Řeku Dědinu zkrotí na Rychnovsku poldr, nádrži stojí v cestě Brusel

  14:12aktualizováno  14:12
Ke zkrocení pravidelně hrozící řeky Dědiny v okolí Dobrušky na Rychnovsku pomůže suchý poldr. Rozhodlo o tom stanovisko úředníků z ministerstva životního prostředí, kteří popsali, jaký úřednický maraton by znamenala stavba přehradní nádrže. V cestě jí stojí Brusel.

Úklid u zatopeného domu Václava Švarce v Cháborech, kam se vylila rozvodněná Dědina. (23. července 2011) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Přehradu prosazuje kromě starostů i Povodí Labe, které protipovodňová opatření připravuje. Podle ředitele pro správu povodí podniku Václava Jiráska se však už úředníci ministerstva vyjádřili, že je obtížné vyjmout lokalitu u Mělčan z evropské ochranné soustavy Natura 2000.

Šlo by to, ale proces je obtížný a mohl by trvat i dva roky. Povodí však chce na stavbu protipovodňových opatření využít dotace, které se budou rozdělovat po roce 2013. Kdyby se tedy opět začala řešit ministerstvem životního prostředí už dříve nepovolená stavba nádrže, Povodí Labe by nemuselo stihnout zažádat o dotace.

Ekologové považují i poldr za maximální kompromis

Podle Jiráska by ministerstvo muselo začít jednat s bruselskými úředníky ještě letos. Kdyby lokalitu Brusel vyřadil, znovu by probíhalo i řízení s posuzováním vlivu stavby na životní prostředí a další administrativní přípravy.

"Byl by to proces zhruba pěti až šesti let, kde výsledek není zcela zřejmý. Můžeme konstatovat, že za současných podmínek jediné povolené řešení je poldr. A ten dál připravujeme," řekl Jirásek.

Podle krajinného ekologa Martina Hanouska se lokalita dostala mezi evropsky chráněné i díky souhlasu Povodí Labe. "Nyní mi proto nedává moc smysl, že napadá to, s čím předtím souhlasilo," uvedl. Vyřazení lokality, která je chráněná teprve asi dva roky, považuje za téměř nereálné.

Poldr je podle ekologů maximálním kompromisem, i když ho ani oni neoznačují za příliš chytré řešení.

Hasiči vyprošťují auto, které smetla Dědina u Dobrého.
Hasiči vyprošťují auto, které smetla Dědina u Dobrého.

Hasiči vyprošťují auto, které smetla Dědina u Dobrého.

"Prosazuji to, co je běžné v západní Evropě, totiž že se mají udělat všechna přírodě blízká opatření, a ta technická jako přehrada či poldr se mají dělat až naposledy. Tady je postup opačný. Bije se za přehradu, ale ostatní věci se nedělají, přitom za třináct let mohly být dávno hotové," dodal Hanousek.

O nádrži se mluví od povodní v roce 1998

Povodí Labe nyní připravuje pro stavbu poldru žádost o udělení výjimek v případě kriticky ohrožených a zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů, kterou má předložit krajskému úřadu do konce srpna. Když projde, začne vykupovat pozemky.

"Pokud bychom někde narazili na zásadní nesouhlas, v některých případech by mohlo dojít i k vyvlastnění ve veřejném zájmu. To by mohlo trvat jeden a půl nebo dva roky," uvedl Jirásek. Kdyby šlo vše bez komplikací, pak by podle něj stavba poldru mohla začít na konci roku 2014, ale spíš v roce 2015.

O nádrži se přitom diskutuje už 13 let. Začátek se datuje od velké povodně v roce 1998, letos v červnu stavbu opět podpořili starostové vodou ohrožených obcí při setkání s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou.

V červenci pak přišla velká voda po třinácti letech na Dědinu znovu a vyplavila několik domů, zahrady a pole. (více o povodni čtěte zde)

Podle starosty Dobrušky Petra Tojnara by nádrž byla lepší: "Její hráz by byla o metr a půl vyšší a zadržela by víc vody." Nádrž by navíc mohla naopak říční koryto zásobovat v době sucha.

Poldr má vzniknout v okolí Mělčan u Dobrušky

Poldr má vzniknout v okolí Mělčan u Dobrušky

Nejčtenější

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Z hlíny hřbitova lezly kosti i čelist. Přeháníte, odbyli stěžovatelku

Ostatky na hřbitově v Novém Bydžově

Zanedbané hroby v Novém Bydžově na Královéhradecku „ožívají“. V hlíně se tu totiž objevily zuby a kosti. Je to obecný...

Dlouhé roky příprav skončily, u Opatovic začala stavba D35 do Časů

Ve čtvrtek začala v Opatovicích nad Labem stavba dálnice D35.

V Opatovicích nad Labem slavnostně zahájili stavbu úseku dálnice D35 do Časů. Po dokončení plánovaném na rok 2022 se...

POHLED: Vynášel Erat doma koš? Nebo čím si zasloužil snížit trest?

Brněnští hokejisté Zbyněk Michálek (vlevo) a Martin Erat útočí na branku Zlína.

V pondělí měl ještě coby „trestanec“ sedět na tribuně a do samotného play off naskočit až v úterý. Až ve druhém zápase...

Na Trutnovsku se auto střetlo s motorkářem. Ten na místě zemřel

Mezi Rozsečí a Hodonínem na Blanensku zemřel motocyklista, čelně se srazil s...

K tragické dopravní nehodě v neděli odpoledne vzlétl vrtulník letecké záchranné služby. Řidička osobního auta vjela v...

Další z rubriky

VIDEO: Bledule ozdobily hektar v parku u kosteleckého zámku Kinských

Zámecký park v Kostelci nad Orlicí zdobí koberce bledulí.

Statisíce bledulí rozkvetly v zámeckém parku v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku. V zalesněné nivě řeky je jich hotová...

Soutok Labe s Orlicí v Hradci čekají úpravy, bude jako z roku 1913

Soutok Labe a Orlice v Hradci Králové (20.3.2019).

Velká proměna čeká soutok Labe s Orlicí v Hradci Králové. Ikonické místo, které je na fotografiích města jedním z...

Zubaři scházejí hlavně na Rychnovsku, třetina se navíc chystá do penze

Ilustrační snímek

Najít zubaře je i v Královéhradeckém kraji čím dál těžší. Nejhorší situace je na Rychnovsku, kde odchod do penze...

Najdete na iDNES.cz