Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 22. září 2023 Darina

Realitní obr CPI se zbavil vesnických prodejen, skupují je obce

  11:15
Desítky vesnických prodejen v posledních měsících změnily majitele. Od giganta CPI je přes dalšího investora skupují obce. Bojí se totiž hrozby jejich uzavření, když obchody nekoupí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Konzum

Zkušenosti s tím mají obci Výrava u Hradce Králové. Poměrně velká prodejna tam už rok a půl zeje prázdnotou. V objektu s podlahovou plochou tři sta metrů čtverečných fungovala do konce roku 2017 prodejna maloobchodního řetězce Hruška.

Když skončila, obec se snažila o obnovu provozu. Marně. Prodejna Hruška byla v budově jen v nájmu a řádně za něj platila. Smlouvu s realitním gigantem CPI miliardáře Radovana Vítka měl řetězec až do roku 2025.

Pro radnici to byla nepřekonatelná překážka, která vedla i k úvahám vybudovat obchod v budově obecního úřadu a ten zase přesunout do bývalé školy. Komplikovaná škatulata za mnoho peněz se však nakonec neuskutečnila.

CPI totiž loni na podzim portfolio malých vesnických prodejen odprodala investiční skupině ČFS Alfa Invest a nejen v Královéhradeckém kraji tím odstartoval velký přesun majetku od developera k obcím.

„Byli jsme jedni z prvních, komu nabídli odkup budovy. Rozhodli jsme se, že to koupíme, pokud majitel ukončí nájemní smlouvu s Hruškou,“ říká starostka Výravy Eva Nepokojová. 

Obec se už dříve snažila získat od Hrušky alespoň podnájemní smlouvu, ale finanční podmínky byly příliš nevýhodné. Alfa Invest odkoupil od CPI zhruba padesátku vesnických prodejen v kraji a nyní chystá akvizici dalších objektů i v ostatních regionech.

„Přesná čísla sdělovat nechceme, ale nejedná se o spekulaci za účelem rozprodeje portfolia. Větší nemovitosti, které jsou zajímavé svou polohou, si chceme ponechat. Původní vlastník však chtěl prodat celý soubor nemovitostí. Proto část objektů prodáváme,“ odmítá Stanislav Rajtmajer z Alfa Investu nařčení, že firma koupila balík budov, aby ho výhodně rozprodala.

CPI vlastnila vesnické prodejny od roku 2010. 

„Donedávna jsme měli strategii, že žádné nemovitosti neprodáváme. S rozvojem a zvětšením společnosti jsme však tuto strategii změnili a začali prodávat malé nemovitosti v regionech, které jsou náročné na správu, a naopak investujeme do velkých nákupních center, kanceláří a hotelů,“ komentuje obchod mluvčí CPI Property Group Jakub Velen. 

„Nechceme místo obchodu dílnu“

Výrava za prodejnu zaplatila 2,45 milionu korun. Obec si nechala vypracovat posudek, zda je nákup výhodný. Ten ukázal, že férová cena za objekt by neměla překročit tři miliony. 

„V podstatě nám nic jiného nezbylo, protože ta budova je v centru obce a my jsme ji vlastně ani nemohli nekoupit. Prodejnu tady potřebujeme. Navíc jsme si chtěli pohlídat, že jediná budova v obci zkolaudovaná k tomu účelu zůstane i nadále prodejnou. Že se z toho nestane třeba autolakovna, což velice reálně hrozilo,“ upozorňuje Nepokojová. 

Podobné obavy vedly k nákupu místních prodejen i vedení dalších obcí na Hradecku. A to i tam, kde nyní obchody fungují.

„Zástupci Hrušky za námi loni přišli na zastupitelstvo žádat o dotaci, jinak že prodejnu zavřou. Odmítli nám ale jakkoliv doložit hospodaření prodejny. Peníze jsme jim nedali, ale prodejna zatím funguje dál,“ vzpomíná starosta Skalice u Hradce Králové Pavel Kavalír. I Skalice nakonec letos na jaře prodejnu koupila, a to za 3,25 milionu korun.

Podobnou zkušenost má také obec Syrovátka. I tam se řetězec v minulosti snažil získat příspěvek na provoz údajně ztrátové prodejny. Ani tam však účetní závěrku nedoložil. Proto se obec rozhodla objekt i s nájemní smlouvou Hrušky za 2,55 milionu korun koupit.

„Měli jsme o to zájem, protože budeme mít prodejnu pod kontrolou. Pokud by objekt patřil někomu jinému a Hruška platila nájem, majiteli by bylo jedno, jestli obchod funguje nebo ne,“ obával se před koupí podobného scénáře jako ve Výravě starosta Syrovátky Jaroslav Žalský. 

„Chceme prodejnu zachovat, protože ne všichni se dostanou do supermarketu. Pro někoho jsou i dva kilometry do sousední vesnice hodně. Pokud Hruška přijde s tím, že tady prodejnu zavře, shledával bych to za porušení smlouvy, protože si ji pronajali za účelem prodeje.“ 

Jenže uzavření prodejny nemusí způsobit jen malý obrat obchodu. Potíže jsou i s nedostatkem zaměstnanců. Třeba ve Skalici skončila vedoucí prodejny a v obchodě zůstala jen jedna prodavačka, která nemůže sehnat ani brigádníky, natož někoho na hlavní pracovní poměr.

Další prodejny na inzerát

Potíže s uzavřenou prodejnou, na které vázne platná nájemní smlouva s Hruškou do roku 2025, mají i další obce. Podle informací MF DNES se již řetězec s Alfa Investem dohodl na hromadné výpovědi z takových objektů.

Právě to odblokovalo prodej budovy třeba ve Výravě. Obec ji získala před několika dny s příslibem, že nájemní smlouva brzy skončí. Vyjádření firmy se však do uzávěrky vydání získat nepodařilo. 

„Budova by měla být volná. V pondělí proto budeme na zastupitelstvu schvalovat záměr pronájmu. Budu oslovovat malé družstevní řetězce, menší firmy i vietnamskou komunitu, která by o to mohla mít zájem,“ plánuje Eva Nepokojová, podle níž by se mohl poměrně velký objekt rozdělit i na několik částí. V jedné by zůstala prodejna a v další mohou vzniknout služby nebo i menší provozovna začínající firmy. Jestli se však obchod po znovuotevření uživí, bude záležet na místních.

„Lidé si zvykli jezdit do Hradce, Třebechovic nebo Jaroměře. My uděláme všechno pro to, abychom obchod otevřeli, ale podporovat by ho měli i lidé, alespoň menšími každodenními nákupy. Samozřejmě nemůže být levnější než velké řetězce, ale když tam lidé nebudou chodit, obchod zavře a už se nikdy nerozjede.“ 

Ne všechny vesnické prodejny v Královéhradeckém kraji se však Alfa Investu podařilo prodat. Některé proto nabízí na běžném realitním trhu. Na internetu visí inzeráty na prodej obchodů třeba ve Starém Bydžově, Vinarech, Sověticích nebo v Libřicích.

Až na jeden jsou všechny otevřené a prodejnu v nich provozuje řetězec Hruška. Ten však měl zájem jen o odkup některých větších obchodů, které jsou výrazně ziskové.

„Jednali jsme s Hruškou i se starosty. Obce se však ve finále jevily jako nejlepší zájemce. I my chceme prodejny zachovat a prodej obcím považujeme za nejvhodnější i vzhledem k obyvatelům,“ říká Stanislav Rajtmajer.

Některé větší objekty si však Alfa Invest ponechal. Jde třeba o budovu v Jungmannově ulici v Hradci Králové, kde jsou kromě prodejny také restaurace a kancelářské prostory. Ty firma nyní nabízí k pronájmu. Hrušce naopak bude prodávat dvoupodlažní objekt se dvěma prodejnami v Černilově. CPI původně odkup za zhruba sedm milionů korun nabídla obci, která však neměla zájem. Proto budovu získal Alfa Invest, který ji poté plánuje prodat Hrušce.

„Pod budovou je malý pozemek obce, proto jsme měli ze zákona předkupní právo. U nás však jsou tři prodejny, takže jsme o ni zájem neměli,“ vysvětluje starosta Černilova Stanislav Javůrek.

Kvůli prodeji objektu však zbystřili obyvatelé okolních domů. Ti mají na dalších obecních pozemcích vedle obchodu zahrady a obávali se, aby investor neskoupil i parcely, na kterých hospodaří. Zvažovali, že je odkoupí sami, ale z obchodu nakonec sešlo.

  • Nejčtenější

Z bývalého hotelu Grand je dům hrůzy. Developer opět slibuje opravy

Bývalý hotel Grand v Havlíčkově ulici je ostudou historického centra Dvora Králové nad Labem. Kdysi honosná dvoupatrová...

Tragédie v rodině starosty Náchoda. Zemřela mi dcera, oznámil Jan Birke

Starosta Náchoda Jan Birke (SOCDEM) oznámil na sociálních sítích, že jeho rodina zažívá těžké chvíle. Bývalému poslanci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vary na úvod extraligy zničily Vítkovice. Sparta, Hradec i Pardubice uspěly

Hokejová extraliga se opět rozjela naplno. Z šesti pátečních zápasů asi nejvíce zaujal krach posledního semifinalisty z...

Špindlerův Mlýn vykročil k miliardovému propojení Medvědína a Svatého Petra

Špindlerův Mlýn investoval 300 milionů korun do dvou nových sjezdovek na Hromovce a Medvědíně. Začalo tím dlouho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ONLINE: Vítkovice doma zdolalo i Kladno. Kometa utnula čekání na gól, leč ztrácí

Sledujeme online Ve třetím kole hokejové extraligy zbývá odehrát pět zápasů, které figurují v pátečním programu. Vstupují do něj i...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Pivo z Náchoda se pije i v Nepálu, česká hospoda je místním fenoménem

Premium Dát si přímo pod Himálajem točené pivo bylo ještě před pár lety nemožné. Dnes, díky partě nadšenců z Česka a Nepálu, je...

Muži po nehodě zahrabali falešné bankovky pod listí, v autě měli i plynovku

Nečekaný objev čekal na policisty u banálně vypadající nehody na Náchodsku. Auto se tam srazilo se srnou a skončilo v...

Hradec vyhrál soud, ale dotaci na loděnici stejně jako na stadion nedostane

I druhý soudní spor Hradec Králové versus Národní sportovní agentura (NSA) sice vyhrálo město, avšak to neznamená...

Zvlášť popel i bioodpad. Obce se snaží pobídnout lidi k třídění a ušetřit

Radnice v kraji zkoušejí, jak by snížily produkci komunálního odpadu. Starostové apelují na občany, nechávají si dělat...

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Nástupní plat 91 tisíc, zájemců přesto ubývá. Řízení letového provozu shání lidi

V posledních letech ubývá počet zájemců o pozici řídícího letového provozu. Do posledního výběrového řízení se jich...

Herec Hugh Jackman se rozvádí. S manželkou byli spolu 27 let

Patřili k nejstabilnějším hollywoodským párům a na řeči o věkovém rozdílu nebrali ohled. Nyní ovšem Hugh Jackman (54) a...