Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 30. července 2021 Bořivoj

Hradecký mezinárodní divadelní festival Regiony slibuje 265 představení

  8:52
Osm dní v plném rozsahu a 265 představení slibuje tradiční komediantská fiesta, která právě začíná s novým logem jako Regiony – Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové. Začíná v Klicperově divadle a v Draku, ale i v ulicích a sadech a potrvá až do 25. června 2021.

Na úvod Open Air v Hradci Králové zahrálo Kozlíkovo divadlo pohádku O Červené Karkulce (21. 6. 2019). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Skladba červnového divadelního festivalu, živelného podniku s více než pětadvacetiletou tradici, byla těžká. Vládní opatření a omezení byly do poslední chvíle nepředvídatelné.

Rozvolnění nakonec 26. ročník svátku divadla a živého umění umožnilo uskutečnit. Sice za zpřísněných podmínek, ale v plném programovém rozsahu včetně zahraničních hostů.

Divadlo evropských regionů a Open Air Program vstupují do dalšího čtvrtstoletí své existence s inovovaným názvem a s novou vizuální identitou, jejímž autorem je grafik Přemysl Zajíček.

Po loňské „kapesní“ verzi se vrací ve vší opulentnosti, jež čítá 265 činoherních, alternativních, loutkových či pohybových představení a tanečních performancí. Nebudou chybět ani pohádky, improvizace, koncerty a další doprovodný program.

Zahraniční účast letos zajišťuje dvanáct souborů ze sedmi evropských zemí: z Francie, Litvy, Německa, Polska, Slovenska, Slovinska a Španělska.

V Besedě se dnes představí Prešovské národní divadlo s inscenací Kramerová vs. Kramer a slavnostní zahájení obstará představení inscenace Medea v podání slovinského Národního divadla Maribor za režie proslulého režiséra Olivera Frljiče.

To nej z programu

Tipy MF DNES:

 • Jiří Suchý - Ferdinand Havlík: Dr. Johann Faust, Praha II., Karlovo nám. 40, Městská divadla pražská - Rokoko. Semaforská variace na faustovské téma v rozmáchlé režii Vladimíra Morávka s vynikající hudbou swingaře a hitmakera Ferdinanda Havlíka.
 • Zahradníček / Vše mé je tvé, JEDL. Ceněný spolek režiséra Jana Nebeského a herečky a autorky Lucie Trmíkové uvede inscenaci roku v Cenách divadelní kritiky 2020 věnovanou krutému osudu básníka Jana Zahradníčka a jeho ženy Marie.
 • Nikolaj Vasiljevič Gogol: Ženitba. Klicperovo divadlo. Další hradecké setkání dua SKUTR s nehynoucí ruskou klasikou. Hlavními aktéry vypráskaných námluv Podkolatova, Agáty a Kočkareva jsou Lucie Andělová, Martina Nováková, Zora Valchařová-Poulová, Jan Vápeník či Jiří Zapletal.
 • Kabaret Dynamit, Cirk La Putyka. Kabaretní koláž současných a tradičních cirkusových výstupů v režii Ethana Lawa, elektrizující show i souboj mladší a starší cirkusové generace. Smích střídá údiv a slzy úžas.
 • 294 statečných, Divadlo pod Palmovkou Praha. Akční béčko o hrdinech operace Anthropoid aneb Doku-fikční hra podle skutečné události o zákulisí největšího hrdinského činu našich dějin.
 • Jakub Vašíček, Tomáš Jarkovský, Antonín Šilar a Karel Čapek: R. U. R.2.0, Divadlo Drak. Autorská inscenace na motivy hry Karla Čapka. Co by se stalo, kdyby se podařilo zcela nahradit lidskou práci stroji? Jak by se to podepsalo na člověku samotném? Neztratilo by tím lidstvo jeden ze základních smyslů své existence?
 • Neviditelní. Bratislavské bábkové divadlo. Lochnesská příšera, elfové, Yetti, draci a permoníci. Hravá inscenace plná magických momentů a fantazie.
 • Euripides: Medea, Slovinské národní divadlo Maribor. Moderně pojaté antické drama v režii i v Čechách známého provokatéra Olivera Frljiće, proslulého radikální interpretací klasických her i hledáním kontroverzních, tabuizovaných a provokativních témat. Čeští katolíci by mohli vyprávět...

