Restart nemocnice v Opočně hasne, nový majitel nestihne vymezený termín

  16:10aktualizováno  16:10
Opočenská nemocnice se avizovaného obnovení provozu zatím nedočká. Přestože smlouva na pronájem budovy je již od srpna připravená, investor dosud nemá smlouvy s pojišťovnami a termín stanovený ministerstvem zdravotnictví už nemůže stihnout.

Zastupitelé Opočna na Rychnovsku přitom nájemní smlouvu na budovu bývalé chirurgie v areálu někdejší nemocnice schválili už loni v srpnu. Investor ji však  dosud nepodepsal. 

Radnice přijde o hodně. Místo slíbené třicetimilionové investice do oprav budovy jí zůstane prázdný zchátralý objekt a v rozpočtu díra téměř 900 tisíc korun ročně, které měla za pronájem po dobu nejméně 10 let inkasovat. Navíc bude muset sama platit údržbu.

Fotogalerie

Obnovit provoz v nejméně jedné budově opočenské nemocnice chtěla sedm let od jejího uzavření společnost FutureHealth, toho času v majetku investičního fondu Hartenberg Holding, který patří skrze firmu SynBiol do svěřenského fondu premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) a minoritní podíl v něm má také podnikatel Jozef Janov. 

Firma chtěla v Opočně poskytovat následnou intenzivní péči a rehabilitaci. Uspěla ve výběrovém řízení ministerstva zdravotnictví na zřízení lůžek v Opočně, ale podle deníku E15 se jí nepodařilo získat doporučení pro obdobná zařízení v Praze a Libereckém kraji.

Hartenberg se proto rozhodl z oblasti následné péče odejít a firmu v únoru prodal podnikateli Milanu Konvičnému, který již provozuje oddělení následné péče v areálu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

„Do budoucna se budeme koncentrovat na rozvoj FutureLifu, zejména v zahraničí. Ale pokud bude na domácím trhu již zaběhnuté zařízení a bude zapadat do naší koncepce, budeme o něj mít zájem,“ zdůvodnil prodej jednatel Hartenberg Holdingu Jozev Janov. FutureLife je další z holdingových firem, zabývá se reprodukční medicínou a spadá pod ní například hradecké centrum Sanus.

Město napjatě očekává na vyjádření investora

Opočenská radnice je nyní v ještě větší nejistotě než na konci loňského roku, kdy radničními chodbami kolovaly zvěsti o tom, že investor má potíže se smlouvami se zdravotními pojišťovnami. 

Nemocnice Opočno

Nemocnici v Opočně, v níž byla kdysi vyhlášená porodnice, interna či chirurgie, hejtmanství zrušilo v roce 2011. Marně pro ni hledalo zájemce a nakonec většinu objektů darovalo městu, protože roční náklady na údržbu prázdných budov šplhaly až k milionu korun. 

Kraj si nechal jen budovu léčebny dlouhodobě nemocných a laboratoř klinické biochemie, která spadá pod nemocnici v Náchodě. V dalším objektu je poliklinika s několika specialisty a v areálu sídlí také městské technické služby.

Společnost FutureHealth pod novým majitelem změnila jméno na Estrella Health a zatím není jasné, zda Milan Konvičný bude chtít v projektu lůžek a rehabilitace v Opočně pokračovat. S novináři zatím nemluví. Redakci MF DNES se ho podařilo zkontaktovat, ale vyjádření k opočenské nemocnici odmítl. Podle starostky Šárky Škrabalové (nez.) by mohlo být jasněji v tomto týdnu.

„Čekáme, až se nám vyjádří. Nyní si ucelují informace a seznamují se s celým tím projektem, který byl připravený. Rozhodnout by se měli během příštího týdne,” řekla před víkendem Škrabalová.

Už teď je ale jasné, že pokud firma bude chtít v projektu pokračovat, minimálně některými kroky si nejspíš bude muset projít znovu. Krátí se jí totiž čas. Souhlas ministerstva zdravotnictví se zřízením nových lůžek platí jen do konce března.

Stejně tak smlouva s městem o budoucí nájemní smlouvě na konci měsíce zanikne. Už nyní přitom investor nemá povinnost budovu si pronajmout. Ta zanikla v únoru, když Estrella Health neměla příslib na uzavření smluv s pojišťovnami. 

„Poskytovatel zdravotních služeb nás o uzavření smluvního vztahu nepožádal, tudíž o podpisu smlouvy nebylo vůbec jednáno,“ potvrdil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Oldřich Tichý. 

