Pevnost Hanička se vrací v čase, komunistická přestavba už zmizela

  9:37aktualizováno  9:37
Pevnost Hanička v Orlických horách dostává zpátky podobu, jakou měla před přestavbou na protiatomový kryt pro rozvědčíky komunistické státní bezpečnosti. Veřejnost se do přestavěného dělostřeleckého srubu Na Mýtině podívá na jaře.

Je symbolem Haničky, přesto do něj turisté už 44 let nemohou. Dělostřelecký srub Na Mýtině je nejvýraznějším objektem pevnosti ležící na hřebeni nad Rokytnicí v Orlických horách. Právě obrázek tohoto objektu se zájemcům objeví jako první, když na internetu hledají informace o pevnosti. Až dosud si ho však mohli prohlédnout jen zvenčí. To se už příští rok změní.

Turisty do největšího pevnostního objektu v Česku zavede nová prohlídková trasa, kterou se naposledy chodilo v říjnu 1975. Právě tehdy celou tvrz zabralo federální ministerstvo vnitra, aby ji přestavělo na protiatomový kryt pro komunistickou státní bezpečnost, která tam měla mít své válečné pracoviště. 

Nejvýraznějšími změnami prošel právě dělostřelecký srub Na Mýtině. Střílny pro houfnice byly zabetonovány, jednu dokonce nahradila tlaková vrata a z objektu trčely dva plechové komíny. To vše už je minulostí. V těchto dnech dělníci dokončují přestavbu, jež má dělostřeleckému srubu vrátit jeho podobu z konce války, která mu zůstala až do poloviny sedmdesátých let.

„Kubaturou betonu šlo o největší pevnostní objekt v Československu. Bylo na něj použito 5,6 tisíce kubíků betonu. Přestavba v 80. letech při akci Kahan zasáhla hlavně interiér, který měl být součástí válečného pracoviště. My ho navracíme do roku 1938, kdy byla Hanička stavebně zcela dokončená,“ vysvětluje starosta Rokytnice v Orlických horách Petr Hudousek.

Kvůli proměně pevnosti na válečné pracoviště nechalo ministerstvo vnitra v osmdesátých letech vybavit podzemní prostory Haničky moderní technikou. U vchodového objektu vznikla přístavba, která rozšířila sklady a pro obsluhující posádku zvýšila komfort. Komunisté upravovali i povrchové objekty, které měly být nakonec zavezeny zeminou, aby hermetické uzavření pevnosti bylo dokonalé. 

Fotogalerie

Práce se nejvýrazněji podepsaly právě na dělostřeleckém srubu. Stavaři tak letos museli odstranit v minulosti doplněné části objektu a naopak přistavět to, co v osmdesátých letech zmizelo. Třeba tlaková vrata nahradila replika původní střílny, která se na místo vrátila teprve minulý týden, ještě dva týdny, než okolní beton dokonale vytvrdne, ji bude podpírat traverza.

„Střílna je vyrobena podle originálních plánů z roku 1938. Váží 5,2 tuny a je složena z několika odlitků. Ostatní střílny byly zevnitř zabetonovány 3,5 kubíku železobetonu. Podobně zalité byly i zvony. Museli jsme to odstřelit,“ popisuje vedoucí muzea Pevnost Hanička Pavel Minář.

Po rozbourání doplněných částí přišla na řadu nová výstavba. Dělníci doplnili chybějící příčky mezi jednotlivými místy pro kanony, upravovalo se i další zázemí uvnitř srubu. Podle původních plánů firma vyzdila stanoviště velitele. Opravit se musely i plechové šablony, které měly chránit obsluhu houfnic před odpadávajícím betonem při ostřelování objektu nepřítelem.

„Oplechování stěny bylo poškozené. Tady nahoře jsou ještě kapsy, do kterých přijdou nosníky dráhy pro dopravu houfnic, která měla sloužit pro vyměňování děl kvůli údržbě. Ta výkresově existovala, ale ještě nikdy nebyla hotová. Nechali jsme si ji dodělat,“ ukazuje Minář na díry pod stropem horního patra objektu.

Zabetonovány byly v minulosti i menší střílny nebo granátové skluzy, které měly sloužit k likvidaci nepřítele, pokud by se dostal do bezprostřední blízkosti srubu. Také tyto detaily museli stavaři opravit. Práce přijdou celkem na osm milionů korun včetně daně a z 85 procent je uhradí Evropská unie. Díky úpravám bude moci dělostřelecký srub sloužit pro výstup z podzemí. První turisté se sem však podívají až v příští sezoně. Do té doby bude muzeum pracovat na přípravě vnitřní expozice. 

