Vliv prezidenta Zemana může pomoci dálnici D11 i odpůrcům plynu

  7:00aktualizováno  7:00
Nový prezident může svou autoritou ovlivnit nejen směřování celostátní politiky, ale i některá krajská témata. V tom Královéhradeckém se jich nabízí několik, třeba otázka těžby břidlicových plynů a především dostavba dálnice D11.

Miloš Zeman navšívil v rámci prezidentské kampaně jako poslední Hradec Králové. (19. 12. 2012) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Kauzu kolem dálnice D11, která se táhne řadu let, Miloš Zeman dobře zná, řešil ji už jako premiér. A vždy byl zastáncem rychlé dostavby, a to i v případě, že by kvůli tomu měl stát potřebné pozemky vyvlastnit.

Dostavbu dálnice D11 před lety Zeman označil za páteřní problém celého Královéhradeckého kraje. "Právě na základě dostavby této komunikace až na hranice s Polskem je možné očekávat další příchod investorů a tím i oživení ekonomiky celého kraje," prohlásil Zeman v Hradci Králové v roce 2002 ještě jako předseda vlády. O podpoře investic přitom mluví znovu i teď po zvolení prezidentem.

K dálnici D11 se Zeman vrátil i loni při kampani jeho strany SPOZ před krajskými volbami. "Přimlouvám se za investiční akce, které sníží nezaměstnanost v regionech. A takovou akcí je i dostavba dálnice do Hradce Králové," řekl například při besedě v Olomouci.

Dryml chce Zemana přemluvit, aby byl proti těžbě

Přátelství s hradeckým senátorem Vladimírem Drymlem může ovlivnit i postoj nového prezidenta k těžbě břidlicového plynu na Trutnovsku a Náchodsku. Zeman o tomto tématu dosud nemluvil, ale Dryml slibuje, že se ho bude snažit získat na stranu odpůrců těžby. "Jednoznačně ho budu přesvědčovat, aby byl proti," potvrzuje senátor.

Prezident sice nemá pravomoci, jak reálně zasáhnout do problémů kraje, podle politologa Kamila Švece však může být autoritou, která více podepře sebevědomí starostů či občanských iniciativ.

"Jeho podpora může mít velký symbolický význam, budou se tomu věnovat média a podobně. V obou tématech může apelovat na ministry, ať už na ministra životního prostředí, nebo dopravy. Dálnice D11 je navíc Zemanovým velkým tématem. Až teprve nyní se ukáže, jaký skutečný vliv Vladimír Dryml na Miloše Zemana má," uvedl politolog Kamil Švec.

Jak intenzivně se Miloš Zeman bude o zdejší problémy zajímat, může ovlivnit i jeho vztah ke kraji. Podle stranického kolegy Drymla má nejblíž k Jičínsku a Krkonoším. "Miloš si velmi oblíbil například hotel Praha v Jičíně, který tamní majitel krásně přestavěl. Obdivuje také proměnu Vrchlabí v turistické centrum, líbí se mu i Trutnov," poznamenal senátor.

Sláva i pád na Střelnici

V polistopadové éře Zeman několikrát navštívil hradecký kulturní dům Střelnice, který patří sociální demokracii. Okolnosti návštěv přitom věrně odrážely slávu i pády jeho politické kariéry. Poprvé přijel na Střelnici v roce 1993.

Šlo možná o jeho nejpříjemnější výlet do Hradce Králové vůbec, protože tehdy Zemana straníci zvolili předsedou ČSSD o odstartovali tak jeho kariéru v nejvyšších patrech politiky.

Zato na návštěvu Střelnice v roce 2005, poté co se dobrovolně odebral užívat důchodu na Vysočinu, už tak radostně vzpomínat nebude. Zemanovi se tehdy do kulturního domu vůbec nepodařilo dostat. Jeho příznivci tam chtěli uspořádat autogramiádu knihy Jak jsem se mýlil v politice, jenže u krajského výkonného výboru ČSSD nenašli pochopení.

Nejčtenější

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, poslední verdikt zrušil

Lukáš Nečesaný před začátkem líčení Krajského soudu v Hradci Králové. (6....

Ústavní soud se zastal Lukáše Nečesaného, kterého již šest let soudí různé instance za pokus o vraždu kadeřnice v...

Centrum čínské medicíny v hradecké nemocnici skončí, nebude ani klinika

Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v...

Centrum Tradiční čínské medicíny, které od září 2015 fungovalo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, končí. Nemocnice...

D11 se prodraží o 148 milionů. Byla to nejrozumnější varianta, řekl Ťok

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu D11 od Hradce Králové do Smiřic (2....

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky na dodatku ke smlouvě na...

Výbuch v náchodském domě zranil ženu, zřejmě explodovala varna drog

Výbuch v panelovém domě v Pražské ulici v Náchodě (14.2.2019).

Panelovým domem v náchodské Pražské ulici odpoledne otřásla exploze. Podle policie krátce po 14. hodině v nejvyšším,...

Jen jsem jí pomohl se umýt, brání se obžalovaný ze znásilnění nezletilé

Ilustrační snímek

Krajský soud v Hradci Králové rozplétá případ Libora N, který podle obžaloby nutil osmiletou dceru své přítelkyně, aby...

Další z rubriky

Nové Město váhá nad demolicí kasáren, investory za osm let nesehnalo

Kasárna v Novém Městě nad Metují.

Vojáci z kasáren v Novém Městě nad Metují dávno zmizeli, v osiřelé budově se však o víkendech prohánějí party hráčů...

Policie v Krkonoších řeší herní krajinu u Portášek, dotace je zmražená

Tvůrci převedli třícentimetrového šnečka vřetenovku krkonošskou do...

MF DNES zmapovala události kolem údajného pokusu o dotační podvod, kvůli kterému policie trestně stíhá vedení radnice v...

Farmář dostal za týrání skotu podmínku. Na péči jsem neměl peníze, hájí se

Vladimír Čepelka se u Okresního soudu v Trutnově zodpovídal z týrání zvířat...

Tříletou podmínku se zkušební dobou na pět let udělil za týrání skotu trutnovský okresní soud Vladimíru Čepelkovi ze...

Najdete na iDNES.cz