Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Chtěli zadržet vodu v krajině, narazili na nesmyslnou byrokracii

  9:16
Pro svůj nápad vrátit koryto Bučnického potoka do stavu, v jakém naposledy bylo před mnoha desítkami let, sdružení nadchlo ekology i hejtmanství. Užitečný projekt přesto ztroskotal. Na byrokratickém aparátu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Archiv MF DNES

V čele sdružení Živá voda úspěšně bojoval za zákaz těžby břidlicového plynu. Nyní chtěl v praxi dokázat, že stavba velkých přehrad jako odpověď na sucho je prý velký omyl. Přestože se Jiří Malík probil přes nejrůznější povolení a správnost jeho argumentů potvrdila i poměrně čerstvá studie ministerstva životního prostředí nazvaná Adaptační opatření pro snižování dopadů klimatické změny, tuhý byrokratický aparát jeho projekt „semlel“.

Na začátku byla myšlenka na revitalizaci toku Bučnického potoka v Kladském pomezí. Sdružení si říčku vybralo jako učebnicový příklad toku zničeného umělým narovnáním a spoutaného betonovým opevněním.

Křišťálová Lupa 2015

Cílem bylo nejen vytvořit podmínky pro vznik tůní, ale hlavně vrátit potok do původního stavu včetně meandrů a zlepšit schopnost krajiny zadržet vodu.

Pokus i přes velmi slibný rozjezd skončil špatně. Sdružení si vydupalo stavební povolení, dotace od kraje i Operačního programu životního prostředí i souhlas vlastníků půdy, ale když převod odkýval i stát, pozemkový fond veškerou snahu zničil roční lhůtou na přenos půdy.

„To byl konec, protože za tu dobu by nám například propadlo stavební povolení. Ta akce je nyní v šuplíku. My s tím sice ještě něco zkusíme udělat, ale nutnou podmínkou je, aby stát zjednodušil administrativu. Ten proces je tak neuvěřitelně náročný, že je skoro nemožné jej dotáhnout do konce,“ říká Jiří Malík, někdejší zástupce vedoucího Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.

Projekt předběhl dobu

Paradoxní přitom je, že sdružení svou revitalizaci Bučnického potoka jako by ušilo na míru navrhovaným opatřením státu na boj proti suchu.

„Přírodě blízká opatření, podpora přirozených rozlivů v ploše povodí, budování malých vodních nádrží, pozemkové úpravy a změna zemědělského a lesního hospodaření přispívají nezanedbatelnou měrou k dlouhodobému zvýšení zásob vláhy v půdě. Realizace napomáhají řešit problematiku sucha a současně přispívají podstatným způsobem k řešení problematiky protipovodňové ochrany,“ stojí v manuálu ministerstva životního prostředí (více zde).

Příbuzný projekt kvůli podobným důvodům sdružení nevyšel ani v Horních Teplicích. Také tady byla v plánu revitalizace potoka, avšak návrh prý zůstal bez povšimnutí ležet na Povodí Labe.

„Společnost řeší velké průšvihy a na tyto drobné akce, které jsou přitom klíčové, se nedostává. Měli jsme stavební povolení a skvělý projekt, který by zadržel vodu, jež by tekla celoročně. A dnes? Koryto potoka vysychá,“ konstatuje Malík.

Jeho motivací jsou i plány na stavbu nedalekých přehrad v Babí (60 hektarů) a Fořtu u Rudníku (134 hektarů), které sice existují už řadu desítek let, ale oprášilo je letošní sucho.

Přehrady tlačí betonová lobby

„Když přijde problém se suchem, nebo naopak povodněmi, vynoří se betonová lobby, která brojí za přehrady nebo alespoň poldry. Přitom by to mělo být naopak a nejdříve by se měla revitalizovat krajina. Největší zásobárnou vody na střeše Evropy nejsou vodní nádrže, ani řeky či rybníky, ale pokud by to správně fungovalo, byly by to nivy a zemědělská půda. Měli bychom se pokusit vrátit remízy, mokřady na odvodněnou zemědělskou půdu, vytvořit systém menších nádrží a na posledním místě poldry. Ale přehrady v žádném případě,“ zdůrazňuje Malík.

Stoprocentní zastání však předseda sdružení Živá voda nemůže hledat dokonce ani mezi ekology. Tak moc se názory na stavbu přehrad liší.

„Jako ochrana před suchem je příkladní přehrada v Pěčíně, protože má zadržovat velké množství vody především pro Hradec Králové. Chápu argumenty, že kvůli stavbě by se museli vystěhovat lidé, ale nové nádrže budou do budoucna každopádně potřeba, třeba i jako ochrana před povodněmi. Kdyby taková opatření neudělali naši předkové, povodněmi bychom dnes trpěli mnohonásobně víc,“ uvádí hydrolog a ekolog Jiří Klicpera.

„Jestliže chceme vodu udržet, jiné východisko než výstavba nádrží není,“ přidává se na jeho stranu i ředitel Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové Zdeněk Šiftař.

  • Nejčtenější

Liberec závěrečným zvratem zaskočil Hradec, Sparta tlaku Třince odolala

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy v neděli pokračovalo zbylými dvěma sériemi. Zatímco nejlepší dvojice týmů...

Čtvrtfinálová dramata. Třinec skolil Spartu v prodloužení, sérii srovnal i Hradec

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy pokračovalo dalšími dvěma zápasy. Liberec znovu sahal v Hradci Králové po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Náklaďák na Hradecku sjel ze silnice a naboural do stromu. Řidič zemřel

Kvůli smrtelné nehodě u obce Stračov na Hradecku byla v sobotu dopoledne asi dvě a půl hodiny uzavřená frekventovaná...

Z obří fabriky na předměstí Hradce může být nová čtvrť se dvěma tisíci bytů

Premium V někdejší Škodovce v Hradci Králové by mohla vzniknout zcela nová čtvrť se školami, školkami, kulturním vyžitím,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Když ne jezera a lososy, máte aspoň sluníčko. Kivi zapadl mezi Čechy

Premium O hokeji s ním příliš nepoklábosíte, což je škoda, protože se zařadil mezi nejlepší brankáře české extraligy. Hradec...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Dvůr Králové chce proměnit chátrající park, plánuje nové cesty i náplavku

Dlouhé roky Schulzovy sady ve Dvoře Králové jen chátraly. To se teď mění. Po dvou tůních a grilovišti letos opraví most...

Čáp se vrátil na hnízdo do Slavětína o deset dnů dříve než loni

Na první hnízdo s kamerou v Královéhradeckém kraji se po zimě vrátil čáp bílý. Pokud je to stejný samec jako loni,...

Z obří fabriky na předměstí Hradce může být nová čtvrť se dvěma tisíci bytů

Premium V někdejší Škodovce v Hradci Králové by mohla vzniknout zcela nová čtvrť se školami, školkami, kulturním vyžitím,...

Z triatlonistky Frintové je pralinkářka Divoká. Nerada bych se nudila, říká

Premium Rok zásadních životních změn má za sebou nejlepší česká triatlonistka posledních dvaceti let Vendula Divoká, za...

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...