protáhne až za křižovatku,“ pokračuje starosta.

Cesta bude širší

Křižovatka ulic Mostecké a Turkovy je nyní úzká a nepřehledná. Od obchvatu, kde se nachází i obchodní zóna, je na ní stopka, protože vozovka vede těsně vedle domů a směrem k náměstí není do poslední chvíle vidět. Ulice z náměstí je nejužším místem v lokalitě. Chodníky tam jsou široké sotva metr a cesta je tak doslova nalepená na okolní zástavbu.

Fotogalerie

Rozšíření křižovatky ustoupí objekt někdejšího zámečnictví na rohu Turkovy a Mostecké ulice. Radnice ho koupila už před lety za zhruba 2,5 milionu korun. Práce začnou v dubnu jeho demolicí. Na uvolněné místo se posune silnice a zbude plocha i na parkoviště pro 12 aut. Další parkovací místa budou podél Turkovy ulice. Možnosti parkování v místě jsou nyní nedostatečné, přitom v sousedství křižovatky je několik obchodů a především vstup do jedné z budov místní polikliniky. 

„V křižovatce budou dva přechody a směrem k náměstí také místo pro přecházení. Aby lidé nechodili, kde nemají, budou v rozích křižovatky bezpečnostní zábradlí,“ popisuje projektant Radek Michlík.

Mostecká ulice nově povede dál od domů, až o sedm metrů. Vznikne tak oblouk, který křižovatku zpřehlední. Jako hlavní bude značena silnice od obchvatu ke hřbitovu, řidiči od náměstí budou muset dávat přednost. Aby auta zpomalila, budou zřízeny z Mostecké a Turkovy ulice zpomalovací prahy.

„Nebude to klasický retardér, ale pouze nájezd. Celá křižovatka bude vyvýšená, čímž se plynule napojíme na stávající výšku silnice směrem k náměstí. Tam retardér není potřeba, protože auta budou kvůli přednosti stejně zpomalovat,“ vysvětluje Michlík, jak se projektanti vypořádali se sklonem ulice. Na parkovišti vznikne opěrná zeď, která vyrovná výškové rozdíly v lokalitě. Celá křižovatka i parkoviště budou zhruba ve stejné výšce, klesání Mostecké ulice začne až později.

Stavba podjezdu začne příští rok

Práce budou trvat od dubna do konce října a radnice si na ně vzala úvěr 15 milionů korun. Kromě úprav křižovatky vymění i inženýrské sítě, hlavně vodovod a kanalizaci. Energetici zatím nevědí, zda stihnou připravit výměnu elektrických kabelů. Pokud ne, uloží do země alespoň chráničky a nové kabely do nich vloží příští rok. Opravovat se bude úsek Turkovy ulice až po odbočku ke škole a v Mostecké ulici až k odbočce pod kostel. Právě Podkostelní ulicí povede po dobu uzavírky doprava pro pěší a cyklisty, auta budou muset staveniště objíždět kolem školy nebo po obchvatu.

Mnohem zásadnější stavba čeká Týniště příští rok. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chce v březnu 2020 zahájit třetí etapu rekonstrukce železniční stanice. Při ní bude zrušen přejezd u vodárenské věže a vybuduje se podjezd pod tratí. Nyní se připravuje dokumentace pro stavební povolení, práce mají být hotovy v září 2021. Náklady na rekonstrukci kolejiště překročí miliardu korun, samotný podjezd přijde asi na 250 milionů.

„Součástí této etapy je také rekonstrukce staničních kolejí, nová zabezpečovací a sdělovací zařízení, trakční vedení a silnoproudá technologie. V plánu je také výstavba nové výhybny Rašovice mezi Týništěm a Častolovicemi a rekonstrukce mostu v Častolovicích,“ jmenuje plánované novinky mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

Peníze na stavbu půjdou ze Státního fondu dopravní infrastruktury a evropských fondů. Podjezd bude začínat na kruhovém objezdu u nádraží a ústit v proluce vedle vjezdu do areálu ECS na křižovatce ulic T. G. Masaryka a E. Beneše. I tam vznikne kruhový objezd. Na přeložce budou také odbočky do ulic Nádražní a Za Drahou.

Nejčtenější

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Policisté v Hradci stíhají řidiče v limuzíně po policejním prezidentovi

Policejní Audi A8 dosahuje 250 kilometrů v hodině, bude kontrolovat D11 u...

Policisté v Královéhradeckém kraji dostali limuzínu značky Audi pro skrytý dohled na dálnici D11 a silnicích první...

Z hlíny hřbitova lezly kosti i čelist. Přeháníte, odbyli stěžovatelku

Ostatky na hřbitově v Novém Bydžově

Zanedbané hroby v Novém Bydžově na Královéhradecku „ožívají“. V hlíně se tu totiž objevily zuby a kosti. Je to obecný...

Dlouhé roky příprav skončily, u Opatovic začala stavba D35 do Časů

Ve čtvrtek začala v Opatovicích nad Labem stavba dálnice D35.

V Opatovicích nad Labem slavnostně zahájili stavbu úseku dálnice D35 do Časů. Po dokončení plánovaném na rok 2022 se...

POHLED: Vynášel Erat doma koš? Nebo čím si zasloužil snížit trest?

Brněnští hokejisté Zbyněk Michálek (vlevo) a Martin Erat útočí na branku Zlína.

V pondělí měl ještě coby „trestanec“ sedět na tribuně a do samotného play off naskočit až v úterý. Až ve druhém zápase...

Další z rubriky

Starosta Trutnova zase řídí, o doklady přišel kvůli devadesátce v obci

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec znovu může za volant.

Starosta Trutnova a poslanec ODS Ivan Adamec získal od úřadů nazpět řidičský průkaz. Přišel o něj kvůli rychlé jízdě v...

Odvolací soud zrušil exmanželům doživotí za vraždy, dostali 30 a 28 let

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vrchní soud zrušil doživotní tresty nad bývalými manžely Janákovými, kteří mimo jiné chladnokrevně popravili sběratele...

Mladíci obraceli koše, zvonili na zvonky. Pak poničili hřbitovní sochy

Vandalové poškodili sochy v Železnici v únoru 2019.

Spoušť za sebou nechali dva hoši při nočním tahu po Železnici na Jičínsku. V opilosti se bavili napřed převracením košů...

Najdete na iDNES.cz