Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Stoletá alej u Orlice v Hradci k zemi nepůjde. Jen nemocné stromy

  9:38
Mezi iniciativou Nechceme holé břehy a Povodím Labe zavládl mír. Obě strany se dohodly, že se stoletá alej na břehu Orlice v Hradci Králové kácet nebude. Dřevorubci pokácí jen nemocné stromy.

Studenti v Hradci bojovali proti kácení stromů u Orlice demonstracemi i peticí. | foto: Martin Veselý, MAFRA

"Jednání dopadla dobře, našli jsme s Povodím Labe společnou řeč a došli ke smírnému řešení. Nemá smysl dál protestovat," oznámil MF DNES student hradecké univerzity Denis Patlejch, který stojí za iniciativou Nechceme holé břehy.

Právě ta v krajském městě uspořádala už několik protestních akcí, jako byl loni v prosinci průvod s javorovými listy na klopách.

Protipovodňové hráze

  • Koncem 18. století, kdy se Hradec Králové měnil ve vojenskou pevnost, byly řeky Labe i Orlice svedeny do nových samostatných koryt. Náletový břehový porost zmizel a okolní terén se snížil, aby mohl být v případě potřeby zatopen.
  • Teprve v první polovině 19. století byla na březích povolena výsadba alejí, ve válečném roce 1866 byly znovu vykáceny, aby nebránily výhledu z hradeb a střelbě z kanonů. Až pak předkové podél cesty na levém břehu Labe i Orlice vysadili nové stromy.
  • Od roku 1893 se řešila nutnost ochrany před záplavami. V letech 1907 až 1914 probíhaly práce na úpravě Orlice v úseku od soutoku s Labem po starý Malšovický jez. Koryto se rozšířilo a prohloubilo, vznikl pohyblivý Moravský jez. Práce nad pevnostními zdmi pokračovaly až ve 20. letech 20. století. Systém protipovodňových hrází byl celých 100 let zdokonalován, velké rekonstrukce byly ve 30. a 60. letech minulého století, poslední po velké povodni v roce 1997. Délka rekonstruovaných nebo nově vybudovaných hrází je nyní 11 686 m.

Naposledy vyšli do ulic před měsícem s pochodněmi a s mottem Posvítíme si na vás. Studenti hlasitě protestovali před hradeckým magistrátem i budovou Povodí Labe proti vykácení asi 300 vzrostlých stromů na březích Orlice, pod petici se podepsalo více než 11 tisíc lidí.

K dohodě pomohl poslanec

K sérii jednání znepřátelených stran přispěl poslanec Jiří Štětina, kterého iniciativa složená převážně ze studentů oslovila.

"S námi se nikdo moc bavit nechtěl, proto jsem oslovil pana doktora Štětinu, do jehož kanceláře jsem přišel vlastně nepozvaně, sídlí totiž blízko naší univerzity," vysvětlil Patlejch.

"Zcela bez mučení se přiznám, že jsem na aktivisty, kteří všechno shazují, velmi alergický, ale tato iniciativa na mě udělala velmi dobrý dojem. Jde jim o zachování zeleně a s tím souhlasím," uvedl poslanec a krajský lídr hnutí Úsvit přímé demokracie, který si domluvil schůzku s ředitelem Povodí Labe.

"Byl jsem velmi příjemně překvapen, jak rychle jsme se dohodli," řekl o jednání Štětina. "Můj názor jako laika a neekologa je ten, že se musí kácet pouze stromy, které ohrožují veřejnost. S čímž pan ředitel souhlasil a zdůraznil, že v žádném případě nejde o plošné kácení všech stromů, ale jen nemocných," zprostředkoval výsledky jednání politik.

"Nějaké stromy se kácet budou, ale samozřejmě jen ty nemocné, generální ředitel Povodí Labe nám dá vědět které, abychom měli přehled a mohli na to dohlédnout," uzavírá protesty jednadvacetiletý student pocházející z Litoměřic.

Značky na stromech odstartovaly protesty

Že nikdy neměli v úmyslu vykácet celou více než sto let starou alej, tvrdí Povodí Labe od samého začátku protestů.

Ještě předtím však plošné kácení pracovníci společnosti neoficiálně potvrdili, údajně kvůli nestabilitě stromů, jejichž vyvrácení by mohlo způsobit protržení ochranných hrází a zatopení města.

