Diskuse k článku

Řeku Dědinu zkrotí na Rychnovsku poldr, nádrži stojí v cestě Brusel

Ke zkrocení pravidelně hrozící řeky Dědiny v okolí Dobrušky na Rychnovsku pomůže suchý poldr. Rozhodlo o tom stanovisko úředníků z ministerstva životního prostředí, kteří popsali, jaký úřednický maraton by znamenala stavba přehradní nádrže. V cestě jí stojí Brusel.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pepek50

Tendeční reportáž sp špatného novináře

Pan redaktor Bednář je klasických příkladem, jak špatně novináři pracují.Ptám se: Je to lenost, hloupost, úmysl nebo něco jiného?Příroda se nám odvděčuje za naše dlouholeté bačování v krajině ve stylu poručíme větru,dešti:napřimování vodních toků,vysoušení mokřin,rozorování mezí,luk,obrovské stavby logistických center a supermaketů na "zelené louce". To se pak nikdo nesmí divit,že po větším dešti toky kulminují a dělají škody.Bodejť by ne,když voda v krajině už nemá pomalu kam zasáknout a kam se bez větší škody rozlít.Lidé jsou nepoučitelní.Dřív pásli na louce u řeky krávy,nyní tam cpou baráky.Ilustrační fotky jsou taky pěkná dezinformace.Např.: "utopené"auto by nebylo utopené,kdyby se tam machr řidič i s dítětem necpal přes zákaz vjezdu.Vy novnáři jdete jen po povrchu a ne po příčinách.Proč třeba jako ilustrační foto neukážete povodí Dědiny na leteckých snímcích z první republiky a nyní, jaké změny se v krajině udály !!! Fotky najdete na několika webech, jen by to zabralo víc času.

0/0
24.8.2011 8:57

blekekeke

no ...

Poldry jsou dobré řešení. Rostlinám, ani stromů chvilkové vykoupání ve vodě nevadí. Vody to zadrží dostatečně. Furt lepší, než to co se buduje v Hronově - Velké Poříčí (místo rozšíření řeky, se řeka o nějaký metr zúžila, nebo v Jaroměři, kde je to opravdu megelomanský hnus.

0/0
22.8.2011 7:01

nepolitik

Myslím si, že vybudování suchého poldru

bude mnohem účelnější, než vybudování přehrady. Ráz údolí to nijak nezmění a pokud bude dostatečně vysoký, potom zachytí mnohem více přívalové vody, než vodou do určité výše naplněná přehrada. Ještě mě zajímá, kde jste přišli na to, že přes Chábory, Mělčany a Dobrušku teče Dědina. Bydlím v Dobrušce více než padesát let a vždy se jednalo o Zlatý potok. Pokud vím, tak Dědina začíná až u Českého Meziříčí.

0/0
21.8.2011 16:34

PDVPETR

Hanousek

Pane Hanousku přestaňte konečně lidem znepříjemňovat život a běžte něco dělat. Jestli tedy něco umíte.

0/0
21.8.2011 8:39

hafusak2

Ty samozvané "ekology" by to chtělo nakopat

a pokud by k něčemu chtěli mít připomínky, tak aby nejdříve složili kauci nejméně 5 mil. Kč na náklady nezávislého šetření. Pokud by se prokázalo, že pravdu nemají /a nemají ji v 99,99%/, tak by kauce propadla. Já v povodí Dědiny bydlím a za posledních nejméně 50 let se pamatuji, co všechno voda dokázala udělat. Proro jsem stoupencem hráze a poldr považuji nejen za zbytečně vyhozené peníze, ale také za alibismus krajských orgánů "aby bylo vidět, že věci něco děláme" - i když je to v podstatě k ničemu.Rv

0/0
20.8.2011 16:41

wrah

Re: Ty samozvané

Jaký je normální stav Dědiny? 10 cm? A kolik je při povodni, než se rozlije do domů? 2 metry? A jak dlouho trvá průchod takové povodňové vlny? Hodinu, dvě? Logika mi říká, že taková nádrž, 2m hluboká, o rozloze hektar či dva by měla úplně stačit, aby to obralo povodňovou vlnu o většinu ničivé síly a podstatně to zpomalilo její nástup. Nemluvě o tom, kdo tvrdí, že polder je hospodářsky nevyužitelná plocha? Právě naopak, vybudujte jej tak, aby byl stále trochu vlhký, a pěstujte tam vrby nebo orobinec na pelety. A že toho 2m vysokého orobince vyroste na 2 ha ročně docela hodně a případná potopa a pár dní zaplavení od kořene až po květ mu nevadí.

0/0
20.8.2011 17:58

hafusak2

Re: Ty samozvané

Je to víc, stačí se podívat na : Povodí Labe - stavy a průtoky - Dědina Mitrov. To je poslední vodoměr před vlitím do Orlice. Léta se spoléhalo na rybník Broumar v Opočně, který dost zachytával, ale ani on jednou nevydržel. Jinak Vám ještě sdělím, že nádrž je něco jiného nežli poldr, protože kolem poldru máte jako průvodní jev miliardy komárů a to není o co stát.

0/0
20.8.2011 19:37

blekekeke

Re: Ty samozvané

Poldr je suchej, v tom se Vám moc komárů nerozmnoží. Ty se budou množit v té nádrži. Jinak poldr pojme několika násobně více vody než nádrž.

0/0
22.8.2011 6:59

Najdete na iDNES.cz