Hluk trápí asi třetinu Hradečáků. Kritiku sklidilo i Velké náměstí

  7:05aktualizováno  7:05
Hluk a znečištěné ovzduší trápí lidi v Hradci Králové. Jiní se zase bojí, že když ztratí práci, rovnocennou už neseženou. I když život v Hradci vyhlíží podle většiny výsledků městského průzkumu dobře, úplná pohádka to není.

Lidé v Hradci Králové si stěžují na hlučná auta i kolony v dopravě. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Průzkum spokojenosti obyvatel Hradce Králové z letošního léta není jen plný pozitiv (více čtěte zde).

Výsledky, o které se postarala společnost Augur Consulting, poukázaly i na věci, jež obyvatele Hradce Králové trápí a které by měl magistrát začít rychle a důsledně řešit.

Hradečáci jsou nespokojení například se stavem Velkého náměstí, s nedostatečným pokrokem ve výstavbě fotbalového stadionu nebo příliš malým koupalištěm. Trápí je i nezaměstnanost a znečištění ovzduší, na které si oproti minulým letům stěžuje víc lidí.

1Hluk: 31,5 %

Zatímco v roce 2009, kdy si královéhradecký magistrát nechal dělat stejný průzkum, hluk v okolí bydliště obtěžoval jen 24,3 procenta obyvatel Hradce, dnes už je nepříjemný 31,5 procenta. Za velmi obtěžující ho označilo dokonce téměř 11 procent dotazovaných.

2Znečištění ovzduší: 21,7 %

Oproti minulému výzkumu vzrostl i počet lidí stěžujících si na znečištěné ovzduší v okolí bydliště, které jim způsobuje doprava. V roce 2009 bylo nespokojeno 17 procent lidí, dnes to obtěžuje více než každého pátého.

Asi nejproblematičtější z hlediska hlučnosti i znečištění ovzduší je v Hradci Okružní ulice, kterou denně projedou tisíce osobních i nákladních automobilů.

I proto se v této části prodávají byty za velmi nízké ceny. Tiché a voňavé bydlení nemají ani lidé v okolí Brněnské ulice, která je hlavním tahem na jižní Moravu.

3Strach o práci: 34,8 %

Více než třetina oslovených obyvatel Hradce tazatelům na otázku, jestli se do konce následujících dvou let obávají ztráty svého zaměstnání, odpověděla, že ano.

Když měli ohodnotit své reálné možnosti na získání adekvátní práce v Hradci Králové, pokud by ztratili stávající, celých 52 procent je označilo za špatné.

"K tomu se těžko vyjadřuje, protože situace každého člověka je jiná. Podle našich údajů by se ale zaměstnanost neměla výrazně zhoršovat. V průběhu příštího roku dokonce očekáváme postupné zlepšování," tvrdí ředitel hradeckého úřadu práce Martin Horák.

Je prý optimistou v očekávání, že evropská ekonomika, která se pomalu začíná vzpamatovávat, přesvědčí zaměstnavatele, aby polevili ze své opatrnosti a začali nabírat nové lidi.

Přes 8 procent dotazovaných lidí má osobní zkušenost, že v uplynulých dvou letech přišli o práci. Někdo z blízkých ztratil v té době zaměstnání u 22 procent oslovených, 1,3 procenta lidí přiznalo, že v posledních dvou letech přišli o práci oni i někdo z členů jejich rodiny.

4Nejzávažnější problémy

Když měli dotazovaní popsat, co je v Hradci Králové nejvíc zlobí, téměř 19 procent z nich si stěžovalo na parkování, a to především na jeho ceny, málo míst a na parkovací systém.

Dalšímu nezanedbatelnému množství – 14,2 procentu oslovených – vadí dopravní situace ve městě, především kolony na okruhu.

Podle mluvčí magistrátu Magdalény Vlčkové k průzkumu vedení města často přihlíží v případech, když řeší nějaký problém. "Je to pro něj pomůcka, takový tahák. Samozřejmě ale s ohledem na rozpočet," říká.

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Majitel pozemku pod budoucí silnicí vydírá kraj požadavky i mlčením

Provoz na mostě přes Orlici je v současnosti kyvadlový.

Nebýt vlastníka jednoho jinak zcela bezvýznamného pozemku, mohli už dnes lidé z Albrechtic nad Orlicí na Rychnovsku...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Další z rubriky

Hrozí zalesnění pískovny, kde se daří kudlankám. Vědci i Hradec jsou proti

V pískovně Marokánka u Hradce Králové končí těžba (18. 2. 2019).

Letos po mnoha letech skončí těžba v pískovně Marokánka I v těsné blízkosti Hradce Králové. Mohla by se z ní stát...

Pod centrem Hradce Králové jsou jedy z dehtárny, vyčištění je nemožné

Areál bývalé dehtárny v Hradci Králové mezi dnešním Vančurovým náměstím a řekou...

Jen stěží uvěřitelný koktejl chemických látek se nachází pod centrem Hradce Králové. Benzen, toluen, naftalen a další...

Krize v Rychnově je zažehnána, do nemocnice se vrací bývalý primář

Novorozenec v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou.

Personální krize na dětském oddělení nemocnice v Rychnově nad Kněžnou skončila. Nemocnici se podařilo získat...

Najdete na iDNES.cz