Informace o kácení se rozšířila poté, co se loni v říjnu objevilo na třech stovkách stromů barevné označení.

"U stromů označených barvou už bylo provedeno mapování a toto označení neznamená, že je strom určen ke kácení," mírnila rozhořčení ochránců přírody i dalších lidí mluvčí Povodí Labe Jana Burianová.

Oranžové tečky na stromech podle ní značily pouze jejich evidenci, aby odborníci mohli posoudit jejich zdravotní stav. Studie měla vzniknout do konce roku, nyní se termín jejího dokončení posunul na květen. Zatím je hotová její první část, ale kolik stromů nakonec bude muset jít k zemi, zatím stále není známé.

"Na březích Orlice se žádné stromy v havarijním stavu nenacházejí," shrnul autor studie Jaroslav Kolařík ze společnosti Safe Trees. Kolik jich je nebezpečných či nemocných, ukáže až další část studie, kterou odborníci zpracují do konce května, teprve pak navrhnou nutná opatření.

"Státní podnik si je vědom složitosti problematiky zeleně v Hradci. Především klademe důraz na provozní bezpečnost stromů a rovněž na jejich možný vliv na stabilitu ochranných hrází v době mimořádných událostí, jako jsou povodně nebo ledové jevy," říká ředitel Povodí Labe Marián Šebesta.

V únoru se sešel také s vedením hradecké radnice a termín další schůzky dohodli na červen. Než se začne kácet, odborné stanovisko ještě vydá odbor životního prostředí hradeckého magistrátu.

"Dále jsme se dohodli, že zástupci města navrhnou a posoudí pozemky vhodné pro náhradní výsadbu dřevin respektující zákonná omezení ve vztahu k ochranným hrázím," doplnil Šebesta.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Martin Hanousek, Jan Birke, Zdeněk Ondráček, Luďka Tomešová, Klára Dostálová, Vladimíra Lesenská, Ivan Adamec, Martin Jiránek

  • Nejčtenější

Neukáznění turisté na Sněžce ničí geologický proces trvající tisíce let

Povrch Sněžky je v neustálém pohybu, naše nejvyšší hora tak kromě turistů přitahuje odborníky kvůli geologickým jevům....

Drzost nezná mezí. Řidiči si v Krkonoších jezdí, kde chtějí. Klidně i na vrcholy

Premium Motorkáři a jezdci na čtyřkolkách, kteří se prohánějí v chráněných lokalitách Krkonošského národního parku, kde nemají...

Po čtrnáctileté dívce pátrá policie třetí den. Svědci ji viděli v černé paruce

Od pátečních ranních hodin pátrají policisté po čtrnáctileté dívce ze Dvora Králové nad Labem, která už o den dříve...

Nádraží, kde se zastavil čas. Krkonošská železnice má šanci na záchranu

Premium Zchátralé budovy, pasoucí se slepice, ticho. Na nádražích u trasy krkonošské železnice z Martinic do Rokytnice nad...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prý jsem nebezpečný, diví se farář, jenž přes protesty buduje komunitu

Premium Když se před dvěma lety dobrušský farář Augustín Slaninka rozhodl vybudovat na samotě v Běstvinách u Dobrušky...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Premium Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Referendum o EU dotáhneme do konce, říká krajská lídryně SPD Lesenská

Sedmapadesátiletá ředitelka Úřadu práce v Ústí nad Orlicí Vladimíra Lesenská, lídryně kandidátky SPD v Královéhradeckém...

Dvořák si v hradecké filharmonii žádá velké obsazení s pěti sólisty i dětmi

Velká díla si žádají velké obsazení. Pro Dvořákovo monumentální oratorium Svatá Ludmila se dnes ke královéhradecké...

Nádraží, kde se zastavil čas. Krkonošská železnice má šanci na záchranu

Premium Zchátralé budovy, pasoucí se slepice, ticho. Na nádražích u trasy krkonošské železnice z Martinic do Rokytnice nad...

V Hradci Králové vrazil trolejbus do nákladního auta, zranil se cestující

V Sokolské ulici v Hradci Králové ráno naboural trolejbus. Srazil se s nákladním autem. Na místě zasahovali hasiči a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...