Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Dvorská zoo pošle do Afriky pět nosorožců, na cestu budou trénovat spolu

  15:27
Po třech letech pošle královédvorský Safari park další nosorožce dvourohé do Afriky. Na jaře odletí do Rwandy pět jedinců, což je dosud vůbec nejvyšší počet. Tři pocházejí přímo ze zdejší zoo, další dva ze zahrad v Dánsku a Velké Británii. Na odjezd se budou připravovat společně.

V minulosti už zoo poslala nosorožce do Keni a Tanzanie. Na cestu do středoafrické Rwandy vypraví další skupinu na přelomu května a června.

Bude to největší převoz těchto zvířat ze starého kontinentu do Afriky v historii. Náklady na letecký transport překročí pět milionů korun. Zvířata z Evropy mají zvýšit genetickou rozmanitost nosorožců v národním parku Akagera.

Nosorožci dvourozí ze Rwandy zcela zmizeli, podobně jako lvi, v 90. letech, kdy zemi zachvátila brutální genocida. Nyní se do tamní přírody začínají vracet. Loni v květnu zdejší ochranáři umístili do národního parku Akagera na severovýchodě země skupinu osmnácti nosorožců z africké soukromé rezervace. Na jaře je doplní pět nosorožců z Evropy. 

„Přestože se ve Rwandě v 90. letech děly strašné věci, od té doby se země naprosto změnila a dnes je velmi čistá a bezpečná. Poté, co se do Akagery dostala první skupina nosorožců, vedení národního parku hodně stálo o to, aby genofond evropských nosorožců doplnil současnou populaci,“ sdělil ředitel dvorského safari parku Přemysl Rabas.

Dvůr Králové pošle do Afriky devítiletou samici Jasmínu, sedmiletého samce Manyho a zanedlouho tříletou samičku Jasiri, která byla po narození tak malá, že nedosáhla na matčiny struky a přežila jen díky ošetřovatelům, kteří ji v prvních dnech krmili.

Ve zdejší zoo je už také samice z britské zahrady Flamingo Land a do konce týdne sem přicestuje mladý samec z Ree Park Safari v Dánsku. Oba dva se narodili v roce 2015.

„Jsme přesvědčeni, že noví nosorožci z evropských zahrad významně přispějí ke zvýšení variability a celkové udržitelnosti současné populace v Akageře. Budeme tyto nosorožce chránit pro budoucí generace stůj co stůj,“ uvedl Eugene Mutangana z organizace Rwanda Development Board, která má na starosti ochranu tamní přírody. 

Klíčovou roli při výběru jedinců z více než dvaceti evropských zahrad měl koordinátor chovu nosorožců černých v Evropě Mark Pilgrim. Jednou z hlavních podmínek bylo, že na černý kontinent odcestují maximálně desetiletá zvířata. 

„Mladá zvířata si lépe zvykají na nové prostředí,“ vysvětlil Přemysl Rabas.

Na odjezd do Afriky se bude všech pět nosorožců připravovat pohromadě ve východočeském Safari parku. 

„Byli bychom rádi, aby si na sebe zvířata zvykla ještě před odletem do Rwandy. Budou se také učit procházet transportními bednami, do kterých budou dostávat jídlo,“ poznamenal vedoucí mezinárodních projektů ve dvorské zoo Jan Stejskal.

Transport by se měl uskutečnit na přelomu května a června. V té době bude ve Rwandě těsně po období dešťů, takže nosorožci budou mít dostatek potravy. Zatímco skupina osmnácti nosorožců obývá jižní část národního parku Akagera, zvířata z Evropy, která jsou zvyklá na kontakt s lidmi, budou žít odděleně v severní části parku. 

„Obě skupiny se budou rozmnožovat odděleně, předpokládáme, že se spojí až jejich potomci,“ uvedl Přemysl Rabas.

Náklady na letecký transport se budou pohybovat kolem 200 tisíc eur, tedy více než pět milionů korun. Zatím poslední převoz nosorožce černého do Tanzanie zaplatila v roce 2016 přepravní společnost DHL.

Podle Jana Stejskala budou iniciátoři transportu i v tomto případě usilovat o spolupráci s významným sponzorem, který zafinancuje letadlo z Amsterdamu do hlavního města Rwandy Kigali. 

„Pokud by se nám to nepovedlo, tak se o náklady na převoz nosorožců podělí subjekty, které se na něm podílejí,“ řekl.

