Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. června 2023 Medard

Jičín chce revitalizovat zpustlý lesopark, podle odpůrců ho tím poškodí

  10:55
Diskuse kolem oblíbeného lesoparku Čeřovka v Jičíně se vyostřuje. Radnice před dvěma měsíci oznámila, že chce zarostlý kopec nedaleko centra města revitalizovat. Proti tomu však vystoupil Spolek ochránců lesoparku Čeřovka. Podle něj může jakýkoliv zásah vyhnat chráněné živočichy či zahubit vzácné rostliny.
Lesopark Čeřovka v Jičíně.

Lesopark Čeřovka v Jičíně. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Čeřovka, spíš zarostlý les než park, se rozkládá na 5,4 hektarech. Místní už před rokem přišli s peticí, v níž žádali, aby se z místa stala přírodní památka. Přestože arch podepsalo 1 100 lidí, radnice i krajský úřad návrh shodily ze stolu, protože by přišly o možnost s lesoparkem nakládat podle svého.

„Je to největší petice na ochranu životního prostředí v Jičíně. Občané se jasně vyjádřili, že si přejí vznik přírodní památky, na tom politici nic nezmění,“ říká předseda Spolku ochránců lesoparku Čeřovka biolog Jan Šorf. 

Lesoparku podle Šorfa může uškodit i jednorázový zásah. „Když tam najede těžká technika, řadu zvířat to vyruší a vyžene. Taky by mohlo dojít k vykácení pařezovitých stromů nebo k poničení unikátní horniny,“ podotýká Šorf.

Jde o pozůstatek kulturněhistorického způsobu hospodaření se vzácnou dřevinou a horninou porcelanit, jedinečnou zbarvením i strukturou. I díky tomu je u odborné veřejnosti Čeřovka známá i v zahraničí.

V polovině června bylo první kolo veřejné diskuse. Na ní však místo veřejnosti promluvili jen politici a Jan Šorf. Ten sám ji označil za debakl. „Nikoliv proto, že představitelé města Jičína nepodpořili přírodní památku, ale protože byly vyřčeny polopravdy a mýty, nikoliv fakta. To jsem od vysokoškolsky vzdělaných lidí nečekal. Osobně doufám, že se v září situace posune k lepšímu,“ přemítá Šorf.

Právě 25. září zřejmě padne konečný verdikt nad další budoucností lesoparku. Šorf doufá, že se tentokrát vyjádří i lidé z řad nezaujaté veřejnosti.

MF DNES žádala o odpovědi ohledně budoucnosti lesoparku místostarostu Jiřího Jiřičku (Volba pro město), jenž má v gesci životní prostředí. Ten však odpověděl prostřednictvím tiskového mluvčího Jana Jireše. Podle něj se radnice stejně jako Šorf snažila, aby se na první diskusi vyjádřilo co nejvíce lidí. 

„Na diskusi byla veřejnost zvána prostřednictvím sociálních sítí, webu města, Jičínského zpravodaje a termín byl sdělen i novinářům, kteří ve svých médiích pozvánce rovněž věnovali prostor. To vše se stalo v dostatečném předstihu a pár dní před akcí byla ještě rozesílána e-mailová korespondence. Zda se občan do diskuse zapojí, je jeho rozhodnutí a tlačit ho nelze,“ podotýká mluvčí radnice Jan Jireš.

Biolog lesoparku vystavil parte

Šorf minulý týden na sociální síti zveřejnil parte, kde oznamuje, že Čeřovka zemřela po nezájmu veřejnosti. Avšak zdůrazňuje, že je ještě čas to změnit.

„Zemřel po krátkém boji a nezájmu veřejnosti, udolán hloupými lidmi ve věku 559 let. Lesopark Čeřovka bude změněn na obyčejný park pro snoby s cihlovými zídkami a odvodňovacími kanálky. S drahým zesnulým se rozloučím ve středu 25. září v 18 hodin v Porotním sále jičínského zámku v Jičíně. Za zarmoucenou rodinu: čmelák luční, datel černý a krkavec velký,“ stojí na smutečním oznámení.

Biolog míní, že některé názory, jež politici o lesoparku ventilují, jsou poněkud z cesty a neopírají se o fakta. „Třeba, že se po dešti z lesoparku valí bahno ulicemi, čemuž zabrání jen nové odvodňovací kanálky, není žádný fakt, ale pouze subjektivní názor, který nemohou ničím podložit,“ přibližuje.

Lesopark je různověký, složený z více dřevin, díky tomu podle biologa poskytuje potravu semenožravým druhům ptactva a veverkám. V dutinových stromech mohou přebývat brouci nebo netopýři. Mrtvé dřevo, které je pro tento les typické, hostí vzácné brouky, kterými se živí datel.

„Prostor, ve kterém žijeme, nekončí na hranici pozemku, nebo prahem bytu, ale navazuje plynule na veřejný prostor. Čeřovka právě takovým místem je, chodí tam rádi sportovci nebo maminky s dětmi. Myslím, že by právě oni měli dorazit na 2. kolo veřejné diskuse a vyjádřit se,“ říká Šorf.

