Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 7. srpna 2022 Lada

Lidé kritizovali masivní kácení při opravě kanálu, povodí od něj ustoupilo

  13:10
Dohady, fámy i protesty proti kácení tisíců stromů vzbudil záměr Povodí Labe na revitalizaci středověkého kanálu Alba u Častolovic na Rychnovsku. Podnik proto likvidaci zeleně výrazně zredukoval. Práce mají začít na podzim.

Kanál Alba poblíž Lípy nad Orlicí na Rychnovsku | foto: Martin Veselý, MAFRA

Rozsáhlá revitalizace unikátní technické památky ze 14. století, která napájela soustavu rybníků a později i vodní mlýny a elektrárny, má trvat tři roky. Středověký kanál Albu vedoucí z Častolovic až do 17 kilometrů vzdálených Třebechovic pod Orebem chce Povodí Labe vyčistit od sedimentů a navrátit tak do koryta životodárnou vodu. Nyní je totiž v některých úsecích z původního náhonu jen drobný potůček, který přestává plnit funkci.

„Pokud se Alba do pěti let nevyčistí, prakticky zanikne. Zbudou už jen louže. Na náhonu jsou ale závislé rybníky a další vodní díla, takže se určitě vyčistit musí,“ věří Lubomír Zloch, předseda místní organizace Českého rybářského svazu v Lípě nad Orlicí, jejíž rybníky napájí právě Alba.

Jenže ze záchranných prací mají někteří obavy. Bojí se, že příliš drastické zásahy budou naopak znamenat postupný zánik náhonu, který vznikal od konce 14. století přibližně do roku 1550. Trnem v oku byl především plán na rozsáhlé kácení stromů. Podle biologického hodnocení z května 2019 by bylo kvůli přístupu techniky do koryta potřeba vykácet 3 462 stromů a odstranit přes 12 tisíc čtverečních metrů keřů.

„Doprovodná zeleň je přirozenou součástí vodního toku a je sídlem mnoha druhů chráněných živočichů. Jde o brutální zásahy do technické památky. Je tam riziko, když se to stavělo ručně, že dno kanálu bagry někde propálí,“ obává se Jiří Zajíc, lékař a amatérský ochránce přírody, jehož rodina vlastní pozemky v Týništi nad Orlicí v sousedství Alby.

Podle Povodí Labe se však má kácet jen v nezbytném rozsahu, aby se ke korytu dostala těžká technika. Státní podnik nakonec ustoupil a v konečné verzi počítá jen s desetinou poražených stromů.

Kvůli odporu některých vlastníků sousedních pozemků se příprava projektu zdržela. Vodohospodáři se museli vypořádat s jejich námitkami. Na rozdíl od plánovaného masivního kácení podél Orlice v Hradci Králové, se však tentokrát do protestů nezapojila veřejnost. O rozsáhlých plánech totiž téměř nikdo nevěděl. 

Povodí připravuje zásah v režimu údržby, takže práce stačí úřadům jen oznámit a nevede se žádné veřejné řízení, dokumenty ani nevisí na úředních deskách radnic. Právě to však nahrává fámám. Třeba mezi majiteli pozemků v zahrádkářské kolonii v Týništi nad Orlicí se šířily zvěsti o tom, že se náhon výrazně rozšíří, prohloubí se koryto a převede se do něj významná část řeky Bělé, která vodoteč napájí.

„Potok dříve zasahoval až do míst, kde máme už desítky let zahradní chatku. Teď nevíme, jestli nám to tu neodbagrují,“ obává se starší žena v kolonii.

Bojí se Třebechovice i Týniště

„My jsme dávali souhlas pouze s odbahněním a pročištěním koryta. Do jeho profilu se vůbec zasahovat nebude. Pokud se někde bude provádět rekonstrukce v místě poškození, doopraví se to pouze do původního stavu. Pokud by se měl měnit průřez, už by na to bylo třeba stavební povolení. Nic se nebude prohlubovat, ani rozšiřovat, pouze se to vyčistí,“ rozptyluje obavy Monika Sikorová z vodoprávního úřadu v Kostelci nad Orlicí, který vodohospodářům úpravy posvětil.

Jenže obavy mají i v sousedních Třebechovicích. Zarážející je, že tamní radnice o plánovaných zásazích v Albě dosud vůbec nevěděla. „Jestli se tam má něco odbahňovat, o tom vůbec nic nevím,“ přiznává starosta Třebechovic pod Orebem Roman Drašnar (Nestraníci).

Zřejmě je to i tím, že místní radnice pod sebou nemá agendu vodoprávního úřadu. Stejně je tomu v Týništi. Právě tamní šéf životního prostředí Josef Urbánek přitom o budoucnost náhonu neskrývá obavy: „Je to (kácení) první krok k devastaci. Druhý krok likvidace Alby bude, že do ní pustí kráčející bagry. Uvědomme si, kdy byla Alba budovaná. Bylo to v době, kdy těsnící vrstvu naváželi koně a krávy, takže nemůžeme počítat, že by byla větší než 15 centimetrů. Když do toho pustíte kráčející bagr, ten tu vrstvu prorazí.“

Od roku 1959 je část náhonu kulturní památkou. Jako doklad úprav krajiny prováděných v 15. a 16. století je chráněný úsek z Častolovic do Týniště. Právě jeho čištění má přijít na řadu v prvních dvou etapách. Podle Urbánka tam k obnově kráčejícím bagrem došlo už v minulosti a mělo to fatální následky. 

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

„Nikomu neřekli, že to tam nenávratně poškodili. Dochází tam k velkým průsakům vody a únikům do okolí. Mezi Lípou a Česticemi Alba vystupuje nad úroveň terénu a i v největším suchu je tam mokro. Je to k neuvěření, jaký rozdíl je mezi nátokem do Alby a kolik se toho dostane do Týniště. Domnívám se, že toto bude likvidace Alby,“ obává se Urbánek.

Pracovníci Povodí Labe s kosteleckými úředníky už na jaře procházeli koryto náhonu a označovali stromy, které budou muset ustoupit technice. Oproti původním plánům jich bude méně. Kostelecký úřad právě nyní vyřizuje konečný souhlas s kácením.

„Po provedeném dendrologickém průzkumu jsme na konci července podali žádosti o povolení ke kácení. Konkrétně v působnosti Městského úřadu Kostelec nad Orlicí se jedná o 221 stromů a 1015 metrů čtverečních keřů, v působnosti Městského úřadu Třebechovice pod Orebem jde o 4 stromy a 190 metrů čtverečních keřů,“ konstatuje mluvčí podniku Hana Bendová. 

Státní podnik počítá s tím, že by se na vodoteči mělo pracovat od listopadu až do února 2023. Pravděpodobně s přestávkami a v době vegetačního klidu. Náhon je rozdělený do sedmi stavebních objektů. Práce půjdou postupně od Častolovic a v plánu je odklánění vody z upravovaného úseku. I to je trnem v oku ekologů.

„Znamená to, že Albu přehradí a koryto zůstane bez vody. Dál ji pak budou dotovat z potoků a upouštěním rybníků,“ upozorňuje Jiří Zajíc.

Například první téměř tříkilometrová etapa u Častolovic má vypadat tak, že se nátok do Alby z Bělé zcela uzavře. Náhon pak bude až v Česticích napájet Olešnický potok. V dalších etapách se počítá s tím, že náhon budou zásobovat malé potůčky a také upouštění některých rybníků.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Královéhradeckém kraji se volí v obvodu Jičín.

Tomáš Czernin, Alexandr Hrabálek, Jan Malý, Adam ZárubaPavlína Springerová, Pavel Vrbický, Táňa Šormová, Jan Holásek

  • Nejčtenější

Devatenáctiletá žákyně pilotního kurzu zemřela po pádu větroně na Náchodsku

Na okraji Nového Města nad Metují na Náchodsku se dnes před polednem zřítil větroň. Při pádu letounu zemřela...

Hradec Kr. - Slavia 1:0, favorit neměl pořádnou šanci, zaskočil ho Vašulín

Fotbalistům Slavie se vstup do ligy vůbec nevydařil, v prvním kole podlehli Hradci Králové 0:1. Jediný gól domácích v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlkanova o fanoušcích Slavie: Nadávali, přitom mě před měsícem chtěli

Původně si neplánoval, že v Hradci Králové bude pokračovat, chtěl vyzkoušet něco nového. Z odchodu ale (prozatím?)...

Řidič sanity vyhrál spor o covidovou odměnu, majitelka zaplatila i dalším

Až u soudu uspěl řidič sanitky, jemuž dopravní společnost v Novém Bydžově na Královéhradecku nevyplatila celou odměnu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fabergého vejce z bílého zlata a diamantů ukrývá zmenšeninu dvorské galerie

Novodobé Fabergého vejce vystavuje o prázdninách Galerie minerálů ve Dvoře Králové nad Labem. Mistrovské dílo vyrobil...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Na hrázi Lesa Království sílí provoz. Opraví tu silnici a zřídí parkoviště

Přehradu Les Království u Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku čekají velké změny. Povodí Labe opraví silnici na...

Řidič sanity vyhrál spor o covidovou odměnu, majitelka zaplatila i dalším

Až u soudu uspěl řidič sanitky, jemuž dopravní společnost v Novém Bydžově na Královéhradecku nevyplatila celou odměnu...

Silničáři zkouší krotit rychlé řidiče u Adršpachu, cestu místy zúžili

Silničáři osadili zábrany na frekventované vozovce v pohraničním Zdoňově na Náchodsku. Od polské hranice tudy míří do...

Archeologové našli hlavně keramiku, stavba obchvatu Nové Paky se blíží

Už jen několik dní práce zbývá archeologům na trase budoucího obchvatu Nové Paky na Jičínsku. Pak začne stavba, jež se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Porno je čistá práce, myslí si osmnáctiletá Hanka ze SuperStar

Hana Džurbanová zaujala před dvěma lety jako zpěvačka porotu v SuperStar, kde skončila mezi osmnácti nejlepšími...

Podpora na plyn a vytápění nebude. Stát pošle jen dva tisíce na elektřinu

Lidé, kteří topí plynem nebo jsou napojeni na dálkové vytápění se letos vládní podpory nejspíš nedočkají. Podle...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Studie: Sankce jsou pro Rusko drastické. Automobilový sektor je před kolapsem

Po několika měsících od počátku invaze na Ukrajinu přišli američtí výzkumníci s první komplexní analýzou hospodářských...

Johnny Depp trpí poruchou erekce, proto mě penetroval lahví, tvrdí Heardová

Nově zveřejněné dokumenty ze soudního procesu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou obsahují tvrzení, že slavný...