Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. června 2022 Ivan

Lidé kritizovali masivní kácení při opravě kanálu, povodí od něj ustoupilo

  13:10
Dohady, fámy i protesty proti kácení tisíců stromů vzbudil záměr Povodí Labe na revitalizaci středověkého kanálu Alba u Častolovic na Rychnovsku. Podnik proto likvidaci zeleně výrazně zredukoval. Práce mají začít na podzim.

Kanál Alba poblíž Lípy nad Orlicí na Rychnovsku | foto: Martin Veselý, MAFRA

Rozsáhlá revitalizace unikátní technické památky ze 14. století, která napájela soustavu rybníků a později i vodní mlýny a elektrárny, má trvat tři roky. Středověký kanál Albu vedoucí z Častolovic až do 17 kilometrů vzdálených Třebechovic pod Orebem chce Povodí Labe vyčistit od sedimentů a navrátit tak do koryta životodárnou vodu. Nyní je totiž v některých úsecích z původního náhonu jen drobný potůček, který přestává plnit funkci.

„Pokud se Alba do pěti let nevyčistí, prakticky zanikne. Zbudou už jen louže. Na náhonu jsou ale závislé rybníky a další vodní díla, takže se určitě vyčistit musí,“ věří Lubomír Zloch, předseda místní organizace Českého rybářského svazu v Lípě nad Orlicí, jejíž rybníky napájí právě Alba.

Jenže ze záchranných prací mají někteří obavy. Bojí se, že příliš drastické zásahy budou naopak znamenat postupný zánik náhonu, který vznikal od konce 14. století přibližně do roku 1550. Trnem v oku byl především plán na rozsáhlé kácení stromů. Podle biologického hodnocení z května 2019 by bylo kvůli přístupu techniky do koryta potřeba vykácet 3 462 stromů a odstranit přes 12 tisíc čtverečních metrů keřů.

„Doprovodná zeleň je přirozenou součástí vodního toku a je sídlem mnoha druhů chráněných živočichů. Jde o brutální zásahy do technické památky. Je tam riziko, když se to stavělo ručně, že dno kanálu bagry někde propálí,“ obává se Jiří Zajíc, lékař a amatérský ochránce přírody, jehož rodina vlastní pozemky v Týništi nad Orlicí v sousedství Alby.

Podle Povodí Labe se však má kácet jen v nezbytném rozsahu, aby se ke korytu dostala těžká technika. Státní podnik nakonec ustoupil a v konečné verzi počítá jen s desetinou poražených stromů.

Kvůli odporu některých vlastníků sousedních pozemků se příprava projektu zdržela. Vodohospodáři se museli vypořádat s jejich námitkami. Na rozdíl od plánovaného masivního kácení podél Orlice v Hradci Králové, se však tentokrát do protestů nezapojila veřejnost. O rozsáhlých plánech totiž téměř nikdo nevěděl. 

Povodí připravuje zásah v režimu údržby, takže práce stačí úřadům jen oznámit a nevede se žádné veřejné řízení, dokumenty ani nevisí na úředních deskách radnic. Právě to však nahrává fámám. Třeba mezi majiteli pozemků v zahrádkářské kolonii v Týništi nad Orlicí se šířily zvěsti o tom, že se náhon výrazně rozšíří, prohloubí se koryto a převede se do něj významná část řeky Bělé, která vodoteč napájí.

„Potok dříve zasahoval až do míst, kde máme už desítky let zahradní chatku. Teď nevíme, jestli nám to tu neodbagrují,“ obává se starší žena v kolonii.

Bojí se Třebechovice i Týniště

„My jsme dávali souhlas pouze s odbahněním a pročištěním koryta. Do jeho profilu se vůbec zasahovat nebude. Pokud se někde bude provádět rekonstrukce v místě poškození, doopraví se to pouze do původního stavu. Pokud by se měl měnit průřez, už by na to bylo třeba stavební povolení. Nic se nebude prohlubovat, ani rozšiřovat, pouze se to vyčistí,“ rozptyluje obavy Monika Sikorová z vodoprávního úřadu v Kostelci nad Orlicí, který vodohospodářům úpravy posvětil.

Jenže obavy mají i v sousedních Třebechovicích. Zarážející je, že tamní radnice o plánovaných zásazích v Albě dosud vůbec nevěděla. „Jestli se tam má něco odbahňovat, o tom vůbec nic nevím,“ přiznává starosta Třebechovic pod Orebem Roman Drašnar (Nestraníci).

Zřejmě je to i tím, že místní radnice pod sebou nemá agendu vodoprávního úřadu. Stejně je tomu v Týništi. Právě tamní šéf životního prostředí Josef Urbánek přitom o budoucnost náhonu neskrývá obavy: „Je to (kácení) první krok k devastaci. Druhý krok likvidace Alby bude, že do ní pustí kráčející bagry. Uvědomme si, kdy byla Alba budovaná. Bylo to v době, kdy těsnící vrstvu naváželi koně a krávy, takže nemůžeme počítat, že by byla větší než 15 centimetrů. Když do toho pustíte kráčející bagr, ten tu vrstvu prorazí.“

Od roku 1959 je část náhonu kulturní památkou. Jako doklad úprav krajiny prováděných v 15. a 16. století je chráněný úsek z Častolovic do Týniště. Právě jeho čištění má přijít na řadu v prvních dvou etapách. Podle Urbánka tam k obnově kráčejícím bagrem došlo už v minulosti a mělo to fatální následky. 

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

„Nikomu neřekli, že to tam nenávratně poškodili. Dochází tam k velkým průsakům vody a únikům do okolí. Mezi Lípou a Česticemi Alba vystupuje nad úroveň terénu a i v největším suchu je tam mokro. Je to k neuvěření, jaký rozdíl je mezi nátokem do Alby a kolik se toho dostane do Týniště. Domnívám se, že toto bude likvidace Alby,“ obává se Urbánek.

Pracovníci Povodí Labe s kosteleckými úředníky už na jaře procházeli koryto náhonu a označovali stromy, které budou muset ustoupit technice. Oproti původním plánům jich bude méně. Kostelecký úřad právě nyní vyřizuje konečný souhlas s kácením.

„Po provedeném dendrologickém průzkumu jsme na konci července podali žádosti o povolení ke kácení. Konkrétně v působnosti Městského úřadu Kostelec nad Orlicí se jedná o 221 stromů a 1015 metrů čtverečních keřů, v působnosti Městského úřadu Třebechovice pod Orebem jde o 4 stromy a 190 metrů čtverečních keřů,“ konstatuje mluvčí podniku Hana Bendová. 

Státní podnik počítá s tím, že by se na vodoteči mělo pracovat od listopadu až do února 2023. Pravděpodobně s přestávkami a v době vegetačního klidu. Náhon je rozdělený do sedmi stavebních objektů. Práce půjdou postupně od Častolovic a v plánu je odklánění vody z upravovaného úseku. I to je trnem v oku ekologů.

„Znamená to, že Albu přehradí a koryto zůstane bez vody. Dál ji pak budou dotovat z potoků a upouštěním rybníků,“ upozorňuje Jiří Zajíc.

Například první téměř tříkilometrová etapa u Častolovic má vypadat tak, že se nátok do Alby z Bělé zcela uzavře. Náhon pak bude až v Česticích napájet Olešnický potok. V dalších etapách se počítá s tím, že náhon budou zásobovat malé potůčky a také upouštění některých rybníků.

  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

V Krkonoších spadl strom na projíždějící auto, tři lidé zemřeli

V neděli odpoledne vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému včetně dvou vrtulníků na Trutnovsko....

Jedno auto v poli, druhé ve stromě. Předjíždění v Jičíně skončilo tragédií

Řidič sportovního vozu Audi R8 zemřel při ranní nehodě v Jičíně. Podle prvotních informací se havárie stala při...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pád stromu na auto se řeší jako usmrcení z nedbalosti, smrk prohlédnou znalci

V případu nedělního pádu smrku na projíždějící auto u Horní Malé Úpy v Krkonoších policisté zahájili úkony trestního...

Kapitán řeší Ameriku. Slavia mě v něčem zklamala, svěřil se Vlkanova

V sobotu Adam Vlkanova možná vyrazí s týmem Hradce Králové na turnaj do Benátek nad Jizerou, což pro loňského nováčka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

GLOSA: Rock for People se ve výhni dočkal Green Day ve fantastické formě

Takřka dvouhodinovým koncertem jedné z nejznámějších kapel vyvrcholil 26. ročník festivalu Rock for People v Hradci...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Odvolací soud uznal část nároků Colloredo-Mansfeldů na mobiliář zámku Opočno

Odvolací soud v Pardubicích uznal nárok Colloredo-Mansfeldů na vydání části mobiliáře zámku Opočno. Konkrétní předměty...

Ve Dvoře se vylíhla první jedovatá kobra kapská. Na krmení čeká týden

Jeden z nejnebezpečnějších afrických hadů se poprvé vylíhl v safari parku ve Dvoře Králové. Samice kobry kapské snesla...

Hradec pronajímá pozemky pro reklamu, ale za výlepy platí třikrát tolik

Pokud jde o byznys s plakátovacími plochami, vypouští si radnice v Hradci Králové svůj vlastní rybník. Podle letité...

Zachraňují zvířata, ale sami bojují o přežití. Stanici pomůže dotace

Tři roky přežívání a drastické snižování nákladů mají za sebou ochranáři ze spolku Jaro Jaroměř, kteří provozují...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Agáta Hanychová chodí s Jaromírem Soukupem

Bývalá modelka a moderátorka Agáta Hanychová (37) má po nedávném rozchodu se slovenským lékařem Andrejem Nikovem nový...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

RECENZE: Koncert Guns N’Roses táhl ke dnu falešně kňourající Axl

Jít na koncert kapely Guns N’Roses je jako sázka do loterie. Na instrumentální výkony se můžete spolehnout, ale co se...