Pokud nová lůžka v opočenské nemocnici nakonec nevzniknou, společnosti Estrella Health nehrozí žádné sankce od ministerstva zdravotnictví ani od města.

„Zahájení činnosti od prvního dubna je samozřejmě mimo realitu,“ upozornil náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).

Lukrativní byznys pro kraj?

Právě kraji může současná situace hrát do karet. Lukrativní lůžka následné péče by chtěl provozovat sám a z výnosů alespoň částečně sanovat ztráty v krajském zdravotnictví. Jenže loni kraj ve výběrovém řízení na nová lůžka uspěl jen částečně, a to právě v souboji s FutureHealth a jeho projektem v Opočně. Nyní tak nejspíš dostane další šanci. 

„Zadal jsem vedením našich nemocnic, aby situaci sledovala. O následnou intenzivní péči a dlouhodobou intenzivní ošetřovatelskou péči bychom samozřejmě měli zájem. Zvažujeme, pro kterou nemocnici bychom o to žádali, a budeme se snažit ta lůžka získat,“ řekl Cabicar. 

V regionu jsou v počtu lůžek následné péče značné rezervy. Z krajských nemocnic jsou taková lůžka jen v Broumově. Nejspíš právě proto mají o jejich provozování v kraji zájem i další soukromé firmy. Mezi nimi třeba Nemocnice Vrchlabí ze skupiny Penta Hospitals nebo Vividus East ze Dvora Králové nad Labem. Kraj se však na soukromé projekty s přílišným nadšením nedívá.

„Vyvolá to další tenzi ve vztahu ke krajským zdravotnickým zařízením, což se týká zejména personálu,“ posteskl si Aleš Cabicar, který nyní řeší akutní nedostatek lidí na několika odděleních napříč krajskými špitály (více v článku Primáři v Náchodě se bouří kvůli nedostatku lékařů).

Nejčtenější

Při závodech v Hořicích vyjelo proti motocyklistům osobní auto

Jezdci třídy superbike Kamil Holán, Aleš Nechvátal, Tomáš Borovka a Pavel...

Při nedělních závodech silničních motocyklů Česká Tourist Trophy v Hořicích na Jičínsku se na uzavřenou trať dostalo...

První vražda mezi podnikateli: přivázaný k traverze skončil v přehradě

Nespolehlivého obchodního partnera Pavla Severu, přivázala čtveřice...

Začalo to nenápadně, bez souvislosti s vraždou ze žárlivosti. V pátek 27. listopadu 1992 seděla na břehu Sečské...

Erbanová zpět na ledě. Nic bych neudělala jinak, tvrdí o konci kariéry

Česká rychlobruslařka Karolína Erbanová na letišti Václava Havla pózuje se svou...

Je to téměř rok, co Karolína Erbanová oznámila, že končí s rychlobruslením. Na led se teď však vrátí, další kapitolu...

Pervitin, LSD, anabolika. Dealeři zkoušejí pronést drogy na Hip Hop Kemp

Policisté kontrolují návštěvníky mířící na Hip Hop Kemp na hradecké letiště.

Policie zadržela několik dealerů drog a odhalila další desítky lidí, kteří s drogami v zavazadlech mířili do areálu...

Myslivci a policie hledají na Trutnovsku pumu, údajně ji viděli dva lidé

Ze zooparku ve Zvoli u Prahy utekla puma americká. Na snímku druhý chovaný...

Myslivci pročesávají lesy v okolí Hajnic na Trutnovsku. Dva svědci tam ve středu zahlédli kočkovitou šelmu podobnou...

Další z rubriky

VIDEO: Šimpanzice z Dvora Králové přišla o ledvinu a ochrnula. Už cvičí

Samice šimpanze Chispi mohla přijímat potravu po operaci nejprve jen s pomůckou.

Samice šimpanze Chispi bojuje v Safari Parku ve Dvoře Králové s následky náročné operace. Veterinář jí před několika...

Pevnost Hanička se vrací v čase, komunistická přestavba už zmizela

Střílnu musí tři týdny podpírat, než beton vytvrdne.

Pevnost Hanička v Orlických horách dostává zpátky podobu, jakou měla před přestavbou na protiatomový kryt pro...

Řidič v Krkonoších nepodložil kola, tatra se rozjela a zbořila pergolu

Nákladní tatra zbořila pergolu v Krkonoších.

Pravdivost rčení „Tatra nezná bratra“ může dosvědčit řidič nákladního vozu pracující v Krkonoších. Při zastavení ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz