Samosprávy proto žádají stát, zda by areál koupil, i když to již před čtyřmi lety odmítl. Verdikt zatím nepadl.
„Ministerstvo kultury už v minulých letech konstatovalo, že nedisponuje potřebnými finančními prostředky na výkup této národní kulturní památky a neuplatnilo právo na přednostní koupi. Volné finanční prostředky nemá ani v současnosti,“ sdělila mluvčí ministerstva Jana Malíková.
Bartoňové coby textilní průmyslníci koupili novoměstské sídlo v roce 1908. Původně renesanční zámek s barokními přestavbami si nechali upravit začátkem 20. století Dušanem Jurkovičem a poté i Pavlem Janákem. V roce 1948 režim zámek znárodnil.
Zámek je turistickým lákadlem Nového Města, s novým majitelem mu však hrozí zavření |
Rodina jej restituovala v roce 1992, zachovala v něm však turistické prohlídky a areál opravuje. Hradecký hejtman pozval ministra v dalších měsících přímo do Nového Města, aby probrali záležitost na místě.
Stát už jednou koupi odmítl
„Hodně jsme diskutovali o významu národní kulturní památky, jejím potenciálu a využívání pro veřejné účely. Ministerstvo kultury nemělo a zatím nemá peníze v rozpočtu, nicméně diskuse a všechny argumenty znamenají, že máme všichni vůli hledat nějaké řešení,“ uvedl hejtman Červíček.
Majitel Joseph Michael Barton Dobenin dříve uvedl, že ho k prodeji vedou osobní důvody. Čelí patrně finančním těžkostem. K případnému prodeji se nyní odmítl vyjadřovat. Před čtyřmi lety stát odmítl koupit zámek za 350 milionů korun.
Rozprodej majetku Bartoňů má delší trvání. Rodina v roce 2010 prodala zříceninu hradu Frymburk s hájovnou u Nového Hrádku a také rozlehlou přádelnu v náchodském Starém Městě. V roce 2018 prodali novoměstskému spolku barokní kapli sv. Jana Nepomuckého. Pod zámkem prodali vodní elektrárnu a domek zahradníka. Zbavili se také bývalých lázní Rezek.