Zrušení tendru znamená další zpoždění největší krajské investice posledních let. Současné výběrové řízení se již loni několikrát prodlužovalo. Uchazeči o zakázku totiž kraji neustále posílali dotazy k doplnění informací a kraj jim podle zákona musel dát dodatečný čas k zapracování odpovědí. Během sedmi měsíců od vypsání zakázky přišlo 210 žádostí. Celkem musel kraj zodpovědět 995 dotazů (o komplikacích jsme psali zde).
„Při tak velké zakázce jsou dotazy běžnou praxí. Tisíc dotazů je ale už opravdu mnoho, a proto jsme na dokumentaci nechali vypracovat nezávislý posudek, který její nedostatečnost potvrdil,“ popsal hradecký hejtman Lubomír Franc z ČSSD.
Většina otázek směřovala k soupisu prací a výkazu výměr, které slouží ke stanovení nabídkové ceny. Vážné nedostatky v projektu jsou podle kraje objektivním důvodem pro zrušení tendru podle zákona o veřejných zakázkách.
Kraj bude projektovou dokumentaci reklamovat. Její revizi má pohlídat odborný dozor. „Tato fáze by měla trvat dva až tři měsíce. Veškeré práce budeme uplatňovat jako reklamaci, kraji tak nevznikne další finanční náklad,“ uvedl radní pro oblast investic Josef Dvořák z ČSSD.
Zpoždění první etapy modernizace nemocnice v Náchodě by nemělo mít vliv na přípravu druhé fáze, kdy se mají oddělení z horní části nemocnice přesunout do dolního areálu. Její příprava pokračuje nezávisle na současném tendru.
Obří modernizace náchodské nemocnice se s problémy potýká dlouhodobě. Nejdříve byla terčem kritiky kvůli vysoké ceně. Proti byli opoziční zastupitelé z ODS (podrobnosti zde). Kvůli průtahům v přípravě projektu navíc kraj přišel v roce 2013 o evropskou dotaci až 410 milionů korun (psali jsme zde).