Krkonoše mají osvěžení nejen pro turisty, Vrchlabí opravilo Kačák

  8:37aktualizováno  8:37
Rybářský domek na kůlech, molo a skákadlo pro plavce, povalový chodník přes lužní les i převlékárny vznikly na jaře u rybníka Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy. Krkonošské město investovalo do revitalizace nádrže deset milionů korun. Koupání však znepříjemňují larvy motolic.

Postavení drobných staveb je završením několikaměsíčního úsilí, které začalo vypuštěním a vybagrováním rybníka na okraji Vrchlabí, jehož okolí je vyhledávanou rekreační zónou. Díky tomu došlo ke zkvalitnění vody a zvětšil se také objem nádrže. 

„Z rybníka bereme vodu na zavlažování fotbalového stadionu a v zimě na zasněžování běžkařských tratí,“ upozorňuje starosta krkonošského města Jan Sobotka.

Fotogalerie

Lesníci pokáceli přestárlé stromy a vysadili nové. Kolem rybníka vede nová zpevněná cesta včetně lávky, úprav doznala také pláž. Lužním lesem na severní straně rybníka, který usiluje o zápis mezi přírodní kulturní památky, vede dřevěný povalový chodník podobný těm přes rašeliniště v Krkonoších. Nejviditelnějším zásahem jsou drobné stavby na břehu i ve vodě.

Největší z nich je rybářský domek se špičatou střechou, který podpírají dřevěné kůly. Z dálky tak vypadá, jako by se vznášel nad vodní hladinou. Slouží jako odpočinkové místo pro plavce a zároveň jako vstup do vody. 

„Architekt zvolil takové řešení, které bude v souladu s připravovaným krytým bazénem, tak aby to k sobě pasovalo,“ podotýká místostarosta Alfred Plašil. 

Uprostřed rybníka, přímo naproti domku, se nachází skákadlo, na břehu vznikly jednoduché převlékárny, plážová sprcha, molo a také prostorné ohniště s trámy místo laviček.

Plže budou zkoumat v laboratoři

U některých lidí, kteří se v Kačáku koupali, se ovšem objevilo kožní onemocnění cerkáriová dermatitida. Vyrážku způsobují larvy motolic vyrůstající na vodních plžích a přenášené ptáky. Někdy napadají také člověka, alergická reakce se však neobjeví u každého. Experti odebrali vzorky plžů z rybníka a v laboratoři zjistí, jestli skutečně obsahují cerkárie. 

„Velmi nás to mrzí, ale podobné problémy mají nebo měly i jiné vodní nádrže u nás. Je to zkrátka přírodní vodní plocha, ve které dochází k přírodním procesům, a tak k ní je potřeba i přistupovat. Nemůžeme vodním ptákům zakázat, aby tu přistávali a žili,“ poznamenává Alfred Plašil. 

Zvýšenému výskytu cerkárií může nahrávat teplé počasí, nejaktivnější jsou v ranních hodinách.

Jedním z řešení je podle Plašila vysadit predátory, které infikované plže vyhubí. K částečnému zarybnění rybníka tak jako tak dojde. Město do něj nasadí amury, tolstolobiky a další druhy, které požírají řasy a rákos, aby nádrž nekontrolovatelně nezarůstala. 

„Budeme to konzultovat se specialisty, kteří nám řeknou, kolik ryb a v jakém množství je vhodné sem vysadit,“ naznačuje místostarosta.

Město šetří na krytý bazén

Revitalizace rybníka je předzvěstí stavby krytého bazénu, který podle všeho už v příštím roce začne vznikat nedaleko od vodní nádrže blíže hlavní silnici ve směru na Vrchlabí. Akvapark bude částečně zapuštěný do země, aby lépe splynul s okolím. Kromě plaveckého bazénu se čtyřmi drahami zde bude dětský bazén, relaxační zóna s divokou vodou, vířivkami a tobogan.

Starosta Jan Sobotka náklady odhaduje na 130 milionů korun. Polovinu už radnice našetřila ve speciálním fondu, který kvůli projektu před časem založila. 

Bazén ve Vrchlabí bude zčásti zapuštěn do země.
Bazén ve Vrchlabí bude zčásti zapuštěn do země.

„Máme územní rozhodnutí a zadáváme výběrové řízení na dokumentaci ke stavebnímu povolení. Do konce roku bychom chtěli mít hotový projekt, přes zimu získat stavební povolení a v příštím roce by se mohlo začít stavět,“ říká starosta. V roce 2020 by podle něj mohl bazén začít fungovat.

Otázka koupání je ve Vrchlabí žhavým tématem už několik let. Svého času soukromý investor dokonce chtěl vybudovat akvapark v průmyslovém areálu v centru města. 

„Intenzivně o tom mluvíme pět let. Řešili jsme, jestli udělat venkovní bazén, nebo krytý. Venkovní koupaliště by bylo ekonomicky i provozně levnější, ale v našich podmínkách je provozovatelné maximálně dva měsíce v roce. Rozhodli jsme se proto pro vnitřní bazén, který má celoroční využití,“ sděluje dále Sobotka.

Zkultivování rybníka Kačák je dalším příspěvkem do rozvoje vrchlabské části Vejsplachy. U kruhového objezdu, kde se kříží silnice do Špindlerova Mlýna, Jilemnice a Dolní Branné, už v roce 2015 vznikl fotbalový stadion za 120 milionů korun. Areál je v zimě centrem běžeckého lyžování. Zdejší oddíl tu provozuje ve východních Čechách jediný běžkařský okruh s umělým zasněžováním a nočním osvětlením.

Nejčtenější

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Požáry autobazaru a zámku podle policie úmyslně založili stejní pachatelé

V Horním Maršově hoří chátrající barokní zámek

Požár autobazaru v Rozkoši u Humpolce a barokního zámku v Horním Maršově na Trutnovsku byly založeny úmyslně stejnou...

Další z rubriky

Klinické studie v náchodské nemocnici byly v pořádku, uzavřela policie

Ambulantní pavilon náchodské nemocnice (Ilustrační snímek).

Po víc než roce kriminalisté odložili trestní oznámení týkající se plateb za klinické studie v Oblastní nemocnici...

Ekologické autobusy v Trutnově mají potíže, tento týden jezdí zdarma

Od února 2019 jezdí v MHD v Trutnově pouze ekologické autobusy, jedná se o...

Technické problémy provázejí revoluci v městské hromadné dopravě v Trutnově. Kvůli potížím s odbavením proto pasažéři...

Nový špitál v Náchodě už roste, nemocnici teď hlavně chybí personál

V Náchodě pokračuje mohutná přestavba nemocnice (22.1.2019).

V Oblastní nemocnici v Náchodě už se rýsují spodní podlaží dvou nových pavilonů. Stavba za víc než miliardu potrápila...

Najdete na iDNES.cz