Soukromé školy si na půjčky samospráv nesáhnou, politikům chybí záruky

  9:55aktualizováno  9:55
Královéhradecký kraj a pravděpodobně ani město Hradec Králové nepůjčí peníze na provoz soukromým školám Sion, které se letos ocitly osm měsíců bez financování. Chybí jim záruky, že miliony dostanou zpět. Zřizovatel už vyjednává úvěr u banky.

Nově zvolení zastupitelé Královéhradeckého kraje na svém ustavujícím zasedání (14.11.2016). | foto: Martin Veselý, MAFRA

S žádostí o finanční injekci na provoz tří soukromých škol pod hlavičkou Sionu narazil na kraji i na magistrátu kontroverzní hradecký aktivista, někdejší pastor a zřizovatel několika soukromých škol Denis Doksanský, který roky stojí v čele několika spolků navázaných na hradecké centrum Sion.

Mateřská, základní a střední škola v lednu formálně změnily zřizovatele. Dosud je zřizovala Jednota bratrská prostřednictvím svého hradeckého sboru Sion, který však v minulosti církev opustil. Nyní je zřizovatelem spolek Sion. Kvůli přechodu z režimu církevních škol na soukromé od ledna do srpna školy nedostaly od státu peníze.

Fotogalerie

Doksanský žádal kraj a město o dočasnou výpomoc, než se mu podaří u soudu prokázat, že na státní peníze měl nárok. Na kraji žádal o 5,6 milionu korun, na městě o tři miliony. Ani v jednom případě nejspíš neuspěje. Krajští zastupitelé v pondělí žádost zamítli, ve středu přijala stejné rozhodnutí také komise pro výchovu a vzdělávání, která je poradním orgánem rady města. 

Radní i zastupitelé Hradce Králové tak zřejmě rozhodnou stejně jako krajští. Politici argumentují hlavně tím, že spolek nemá za úvěr čím ručit.

„Z našeho pohledu tam není dostatečně kvalitní zástava a navíc jde o precedent. Není běžné, aby samosprávy půjčovaly spolkům,“ vysvětlil krajský radní pro finance Rudolf Cogan (STAN+VČ).

Právě otázka ručení za úvěr budila už dříve kontroverze také na městě. Náměstek primátora pro školství Martin Hanousek (Změna) několikrát žádal Sion o doplnění podkladů. Po několika písemných kontaktech se s Doksanským sešel, ale jasnějších záruk se nedočkal. 

„Nebylo zcela jasné, čím by za půjčku městu ručil. Třeba nemovitosti, které získal od města, mají právo zpětného daru, pokud by tam nebyla provozována škola. Je tedy nelogické, aby ručil nemovitostmi, které by stejně propadly městu,“ upozornil dříve Hanousek. Obdobné obavy měli i zastupitelé krajští.

Když to schválíme, skončíme u výslechu

„Odchodem od církve museli vědět, že peníze nebudou. Rodiče dětí fabulovali, že se nic nestane, ale ono se stalo. Teď máme dát někomu skoro šest milionů na dobré slovo. Nic proti soukromým školám, ale když se dostanou do takové situace a ručit nemají čím, závazek splacení tam není. Když to schválíme, skončíme u výslechu na policii,“ varoval krajský zastupitel, poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec (ODS).

Zastupitelé se žádosti věnovali nebývale dlouhou dobu. Vyšlo přitom najevo třeba to, že škola sice má od září zajištěné financování od státu, ale jen ve výši 60 procent normativu.

„Teprve po doporučení školní inspekce bude mít financování v plném rozsahu. Máme informace, že škola asi vede soudní spor a spoléhá na to, že by po jeho ukončení mohla peníze dostat,“ objasnila zastupitelům náměstkyně hejtmana pro školství Martina Berdychová (STAN+VČ).

„Neměli bychom se tomu tolik věnovat, když tu ani žadatel není,“ upozornil opoziční zastupitel Jindřich Outlý (ANO). Milan Sommer z koaliční TOP 09 sice navrhl žádost vyslyšet, ale zastupitelstvo ji jednoznačně odmítlo. Pro půjčku byli jen dva zastupitelé.

Denis Doksanský na dotaz MF DNES uvedl, že s penězi od kraje i města už delší dobu nepočítá. Z žádosti se podle něj stala politická otázka.

„Způsobilo to mnoho fám a pomluv. Přestože se k tomu původně radní postavili pozitivně, později v důsledku těchto fám začali mít někteří z nich rozpaky a já jsem přestal s podporou počítat. Aktuální finanční situaci máme zajištěnu půjčkou od soukromého věřitele a už od léta pracujeme na standardní půjčce od banky. Fungujeme normálně dál, případná podpora by nám usnadnila situaci, ale nestalo se tak,“ řekl Doksanský.

Sion budí v Hradci Králové nemalé kontroverze. Zatímco rodiče žáků a studentů chválí jeho školy kvůli inovativnímu přístupu, velká část veřejnosti, úředníků i politiků se ke sdružení staví negativně. A to i kvůli některým krokům Denise Doksanského. Například kraj ho v minulosti kritizoval, že střední škola přijala více uchazečů, než směla, a teprve poté žádala o zvýšení počtu studentů. Žádosti tehdy doprovázely hlasité protesty na zasedání krajského zastupitelstva.

Přestože předseda spolku Sion a faktický zřizovatel škol tvrdí, že s podporou již nepočítal, oficiální žádost na magistrát města předložil teprve minulý pátek. Ve středu ji projednala komise pro výchovu a vzdělávání, jejímž členem je i sám Doksanský. Jenže i ta žádost jednoznačně zamítla. 

„Předložím tedy materiál do rady města s návrhem, aby podpora poskytnuta nebyla,“ potvrdil závěry Martin Hanousek.

Budovy dostal Sion zadarmo

Předseda komise Ivo Králíček (Změna) podrobnosti z jednání komentovat nechtěl, podle něj Hradec Králové Sion proti jiným soukromým nebo církevním školám ve městě podporuje nadstandardně:

„Většinu budov dostal Sion zadarmo. Přijde mi absurdní, že někdo dostane dar a při další žádosti jím ručí. Pravidelně získávají granty na volnočasové aktivity. Myslím, že dosáhnout na podobné prostředky by měly mít možnost všechny takové subjekty.“

Rada města nejspíš závěry komise potvrdí. Proti schválení je nejen Změna, ale i nejsilnější ANO. „Dívám se na to jako ekonom. Musíme zvážit rizika, abychom neposkytli výpomoc, která by se nám nevrátila,“ řekla náměstkyně primátora Monika Štayrová (ANO).

Sion se chce výpadku ve financování, který podle něj způsobila chyba v zákoně, domáhat u soudu. Kromě toho rozporuje i rozhodnutí úředníků o nižším příspěvku. Ten vysvětlil vedoucí oddělení rozpočtu škol krajského úřadu Václav Jarkovský: „V prvním roce činnosti má nově vzniklá organizace nárok na základní dotaci. Zvýšená je přiznávána při splnění určitých kritérií stanovených zákonem. Na tu má nárok až po roce, kdy tam musí přijít školní inspekce a zkonstatovat, že je vše v pořádku.“

„Máme právní výklad, že tento první rok je myšlen pro školy, které jsou úplně nové. Sion školy však působí již léta, proto jsme se odvolali,“ odmítl výklad kraje Doksanský. Podle kraje jsou subjekty Sion z hlediska financování v situaci nově vzniklé školy.

  • Nejčtenější

První evropská cyklověž se bourá, Hradec zkusí najít místo pro novou

Průkopnická věz na jízdní kola na hlavním nádraží v Hradci Králové už je minulostí. Stavba jde k zemi a její stěhování...

Hradec je ve čtvrtfinále Ligy mistrů. Plzeň nezvládla prodloužení

Hokejisté Hradce Králové po remíze 1:1 s Mannheimem postoupili do čtvrtfinále Ligy mistrů, kde se utkají s Zugem....

Termín otevření dálnice D11 na hranice s Polskem se posouvá na rok 2028

Dálnice D11 z Hradce Králové na hraniční přechod do Polska v Královci na Trutnovsku by měla být podle ministerstva...

Po vraždě partnerky se muž z Broumovska zpil, pak se přišel udat policii

Za policisty z Broumovska přišel muž, který jim oznámil, že zavraždil svou přítelkyni. Kriminalisté ověřili, že si...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vždy jsem šel příkladem bojovností. Pořád to v sobě mám, věří Rolinek

Zpochybnili jeho pověst srdcaře a bojovníka. Hokejisty, který se nikdy nevzdává. Radost se v extraligových Pardubicích...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Skleník, pračka, šicí stroj. Školáci v Lánově se učí zručnosti v novém

Školáci v podkrkonošském Lánově se učí zručnosti v novém polytechnickém centru. Je v něm vybavená kuchyně, cvičný byt,...

Odlehlý Neratov táhne. Spolek staví poutníkům dům, do Polska povede most

Desetitisíce turistů i poutníků míří do kdysi zapomenutého Neratova v Orlických horách. Sdružení Neratov, které stojí...

Labská bouda v Krkonoších je opět zavřená, oprava topení potrvá do dubna

Dominanta střední části Krkonoš, Labská bouda u Špindlerova Mlýna, je i v letošní zimě zavřená. Kvůli rekonstrukci...

Dělostřelecká tvrz Stachelberg u Trutnova prodlouží prohlídkovou trasu

Bunkraři z dělostřelecké tvrze Stachelberg u Trutnova rozšířili hlavní prohlídkovou trasu v podzemí o sto metrů. Je to...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz