Dokonalá vábnička na bruslaře, asfaltový okruh Hradečnice nemá chybu

  8:00aktualizováno  8:00
Sice nemá avizovaných 16 kilometrů, přesto je nový lesní okruh pro bruslaře a cyklisty v lesích u Hradce Králové téměř dokonalý. Zatímco na startu se leckdy tísní davy sportovců, lidé po pár kilometrech mizí. Je tu jen téměř prázdný asfaltový koberec s minimálním převýšením a bez nebezpečných nástrah.
Přestože se lidé koupají ve vlastním potu a na parkovišti stěží chytají dech, okruh Hradečnice je podle nich opravdu mimořádný.

Přestože se lidé koupají ve vlastním potu a na parkovišti stěží chytají dech, okruh Hradečnice je podle nich opravdu mimořádný. | foto: Jan Strouhal

Co mají společného hollywoodský trhák Postradatelní 3 s lesním okruhem pro bruslaře a cyklisty v novohradeckých lesích? Možná těžko uvěřit, ale trable s piráty. 

Podobně jako už před premiérou filmu s akčními vysloužilci Stallonem, Lundgrenem a spol. mezi diváky unikly dva miliony kvalitních kopií, jedinečný lesní okruh zhruba ve stejnou dobu ještě mezi těžkými stroji testovaly stovky in-linistů a kolařů.

Jenže zatímco o kvalitě trojky Postradatelných se vedou spory, o jakosti stezky sportovci nediskutují. Přestože se koupají ve vlastním potu a na parkovišti stěží chytají dech, okruh je podle nich opravdu mimořádný. A pozor: také návykový! 

„Testér“ MF DNES důrazně nedoporučuje jezdit jej na čas. Touha po zlepšování může být zničující. Přestože okruh za 13 milionů korun, který podle expertů nemá obdoby, má své mouchy, klady je bohatě převyšují.

Skvělý je kiosek U vlka

Předně je však třeba upravit délku okruhu: ani zdaleka totiž nemá 16 kilometrů, jak avizovala radnice. I když... Údaj by přibližně souhlasil, kdyby se do něj připočítala rovněž 2,5 kilometru dlouhá asfaltka od hájovny U Dvou šraňků přes Černou stráň až k hranici lesa u Bělečka a zpět. Jestliže přeměříme samotný okruh, tachometr v cíli ukáže necelých 11 kilometrů.

I když je asfalt Hradečnice k hájovně starý už osm let, naštěstí stále drží. Právě tady – na prvních stovkách metrů u lesního hřbitova – bývá největší pozdvižení. 

Provoz tu velmi často brzdí bruslaři začátečníci, nordic walkeři či houbaři, mezi kterými kličkují ti pokročilejší in-linisté, ale i cyklisté a majitelé lehokol. Skvělý kiosek U vlka, strategicky postavený už na druhém kilometru trasy, však pomalé masy spolehlivě rozředí a od té chvíle mají ti rychlejší stezku skoro sami pro sebe.

Před hájovnou se točí o 90 stupňů doleva, profil okruhu, který do této chvíle téměř neznatelně stoupá, se narovná, po několika stovkách metrů následuje milimetrový schůdek a dál se jede po úplně novém koberci. 

Lepší je střed asfaltového pásu, po stranách leží písek a větve

Ubíjející pohled na nekonečnou rovinu zpestřují následky předloňského orkánu, když obě strany stezky místo hustého lesa lemuje prosluněný palouk.

Bruslaři raději volí střed asfaltového pásu: po stranách někde leží písek či uschlé větve a výlet do metrového příkopu s vodou příliš neláká. Zato sjezd ano: z pozvolného kopce není potíž rozjet se na bruslích až třicetikilometrovou rychlostí, naštěstí však bez lehtání adrenalinu. 

Dřevěný altán zhruba v polovině celé trati bývá často obsazený, ale zábava na stezce beztak láká víc. Když už se zdá, že povede až do Svinar, uhýbá ke Stříbrnému rybníku a odtud se pod listnatými stromy klikatí zpět k Malšovicím. Už na příští rok však město plánuje nejen prodloužení trasy až do Svinar, ale vyasfaltuje také odbočku ke Stříbrnému rybníku.

Právě odtud už to po Smiřické hrázi není tak velká zábava. Provoz opět houstne, přibývají i pejskaři a v ojedinělých případech i automobily místních obyvatel. Veškerá legrace pak končí u Zděné boudy, kde okruh in-linisty a cyklisty bezohledně „vyplivne“ na kopec zpět k lesnímu hřbitovu, kde není výjimečné ani setkání s autobusem.

Slibně vypadá projekt na protažení stezky až k Hoděšovicím

Náprava prý ale přijde. „Odhaduji, že do dvou let po pravé straně vybudujeme vodovod s kanalizací a nad tím povede úplně nová cyklostezka, protože víme o tom, že teď je to nebezpečné,“ říká náměstek primátora Jindřich Vedlich.

To ale není všechno. Poměrně slibně vypadá projekt na protažení stezky až k Hoděšovicím přes Mazurovy chalupy, nereálné nejsou ani další velmi významné kilometry lesního koberce až k písníku Marokánka u Krňovic.

Už v příštím roce by podél okruhu měly vzniknout dvě další osvěžovny, prý je jen otázka času, než si někdo otevře i půjčovnu sportovního vybavení, a vyloučeno není ani osvětlení. 

Bruslaře i cyklisty by mohla zajímat i rozhledna podle návrhu architekta Pavla Zadrobílka, která má stát na nejvyšším bodě Černé stráně. Bude stát asi 3,5 milionu korun.

Nejčtenější

Kometa veze z Hradce dvě výhry, Olomouc dokonala obrat v Plzni

Petr Holík (uprostřed) se raduje s brněnskými spoluhráči z gólu v síti Hradce.

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání hokejové Tipsport extraligy dala Olomouc zapomenout na debakl z úvodní bitvy s Plzní....

Z hlíny hřbitova lezly kosti i čelist. Přeháníte, odbyli stěžovatelku

Ostatky na hřbitově v Novém Bydžově

Zanedbané hroby v Novém Bydžově na Královéhradecku „ožívají“. V hlíně se tu totiž objevily zuby a kosti. Je to obecný...

Dlouhé roky příprav skončily, u Opatovic začala stavba D35 do Časů

Ve čtvrtek začala v Opatovicích nad Labem stavba dálnice D35.

V Opatovicích nad Labem slavnostně zahájili stavbu úseku dálnice D35 do Časů. Po dokončení plánovaném na rok 2022 se...

POHLED: Vynášel Erat doma koš? Nebo čím si zasloužil snížit trest?

Brněnští hokejisté Zbyněk Michálek (vlevo) a Martin Erat útočí na branku Zlína.

V pondělí měl ještě coby „trestanec“ sedět na tribuně a do samotného play off naskočit až v úterý. Až ve druhém zápase...

Na Trutnovsku se auto střetlo s motorkářem. Ten na místě zemřel

Mezi Rozsečí a Hodonínem na Blanensku zemřel motocyklista, čelně se srazil s...

K tragické dopravní nehodě v neděli odpoledne vzlétl vrtulník letecké záchranné služby. Řidička osobního auta vjela v...

Další z rubriky

Odvolací soud zrušil exmanželům doživotí za vraždy, dostali 30 a 28 let

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vrchní soud zrušil doživotní tresty nad bývalými manžely Janákovými, kteří mimo jiné chladnokrevně popravili sběratele...

VIDEO: Bledule ozdobily hektar v parku u kosteleckého zámku Kinských

Zámecký park v Kostelci nad Orlicí zdobí koberce bledulí.

Statisíce bledulí rozkvetly v zámeckém parku v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku. V zalesněné nivě řeky je jich hotová...

Zubaři scházejí hlavně na Rychnovsku, třetina se navíc chystá do penze

Ilustrační snímek

Najít zubaře je i v Královéhradeckém kraji čím dál těžší. Nejhorší situace je na Rychnovsku, kde odchod do penze...

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na iDNES.cz