Čtvrtek 6. května 2021, svátek má Radoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. května 2021 Radoslav

Moc jsem důvěřoval, ale volby můžeme znovu vyhrát, říká primátor Hradce

  9:00
Zdeněk Fink může být prvním primátorem Hradce Králové novodobých dějin, který bude zvolen do třetího funkčního období. Hradecký demokratický klub (HDK) je favoritem říjnových komunálních voleb. Třiašedesátiletý lékař kandidaturu coby lídr kandidátky oznámil ze třinácti hradeckých subjektů jako první.

Primátor Hradce Králové Zdeněk Fink. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Současný šéf radnice je ve funkci od 28. prosince 2010. „Když nás ve vedení někdo vystřídá, budu zvědav, zda za osm let udělá tolik práce. Sám bych si však přál, aby se toho povedlo ještě mnohem víc,“ říká Fink.

Starostové, kteří obhajují svůj mandát, obvykle říkají, že mají ve svém městě rozdělanou práci. Vy to tvrdíte také, anebo máte jiné pohnutky?Mám spoustu práce, protože nemáme hotové Velké náměstí, zatím se nepovedla dotáhnout stavba základní umělecké školy, máme před sebou fotbalový stadion a mnoho dalších věcí. A to jsem vyjmenoval jen ty největší projekty. Práci před sebou mám, ale jestli ji budu dělat já, nebo někdo jiný, rozhodne se ve volbách.

Mám tomu rozumět tak, že kdyby nebylo Velkého náměstí nebo stadionu, kandidovat byste snad ani nechtěl?
Naopak, to bych kandidoval ještě raději, protože bych si užíval výsledků.

A jsou tedy nějaké?
Jistě a není jich málo. Když nás někdo vystřídá, budu zvědav, zda za osm let udělá tolik práce. Sám bych si však přál, aby se toho povedlo ještě mnohem víc.

Cítíte nějak podporu veřejnosti, anebo se necháte překvapit výsledkem voleb?
Cítím velkou, naši voliči jsou poměrně stabilní. Samozřejmě však slyším i narážky na moji neschopnost. Ale s tím se musí počítat.

Fotogalerie

A litujete za posledních osm let nějakého svého rozhodnutí? Udělal byste něco jinak?
Nejvíc lituju toho, že jsem příliš důvěřoval svým kolegům v práci, a to jak některým zaměstnancům, tak některým náměstkům.

Konkrétnější byste být nemohl?
Týká se to pana Vedlicha. Nabízel jsem mu, že se ujmu investičních akcí fotbalový stadion i základní umělecké školy, a myslím si, že by to bylo lepší.

Nepřímo jste zmínil více než  čtyřicetiprocentní propad investic města oproti období 2010-2013. Je to problém lidský, anebo systémový, se kterým nejde nic dělat?
Kombinace chyb investic, investičního odboru, náměstka i mých v nedostatečné kontrole. Na druhou stranu je nutné se na to podívat historicky. Úspěšně jsme dodělali to, co jsme rozdělali: Bavlnu, knihovnu, náplavku a další projekty. Jenže zatímco před lety to bylo tak, že příprava trvala jeden rok plus čtyři, dnes jsou to dva roky plus osm. Strašně se to protáhlo. Ostatně podívejte se, kolik se za posledních osm let postavilo dálnic: směšné kilometry. Provázejí to odpor, rozpory, špatná projekce, ÚOHS, soutěžení. Zkrátka: to není jen problém měst a obcí, ale i státních investic.

V případě oprav Velkého náměstí se uváděla i špatná připravenost nebo komunikace s vlastníky...
To bych netvrdil. Všechny jsme obeslali doporučenými dopisy, byli vyrozuměni, byla architektonická soutěž a všechno běželo tak, jak má. Vidím za tím jiné názory na funkci Velkého náměstí u minimálního zlomku obyvatel. Sofistikovaně nabourávali řízení „ve spolupráci“ s člověkem na krajském úřadě, který je proslulý svými nerozhodnutími. Například Mileta: město, kraj, hradecká i Karlova univerzita, fakultní nemocnice, všichni do toho jdeme společně, podepíšeme memorandum, ten člověk na to počká a vzápětí nás všechny prohlásí za podjaté. My rušíme memorandum, které po nás chce Evropská unie, protože úředník na kraji to použije jako argument podjatosti. Že prý to prostě moc chceme.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

A jsme zpět u Velkého náměstí, kde se někdo vozil po vašem prohlášení, že je to vřed města. Řekl byste to nyní stejně?
Nyní bych řekl: Někdo mi říkal. Nebo že to často slyším. Jinak se mi ale moc líbí (smích).

Váš Hradecký demokratický klub před čtyřmi lety vyhrál docela jasně a získal 12 mandátů. Myslíte si, že je reálné tento výsledek zopakovat?
Řekl bych, že budeme mít méně, ale pořád můžeme volby vyhrát.

Podle celostátních průzkumů to ve volbách vypadá nadějně i pro dva subjekty, které sbíraly spíš protestní hlasy, pro hnutí ANO a Piráty. Jsou to pro vás potenciální koaliční partneři?
Do komunální politiky se netahají vztahy, které přicházejí shora. Jednat se dá v podstatě s každým, ale může se stát, že se někdo už v kampani chová tak nevybíravě, že vám budoucí vztah znechutí ještě před tím, než začne.

Budete konkrétnější?
Například STAN a Svobodní a ani ANO si v kampani příliš neberou servítky, byť nyní už svou rétoriku poněkud zjemnily.

Opozice si často stěžuje kromě na válcování koalicí také na pozdní dodávání materiálů na jednání zastupitelstva. Jsou její stížnosti oprávněné?
Válcování je úplný nesmysl. Naše koalice byla tak slabá, že mnohdy nebyla jednotná a v hlasování nám mnohdy pomohli komunisté nebo ODS. Někdy jsme se nemohli spolehnout na sociální demokracii a někdy ani na TOP 09 nebo KDU. Válcování si představuji jinak, to byla snaha o hledání kompromisu. Pozdní dodávání dokumentů se stávalo. Zastupitelstva bývají v úterý a je povinnost dodat materiály deset dnů předem. Nevím, který zastupitel opravdu studuje od prvního až do posledního dne. Možná tací jsou. Když já jsem byl zastupitelem v opozici, nevadilo mi, když jsem materiály dostal v pátek a v úterý bylo zastupitelstvo. Ale ano, musím přiznat, že zejména z odboru investic chodily materiály mnohdy pozdě. A to není dobře.

Rozhovory s lídry v Hradci Králové

Co je pro Hradec Králové důležitější: nový stadion, rekonstrukce Benešovy třídy, Velkého náměstí, anebo třeba opravy Severních teras? Co o tom myslíte vy?
To je těžké. Vezměte si například Benešovu třídu. Třicet let se tomu pořádně nikdo nevěnoval, jen se natírala a všichni se dívali, jak rezaví, a najednou to dostalo takový obrat, že se to musí udělat. Je snad naše vina, že Benešova třída vypadá tak, jak vypadá, nebo se na to mělo myslet dřív? Fotbalový stadion se slibuje 40 let a my jsme se k tomu konečně dopracovali a začíná se dělat. A že tam jsou problémy? Jsou, ale tak je tomu u všech výběrových řízení velkých staveb. Ale to se vyřeší. Ale proboha: proč ho neudělali už před 15 nebo 20 lety? A navíc za 150 milionů korun, když byly peníze z prodeje Opatovic a plynáren. Peněz bylo dost. 

Kde jsou?
Základní umělecká škola - už po 90. roce se uvažovalo, že se přestěhuje do Šatlavy, pak že se bude stavět nová na zelené louce. A pořád byla ve Střezině. Poté se zrušila ZŠ Jih, zjistilo se, že se celkem nic nestalo, a začala se přestavovat. Zpackaně ze strany investičního odboru a města a také firmy, která to převzala! Každý má svůj díl viny. A řekl bych, že my možná větší než oni. A opět si vyčítám, že jsem na to nedohlédl, například na přípravě dokumentace. Stala se chyba, ale bude to – během dvou let. Chci říct, že jejímu řediteli 30 let jen někdo sliboval, že žáci při výuce přestanou smyčci narážet do skříní.

Mezi těmito projekty vyhrál fotbalový stadion. Je to tím, že ten projekt byl nejlépe připravený? Nebo zde byl největší tlak veřejnosti?
Ano, určitý tlak zde byl. A také jsme měli slíbené velké dotace, které s čistkami nahoře na vládě popadaly. Teď se snažíme dotace získat nově. Vláda zatím deklaruje otevřenost a my máme vlastně jediný velký projekt, který je připravený, má stavební povolení a bude mít i dodavatele. Vláda by se mohla ukázat, jak její sliby budou fungovat. Nyní si ještě dojednávám schůzku s pány Plagou (ministr školství, mládeže a tělovýchovy) a Hniličkou (vládní zmocněnec pro sport) – to je další možnost dotací. Zatím se však ANO na vládní úrovni chová tak, že vše je jasné, vše se zařídí, všechno vám dáme, ale lidé by se měli podívat, jak se to skutečně odehrálo.

Piráti na poslední chvíli přišli s nápadem referenda o financování fotbalového stadionu. Podpořil byste ho?
Nebyl to špatný nápad, ale panu Vrbickému (lídr Pirátů pro komunální volby v Hradci Králové) jsem říkal, že byli součástí opozice coby uskupení Změny pro Hradec, Zelených a právě Pirátů, mohli s tím tedy přijít už před třemi lety a ne v době, kdy už je výběrové řízení a na stadionu z poloviny zbouráno.

Existuje nějaký čtyři roky starý předvolební slib HDK, který se nepodařilo splnit, a vám je to obzvlášť líto?
Mrzí mě Velké náměstí a parkování u fakultní nemocnice. I když to není jen záležitost města.

Před šesti lety jste prosazoval myšlenku odkupu nadpolovičního množství akcií parkovací firmy ISP. Stále si myslíte, že by to pro město bylo dobré a hodláte to opět otevřít?
Tenkrát to bylo nesmírně výhodné pro město, protože z podílu na zisku bychom v pohodě spláceli úvěr a šlo by to v podstatě mimo rozpočet města. Cena byla kolem 50 milionů korun. Narazili jsme ale na zastupitele: sociální demokraté a komunisté to nechtěli principiálně, ODS asi měla strach, že bychom napravili její chybu, a přes počáteční nadšení otočili a řekli, že by byl nesmysl to kupovat. Kdybychom to prosadili, fungovalo by to. Spoluvlastnictví bych považoval za optimální.

Například Ve Dvoře Králové a Náchodě od září zavedli tříčtvrteční slevu na jízdné v MHD pro studenty a seniory. Je něco takového možné v Hradci Králové?
Budeme čekat na srovnání z obdobně velkých měst. Nejsem však stoprocentně přesvědčený o tom, že se to projeví výrazně vyšší přepravou MHD. Kdyby nám někdo řekl, že když uděláme zdarma MHD a z města zmizí polovina aut, uděláme vše pro to, aby skutečně byla zadarmo. Ale podívejme se do budoucnosti. Až bude severní tangenta a dálnice na Časy a Holice, uleví to Gočárovu okruhu, který bude bez kamionů. Potom bych si dokázal představit, že uvnitř okruhu bude elektroautobusová doprava zadarmo a vnější se bude platit. Současně by se výrazně omezil vjezd osobních automobilů, jako je to ve světě, podle zásady: Chceš jet do města? Zaplať. A právě z toho se může hradit MHD.

  • Nejčtenější

Český výletník: Poezie stranou. Babiččino údolí je jen turistická iluze

Nedávný televizní film oživil zájem o Boženu Němcovou a také o Babičku. S ní je spojeno Babiččino údolí u České...

Indickou mutaci koronaviru potvrdili po Praze rovněž v Hradci Králové

Národní referenční laboratoř potvrdila takzvanou indickou mutaci zatím u jednoho ze dvou podezřelých vzorků zachycených...

Fréza čistí silnici od Výrovky k Luční boudě, bariéra v traverzu má 6 metrů

Rolba a sněžná fréza začaly prorážet horskou cestu mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších. V traverzu byla navátá až...

Na Mapě republiky naměřili devět metrů sněhu, odtaje asi v červnu

Pracovníci Správy Krkonošského národního parku změřili, že ve sněhovém poli zvaném Mapa republiky leží dosud vrstva...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž odvezl z firmy deset tun měděného odpadu, přišel si na milion

Kriminalisté přistihli dvojici mužů z Královéhradecka, kteří si ve sběrně chtěli přilepšit prodejem měděného odpadu...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

Muzea v Královéhradeckém kraji otevřela, chystá se rudolfinská výstava

Po téměř půl roce se také v Královéhradeckém kraji otvírají všechna krajská muzea a galerie. Hradecké Muzeum východních...

Sanatorium smí očkovat, ale nedostane vakcíny. O naši pomoc nestojí, zlobí se

Soukromé sanatorium Vividus East ve Dvoře Králové splnilo všechny provozní, stavebně technické i personální podmínky,...

Slavná Čerychova vila, kde Havel natočil film Odcházení, je na prodej

Premium Obrovský dům, velkolepý pozemek, skvělá architektura a slavná filmová adresa. Čerychova vila v České Skalici, kde...

Muž odvezl z firmy deset tun měděného odpadu, přišel si na milion

Kriminalisté přistihli dvojici mužů z Královéhradecka, kteří si ve sběrně chtěli přilepšit prodejem měděného odpadu...

Absolonová oznámila rozchod s Hornou. Bohužel i to je život, vzkázala

Monika Absolonová (44) na sociálních sítích oznámila, že se rozešla s partnerem Tomášem Hornou (40). Důvodů podle ní...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...