Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Chráněnou Plachtu kvůli silnici posoudily dvě studie, skončily jinými závěry

  9:34
Nezávisle na sobě vznikly dvě biologické studie cenné lokality Na Plachtě na okraji Hradce Králové. Tu, kterou zadalo město, kritizuje i koaliční strana. Je otázka, zdali radnice autory alternativního průzkumu vyslyší. Primátor Alexandr Hrabálek slibuje řídit se objektivními daty.
Nová silnice by měla vést od Lidlu na Moravském Předměstí kolem přírodně cenné...

Nová silnice by měla vést od Lidlu na Moravském Předměstí kolem přírodně cenné Plachty. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Když se na jaře opět rozproudila debata kolem krátké silnice vedoucí okrajem přírodní památky Na Plachtě, odmítavé reakce byly natolik silné, že se biologický průzkum stal nutností. Měl napovědět, jaký vliv na přírodu bude mít výstavba a provoz zhruba 270 metrů dlouhé komunikace.

Oficiální expertizu si objednalo město. Podařilo se však zorganizovat i dobrovolnický průzkum. Výsledky jsou značně rozdílné.

Největší nesoulad je v počtech živočichů, kteří se v úzkém pásu uvažované silnice vyskytují. Zatímco tým, za jehož studii město utratí téměř 190 tisíc korun, tu našel 14 druhů motýlů, brigáda dobrovolníků odchytila 345 druhů. U brouků je to jen dvojnásobek: 132 druhů ku 266. A v případě zvlášť chráněných druhů je skóre 5 ku 25.

Výsledky oficiálního průzkumu, které má redakce MF DNES k dispozici, měly být předány už v polovině září. Nakonec se tak stalo až po krajských volbách - v pondělí 4. října. Plyne z něj, že za určitých podmínek by výstavba byla možná.

„Vzhledem k poloze území, jeho nízké reprezentativnosti a biodiverzitě lze konstatovat, že zánik části biotopů pro většinu druhů nebude představovat významný vliv na ekosystémy přírodní památky Na Plachtě 3,“ stojí v expertize.

V případě stavby doporučuje vytvořit určitá náhradní opatření, která by minimalizovala ekologické dopady. 

Změna chce konec prací na silnici

Podle Martina Hanouska (Změna a Zelení), náměstka hradeckého primátora pro životní prostředí a autora prvního plánu péče o Přírodní památku Na Plachtě 3, je však městem objednané biologické posouzení nekvalitní. 

„Obsahuje řadu chyb a některé postupy, které posuzovatel zvolil, hodnotím jako odborně špatné. Výsledek je posunut výrazněji k umožnění stavby silnice. Věřím, že pokud by došlo na správní řízení ve věci povolení silnice, odborníci jsou schopni výsledky městem zadaného biologického posouzení úspěšně zpochybnit,“ zdůrazňuje Hanousek.

Ten na listopadovém zastupitelstvu navrhne, aby radnice vyslyšela petici proti silnici a přípravy vedoucí k výstavbě ukončila.

Studie objektivně zhodnotíme, tvrdí primátor

Primátor Alexandr Hrabálek (ODS) ještě ani jednu studii neviděl „Každopádně bude dobré obě porovnat. Mrzí mne jen, že od entomologů jsem se dozvěděl, že studii, kterou nechá dělat město, považují za neobjektivní,“ říká Hrabálek.

„Základem vědecké práce je především objektivita. Přírodovědci se na rozdíl od filozofů a sociologů, jejichž vědy jsou zatíženy subjektivním pohledem, vždy musí řídit naprosto objektivními záležitostmi, neměli by podléhat svým vlastním dojmům a neměli by své výsledky přizpůsobovat,“ zdůrazňuje primátor.

Zoolog svolal brigádu, z ní vzešel konkurenční průzkum

Ve stejné době jako městem vyslaný tým v pruhu kolem továrny Petrof operovala i početná skupina studentů biologie, členů České entomologické společnosti a dalších odborníků. Více než 40člennou brigádu dal dohromady Michael Mikát. Hradecký zoolog se stihl s výsledky konkurenčního průzkumu seznámit a nyní by rád městu dal k dispozici i alternativní posudek.

„Chtěl bych, aby město mělo nezávislé informace a mohlo kvalifikovaně rozhodnout co v lokalitě dělat. Domnívám se, že přinášíme nová data. Pan primátor mi řekl, že se bude objektivně řídit odbornými podklady, v což ostatně pevně věřím,“ říká mladý vědec, který se díky své publikaci o samotářských včelách kyjorožkách dostal na stránky prestižního amerického časopisu PNAS.

Podle Mikáta jsou výsledky oficiálního průzkumu lokality špatné: „Odborná kvalita je nevalná, protože se na tom podílelo jen pár lidí. Výsledky jsou naprosto nedostatečné. Vždyť řada druhů tam vůbec nebyla zachycena a navíc je to chaoticky uspořádané.“

V trase jsou kudlanky, zmije i netopýři

Průzkum zadaný radnicí se opírá o již existující studie lokality z minulých let. Všímá si, že za posledních deset let původní zeleň vytlačily rumištní druhy, na což bohužel reagují i bezobratlí živočichové. Výsledkem je, že tu převažují obyčejné druhy bez nároků na kvalitu prostředí.

I tak se podařilo prokázat výskyt mnoha chráněných druhů, jako například ropuchy obecné, slepýše křehkého, užovky obojkové nebo brouků větevníčka, zobonosky řapíkové či nosatce.

Avšak skupina kolem Michaela Mikáta nalezla násobně vyšší počty živočichů. Oproti 14 druhům motýlů jich zdokumentovala dokonce 345, tedy více než dvacetinásobek.

„Zatímco oficiální tým řešil jen denní motýly, my jsme dělali lov na světlo a právě nočních druhů motýlů je podstatně více než těch denních. Jenže i 14 druhů denních motýlů je každopádně strašně málo,“ konstatuje Mikát.

Dobrovolníci prokázali, že v trase uvažované silnice se daří i kriticky ohroženým druhům kudlance nábožné, zmiji obecné nebo netopýru velkému. „Přímo v trase jsme našli 25 chráněných druhů,“ uzavírá.

  • Nejčtenější

Tragédie v rodině starosty Náchoda. Zemřela mi dcera, oznámil Jan Birke

Starosta Náchoda Jan Birke (SOCDEM) oznámil na sociálních sítích, že jeho rodina zažívá těžké chvíle. Bývalému poslanci...

Pády favoritů, Boleslav a Kladno slaví první výhry. Kometa i přes góly dál tápe

Po třetím kole hokejové extraligy už není žádného stoprocentního týmu. Jak Hradec, tak i Karlovy Vary totiž v pátečním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kometa má první body, Pardubice sedmi góly vládly šlágru. Spartě pomohla výzva

V úplně opačných rolích vstupovaly do pátého kola hokejové extraligy Sparta s Kometou. Zatímco Pražané ještě v novém...

Špindlerův Mlýn vykročil k miliardovému propojení Medvědína a Svatého Petra

Špindlerův Mlýn investoval 300 milionů korun do dvou nových sjezdovek na Hromovce a Medvědíně. Začalo tím dlouho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie vyšetřuje smrt batolete. Je možné, že bylo hodiny zavřené v autě

Policie vyšetřuje smrt batolete, které za dosud neznámých okolností zemřelo v Loučné Hoře na Hradecku. Policejní mluvčí...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Muži po nehodě zahrabali falešné bankovky pod listí, v autě měli i plynovku

Nečekaný objev čekal na policisty u banálně vypadající nehody na Náchodsku. Auto se tam srazilo se srnou a skončilo v...

Apartmány proniknou už i do Strážného. Stavba je legální, uklidňuje KRNAP

Z rodinného penzionu Klecanda ve Strážném v Krkonoších zůstalo jen torzo. Na Hříběcích Boudách, které charakterizuje...

Patnáctiletý hoch jezdil s autem po Hradci, klíčky vzal spící babičce

Nezvykle jedoucí auto upoutalo v neděli před půlnocí pozornost strážníků v Hradci Králové. Šofér tam zastavil téměř v...

Stoletý akvadukt mohl být technickou památkou, teď ho narychlo zbourali

Z předměstí Nového Města nad Metují na Náchodsku zmizela technická zajímavost stará přes sto let. Koncem týdne stát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...