Krkonoše mají osvěžení nejen pro turisty, Vrchlabí opravilo Kačák

  8:37aktualizováno  8:37
Rybářský domek na kůlech, molo a skákadlo pro plavce, povalový chodník přes lužní les i převlékárny vznikly na jaře u rybníka Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy. Krkonošské město investovalo do revitalizace nádrže deset milionů korun. Koupání však znepříjemňují larvy motolic.

Postavení drobných staveb je završením několikaměsíčního úsilí, které začalo vypuštěním a vybagrováním rybníka na okraji Vrchlabí, jehož okolí je vyhledávanou rekreační zónou. Díky tomu došlo ke zkvalitnění vody a zvětšil se také objem nádrže. 

„Z rybníka bereme vodu na zavlažování fotbalového stadionu a v zimě na zasněžování běžkařských tratí,“ upozorňuje starosta krkonošského města Jan Sobotka.

Fotogalerie

Lesníci pokáceli přestárlé stromy a vysadili nové. Kolem rybníka vede nová zpevněná cesta včetně lávky, úprav doznala také pláž. Lužním lesem na severní straně rybníka, který usiluje o zápis mezi přírodní kulturní památky, vede dřevěný povalový chodník podobný těm přes rašeliniště v Krkonoších. Nejviditelnějším zásahem jsou drobné stavby na břehu i ve vodě.

Největší z nich je rybářský domek se špičatou střechou, který podpírají dřevěné kůly. Z dálky tak vypadá, jako by se vznášel nad vodní hladinou. Slouží jako odpočinkové místo pro plavce a zároveň jako vstup do vody. 

„Architekt zvolil takové řešení, které bude v souladu s připravovaným krytým bazénem, tak aby to k sobě pasovalo,“ podotýká místostarosta Alfred Plašil. 

Uprostřed rybníka, přímo naproti domku, se nachází skákadlo, na břehu vznikly jednoduché převlékárny, plážová sprcha, molo a také prostorné ohniště s trámy místo laviček.

Plže budou zkoumat v laboratoři

U některých lidí, kteří se v Kačáku koupali, se ovšem objevilo kožní onemocnění cerkáriová dermatitida. Vyrážku způsobují larvy motolic vyrůstající na vodních plžích a přenášené ptáky. Někdy napadají také člověka, alergická reakce se však neobjeví u každého. Experti odebrali vzorky plžů z rybníka a v laboratoři zjistí, jestli skutečně obsahují cerkárie. 

„Velmi nás to mrzí, ale podobné problémy mají nebo měly i jiné vodní nádrže u nás. Je to zkrátka přírodní vodní plocha, ve které dochází k přírodním procesům, a tak k ní je potřeba i přistupovat. Nemůžeme vodním ptákům zakázat, aby tu přistávali a žili,“ poznamenává Alfred Plašil. 

Zvýšenému výskytu cerkárií může nahrávat teplé počasí, nejaktivnější jsou v ranních hodinách.

Jedním z řešení je podle Plašila vysadit predátory, které infikované plže vyhubí. K částečnému zarybnění rybníka tak jako tak dojde. Město do něj nasadí amury, tolstolobiky a další druhy, které požírají řasy a rákos, aby nádrž nekontrolovatelně nezarůstala. 

„Budeme to konzultovat se specialisty, kteří nám řeknou, kolik ryb a v jakém množství je vhodné sem vysadit,“ naznačuje místostarosta.

Město šetří na krytý bazén

Revitalizace rybníka je předzvěstí stavby krytého bazénu, který podle všeho už v příštím roce začne vznikat nedaleko od vodní nádrže blíže hlavní silnici ve směru na Vrchlabí. Akvapark bude částečně zapuštěný do země, aby lépe splynul s okolím. Kromě plaveckého bazénu se čtyřmi drahami zde bude dětský bazén, relaxační zóna s divokou vodou, vířivkami a tobogan.

Starosta Jan Sobotka náklady odhaduje na 130 milionů korun. Polovinu už radnice našetřila ve speciálním fondu, který kvůli projektu před časem založila. 

