Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. září 2021 Kryštof

Dvorská zoo pošle do Afriky pět nosorožců, na cestu budou trénovat spolu

  15:27
Po třech letech pošle královédvorský Safari park další nosorožce dvourohé do Afriky. Na jaře odletí do Rwandy pět jedinců, což je dosud vůbec nejvyšší počet. Tři pocházejí přímo ze zdejší zoo, další dva ze zahrad v Dánsku a Velké Británii. Na odjezd se budou připravovat společně.

V minulosti už zoo poslala nosorožce do Keni a Tanzanie. Na cestu do středoafrické Rwandy vypraví další skupinu na přelomu května a června.

Bude to největší převoz těchto zvířat ze starého kontinentu do Afriky v historii. Náklady na letecký transport překročí pět milionů korun. Zvířata z Evropy mají zvýšit genetickou rozmanitost nosorožců v národním parku Akagera.

Nosorožci dvourozí ze Rwandy zcela zmizeli, podobně jako lvi, v 90. letech, kdy zemi zachvátila brutální genocida. Nyní se do tamní přírody začínají vracet. Loni v květnu zdejší ochranáři umístili do národního parku Akagera na severovýchodě země skupinu osmnácti nosorožců z africké soukromé rezervace. Na jaře je doplní pět nosorožců z Evropy. 

„Přestože se ve Rwandě v 90. letech děly strašné věci, od té doby se země naprosto změnila a dnes je velmi čistá a bezpečná. Poté, co se do Akagery dostala první skupina nosorožců, vedení národního parku hodně stálo o to, aby genofond evropských nosorožců doplnil současnou populaci,“ sdělil ředitel dvorského safari parku Přemysl Rabas.

Dvůr Králové pošle do Afriky devítiletou samici Jasmínu, sedmiletého samce Manyho a zanedlouho tříletou samičku Jasiri, která byla po narození tak malá, že nedosáhla na matčiny struky a přežila jen díky ošetřovatelům, kteří ji v prvních dnech krmili.

Ve zdejší zoo je už také samice z britské zahrady Flamingo Land a do konce týdne sem přicestuje mladý samec z Ree Park Safari v Dánsku. Oba dva se narodili v roce 2015.

„Jsme přesvědčeni, že noví nosorožci z evropských zahrad významně přispějí ke zvýšení variability a celkové udržitelnosti současné populace v Akageře. Budeme tyto nosorožce chránit pro budoucí generace stůj co stůj,“ uvedl Eugene Mutangana z organizace Rwanda Development Board, která má na starosti ochranu tamní přírody. 

Fotogalerie

Klíčovou roli při výběru jedinců z více než dvaceti evropských zahrad měl koordinátor chovu nosorožců černých v Evropě Mark Pilgrim. Jednou z hlavních podmínek bylo, že na černý kontinent odcestují maximálně desetiletá zvířata. 

„Mladá zvířata si lépe zvykají na nové prostředí,“ vysvětlil Přemysl Rabas.

Na odjezd do Afriky se bude všech pět nosorožců připravovat pohromadě ve východočeském Safari parku. 

„Byli bychom rádi, aby si na sebe zvířata zvykla ještě před odletem do Rwandy. Budou se také učit procházet transportními bednami, do kterých budou dostávat jídlo,“ poznamenal vedoucí mezinárodních projektů ve dvorské zoo Jan Stejskal.

Transport by se měl uskutečnit na přelomu května a června. V té době bude ve Rwandě těsně po období dešťů, takže nosorožci budou mít dostatek potravy. Zatímco skupina osmnácti nosorožců obývá jižní část národního parku Akagera, zvířata z Evropy, která jsou zvyklá na kontakt s lidmi, budou žít odděleně v severní části parku. 

„Obě skupiny se budou rozmnožovat odděleně, předpokládáme, že se spojí až jejich potomci,“ uvedl Přemysl Rabas.

Náklady na letecký transport se budou pohybovat kolem 200 tisíc eur, tedy více než pět milionů korun. Zatím poslední převoz nosorožce černého do Tanzanie zaplatila v roce 2016 přepravní společnost DHL.

Podle Jana Stejskala budou iniciátoři transportu i v tomto případě usilovat o spolupráci s významným sponzorem, který zafinancuje letadlo z Amsterdamu do hlavního města Rwandy Kigali. 

„Pokud by se nám to nepovedlo, tak se o náklady na převoz nosorožců podělí subjekty, které se na něm podílejí,“ řekl.

Bezpečnost na vysoké úrovni

Zástupci evropských zahrad byli ve Rwandě několikrát obhlédnout místa, kam se nosorožci přesunou. Podle Přemysla Rabase jsou bezpečnostní opatření v parku na velmi vysoké úrovni.