Starosta Šorfa podporuje

Zároveň poukazuje na opěrné zídky, které se snaží někteří politici v projektu revitalizace Čeřovka protlačit. „Patrně se někteří zástupci města inspirovali cihlovými zídkami u krajského úřadu v Hradci Králové, tam to plní účel. Buď svah drží kořeny stromů, nebo zídky, oboje jsem nikde neviděl a doufám, že to ani neexistuje, protože je to nesmysl. To, že na Čeřovce historicky zídky a odvodňovací kanálky byly, souviselo s nízkým křovinatým lesem, jenž tam byl před sto lety. Obnovit zídky ve stávajícím lesoparku a narušit kořenový systém stromů mi přijde barbarské,“ míní ochránce.

Šorf se po první diskusi sešel se starostou Janem Malým (ANO), který mu v mnoha bodech vyjádřil podporu. Starosta prý s výraznými zásahy do lesoparku také nesouhlasí. 

Lesopark Čeřovka v Jičíně

  • první písemná zmínka je z roku 1393
  • od 15. století je majetkem Jičína
  • v roce 1843 byla vystavěna rozhledna Milohlídka, nejstarší v Českém ráji
  • v 50. letech 19. století byl na jihozápadním svahu čedičový lom
  • v letech 1887 - 1889 okrašlovací spolek, jehož členkou byla i Božena Němcová, změnil Čeřovku na městský přírodní park
  • od začátku 20. století stojí pod Milohlídkou vodojem

„Svým názorem mě potěšil. Nesouhlasí s tím, aby se z lesoparku stal upravený parčík. Také řekl, že nechá vypracovat posudek, který naznačí zda zídky ano, nebo ne. Shodli jsme se i na tom, aby byl v parku správce. Ten by mohl dohlížet i na vandaly, kteří na kole sjíždí kopce. Pan starosta navrhl, že by to mohl být nějaký důchodce. Na závěr řekl, že neplánuje obnovit výhledy, vykácet stromy či zahájit revitalizaci. Snad se věci začaly hýbat správným směrem,“ pochvaluje ochránce.

Názory biologa Šorfa jsou podle mluvčího města vykonstruované. „Žádná revitalizace není připravena ani plánována. Jde o umělý myšlenkový konstrukt. Město hodlá pokračovat ve stávající činnosti, což je udržování dřevin v bezpečném stavu pro kolemjdoucí. Je nutné také přijmout protierozní opatření, aby nedošlo k poškození dřevin a lesoparku,“ míní Jireš.

Podle něj chce město zachovat stávající tvář parku a pouze ho trochu upravit. „Na jižním svahu dochází k počínající půdní erozi, a tím i postupnému obnažování kořenového systému. Město dosud nerozhodlo o protierozním opatření, pravděpodobně půjde o zídky,“ dodává. 

Spolek ochránců lesoparku Čeřovka je přesvědčen, že před konečným verdiktem je nutné zadat odborný přírodovědecký posudek, který by případnou úpravu parku zastavil či zmírnil.

  • Nejčtenější

Řidička ve fabii smetla pragovku. Posádka je zraněná, škoda za milion

Vážná nehoda se stala v neděli před polednem u Vysoké nad Labem na Královéhradecku. Do vozu značky Praga, který se...

Co hrozí Hradci za doping? Rozhodne extraliga, může anulovat výsledky

Zastavením smluv trojici hradeckých hokejistů dopingová aféra nekončí. Může dojít na odebrání bodů pro příští sezonu či...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dusno v Peci pod Sněžkou: náhle padla ředitelka školy, přišly změny u lanovky

Sedm měsíců od komunálních voleb to v Peci pod Sněžkou vře. Téměř ze dne na den skončila po sporech s novým vedením...

Sněžku opět lemují sítě, turisté totiž lezou i za nové řetězové zábrany

Ochranáři před létem rozmístili v Krkonoších na Sněžce a v nedalekém Obřím sedle několik set metrů ochranných sítí. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mapa republiky v Krkonoších se rýsuje, sněhová vrstva má asi pět metrů

Na úbočí Studniční hory v Krkonoších se jako každý rok rýsuje sněhové pole ve tvaru bývalého Československa. Úkaz známý...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Jednu z nejlepších tarantinovských duchařin uvedlo Klicperovo divadlo

Přídomek tarantinovská se často nadužívá jako reklamní vějička, stačí, aby se v komedii párkrát prásklo slovem i...

Pětikoalice v Hradci oslabila o jedno hnutí, posílili ji přeběhlíci z ANO

Pětikoalice v Hradci Králové oslabila o hnutí Rozvíjíme Hradec. Termín pro vyhazov z koalice a vypovězení koaliční...

Výzvu policie k zastavení cizinec ignoroval, útěk do lesa se mu nezdařil

Řidič s uloženým zákazem řízení v Hradci Králové nereagoval na pokyn policejní hlídky a začal ujíždět. Auto zastavil až...

Opilý mladistvý na parkovišti srazil autem chodkyni, ujet se mu nepovedlo

Opilý mladík bez řidičáku i přes zákaz řízení sedl za volant a na parkovišti u obchodního centra v Náchodě několikrát...

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...