Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lezci zdolali novou cestou šestitisícovku v Peru, uctili oběti Huascaránu

  18:25
Čeští horolezci Marek Holeček a Radoslav Groh zdolali zcela novou cestou šestitisícovku v peruánských Andách. Výstup jim zabral dva dny a byl náročnější, než předpokládali. Vydali se tam na památku tragické výpravy československých horolezců, kteří v roce 1970 našli smrt pod Huascaránem.

Marek Holeček (vlevo) a Radoslav Groh na vrcholu Huandoye | foto: archiv Radoslava Groha

Radoslav Groh si tak po patagonské stěně Fitz Roy a obávané osmitisícovce Nanga Parbat přidal další mimořádný úspěch. S jedním z nejlepších českých horolezců současnosti Markem Holečkem vylezl na 6 360 metrů vysoký severní Huandoy.

Na stejný vrchol se před 49 lety pokusil vyšplhat Ivan Bortel, zemřel však už po nešťastném pádu při túře pod horou. Zbytek patnáctičlenné československé expedice zahynul pod lavinou ledu a kamení pod Huascaránem. Právě nešťastná výprava inspirovala Radoslava Groha už před lety k rozhodnutí, že se jednou do jihoamerických velehor sám vydá.

„Příběh skvělých mužů, kteří neváhali sledovat svůj sen celým světem až do peruánských And mě fascinoval od dětství. Imponovala mi jejich vůle a touha ukázat světu, že dokážou zvládnout i ty nejtěžší horské výzvy. V kontextu tragédie, která expedici postihla, to může znít malicherně, ale mně prostě přišlo líto, že ti kluci vlastně nedostali možnost postavit se hoře a předvést vše, co uměli a dělali nejlépe,“ řekl MF DNES z Peru Radoslav Groh, kde se vzala jeho touha vyrazit na andské velikány.  

„My jsme tu příležitost dostali a i z úcty ke klukům z expedice Peru 1970 jsme byli připraveni dát do výstupu všechno,“ dodal.

Cesta na dominantní severní Huandoy, která je s Markem Holečkem čekala, byla náročnější, než sami předpokládali. Včetně sestupu jim zabrala dlouhých 55 hodin. Skalní úseky se střídaly s ledovými pasážemi a strmými firny.

„Dva dny úmorné dřiny, strachu, výměnou za jednu minutu pocitu radosti,“ popsal Holeček.

Klíč ke stěně vybojoval Holeček

„Mára Holeček se předvedl v excelentní formě. Dokázal ve skvělém čase a s velkým přehledem prostoupit náročnými skalními pasážemi v první polovině cesty a vybojovat tak pověstný klíč ke stěně. Tato část stěny navíc byla permanentně bombardována kamennými lavinami, takže rychlý postup byl naší jedinou nadějí,“ vysekl třicetiletý Groh poklonu o 14 let staršímu parťákovi.

Prvenství českých horolezců

Čeští horolezci Radoslav Groh a Marek Holeček na severní stěně Huandoye (6 360 m) vytyčili jako první zcela novou cestu na vrchol. Celkem 1 200 metrů dlouhou linii pojmenovali Boys 1970 na počest tragické expedice, která se na stejnou horu chystala před půlstoletím. Na vrcholy, které měla v plánu, se v září chystá i šestičlenná výprava horolezců z Vrchlabí. Některé chtějí dokonce sjet na lyžích.

Holeček dostal v loňském roce za prvovýstup alpským stylem na jedenáctou nejvyšší horu světa Gašerbrum I jako první Čech v historii prestižní ocenění Zlatý cepín.

V poslední třetině stěny zabivakovali, aby nabrali síly pro finální část výstupu. Na vrcholu severního Huandoye stanuli půl hodiny před polednem. Sestup jim znepříjemňovaly trhliny a slaňování mezi rozšklebenými bloky ledu, takzvanými seraky.