„V minulosti zde bylo velkým problémem pytláctví, ale podařilo se ho téměř vymýtit. Bezpečnost je na nejvyšší možné úrovni, jsou zde strážní posty s ozbrojenými hlídkami. Nosorožci budou navíc žít na přehledném místě, které se velmi dobře hlídá,“ uvedl Rabas.

Národní park Akagera

Rezervace s rozlohou tři tisíce hektarů, kam se pětice nosorožců nastěhuje, se nachází na poloostrově vybíhajícím do velkého jezera. Národní park Akagera se rozprostírá na území větším než 1100 kilometrů čtverečních. Vznikl v roce 1934 a patří mezi nejstarší národní parky v Africe. Zahrnuje rozsáhlé oblasti savan, buší a jezer. V celé Africe dnes podle odborníků žije kolem pěti tisíc nosorožců dvourohých. Rwandští jedinci náleží k východnímu poddruhu, který celkem čítá asi 900 kusů.

Královédvorský safari park má s vracením nosorožců do jejich domoviny velké zkušenosti. Za posledních devět let vypravil do Afriky osm nosorožců. V roce 2009 poslal do rezervace v keňské Ol Pejetě čtveřici kriticky ohrožených nosorožců severních bílých. Dnes zde žijí už pouze samice Nájin a Fatu a jsou posledními zástupkyněmi tohoto druhu na světě. 

Ve stejném roce odletěli ze Dvora Králové do národního parku Mkomazi v Tanzanii tři nosorožci dvourozí, v roce 2016 je následovala mladá samice Eliška.

Včetně samice z anglické zahrady Flamingo Land je v současnosti v královédvorském safari parku sedmnáct nosorožců dvourohých. Kromě nich zoo chová také tři nosorožce jižní bílé.

Dvůr Králové patří mezi nejlepší chovatele nosorožců černých na světě, dosud se zde narodilo 45 jedinců.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Martin Hanousek, Jan Birke, Zdeněk Ondráček, Luďka Tomešová, Klára Dostálová, Vladimíra Lesenská, Ivan Adamec, Martin Jiránek

  • Nejčtenější

Neukáznění turisté na Sněžce ničí geologický proces trvající tisíce let

Povrch Sněžky je v neustálém pohybu, naše nejvyšší hora tak kromě turistů přitahuje odborníky kvůli geologickým jevům....

Drzost nezná mezí. Řidiči si v Krkonoších jezdí, kde chtějí. Klidně i na vrcholy

Premium Motorkáři a jezdci na čtyřkolkách, kteří se prohánějí v chráněných lokalitách Krkonošského národního parku, kde nemají...

Po čtrnáctileté dívce pátrá policie třetí den. Svědci ji viděli v černé paruce

Od pátečních ranních hodin pátrají policisté po čtrnáctileté dívce ze Dvora Králové nad Labem, která už o den dříve...

Prý jsem nebezpečný, diví se farář, jenž přes protesty buduje komunitu

Premium Když se před dvěma lety dobrušský farář Augustín Slaninka rozhodl vybudovat na samotě v Běstvinách u Dobrušky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Paraglidistka skončila v korunách stromů. Svědci zahltili linky horské služby

V pátek odpoledne horští záchranáři v Krkonoších pomáhali uvázlé paraglidistce, která nezvládla let pod Černou horou....

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Při srážce s autem na Trutnovsku zemřel motorkář, spolujezdkyně je zraněná

Na Trutnovsku zemřel po srážce s osobním autem čtyřiadvacetiletý motorkář. Jeho spolujezdkyni přepravil vrtulník ve...

Referendum o EU dotáhneme do konce, říká krajská lídryně SPD Lesenská

Sedmapadesátiletá ředitelka Úřadu práce v Ústí nad Orlicí Vladimíra Lesenská, lídryně kandidátky SPD v Královéhradeckém...

OBRAZEM: Osvětlovací „lízátka“ čekají na hradeckém stadionu na renovaci

Čtyři stožáry s osvětlením, ikonická lízátka na fotbalovém stadionu v Hradci Králové, jdou k zemi jeden za druhým. Čeká...

Dvořák si v hradecké filharmonii žádá velké obsazení s pěti sólisty i dětmi

Velká díla si žádají velké obsazení. Pro Dvořákovo monumentální oratorium Svatá Ludmila se dnes ke královéhradecké...

TESTOVÁNÍ: Hledáme 35 testerek, které vyzkouší balíček s péčí o ruce od Indulony
TESTOVÁNÍ: Hledáme 35 testerek, které vyzkouší balíček s péčí o ruce od Indulony

Péče a hygiena rukou je velmi důležitá, zároveň ale musí být i citlivá. Nyní vybíráme 35 testerek, které budou mít možnost vyhrát balíček od...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...