První festivalový pátek se vůbec celý ponese ve slovinském duchu, protože vedle mariborské činohry se v týž den dvěma inscenacemi představí také Loutkové divadlo Lublaň. Inscenace Sbohem bude k vidění dvakrát ve Studiu Divadla Drak a rovněž dvě představení experimentální inscenace Moc budou jako epilog prvního festivalového dne uvedeny v pozdních hodinách v Rytířském sále Městské hudební síně.

Od zahraničních souborů lze ještě zhlédnout na hlavní scéně Klicperova divadla Vojcka v podání Litevského národního divadla ve Vilniusu, a to 20. června. V pátek 25. června opět v Klicperově divadle při slavnostním zakončení dojde na inscenaci Jak veliký je tento svět, kterou pro loutkové divadlo ve Wroclawi vytvořila hradeckým divákům důvěrně známá režijní dvojice SKUTR.

„V Draku se vedle zmiňovaného Loutkového divadla Lublaň představí soubor La Muett/e z francouzského Nancy, katalánské soubory Tombs Creatius a Animal Religion, všechny tři během festivalového víkendu, a dva slovenské soubory. Zatímco Nové divadlo Nitra se už v Hradci stalo pravidelným hostem a součástí festivalového programu je již potřetí, vůbec poprvé se bude moct hradeckém publikum zevrubně seznámit s tvorbou Bratislavského bábkového divadla, které ve čtvrtek a v pátek uvede v Draku na různých scénách tři své inscenace,“ uvádí ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský.

Zahraniční část programu doplňují dva soubory s německou účastí. V pátek 18. června v Městské hudební síni autorská dvojice Felix Baumann (Německo) a Sean Henderson (USA) uvede inscenaci Jak věci fungují, celkem třikrát se pak od úterý do čtvrtka v Žižkových sadech se svým projektem Maps Letters Projects představí berlínská umělkyně Neitah Janzing.

Martinů i Mechanický pomeranč

Regiony myslí i na žeň výrazných počinů českých regionálních scén. Tentokrát do ní patří Činoherní studio Ústí nad Labem s inscenací Pábitelé, Horácké divadlo Jihlava s Martinů – Českou rapsodií, Divadlo F. X. Šaldy s hrou Sylva či ostravské Divadlo Petra Bezruče s Mechanickým pomerančem.

V Draku se pak se svými inscenacemi představí Divadlo Lampion Kladno, Malé divadlo České Budějovice, Divadlo Alfa Plzeň a Naivní divadlo Liberec. Součástí tohoto programového bloku je samozřejmě i prezentace významné části repertoáru pořadatelských divadel, tedy Klicperova a Draku.

Vedle regionálních scén se na festivalu představí také dva významné pražské soubory, Městská divadla pražská se semaforským Faustem v režii Vladimíra Morávka a Divadlo pod Palmovkou s inscenací 294 statečných.

Nezávislé a amatérské divadlo

Nezávislé divadlo na scénách obou pořadatelských divadel, ve stanu nebo pod širým nebem zastoupí divadla X10, A studio Rubín, Meetfactory, Divadelní spolek JEDL, D21, Depresivní děti touží po penězích, Geisslers Hofcomoedianten, Studio Damúza, Buchty a loutky, LokVar, D’Epog, Vosto5, BuranTeatr či Nejhodnější medvídci s Divadlem na tahu.

Chybět nebude ani Cirk La Putyka, Bratři v tricku či Squadra Sua. Pozornost amatérskému divadlu z oblasti východních Čech bude koncentrovaná na speciální scéně v Novém Adalbertinu, a to k příležitosti 30 let od založení Volného sdružení východočeských divadelníků.

Stejně tak se představí studentská tvorba, letos zejména inscenacemi z pražské DAMU včetně absolventské inscenace Přelet nad kukaččím hnízdem, kterou v neděli v Besedě uvede pražské Divadlo DISK.

Po loňské zkušenosti z pořádání mimořádného ročníku 22. června přibude ke stálým scénám ještě Letní kino Širák. Tam se vedle odpoledního Kabaretu Dynamit Cirku La Putyka odehraje od 22 hodin livegamingový koncert kapely Zrní spojený s počítačovou hrou Hrdina.

R. U. R., Hana a Hácha

Letošní novinkou jsou také ucelené jednodenní dramaturgické cykly tematicky propojující různé scény či žánry a témata. Ty odstartují hned na úvod pátečním Slovinským dnem, středa 23. června bude ve znamení dystopií - R. U. R., R. U. R. 2.0, Prefaby a Mechanický pomeranč. Čtvrtek 24. června bude zasvěcen moderním českým dějinám - Hana, 294 statečných a Emil čili O Háchovi.

„Ve stejný den ještě v Draku poběží maraton loutkářského punku za účasti těchto závodníků: LokVar, Buchty a loutky, Hza Bažant, Plata company + mir.theatre nebo divadlo b a T601,“ zve Jarkovský.

Večerní koncerty, pohádky

Programovou samozřejmostí je nabídka večerních koncertů, v nichž vystoupí Zrní, Terne Čhave, Hm…, the Valentines, M’alone, Circus Brothers, Šimanský – Niesner a JH Big Band Jiřího Hasala.

K vidění budou také pohádky a další pořady pro rodiny s dětmi. Program se zdaleka neomezuje jen na scény v okolí Draku, ale zahrnuje také představení a workshopy v Žižkových sadech, na letní scéně Klicperova divadla, v divadelním stanu, v Městské hudební síni a na mnoha dalších místech.

Po odmlce se také vrací tradiční festivalový zpravodaj Hadrián. Celofestivalová redakce, v níž jsou zastoupeni jak profesionální kritici, teoretikové, tak i studenti, bude podruhé pracovat pod vedením šéfredaktora Karla Kratochvíla. Každý den si tak diváci budou moci přečíst rozhovory s hosty, recenze i programové tipy. Stejně jako v předchozích letech bude Hadrián zdarma.

Autor:
 • Nejčtenější

Fenu zavřenou tři týdny v bytě našli na pokraji smrti, žila ve výkalech

Třiatřicetiletý muž z Královéhradecka čelí obvinění z týrání. Odstěhoval se za prací a minimálně tři týdny nechal v...

Řidič terénního auta ujížděl Špindlem 150 km/h, honičku nezvládl a naboural

Terénní auto s opilým a zdrogovaným řidičem honili policisté centrem Špindlerova Mlýna. Ujížděli rychlostí téměř 150...

Nová embrya ohroženého nosorožce. Pomohl samec, s nímž se už nepočítalo

Vědci, včetně odborníků Safari Parku Dvůr Králové, hlásí další úspěch v boji o záchranu téměř vyhynulého nosorožce...

Zahradník krmil čapí sirotky na dvanáctimetrovém sloupu, ti teď odletí do Afriky

Premium Přikrmování čapích mláďat v Mladých Bukách na Trutnovsku bylo úspěšné. Zahynula jim matka a samci Bukáčkovi bylo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvost mezi chodníky se dočkal, opravám předcházely tři demonstrace

Měří jen pár desítek metrů, byl ve zdevastovaném stavu a jen málokdo by v něm poznal cenný skvost. V Hradci Králové...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

 • Další z rubriky

Vypiplané mládě čápa uhynulo, jako jeho matka vletělo do elektrických drátů

Jedno ze tří čápat, která se podařilo zachránit díky přikrmování přímo na hnízdě v Mladých Bukách na Trutnovsku, zabil...

Metrová krajta utekla chovatelce z terária, na zahradě vyděsila sousedy

Obyvatele rodinného domu v Chlumci nad Cidlinou na Královéhradecku vyděsil asi metrový had, který se plazil po jejich...

Zloděj využil otevřenou ventilačku, z radnice ukradl trezor s 50 tisíci

Policisté z Rychnovska vypátrali zloděje, který vykradl obecní úřad a odnesl si trezor s hotovostí, notebook a razítka....

Režisérka točí vztahovou Superženu, kulisy dělá Uffo i zámek v Ratibořicích

Tým filmařů kolem režisérky Evy Toulové před dvěma lety na Náchodsku točil romantickou komedii Casting na lásku. A také...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK 26.000 – 35.000 Kč + bonusy

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 26 000 - 35 000 Kč

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...