Nemocnice v hradeckém kraji propustí desítky ošetřovatelek a sester

  9:06aktualizováno  9:06
Hlavně ošetřovatelky budou muset odejít z nemocnic spravovaných Královéhradeckým krajem. Ředitelé už začali rozdávat výpovědi. Letos musí ušetřit 50 milionů korun, zčásti je chtějí vzít právě z mezd těchto pracovnic.
Skončit budou muset hlavně sestry, ošetřovatelky a uklízečky (ilustrační foto).

Skončit budou muset hlavně sestry, ošetřovatelky a uklízečky (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Špitály propustí řádově až desítky zdravotních sester, ošetřovatelek či uklízeček. Ti, kdo zůstanou, přijdou o zaměstnanecké benefity.

Stav nemocnic v hradeckém kraji

Letos nová úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví příjmy nemocnicím sníží oproti roku 2011 o 100 až 120 milionů korun. Dozorčí rada zdravotnického holdingu uložila nemocnicím, aby ušetřily 50 milionů. Celková ztráta nemocnic kraje se blíží k 250 milionům korun, z toho loňský propad předběžně činí 50 milionů.

Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje, který nemocnice řídí, zadal provedení personálního auditu, aby porovnal skutečný počet zaměstnanců s platnou personální vyhláškou. Ta garantuje nemocnicím zachování smlouvy s pojišťovnami.

"Z chirurgického oddělení musela odejít jedna ošetřovatelka, jinak jsme měli stav, který vyhláškovým tabulkám odpovídal. Víc lidí opouští internu nebo gynekologickoporodnické oddělení. Jestli to bude na odděleních znamenat i větší nával práce, to se uvidí podle toho, jak to vedení vymyslí," popsala zdravotní sestra z Náchoda, která nechtěla zveřejnit jméno.

Detailní výsledky auditu bude mít holding příští týden.

"Zatím neznám výsledky tohoto šetření, ale v některých případech máme především v oblasti středního a pomocného personálu mírný nadstav," uvedl k situaci všech nemocnic Miroslav Vávra, který dočasně řídí zdravotnický holding a vede náchodskou a rychnovskou nemocnici.

V Jičíně musí skončit 15 zaměstnanců

Například v nemocnici v Trutnově propustí čtyři uklízečky, ale zdravotníkům se výpovědi vyhnou, protože špitál žádné nadbytečné nemá. V nemocnici v Jičíně musí skončit 15 lidí, hlavně z nižšího zdravotnického personálu.

"Ne všichni dostali výpověď, někteří měli pracovní smlouvu na dobu určitou," sdělila ředitelka Oblastní nemocnice v Jičíně Dana Kracíková. Pro některé sestry se ještě práce v nemocnicích hledá.

"Ty, které mají plný úvazek a jsou zapracované řadu let, by se mohly přesunout mezi odděleními. Nepopírám, že k nějakým výpovědím určitě dojde, ale přesná čísla o sestrách a ostatním personálu zatím nemáme," uvedla předsedkyně krajské rady Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Eva Smolová, která pracuje v nemocnici v Náchodě.

Šéfka odborů si stěžuje na personální vyhlášku. Podle ní se její dopad na některá oddělení ukáže teprve časem.

"Nezohledňuje počet personálu vůči těžším oddělením, jako je třeba interna. V případě onemocnění tam pak může personál chybět," podotkla Eva Smolová.

Nemocnice nemají dost peněz

Nemocnice spravované krajem, ale i další v zemi předvídají letos vážné ekonomické potíže.

Viní z toho novou úhradovou vyhlášku ministerstva zdravotnictví. Ta nemocnicím vyplatí za stejný počet výkonů, jaký provedly v roce 2011, o osm procent nižší platby. Kvůli tomu špitály v majetku kraje dostanou o 100 až 120 milionů korun méně.

Krajští zastupitelé zatím schválili vyrovnávací platby za poskytování veřejné služby v nemocnicích. Částka 176 milionů půjde na zajištění urgentní péče a pohotovosti, ale podle krajské radní Jany Třešňákové stačit určitě nebude. Ročně kraj posílá do nemocnic kolem 200 milionů, letos to zřejmě bude víc.

Větší šetření čeká i zdravotnický holding. Kraj ho zřídil, aby pomáhal nemocnicím s centrálními nákupy, ale podle ředitelů nemocnic holding nevypisoval dost výběrových řízení. Manažeři odešli po dohodě koncem roku (více čtěte zde).

Dočasný šéf holdingu Vávra chce změnami v systému zásobování nemocnic vyrovnat alespoň nárůst DPH. Úsporná opatření mohou dopadnout i na pacienty, některé nemocnice už avizovaly, že se možná prodlouží čekací doby na ambulancích i při operacích. V nemocnicích kraje slouží 1 500 lůžek a 2,5 tisíc zaměstnanců.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Ztráta Richtrovek se blížila milionu a správce chyboval, tvrdí ministerstvo

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Vážná manažerská pochybení, porušování několika zákonů a neúměrné vysoké náklady. Tak s odstupem ministerstvo školství...

Sníh a vichr vyhnal z poštovny na Sněžce personál, zpět se prokopou

Personál České poštovny Anežka na Sněžce musel proházet cestu ke dveřím skrz...

Osazenstvo České poštovny raději opustilo Sněžku kvůli extrémnímu počasí. Když se kolem budovy nakupily až čtyřmetrové...

Další z rubriky

Opilec v Hradci Králové poničil osmnáct aut, hrozí mu dva roky vězení

Opilý muž v sobotu ráno poničil osmnáct aut ve Veverkově ulici v Hradci Králové...

Královéhradečtí policisté v sobotu brzo ráno vyjížděli do Veverkovy ulice k opilému muži, který ničil auta. Muž se...

Podnikatel vdechl nový život zchátralé Lysečinské boudě v Krkonoších

Lysečinská bouda v Krkonoších.

Pražský podnikatel Karel Chotek kupuje v Krkonoších opuštěné objekty, o které nikdo nemá zájem. Po Dixově brusírně se...

Vlci na Broumovsku loni škodili méně, farmáři přesto chtějí regulaci

Farmáři na Broumovsku mají problémy s vlky, kteří napadají jejich stáda ovcí a...

Chráněným vlkům na Broumovsku se daří. Od podzimu 2015, kdy se po staletích objevil první pár, se nyní v širším regionu...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ TECHNOLOG

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz