Hradec výjimečně zpřístupnil vodojem, podzemní zásobárnu pitné vody

  6:50aktualizováno  6:50
Jedinečnou možnost prohlédnout si místa, která jsou během roku zaplavená pitnou vodou pro Hradec, mají zájemci možnost vidět v sobotu na Novém Hradci Králové. Na jeden den se zde otevírá jeden z vodojemů.

Desítky tisíc kubíků vody, které denně tečou do domácností v Hradci Králové a blízkém okolí, shraňují čtyři obří podzemní zásobníky, které jsou po celý rok skryté pod vrstvou izolačních materiálů a zeminy.

Běžným smrtelníkům jsou nepřístupné, tedy kromě dnů, kdy Královéhradecká provozní musí provést jejich údržbu, tedy obrovské podzemní bazény vypustit a pořádně vyčistit. Takovou možnost mají návštěvníci zrovna dnes, kdy se v jednom z vodojemů koná den otevřených dveří. K návštěvě je nyní otevřený vodojem o objemu 10 tisíc metrů krychlových vody, který na Novém Hradci Králové vyrostl v 90. letech minulého století.

Fotogalerie

Na dno prázdné nádrže návštěvníky přivedou strmé nerezové schody, po kterých přijde do obrovské haly připomínající starý pivovarský sklep. Nepřipomíná ho jen řadou sloupů, ale také klimatem. Zatímco venku začíná ranní slunce pomalu prohřívat vzduch, v podzemí jde návštěvníkům stále pára od pusy a ti, kteří si nevzali rukavice, tiše trpí.

„Nad námi je ještě vrstva izolačních materiálů a nad ní asi met zeminy,“ popisuje vedoucí střediska výroby vody Petr Navrátil. I díky tomu si voda po celý rok udržuje celkem konstantní teplotu. Takzvané nátokové potrubí je umístěné na zadní stěně vodojemu, naopak to odběrné na straně druhé. „To abychom měli jistotu, že dojde k obměně celého objemu vody,“ vysvětlil šéf výrobního střediska.

Nejstarší součástí soustavy je věžový vodojem

Zásobník, který bude dnes k návštěvě, vyrostl v areálu vedle hradecké hvězdárny v 80. letech, do zkušebního provozu vstoupil v roce 1986. „Je to železobetonová monolitická konstrukce se sloupy, kryje ho metr zeminy, je odvětrán, aby vyrovnával tlakové pohyby při plnění a vyprazdňování. Hladina se udržuje na 3,5 až 4,5 metrů, bezpečnostní přepad má na pěti metrech,“ popsal Navrátil.

Sama hradecká vodárenská struktura začala v této podobě vznikat až v 60. letech minulého století. „Do té doby byly zásobní zdroje v místech u ČKD, odkud se pitná voda přiváděla do města do výdejních stojanů. Výjimkou byly budovy jako nemocnice či školy, kde byla pitná voda zavedena až dovnitř,“ popsal doby vodárenského „pravěku“ v Hradci Navrátil.

Nejstarší součástí této soustavy je věžový vodojem, který ke konci 30. let minulého století postavili bratři Capouškové, a který patří k dominantám Nového Hradce Králové. Byť je věžový vodojem technickou památkou, stále ještě Hradečákům slouží.

„Má svůj význam pro obyvatele Nového Hradce Králové, kteří žijí tady na kopci. Kvůli tlakovým poměrům by se k nim totiž nedostala voda z ostatních vodojemů,“ vysvětlil Navrátil důležitost 80 let staré věže, která akumuluje 300 metrů krychlových pitné vody denně.

Moderní vodojemy na Novém Hradci Králové pojmou bezmála 50 tisíc metrů krychlových vody. Leckomu by se to mohlo zdát jako obrovská zásoba, ale je to naopak. „Je to jeden a půl denní spotřeby Hradce Králové a okolí,“ upřesnil technolog Pavel Král. Celá oblast se zhruba 150 tisíci odběrateli totiž denně spotřebuje zhruba 20 tisíc kubíků pitné vody.

Podzemní vodojemy proto neslouží jako dlouhodobá zásobárna, ale jako vyrovnávač výkyvů ve spotřebě, zejména pro denní dobu, kdy je spotřeba ve městě vyšší, než je je schopnost vodáren čerpat a vyrábět pitnou vodu. „Zdroje nám stále vyrábí 220 až 230 litrů za vteřinu, ale do města chvílemi teče i 400 litrů za vteřinu, v noci pak 40-60 litrů. A právě proto existují vodojemy,“ popsal Král.

Kvalitní voda, byť trochu tvrdá

Hradec Králové a okolní obce berou pitnou vodu hned z několika zdrojů. „Hlavní zdroj máme v podzemní pánvi Litá mezi Dobruškou a Opočnem, tam je 12 hlubinných vrtů, které poskytují velmi kvalitní vodu, byť trochu tvrdou. Tato pánev obvykle tvoří 60 až 70 procent vody u nás v síti. jsou tam však omezení od 15. března do 15. července z důvodu ochrany přírody, kdy snižujeme odběr na pouhých 50 procent,“ uvedl Král.

I proto téměř po celý rok zásobuje Hradec a okolí i nedávno zrekonstruovaná úpravna vody z Orlice. „Ta běží po většinu roku, kromě letních měsíců, a tvoří ve vodovodu zhruba 30 procent. Zbytek vody dokupujeme z externích společností z Náchoda a z vodojemu u Kunětické hory,“ říká Král.

Pardubický vodojem pod Kuňkou je s tím hradeckým spojen jednou trubkou, která občas slouží i pro výpomoc druhé straně. „ Běžně posílají vodu oni nám, ale třeba vloni, kdy Pardubice měly velké poruchy na přivaděči, jsme jim vodu posílali my,“ uvedl technolog.

Den otevřených dveří se na vodojemu na Novém Hradci Králové koná od 10 do 15 hodin. „Skupinky maximálně 25 návštěvníků budou sestupovat do vnitřních prostor vodojemu v intervalech zhruba 20 minut,“ uvedla mluvčí Královéhradecké provozní Veronika Bergrová.

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Centrum čínské medicíny v hradecké nemocnici skončí, nebude ani klinika

Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v...

Centrum Tradiční čínské medicíny, které od září 2015 fungovalo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, končí. Nemocnice...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Další z rubriky

Pašeráci jsou drzejší, pervitinu je u hranic víc než narkomanů

Policie stíhá 22 lidí kvůli pašování drog do věznice Bytíz. Kromě léčiv šlo...

Pět minut jízdy severně od Královce na Trutnovsku leží polská Lubawka. Nevýrazné maloměsto se šesti tisíci obyvateli...

Zvířata na farmě na Trutnovsku umírala hladem a žízní, potvrdila pitva

Zubožená zvířata v obci Slemeno na Trutnovsku

Nikoliv nemoc, jak tvrdila chovatelka, ale nedostatek vody a krmiva stály za úhynem zvířat v obci Slemeno v Podkrkonoší...

Farmář dostal za týrání skotu podmínku. Na péči jsem neměl peníze, hájí se

Vladimír Čepelka se u Okresního soudu v Trutnově zodpovídal z týrání zvířat...

Tříletou podmínku se zkušební dobou na pět let udělil za týrání skotu trutnovský okresní soud Vladimíru Čepelkovi ze...

Najdete na iDNES.cz