Bezpečnost na vysoké úrovni

Zástupci evropských zahrad byli ve Rwandě několikrát obhlédnout místa, kam se nosorožci přesunou. Podle Přemysla Rabase jsou bezpečnostní opatření v parku na velmi vysoké úrovni.

„V minulosti zde bylo velkým problémem pytláctví, ale podařilo se ho téměř vymýtit. Bezpečnost je na nejvyšší možné úrovni, jsou zde strážní posty s ozbrojenými hlídkami. Nosorožci budou navíc žít na přehledném místě, které se velmi dobře hlídá,“ uvedl Rabas.

Národní park Akagera

Rezervace s rozlohou tři tisíce hektarů, kam se pětice nosorožců nastěhuje, se nachází na poloostrově vybíhajícím do velkého jezera. Národní park Akagera se rozprostírá na území větším než 1100 kilometrů čtverečních. Vznikl v roce 1934 a patří mezi nejstarší národní parky v Africe. Zahrnuje rozsáhlé oblasti savan, buší a jezer. V celé Africe dnes podle odborníků žije kolem pěti tisíc nosorožců dvourohých. Rwandští jedinci náleží k východnímu poddruhu, který celkem čítá asi 900 kusů.

Královédvorský safari park má s vracením nosorožců do jejich domoviny velké zkušenosti. Za posledních devět let vypravil do Afriky osm nosorožců. V roce 2009 poslal do rezervace v keňské Ol Pejetě čtveřici kriticky ohrožených nosorožců severních bílých. Dnes zde žijí už pouze samice Nájin a Fatu a jsou posledními zástupkyněmi tohoto druhu na světě. 

Ve stejném roce odletěli ze Dvora Králové do národního parku Mkomazi v Tanzanii tři nosorožci dvourozí, v roce 2016 je následovala mladá samice Eliška.

Včetně samice z anglické zahrady Flamingo Land je v současnosti v královédvorském safari parku sedmnáct nosorožců dvourohých. Kromě nich zoo chová také tři nosorožce jižní bílé.

Dvůr Králové patří mezi nejlepší chovatele nosorožců černých na světě, dosud se zde narodilo 45 jedinců.

  • Nejčtenější

Muž z Broumovska vypěstoval v zakopaných kontejnerech půl tuny konopí

Kriminalisté uzavřeli případ dvaačtyřicetiletého muže z Broumovska, který na svém pozemku pěstoval konopí ve třech...

Mladá Češka šla v Polsku po zavřené stezce, zřítila se z úbočí Sněžky

Při pádu ze severního úbočí Sněžky se v neděli zranila mladá Češka. Vydala se po uzavřené Jubilejní cestě na polské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Liberec závěrečným zvratem zaskočil Hradec, Sparta tlaku Třince odolala

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy v neděli pokračovalo zbylými dvěma sériemi. Zatímco nejlepší dvojice týmů...

Čtvrtfinálová dramata. Třinec skolil Spartu v prodloužení, sérii srovnal i Hradec

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy pokračovalo dalšími dvěma zápasy. Liberec znovu sahal v Hradci Králové po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Náklaďák na Hradecku sjel ze silnice a naboural do stromu. Řidič zemřel

Kvůli smrtelné nehodě u obce Stračov na Hradecku byla v sobotu dopoledne asi dvě a půl hodiny uzavřená frekventovaná...

Senior vjel na přejezdu přímo pod vlak a zemřel, spolujezdec je vážně zraněný

Řidič v osobním autě najel v pondělí odpoledne na přejezdu u Chomutic na Jičínsku do cesty spěšnému vlaku. Nehodu...

Dvůr Králové chce proměnit chátrající park, plánuje nové cesty i náplavku

Dlouhé roky Schulzovy sady ve Dvoře Králové jen chátraly. To se teď mění. Po dvou tůních a grilovišti letos opraví most...

Sáhli jsme si na vlastní limity, teď dáme orchestru čas, říká zakladatelka

Více než šedesátihlavý amatérský soubor Police Symphony Orchestra se loni blýskl mimo jiné na Smetanově Litomyšli...

Chátrající jatka v Hradci by mohla být památkou, koalice je chce rozvíjet

Místo bourání by mohla mít prvorepubliková jatka v Hradci Králové jinou budoucnost. Petice, kterou ke konci loňského...

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...