Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek.

Chráněnou Plachtu kvůli silnici posoudily dvě studie, skončily jinými závěry

  9:34
Nezávisle na sobě vznikly dvě biologické studie cenné lokality Na Plachtě na okraji Hradce Králové. Tu, kterou zadalo město, kritizuje i koaliční strana. Je otázka, zdali radnice autory alternativního průzkumu vyslyší. Primátor Alexandr Hrabálek slibuje řídit se objektivními daty.

Nová silnice by měla vést od Lidlu na Moravském Předměstí kolem přírodně cenné Plachty. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Když se na jaře opět rozproudila debata kolem krátké silnice vedoucí okrajem přírodní památky Na Plachtě, odmítavé reakce byly natolik silné, že se biologický průzkum stal nutností. Měl napovědět, jaký vliv na přírodu bude mít výstavba a provoz zhruba 270 metrů dlouhé komunikace.

Oficiální expertizu si objednalo město. Podařilo se však zorganizovat i dobrovolnický průzkum. Výsledky jsou značně rozdílné.

Největší nesoulad je v počtech živočichů, kteří se v úzkém pásu uvažované silnice vyskytují. Zatímco tým, za jehož studii město utratí téměř 190 tisíc korun, tu našel 14 druhů motýlů, brigáda dobrovolníků odchytila 345 druhů. U brouků je to jen dvojnásobek: 132 druhů ku 266. A v případě zvlášť chráněných druhů je skóre 5 ku 25.

Výsledky oficiálního průzkumu, které má redakce MF DNES k dispozici, měly být předány už v polovině září. Nakonec se tak stalo až po krajských volbách - v pondělí 4. října. Plyne z něj, že za určitých podmínek by výstavba byla možná.

„Vzhledem k poloze území, jeho nízké reprezentativnosti a biodiverzitě lze konstatovat, že zánik části biotopů pro většinu druhů nebude představovat významný vliv na ekosystémy přírodní památky Na Plachtě 3,“ stojí v expertize.

V případě stavby doporučuje vytvořit určitá náhradní opatření, která by minimalizovala ekologické dopady. 

Změna chce konec prací na silnici

Podle Martina Hanouska (Změna a Zelení), náměstka hradeckého primátora pro životní prostředí a autora prvního plánu péče o Přírodní památku Na Plachtě 3, je však městem objednané biologické posouzení nekvalitní. 

„Obsahuje řadu chyb a některé postupy, které posuzovatel zvolil, hodnotím jako odborně špatné. Výsledek je posunut výrazněji k umožnění stavby silnice. Věřím, že pokud by došlo na správní řízení ve věci povolení silnice, odborníci jsou schopni výsledky městem zadaného biologického posouzení úspěšně zpochybnit,“ zdůrazňuje Hanousek.

Ten na listopadovém zastupitelstvu navrhne, aby radnice vyslyšela petici proti silnici a přípravy vedoucí k výstavbě ukončila.

Studie objektivně zhodnotíme, tvrdí primátor

Primátor Alexandr Hrabálek (ODS) ještě ani jednu studii neviděl „Každopádně bude dobré obě porovnat. Mrzí mne jen, že od entomologů jsem se dozvěděl, že studii, kterou nechá dělat město, považují za neobjektivní,“ říká Hrabálek.

„Základem vědecké práce je především objektivita. Přírodovědci se na rozdíl od filozofů a sociologů, jejichž vědy jsou zatíženy subjektivním pohledem, vždy musí řídit naprosto objektivními záležitostmi, neměli by podléhat svým vlastním dojmům a neměli by své výsledky přizpůsobovat,“ zdůrazňuje primátor.

Zoolog svolal brigádu, z ní vzešel konkurenční průzkum

Ve stejné době jako městem vyslaný tým v pruhu kolem továrny Petrof operovala i početná skupina studentů biologie, členů České entomologické společnosti a dalších odborníků. Více než 40člennou brigádu dal dohromady Michael Mikát. Hradecký zoolog se stihl s výsledky konkurenčního průzkumu seznámit a nyní by rád městu dal k dispozici i alternativní posudek.

„Chtěl bych, aby město mělo nezávislé informace a mohlo kvalifikovaně rozhodnout co v lokalitě dělat. Domnívám se, že přinášíme nová data. Pan primátor mi řekl, že se bude objektivně řídit odbornými podklady, v což ostatně pevně věřím,“ říká mladý vědec, který se díky své publikaci o samotářských včelách kyjorožkách dostal na stránky prestižního amerického časopisu PNAS.

Podle Mikáta jsou výsledky oficiálního průzkumu lokality špatné: „Odborná kvalita je nevalná, protože se na tom podílelo jen pár lidí. Výsledky jsou naprosto nedostatečné. Vždyť řada druhů tam vůbec nebyla zachycena a navíc je to chaoticky uspořádané.“

V trase jsou kudlanky, zmije i netopýři

Průzkum zadaný radnicí se opírá o již existující studie lokality z minulých let. Všímá si, že za posledních deset let původní zeleň vytlačily rumištní druhy, na což bohužel reagují i bezobratlí živočichové. Výsledkem je, že tu převažují obyčejné druhy bez nároků na kvalitu prostředí.

I tak se podařilo prokázat výskyt mnoha chráněných druhů, jako například ropuchy obecné, slepýše křehkého, užovky obojkové nebo brouků větevníčka, zobonosky řapíkové či nosatce.

Avšak skupina kolem Michaela Mikáta nalezla násobně vyšší počty živočichů. Oproti 14 druhům motýlů jich zdokumentovala dokonce 345, tedy více než dvacetinásobek.

„Zatímco oficiální tým řešil jen denní motýly, my jsme dělali lov na světlo a právě nočních druhů motýlů je podstatně více než těch denních. Jenže i 14 druhů denních motýlů je každopádně strašně málo,“ konstatuje Mikát.

Dobrovolníci prokázali, že v trase uvažované silnice se daří i kriticky ohroženým druhům kudlance nábožné, zmiji obecné nebo netopýru velkému. „Přímo v trase jsme našli 25 chráněných druhů,“ uzavírá.

  • Nejčtenější

Čelní srážka zdevastovala předek auta, osazenstvo bylo na místě mrtvé

Řidička osobního automobilu a její spolujezdec nepřežili v pátek v podvečer střet svého auta s nákladním vozem. Nehoda...

Sparta v poháru bezpečně postupuje, to Baník i Plzeň překvapivě končí

Jen Sparta potvrdila roli favorita v osmifinále domácího fotbalového poháru. I s náhradníky v sestavě vyhrála v...

Agresivní pes po útěku z firmy pokousal muže i dítě. Policista ho postřelil

Československý vlčák odpoledne utekl z areálu jedné z firem v Častolovicích na Rychnovsku. Pokousal při tom muže, který...

V Adršpachu mezi domy zastřelili psa. Místní se bojí o svá zvířata

Premium O jedenáctiletého psa přišli na konci srpna v Horním Adršpachu na Náchodsku jeho majitelé. Někdo ho zastřelil přímo v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do Tanzanie odletí tři Češi s motorovou pilou. Místním lidem postaví kurník

Premium Zdravotničtí záchranáři Miroslav Ouzký z Hořic a Matěj Břeský z Jičína plánují vyrazit na otočku do africké Tanzanie,...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Agresivní pes po útěku z firmy pokousal muže i dítě. Policista ho postřelil

Československý vlčák odpoledne utekl z areálu jedné z firem v Častolovicích na Rychnovsku. Pokousal při tom muže, který...

Čelní srážka zdevastovala předek auta, osazenstvo bylo na místě mrtvé

Řidička osobního automobilu a její spolujezdec nepřežili v pátek v podvečer střet svého auta s nákladním vozem. Nehoda...

Řidič po nehodě nadýchal skoro tři promile. V sedačce vezl malé dítě

Dvaačtyřicetiletý řidič boural v sobotu krátce po poledni v Nové Pace. Přestože nadýchal téměř tři promile, vezl v...

Při výlovech v Hradci pomáhají i sekretářky. Raději máme zimu, líčí rybář

Jeden rybník za druhým v hradeckých lesích přichází o vodu i ryby. Podzimní výlovy jsou vrcholem rybářské sezony....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Důchodové novinky: jak si v roce 2022 finančně polepší penzisté

V příštím roce budou všichni penzisté pobírat vyšší státní důchod, než je tomu letos. Důvodem je valorizace. Pro příští...