Psa nebo kočku je možné ve schránce pohřbít oficiálně na zvířecím hřbitově anebo na vlastní zahradě. Takový postup má tradici zejména v západní Evropě či Americe.
Naturální pohřebiště v Hradci Králové* je pro zvířata do 50 kg, zvířata o větší váze posoudí provozovatel Technické služby Hradce Králové |
"Nepochopí to člověk, který si neprožil vztah se zvířetem. Když zemřel mé dceři po devíti letech zakrslý králík, nechtěli jsme ho jen tak zakopat. Nechal jsem pro něj zhotovit schránku u truhláře. Pak jsem zjistil, že střídmé a cenově přijatelné schránky u nás nikdo moc nevyrábí," vysvětluje podnikatel z Náchoda, jak ho napadlo pustit se do vymýšlení zvířecích rakví.
Redakce jeho jméno zná, on si ho však nepřál zveřejnit z obav před reakcí lidí, kterým jeho podnikání může připadat bizarní. Převážně totiž podniká v jiném oboru.
Zatím však zaznamenal spíše pozitivní reakce. Dobrou odezvu získal od několika stovek oslovených veterinářů a také z prodejen zverimexu. Firma Linnet eu zatím navrhla tři typy schránek od těch pro menší zvířata až po ty pro psy střední velikosti.
Rakvičky jsou z dřevovláknitých desek, na výběr jsou různé dřevěné dekory a součástí většiny modelů je i prošívaná poduška. Ceny schránek začínají od pěti set korun. Byť to není vůbec příjemné, i chovatelé řeší, co bude se zvířetem po smrti.
"Už jsem si dohodla s dcerou, že pejska jednou uložím do země na její zahradě. Myslím, že lidi by ocenili i ty rakvičky. Kdo má své zvířátko rád, ten ty peníze obětuje," míní penzistka Anna Sedláková z náchodského sídliště Plhov.
Firmy nabízejí bedničky i luxus
Výrobců zvířecích rakviček je už v Česku několik. Někteří sázejí na drahé luxusní provedení, jiný má jednoduché bedničky s obrázky zvířat. V nabídkách jsou i urny či celé pomníky.
Pravidla pohřbívání zvířat* podle veterinárního zákona může chovatel (nikoli firma) uložit ostatky zvířete ze zájmového chovu na svém pozemku |
Náchodští dokáží vyrobit měsíčně i několik stovek rakviček. Začínají je nabízet na internetových stránkách nebo prostřednictvím veterinárních ordinací pod značkou Anima, tedy Zvířecí duše.
Pokud se schránky ujmou, firma tím získá další náplň pro svou chráněnou dílnu s 19 zdravotně postiženými lidmi v Náchodě. Ti teď dostávají od truhláře nařezané díly, které pak na jednoduchých formách slepí, obrousí a domoří.
"Je problém i pro zdravé lidi sehnat práci, tak jsem ráda, že jsem se do chráněné dílny dostala. Rakvičky beru jako dobrou věc. Sama jsem z paneláku a když musel můj první pejsek do kafilérie, bylo to trauma," tvrdí zaměstnankyně dílny Helena Doubicová.
Velkolepé zvířecí pohřby však zatím nejsou příliš rozšířeny.
"Někteří chovatelé si přejí oficiálnější rozloučení se zvířetem, ale ještě to tu není jako v Americe, kde jsou psí hřbitovy běžné. Jsou však i ti chovatelé, kteří souhlasí s převozem zvířete do kafilerie. Žijí třeba v bytových domech a nemají pozemek anebo je pro ně nepřijatelné uložit zvíře na zahradě," tvrdí veterinární lékařka z Náchoda Lucia Danková.
Pietní lesopark je v hradeckých Malšovicích
Zvířecích hřbitovů je přitom v republice několik. Hradecké technické služby spravují pietní lesopark v Malšovicích. Před třemi lety jej rozšířili a v případě zájmu to mohou zopakovat. Leží tu už kolem tisícovky pohřbených zvířat, psů, koček, morčat či okrasných ptáků.
Každý měsíc se pod zdejšími stromy odehraje šest až deset rozloučení s domácími mazlíčky.
"Běžně sem jezdí lidé z Pardubic, ale i Prahy nebo ze severní Moravy. Máme radost, že jsou naše služby dostupné a lidé váží třeba i těch sto kilometrů," říká správce lesního hřbitova v Malšovicích Josef Jaroměřský, který má na starosti i přilehlý zvířecí hřbitůvek. Sám chová německé ovčáky a jinam by je prý ani nedal, jsou to zkrátka členové rodiny.
Na hradeckém zvířecím hřbitově nabízejí lidem papírové pytle, do kterých mohou mrtvé zvíře uložit. Předtím jej ještě zabalí třeba do deky. Jenže o takovou pohřební výbavu lidé moc nestojí, většinou chtějí pro zvíře už něco lepšího.
"O zvířecí rakvičky je zájem, ale někteří chovatelé si objednali třeba i malou dětskou rakvičku, to není nic neobvyklého. Jeden pán si zase pro svého dobrmana dovezl z Mauretánie schránku ve tvaru lastury z materiálu, který se v zemi rozpadne," popisuje správce Jaroměřský. Dokonce už prý jedna pohřební služba uvažuje, že začne chovatelům nabízet obřady.