Pacienti rehabilitují hraním videoher, počítač jejich pokroky hodnotí

  8:30aktualizováno  8:30
Pacientům v trutnovské nemocnici nově pomáhají robotické přístroje. Při rehabilitaci lidé běhají ve virtuálním lese, překonávají balvany nebo na monitoru prostírají stůl. Pětice robotických přístrojů stála nemocnici sedm milionů korun a má uzdravování zkvalitnit i zrychlit.

Arzenál pomůcek rozšířily simulátory horních a dolních končetin, robotické rukavice a dynamický chodník. Uplatní se především u pacientů po cévní mozkové příhodě nebo po úrazu, u kterého došlo k poškození nervového systému a hybnost těla je omezená. Své místo ale také mají ve sportovní medicíně a po ortopedických operacích, například po výměně kloubu. 

Nové technologie s pohybem nejenom pomáhají, ale zároveň ho monitorují a vyhodnocují.

„Principem všech robotických přístrojů je zpětná vazba. Přístroj dokáže vyhodnotit kvalitu pohybu pacienta a úkolem nebo hrou ho učit jak pohyb dělat lépe. Pacient si tak zároveň trénuje mozkové funkce a tím ‚přepisuje‘ program, který na konkrétní pohyb používá, do lepší verze. Učí se tedy lépe používat své tělo,“ vysvětluje primářka rehabilitačního oddělení Silvie Šidáková. 

Podle ní záleží na tom, co chtějí terapeuti při rehabilitaci docílit, trénink se odvíjí od diagnózy.

„Pacienti se učí lépe chodit, používat ruku po mozkové příhodě, trénovat odlehčení končetiny po výměně kloubu nebo zlepšit stereotyp běhu po úraze. Je to zkvalitnění rehabilitace, pacient má větší nabídku možností, co může trénovat,“ popisuje.

Běžecký pás s velkým monitorem pomáhá s rekonvalescencí často lidem po operacích kyčelních kloubů. Pacienti si připadají jako v dobrodružné počítačové hře. Modré stopy chodidel na obrazovce překračují pařezy a balvany v lese, vyhýbají se kalužím a zvířatům. Šipky na rozcestí ukazují, kam zatočit. Počítač každý krok vyhodnocuje. 

Fotogalerie

Další program připomíná bludiště, úkolem pacienta je na dynamickém chodníku balancovat a kuličku na monitoru pohybem chodidel dostat do jamky.

„Pacient se tak učí držet rovnováhu a zapojovat správné svaly v celém těle,“ poznamenává vedoucí rehabilitace Blanka Tesnerová. 

Ve vedlejší místnosti jsou přístroje pro cvičení jemné motoriky ruky a úchopových schopností. Robotická rukavice kolíky a kabely propojená s ovládacím panelem pomáhá rekonvalescentům po mozkové mrtvici rozhýbat spastickou ruku. Podle navoleného programu automaticky zatíná pěst, svírá bříška prstů do špetky nebo protahuje prsty. 

„Přístroje umožní dělat jemnější pohyby, kterých my manuálně nemusíme dosáhnout,“ říká ergoterapeutka trutnovské nemocnice Iva Burlaková. 

K procvičování a posilování horních končetin slouží také ovládač Multiball připomínající větší míček. Terapie je i zábavná. Pacient zápěstím ovládá kraba, jenž na monitoru požírá hmyz. S obdobným ovládačem může prostírat stůl nebo sbírat ovoce z virtuálního stolu. 

„Když se pacient soustředí na úkol, lépe mu pracuje ruka, než kdybyste mu řekl, ať ten pohyb, který mu nejde, udělá,“ podotýká Silvie Šidáková.

Když místo terapeuta pracuje s pacientem „robot“, může se zdravotník věnovat více rekonvalescentům zároveň. Rehabilitační oddělení dokáže odléčit větší množství lidí než dříve. Zatím na nových přístrojích cvičí pacienti z lůžkového oddělení, nemocnice však plánuje i ambulanci. Zcela bez lidského faktoru se však rehabilitace neobejde. 

„Přítomnost terapeuta je zásadní, ten nastavuje parametry a programy, musí kontrolovat, jak kvalitně pacient pohyb provádí, a také pro zajištění bezpečnosti,“ upozorňuje primářka. 

Trutnovská nemocnice nové „posily“ zakoupila díky dotaci z Evropské unie, která zaplatila 85 procent sedmimilionového rozpočtu. Podobným arzenálem robotických přístrojů disponuje také náchodská nemocnice. Robotickou ruku má od roku 2016 ve výbavě i dětská léčebna Vesna v Janských Lázních.

Nejčtenější

V Peci přejela rolba lyžaře, v Beskydech spadl na běžkařku strom

Když se Česko potýká s nedostatkem sněhu, rolbuje se jen výjimečně. Rolbař pak...

Rolba s vlekem přejela a vážně zranila v neděli dopoledne v Peci pod Sněžkou na sjezdovce v Javořím dole šedesátiletého...

V salonku krkonošského hotelu se kvůli kouření strhla hromadná bitka

Po potyčce před barem v Čerčanech zemřel muž (21.4.2017).

Hromadnou rvačkou skončila oslava narozenin v horském hotelu v Peci pod Sněžkou. Poté, co rány schytal i personál,...

Ochránci zvířat natočili prasata v klecích. Vepříny se obrací na policii

Obránci zvířat natočili chov prasnic v klecích v Mlékosrbech na Hradecku.

Majitelé dvou vepřínů na Hradecku podali trestní oznámení na neziskovou organizaci Obránci zvířat za neoprávněné...

V Peci místo staré prodejny potravin vznikly luxusní apartmány

Komplex za čtvrt miliardy korun vznikl na místě bývalého nákupního střediska...

Čtvrt miliardy stál největší zásah za posledních víc než dvacet let v centru Pece pod Sněžkou: místo velkoprodejny...

Starosta Trutnova přišel o řidičský průkaz, v obci se řítil devadesátkou

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Starosta Trutnova a poslanec ODS Ivan Adamec přišel kvůli rychlé jízdě na půl roku o řidičský průkaz a musel zaplatit...

Další z rubriky

Chtěli si ještě užít vánoční atmosféru, prskavka zapálila stromek

V domě v Kaštanové ulici v Hradci Králové shořel vánoční stromek  (14. 1. 2019).

Majitelům domu v Hradci Králové vzplanul v obývacím pokoji vánoční stromek. Tři týdny po svátcích si chtěli ještě užít...

Před 20 lety objevili v broumovském klášteře kopii Turínského plátna

Kopie Turínského plátna v Benediktinském klášteře v Broumově.

Benediktinský klášter v Broumově si v sobotu připomene dvacáté výročí objevu tamní kopie Turínského plátna. Vzácný...

Cestu do Černého Dolu opět otevřeli, skiareál v Deštném zůstal bez proudu

Hasiči z Horního Maršova likvidovali o víkendu ze silnic u Janských Lázní...

Silničáři zprovoznili silnici mezi Černým Dolem a Janskými Lázněmi v Krkonoších, kterou uzavřeli v neděli večer kvůli...

Najdete na iDNES.cz