Spolu s Grohem a Holečkem byl v Peru také dokumentarista Tomáš Galásek. Natáčel záběry pro připravovaný dokument, jenž připomene 49 let starou tragédii.

Po stopách expedice z roku 1970 půjde výprava z Vrchlabí

Plány patnáctičlenné expedice v roce 1970 vystoupat na Huandoy překazila nešťastná smrt Ivana Bortela, který byl nejlepším horolezcem z výpravy. Po tragické události se rozhodli, že namísto toho se pokusí zdolat Huascarán z východní strany.

Celou expedici však tehdy zaživa pohřbila lavina ledu a kamení, kterou vyvolalo zemětřesení o síle 7,9 stupně. Zahynulo při něm dohromady více než sedmdesát tisíc lidí.

Na začátku září do těchto míst odcestuje šestičlenná výprava horolezců z Vrchlabí. Vydá se po stopách expedice z roku 1970. Chtějí vylézt na klíčové vrcholy, které měli v plánu jejich předchůdci, a některé dokonce sjet na lyžích.

Kromě šestitisícovek Huascarán a Huandoy mají zálusk na 5 947 metrů vysoké Alpamayo, jež je díky dokonalému tvaru považováno za nejkrásnější horu na světě.

„Do peruánských And už od 70. let minulého století jezdí špičky extrémního lyžování. Proto s sebou také vezmeme lyže a některé hory na nich chceme sjet. Tím, že jsou kousek od moře, má sníh trochu jinou konzistenci, dobře drží a dají se tak sjet i poměrně prudké svahy,“ říká vedoucí expedice Ski Peru 1970–2019 Libor Dušek.

Skialpinisté před třemi lety vylezli v Argentině na Fitz Roy:

5. ledna 2017

  • Nejčtenější

Drama na základní škole. Kvůli novému řediteli končí polovina učitelů

15. června 2024

Premium Dramatické chvíle prožívají v posledních týdnech rodiče, učitelé i žáci základní školy ve...

Archeologové našli v trase D35 nejdelší pravěkou mohylu v Evropě, měří 190 metrů

17. června 2024  14:28

Na místě budoucí dálnice z D35 z Hradce Králové do Jičína našli archeologové pozůstatky nejdelší...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Rock for People z pohledu policie: přestupky v dopravě a krádeže mobilů

16. června 2024  16:18

Na čtyřdenním festivalu Rock for People v Hradci Králové, který skončil v noci na dnešek, policie...

Závodník na motorce vjel mezi diváky. Zranilo se pět lidí, tři skončili v nemocnici

15. června 2024  16:31,  aktualizováno  20:14

Pět lidí bylo v sobotu před polednem zraněno při havárii závodníka mezi diváky při závodech...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

„Je nás málo, jsme unavení.“ Ve valdické věznici dalo výpověď přes 60 dozorců

21. června 2024  10:30

Víc než 60 dozorců a zaměstnanců věznice ve Valdicích na Jičínsku podalo výpověď ze služebního či...

Policie pátrá po třináctileté dívce z Trutnovska, sestře biatlonistky Voborníkové

22. června 2024  10:46

Policisté hledají třináctiletou dívku z Trutnovska, která od pátečního odpoledne nepřišla domů....

Labská cyklostezka přidá dva kilometry, do Kuksu se pojede bezpečněji

22. června 2024  7:54

Dvoukilometrový úsek Labské cyklostezky na Trutnovsku je prakticky hotov, jeho otevření se však...

Žena ve skalách zapadla do pětimetrové průrvy, hasiči ji vytáhli na kladce

21. června 2024

Do hluboké trhliny spadla před polednem turistka v Broumovských stěnách na Náchodsku. Záchranáře...

Nápadná podoba. Hořice se s nádražím inspirovaly jinde, architektovi se omluvily

21. června 2024  15:20

Město Hořice na Jičínsku a jeho starosta a architekt Martin Pour zveřejnili ve čtvrtek na úřední...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...