Rozhledna na Žaltmanu v Jestřebích horách zarůstá okolním lesem. | foto: Tomáš Plecháč, 5plus2.cz

Rozhledna na Žaltmanu půjde k zemi, firma ji z nostalgie přemístí

  • 1
Turisté mají poslední příležitost vystoupat na kovovou rozhlednu na vrchu Žaltman v Jestřebích horách na Trutnovsku. Vyhlídkovou věž čeká 10. až 13. října demolice. Na jejím místě uprostřed lesa v nadmořské výšce 741 metrů vyroste v příštím roce nová rozhledna, vyšší než ta současná.

Původní konstrukci o výšce 12 metrů postavili svépomocí členové TJ Baník Malé Svatoňovice roku 1967. O jejím zbourání rozhodla obec už před dvěma lety.

Tehdy na novou rozhlednu vypsala veřejnou sbírku. Dobrovolní dárci i obce sdružené ve svazku samospráv Jestřebí hory už vybrali více než 1,5 milionu korun. Stavba rozhledny vyjde na dvojnásobek. Kdy práce začnou, zatím není jasné.

„Ještě je před námi stavební povolení. Rád bych, aby se začalo stavět na jaře, ale klidně to může být až na podzim,“ sdělil starosta Malých Svatoňovic Vladimír Provazník.

Podle starosty bude potřeba částka kolem tří milionů korun. Zbytek nákladů doplatí Malé Svatoňovice, o dotaci chce bývalá hornická obec žádat také Královéhradecký kraj.

Fotogalerie

Nová rozhledna bude vysoká 22 metrů, na vrcholovou vyhlídkovou plošinu se čtvercovým půdorysem povede stejně jako nyní točité schodiště. „Původně jsme plánovali o něco vyšší, ale úřady nám to nechtějí povolit. Dvaadvacet metrů je kompromis. Vyhlídkové plošiny budou čtyři,“ doplnil starosta.

Práce na vyvýšení výhledové plošiny by podle něj byly nákladnější než postavit rozhlednu novou.

Celokovová konstrukce nové věže bude zapuštěná do betonových základů. Výhled ze stávající rozhledny v desetimetrové výšce, kam vede 51 točitých schodů, znemožňují stromy. Vidět z ní budou Krkonoše, Vraní hory, Teplicko-adršpašské skály, Broumovské stěny a Stolové hory v Polsku.

Starou rozhlednu si firma odveze. Věž ještě poslouží jinde

Rozhlednu zadarmo rozebere firma HaasMont z Červeného Kostelce specializující se na požární techniku.

Protože rozhledna neleží u turistické cesty, firma mezi stromy natáhne stometrové lano a části ocelové konstrukce spustí na kladce k cestě. Konstrukci uloží a v budoucnu ji chce umístit v okolí města na Náchodsku.

„Přišlo nám škoda, aby rozhledna skončila ve šrotu. Naši zaměstnanci znají chlapy, kteří ji před více než padesáti lety stavěli. Sám jsem na Žaltman odmala chodil a mám k tomu místu vztah,“ řekl jednatel společnosti Martin Marek.

„Chceme, aby dál sloužila jako rozhledna. Konkrétní místo, kde bychom ji umístili, zatím nemáme. Teprve to budeme řešit,“ podotkl jednatel.

Poslední společný výšlap na Žaltman

V sobotu 5. října Malé Svatoňovice pořádají poslední hromadný výstup, sraz je ve 14:45 na náměstí Karla Čapka. Turisté vyjdou hromadně v 15:00. Účastníci obdrží pamětní pohlednice i otisk razítka rozhledny, na Žaltmanu se budou prodávat turistické vizitky.

První úvahy o stavbě rozhledny na nejvyšším vrcholu Jestřebích hor se objevily už za první republiky. V roce 1921 úpická pobočka Klubu českých turistů vypsala veřejnou sbírku, ale stavbu nikdy nerealizovala.

Neúspěchem skončil také pokus o pět let později, kdy na kopci chtěli vybudovat chatu s rozhlednou turisté z Malých Svatoňovic.

Naposledy byla nová vyhlídka v Jestřebích horách otevřena v roce 2014. Slavětínská rozhledna stojí na Markoušovickém hřebeni v nadmořské výšce 708 metrů. Je vyrobena z oceli a dřeva. Měří 23 metrů, na vyhlídkovou plošinu 18 metrů nad zemí vede točité schodiště.