Bazén ve Vrchlabí bude zčásti zapuštěn do země.
Bazén ve Vrchlabí bude zčásti zapuštěn do země.

„Máme územní rozhodnutí a zadáváme výběrové řízení na dokumentaci ke stavebnímu povolení. Do konce roku bychom chtěli mít hotový projekt, přes zimu získat stavební povolení a v příštím roce by se mohlo začít stavět,“ říká starosta. V roce 2020 by podle něj mohl bazén začít fungovat.

Otázka koupání je ve Vrchlabí žhavým tématem už několik let. Svého času soukromý investor dokonce chtěl vybudovat akvapark v průmyslovém areálu v centru města. 

„Intenzivně o tom mluvíme pět let. Řešili jsme, jestli udělat venkovní bazén, nebo krytý. Venkovní koupaliště by bylo ekonomicky i provozně levnější, ale v našich podmínkách je provozovatelné maximálně dva měsíce v roce. Rozhodli jsme se proto pro vnitřní bazén, který má celoroční využití,“ sděluje dále Sobotka.

Zkultivování rybníka Kačák je dalším příspěvkem do rozvoje vrchlabské části Vejsplachy. U kruhového objezdu, kde se kříží silnice do Špindlerova Mlýna, Jilemnice a Dolní Branné, už v roce 2015 vznikl fotbalový stadion za 120 milionů korun. Areál je v zimě centrem běžeckého lyžování. Zdejší oddíl tu provozuje ve východních Čechách jediný běžkařský okruh s umělým zasněžováním a nočním osvětlením.

Nejčtenější

Vražedkyni Janákovou neznásilnili dozorci, otcem jejího dítěte je vězeň

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vražedkyni Petru Janákovou neznásilnili dozorci ve vazbě, jak tvrdila. Otcem jejího dítěte je jeden z trestanců. Uvedl...

Ukrajinci zaměstnaní načerno řídili provoz, řidiči jim nerozuměli

Cizinci pracovali u Sadové bez povolení.

Nespokojený motorista nedávno upozornil na dva pracovníky, kteří řídili dopravu na opravované silnici u Sadové na...

Mladý muž klopýtl při přecházení trati a spadl pod rozjetý vlak

Alej Kaštanka na předměstí Hradce Králové (11. 9. 2019)

Mladý muž zemřel v neděli večer po srážce s vlakovou soupravou na trati mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Koleje...

Soudy odmítly potrestat pokousání dítěte, majitelé psa unikli i pokutě

Tibetská doga nebo také tibetský mastiff je jednou z největších psích ras.

Majitelé tibetské dogy, která v lednu 2017 v Trutnově potrhala v obličeji sedmiletou dívku, unikli potrestání. Policie...

Po litru vína jela dvacet kilometrů Náchodskem. Auto opřela o ostrůvek

Kontrola alkoholu.

Trasu dlouhou dvacet kilometrů ujela na Náchodsku řidička, která se na cestu posilnila litrem vína. Z Hronova dojela do...

Další z rubriky

Škodovka v Kvasinách rozjela výrobu hybridního Superbu iV

Škoda Auto spustila v Kvasinách sériovou výrobu modelu Superb iV s plug-in...

Z výrobní linky Škody Auto v Kvasinách na Rychnovsku sjel první hybridní Superb iV. Automobilka tím zahájila sériovou...

Vražedkyni Janákovou neznásilnili dozorci, otcem jejího dítěte je vězeň

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vražedkyni Petru Janákovou neznásilnili dozorci ve vazbě, jak tvrdila. Otcem jejího dítěte je jeden z trestanců. Uvedl...

Propuštěná vražedkyně změnila příjmení. Kleslo tak riziko, že uteče mimo EU

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Odsouzená vražedkyně Petra Janáková, kterou nedávno pustili z vězení kvůli těhotenství, si změnila příjmení na Nová....

Auto v Trutnově srazilo uprchlého klokana a ujelo, policie hledá řidiče

Mladý klokan se už zotavuje po operaci.

Neznámé auto v Trutnově na rušné silnici srazilo klokana, který před několika dny utekl majitelům. Strážníkům se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz