Pondělí 26. října 2020, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. října 2020 Erik

Chráněnou Plachtu kvůli silnici posoudily dvě studie, skončily jinými závěry

  9:34
Nezávisle na sobě vznikly dvě biologické studie cenné lokality Na Plachtě na okraji Hradce Králové. Tu, kterou zadalo město, kritizuje i koaliční strana. Je otázka, zdali radnice autory alternativního průzkumu vyslyší. Primátor Alexandr Hrabálek slibuje řídit se objektivními daty.

Nová silnice by měla vést od Lidlu na Moravském Předměstí kolem přírodně cenné Plachty. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Když se na jaře opět rozproudila debata kolem krátké silnice vedoucí okrajem přírodní památky Na Plachtě, odmítavé reakce byly natolik silné, že se biologický průzkum stal nutností. Měl napovědět, jaký vliv na přírodu bude mít výstavba a provoz zhruba 270 metrů dlouhé komunikace.

Oficiální expertizu si objednalo město. Podařilo se však zorganizovat i dobrovolnický průzkum. Výsledky jsou značně rozdílné.

Největší nesoulad je v počtech živočichů, kteří se v úzkém pásu uvažované silnice vyskytují. Zatímco tým, za jehož studii město utratí téměř 190 tisíc korun, tu našel 14 druhů motýlů, brigáda dobrovolníků odchytila 345 druhů. U brouků je to jen dvojnásobek: 132 druhů ku 266. A v případě zvlášť chráněných druhů je skóre 5 ku 25.

Výsledky oficiálního průzkumu, které má redakce MF DNES k dispozici, měly být předány už v polovině září. Nakonec se tak stalo až po krajských volbách - v pondělí 4. října. Plyne z něj, že za určitých podmínek by výstavba byla možná.

„Vzhledem k poloze území, jeho nízké reprezentativnosti a biodiverzitě lze konstatovat, že zánik části biotopů pro většinu druhů nebude představovat významný vliv na ekosystémy přírodní památky Na Plachtě 3,“ stojí v expertize.

V případě stavby doporučuje vytvořit určitá náhradní opatření, která by minimalizovala ekologické dopady. 

Změna chce konec prací na silnici

Podle Martina Hanouska (Změna a Zelení), náměstka hradeckého primátora pro životní prostředí a autora prvního plánu péče o Přírodní památku Na Plachtě 3, je však městem objednané biologické posouzení nekvalitní. 

„Obsahuje řadu chyb a některé postupy, které posuzovatel zvolil, hodnotím jako odborně špatné. Výsledek je posunut výrazněji k umožnění stavby silnice. Věřím, že pokud by došlo na správní řízení ve věci povolení silnice, odborníci jsou schopni výsledky městem zadaného biologického posouzení úspěšně zpochybnit,“ zdůrazňuje Hanousek.

Ten na listopadovém zastupitelstvu navrhne, aby radnice vyslyšela petici proti silnici a přípravy vedoucí k výstavbě ukončila.

Studie objektivně zhodnotíme, tvrdí primátor

Primátor Alexandr Hrabálek (ODS) ještě ani jednu studii neviděl „Každopádně bude dobré obě porovnat. Mrzí mne jen, že od entomologů jsem se dozvěděl, že studii, kterou nechá dělat město, považují za neobjektivní,“ říká Hrabálek.

„Základem vědecké práce je především objektivita. Přírodovědci se na rozdíl od filozofů a sociologů, jejichž vědy jsou zatíženy subjektivním pohledem, vždy musí řídit naprosto objektivními záležitostmi, neměli by podléhat svým vlastním dojmům a neměli by své výsledky přizpůsobovat,“ zdůrazňuje primátor.

Zoolog svolal brigádu, z ní vzešel konkurenční průzkum

Ve stejné době jako městem vyslaný tým v pruhu kolem továrny Petrof operovala i početná skupina studentů biologie, členů České entomologické společnosti a dalších odborníků. Více než 40člennou brigádu dal dohromady Michael Mikát. Hradecký zoolog se stihl s výsledky konkurenčního průzkumu seznámit a nyní by rád městu dal k dispozici i alternativní posudek.

„Chtěl bych, aby město mělo nezávislé informace a mohlo kvalifikovaně rozhodnout co v lokalitě dělat. Domnívám se, že přinášíme nová data. Pan primátor mi řekl, že se bude objektivně řídit odbornými podklady, v což ostatně pevně věřím,“ říká mladý vědec, který se díky své publikaci o samotářských včelách kyjorožkách dostal na stránky prestižního amerického časopisu PNAS.

Podle Mikáta jsou výsledky oficiálního průzkumu lokality špatné: „Odborná kvalita je nevalná, protože se na tom podílelo jen pár lidí. Výsledky jsou naprosto nedostatečné. Vždyť řada druhů tam vůbec nebyla zachycena a navíc je to chaoticky uspořádané.“

V trase jsou kudlanky, zmije i netopýři

Průzkum zadaný radnicí se opírá o již existující studie lokality z minulých let. Všímá si, že za posledních deset let původní zeleň vytlačily rumištní druhy, na což bohužel reagují i bezobratlí živočichové. Výsledkem je, že tu převažují obyčejné druhy bez nároků na kvalitu prostředí.

I tak se podařilo prokázat výskyt mnoha chráněných druhů, jako například ropuchy obecné, slepýše křehkého, užovky obojkové nebo brouků větevníčka, zobonosky řapíkové či nosatce.

Avšak skupina kolem Michaela Mikáta nalezla násobně vyšší počty živočichů. Oproti 14 druhům motýlů jich zdokumentovala dokonce 345, tedy více než dvacetinásobek.

„Zatímco oficiální tým řešil jen denní motýly, my jsme dělali lov na světlo a právě nočních druhů motýlů je podstatně více než těch denních. Jenže i 14 druhů denních motýlů je každopádně strašně málo,“ konstatuje Mikát.

Dobrovolníci prokázali, že v trase uvažované silnice se daří i kriticky ohroženým druhům kudlance nábožné, zmiji obecné nebo netopýru velkému. „Přímo v trase jsme našli 25 chráněných druhů,“ uzavírá.

  • Nejčtenější

Dnes už bych tam neskočil. Před 25 lety Kaplan šokoval Dynamo Moskva

Měli ještě zhruba týden na to, aby se připravili na odvetu, která by přinesla další výrazný zápis do klubové kroniky....

Rekordman ze Sněžky bojuje proti převozu obřího krokodýla z dvorské zoo

Premium Pětadvacetiletý nosič, který vynesl na Sněžku rekordní 170kilogramový náklad, se teď pustil do jiné bitvy. Chce...

Další útok vlků na Broumovsku, chovatel přišel za noc o dvě desítky zvířat

Chovatel největšího stáda na Broumovsku Jan Šefc přišel o další zvířata. V noci na sobotu na stádo zaútočili vlci....

Oheň zachvátil vagony u železničního muzea v Jaroměři, škoda je 1,7 milionu

V noci hořely odstavené historické vagony u Železničního muzea Výtopna v Jaroměři. Oheň poškodil pět z nich. Spolek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přeji si, abychom se z toho nepodělali, nabádá k optimismu psycholog

Premium Psycholog Jan Lašek na jaře varoval před podceňováním opatření proti šíření koronaviru. Nyní nabádá k optimismu a...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Přeji si, abychom se z toho nepodělali, nabádá k optimismu psycholog

Premium Psycholog Jan Lašek na jaře varoval před podceňováním opatření proti šíření koronaviru. Nyní nabádá k optimismu a...

Unesli mě v autě, volal mladík policii. Běhal zdrogovaný po dálnici

Mladý muž na Královéhradecku prosil o pomoc na tísňové lince policie, neboť se prý stal obětí únosu. Tvrdil, že ho...

Studentům vše vynahradíme, říká rektor uzavřené hradecké univerzity

Premium České univerzity, kde začal podzimní semestr, čekají v covidové krizi těžké časy. Studenti se učí z domu a jindy rušné...

Do dvorské zoo přijela z Vídně samice slona Drumbo, je v novém pavilonu

Nová samice slona afrického Drumbo dorazila do královédvorského safari parku z vídeňské zoo Schönbrunn....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...