Po rezignaci Puše se hledá šéf královéhradecké ODS. Bude jím Adamec?

  17:01aktualizováno  17:01
Vedení ODS v Královéhradeckém kraji po předčasných volbách do Sněmovny rezignuje na své funkce, ale složí je až 11. ledna při regionálním volebním sněmu. Kandidovat na post předsedy by chtěl nový poslanec Ivan Adamec, nevyloučil to ani odcházející šéf Martin Puš.

Nový poslanec a starosta Trutnova (ODS) Ivan Adamec (vlevo) a odcházející šéf ODS v Královéhradeckém kraji Martin Puš (vpravo). | foto: Koláž iDNES.czMAFRA

Když bývalý jičínský starosta Martin Puš letos v květnu v boji o křeslo šéfa regionálního sdružení ODS porazil trutnovského starostu Ivana Adamce, poražený sok volbu odmítl komentovat a řekl o ní jen, že není dobrá.

A bylo to právě Adamcovo Trutnovsko, kdo po debaklu, který občanští demokraté utrpěli v uplynulých předčasných volbách do Sněmovny, Puše vyzval k rezignaci. Současný šéf spolu s celým vedením výzvu přijal a k 11. lednu své funkce složí.

Puš vs. Adamec

Napětí mezi nimi by se nyní dalo krájet. K jejich poslednímu střetu došlo v polovině května při volbě nového krajského předsedy za Zdeňku Horníkovou. Puš při ní zvítězil poměrem hlasů 52 ku 36 a zlé jazyky tvrdily, že pro Puše nakonec hlasovalo nerozhodné Hradecko odměnou za to, že přepustí místo jedničky kandidátky pro předčasné volby. V tu dobu se v kraji vytvořila dvě křídla občanských demokratů: Pušovo Jičínsko, Náchodsko a Hradecko a Adamcovo Trutnovsko a Rychnovsko.

"Většina mých představ o vedení kraje vzala za své v okamžiku, kdy bylo jasné, že budou předčasné volby. V tu chvíli byly absolutní prioritou a vše, co jsem měl připravené, muselo jít stranou. Já sám proto žádnou osobní vinu za výsledky voleb necítím a myslím si, že region tady udělal maximum," říká Puš a dodává, že důvody, kvůli nimž ODS dopadla tak, jak dopadla, se dají vystopovat mimo regiony.

"Když se podíváte na celostátní výsledky, domnívám se, že z 99 procent byly ovlivněny tím, co jsme dlouhodobě vyváděli ve velké politice. My jsme v pořadí regionů skončili pátí hned za tradičními baštami ODS, jako jsou třeba Praha nebo Středočeský kraj. Necelých osm procent je ale opravdu tragédie a pokud se nevzpamatujeme, může to být pro stranu konečná," tvrdí Puš.

Nový šéf: neokoukaná tvář?

Adamec má ale na práci krajského předsednictva zcela jiný názor. "Vyzvali jsme je k rezignaci proto, že výsledek voleb je natolik tristní, že z toho musí vyvodit odpovědnost. Z toho, jak se sestavovala kandidátka, co se prohlasovalo na sněmu a podobně," míní jediný nový občanskodemokratický poslanec z Královéhradeckého kraje.

Adamec se proti sestavování kandidátky ohrazoval už před volbami, protože ho strana umístila až na deváté místo. Voliči ho však do parlamentu vykroužkovali. Až bude region v lednu volit nové vedení, je možné, že se oba soupeři o křeslo předsedy znovu utkají. Oba totiž nevyloučili, že budou kandidovat.

"Pokud mě místní a oblastní sdružení navrhnou, pak kandidovat samozřejmě budu. Všechno je ale ve hvězdách. Je možné, že se v čele regionu ocitne třeba úplně nová, neokoukaná tvář," naznačuje Adamec, který však těsně po volbách tvrdil, že svou kandidaturu vnímá jako povinnost.

Na rozhodnutí oblastních sněmů počká i Puš. "Uvidíme, kdo bude z jednotlivých oblastí nominován. Doba teď pro stranu není jednoduchá a nevím, že by zájemců o post šéfa bylo zase tolik," tvrdí odcházející předseda.

Před novým krajským šéfem bude v příštím roce stát velká výzva: zajistit ODS slušný výsledek ve volbách do obecních zastupitelstev a do Evropského parlamentu.

"Ten, kdo bude na lednovém sněmu zvolen, za tyto volby přebírá zodpovědnost. Bude potřeba oslovit naše tradiční voliče, kteří nám kromě pevného jádra odešli. Měli bychom se vrátit k původním myšlenkám občanské demokracie," nastiňuje Adamec, jakým směrem by se chtěl vydat, bude-li v lednu zvolen.

Komunální volby: ODS cítí šanci

Oba představitelé vidí v komunálních volbách šanci, díky níž by ODS mohla za loňské zpackané volby do krajského zastupitelstva i za letošní předčasné volby do Sněmovny složit reparát. Lidé v nich totiž mohou volit napříč stranami.

"Jsem přesvědčen, že výsledky v komunálních volbách budou výrazně lepší. Naši starostové, místostarostové, ale i radní měli v uplynulých volbách dobré výsledky a myslím, že je za rok ještě zúročí. A možná k tomu přispěje i to, že sestavování vlády nebude jednoduché a některá seskupení a hnutí se do té doby třeba ještě ukážou v pravém světle," doufá Puš, jenž seděl v čele Jičína deset let.

Adamec věří, že právě takové regionální osobnosti by měly být tahouny komunálních voleb.

"Jejich výsledky nejlépe vnímají lidé, kteří v těch obcích žijí. Za rok bude nálada ve státě zase jiná, takže záleží hodně na nás, jak se jako strana budeme chovat. Budeme si to muset tvrdě odpracovat," zdůrazňuje Adamec, který už čtvrté volební období vede radnici v Trutnově.

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Další z rubriky

Nový špitál v Náchodě už roste, nemocnici teď hlavně chybí personál

V Náchodě pokračuje mohutná přestavba nemocnice (22.1.2019).

V Oblastní nemocnici v Náchodě už se rýsují spodní podlaží dvou nových pavilonů. Stavba za víc než miliardu potrápila...

Pašeráci jsou drzejší, pervitinu je u hranic víc než narkomanů

Policie stíhá 22 lidí kvůli pašování drog do věznice Bytíz. Kromě léčiv šlo...

Pět minut jízdy severně od Královce na Trutnovsku leží polská Lubawka. Nevýrazné maloměsto se šesti tisíci obyvateli...

Ekologické autobusy v Trutnově mají potíže, tento týden jezdí zdarma

Od února 2019 jezdí v MHD v Trutnově pouze ekologické autobusy, jedná se o...

Technické problémy provázejí revoluci v městské hromadné dopravě v Trutnově. Kvůli potížím s odbavením proto pasažéři...

Najdete na iDNES.cz