„Nový výstup z podzemí nám umožní vytvořit dvě varianty prohlídek. Dosud trvaly 80 minut a pro většinu návštěvníků byly dlouhé. Většina prohlídek tak bude kratší, zhruba hodinová. Návštěvníci půjdou z podzemí po schodišti dělostřeleckého srubu, prohlédnou si interiér a vystoupí ven,“ říká Pavel Minář. 

Pod srubem se přitom nachází nejhlubší místo v celé tvrzi, které je 36 metrů pod povrchem. Objektem se už v minulosti procházelo. Pro výstup z prohlídky se používal v letech 1969 až 1975, kdy byla Hanička přístupná veřejnosti.

Radnice v Rokytnici plánuje, že v budoucnu by se mohla do dělostřeleckého srubu Na Mýtině vrátit i maketa rychlopalné houfnice ráže 100 milimetrů. Přestože skutečná děla tam vojáci před odstoupením pohraničí nainstalovat nestihli, v roce 1972 nechali dvě makety vyrobit filmaři pro natáčení snímku Dny zrady režiséra Otakara Vávry. Obě však byly později převezeny na Dobrošov. 

„Když už je objekt takto unikátní a velmi dobře zachovalý, nechceme, aby zůstal prázdný,“ míní Petr Hudousek. 

Pevnost Haničku každoročně navštíví za šest letních měsíců 18,5 tisíce návštěvníků. Současná přestavba je první zásadní investicí od roku 1995, kdy tvrz město získalo od ministerstva vnitra. Opravy se však nedotknou hlavní stěny dělostřeleckého srubu, kterou v minulosti poškodily zkoušky německých zbraní. Projekt na její rekonstrukci se teprve připravuje. Odpadávající beton začíná být pro návštěvníky nebezpečný a v horizontu několika let proto bude třeba čelní masku opravit. Zůstat by v ní měly jen velké díry po německých střelách na levé straně objektu.

Nejčtenější

V Červeném Kostelci na Náchodsku se střílelo, na místě zůstali dva mrtví

Policie (ilustrační foto)

V pondělí odpoledne vystrašila obyvatele Červeného Kostelce na Náchodsku střelba. Policie podle serveru tn.cz našla v...

Ulice se pár dnů jmenovala Pod Ovčáčkem, ceduli s překlepem město vydraží

Vrchlabí plánuje dražbu cedule.

Lidé na sociálních sítích se baví „překlepem“ na ceduli označující novou ulici ve Vrchlabí. Radnice ji nechala osadit,...

Střelbu v Červeném Kostelci policie vyšetřuje jako vraždu, spor byl o dům

V rodinném domě v Červeném Kostelci se střílelo.

Policie vyšetřuje pondělní střelbu v rodinném domě v Červeném Kostelci na Náchodsku jako vraždu. Na místě zůstali dva...

Soudy odmítly potrestat pokousání dítěte, majitelé psa unikli i pokutě

Tibetská doga nebo také tibetský mastiff je jednou z největších psích ras.

Majitelé tibetské dogy, která v lednu 2017 v Trutnově potrhala v obličeji sedmiletou dívku, unikli potrestání. Policie...

Udala expartnera za znásilnění jejich malé dcery, u soudu žena otočila

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Krajský soud v Hradci Králové začal projednávat případ invalidního důchodce obžalovaného ze znásilnění nezletilé dcery....

Další z rubriky

Řidič vjel na nechráněný přejezd v polích, srážku s motorákem nepřežil

Tragická nehoda na přejezdu v Sověticích.

Na nechráněném železničním přejezdu v Sověticích na Hradecku zemřel 46letý řidič. Muž jel po panelové polní cestě a...

Černá skládka pneumatik na Jičínsku snad zmizí, firma ji zatím oplotí

Ve Veliši na Jičínsku dál přibývá pneumatik na černé skládce (8. 9. 2019).

Černá skládka pneumatik ve Veliši na Jičínsku zřejmě časem zmizí. Alespoň to slíbil zástupce firmy Setra, jež pozemky...

Sotva vyšel z vězení, podvedl stejné lidi. Důvěřivci přišli o statisíce

Ilustrační snímek

Neuvěřitelnou drzost prokázal muž z Náchodska odsouzený za podvody. Sotva opustil brány vězení, znovu vylákal peníze od...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz