Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Lékaři víc odpočívat nebudou, nemocnice omezení přesčasů obcházejí

  17:42
Evropská unie chce u pacientů vidět odpočaté lékaře. Podle její směrnice lékaři smějí od ledna odpracovat za rok 416 hodin přesčasů, ale nemocnice v Královéhradeckém kraji to zatím obcházejí.
Přesčasy tvoří zhruba polovinu lékařských platů (ilustrační snímek).

Přesčasy tvoří zhruba polovinu lékařských platů (ilustrační snímek). | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Lékaři si už zvykli, že po celodenní směně ráno znovu nastupují do ambulancí nebo na operační sály. Už měsíc přitom platí zákon, který jejich přesčasy výrazně omezil, ten však ve zdejších podmínkách zůstává spíš na papíře.

Nemocnice dosud uzavíraly s lékaři vedle běžné zaměstnanecké smlouvy ještě dohodu o pracovní činnosti. Do ní byly zahrnuty všechny přesčasové hodiny, které by byly nad limit. Lékaři přitom vykonávají stejnou práci na dvě smlouvy, což kritizuje Lékařský odborový klub. A tato praxe nekončí.

Přesčasy v nemocnicích

* Maximální délka pracovní doby ve zdravotnictví je 40 hodin týdně, nejvýše 8 hodin může být přesčasů (tedy za rok 416 hodin).

* Výjimka do konce roku 2013 umožňovala 40 hodin práce a týdně 16 hodin přesčasů (tedy za rok 832 hodin.)

"Vedení nemocnice si o těchto smlouvách myslí, že jsou legální. Zatím se během ledna nic nezměnilo. Teprve probíhá kolektivní vyjednávání mezi odbory a vedením. Na našem oddělení je lékařských úvazků deset a kdybychom chtěli dodržet přesčasy podle zákona, potřebovali bychom jich šestnáct," říká pod podmínkou anonymity mladý lékař z Oblastní nemocnice v Náchodě.

Lékaři nechtějí přijít o příplatky za přesčasy

Do měsíce mívá pět nebo šest dlouhých služeb a v práci je i 56 hodin. Nejradši by byl, kdyby lékařům zůstaly peníze, které mají z přesčasů, ale pracovní doba by se jim srovnala podle Unie. Jenže se to nedá očekávat.

Běžné je, že lékař nastoupí ráno v 7 hodin do práce, v 15:30 ji "ukončí" a do 7 hodin ráno má ústavní pohotovostní službu.

"Ráno vesele, jistě dobře odpočatý a vyspalý pokračuje v "běžné" pracovní činnosti. V lepších případech, když to umožní provozní podmínky, odchází třeba v 11 hodin domů a příští den opět od 7 hodin ráno, tedy po 28 hodinách předchozí směny, nastupuje do práce. Kontrolní orgány o této realitě dobře vědí a v tichosti ji tolerují," tvrdí místopředseda místní organizace lékařských odborů v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou Jakub Jandík.

Lékařům by pomohla výjimka

Česká republika měla deset let na to, aby se na unijní směrnici připravila. Ve hře může být znovu výjimka na přesčasy, pokud ji ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček navrhne. Ten čeká na analýzu.

Nemocnice měly vloni méně peněz vinou tvrdé úhradové vyhlášky. Lékaři proto nečekají, že by špitály najednou mohly přijímat nové kolegy. Kdyby jich přibylo, znamenalo by to, že by lékaři zůstávali v práci kratší čas a déle by získávali zkušenosti.

Při dodržení zákoníku práce při stávajících počtech lékařů by se mohl snížit počet výkonů prováděných v nemocnici a prodloužily by se čekací doby na operace.

Lékařům by také klesly platy, přesčasy jim nyní tvoří polovinu platu.

Podle něj řešení pomocí dvou smluv není v souladu s legislativou. Také lékař z hradecké fakultní nemocnice si píše část přesčasů na dohodu.

"Když mám čtyřiadvacetihodinovou službu, proplácí mi z ní osm hodin na dohodu o pracovní činnosti. Je to způsob, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Osobně bych se přesčasů nevzdával. Dostanu se na plat 25 tisíc korun, jinak bych měl jen 17 tisíc," říká mladý lékař anonymně.

Lékaři na trhu práce chybí

Vedení nemocnice vysvětluje, že sahá k dohodám, protože v Hradci není dost lékařů z jiných zařízení, kteří by vypomohli.

"Jakékoliv jiné řešení má na lékařský personál dopad v podobě nižších výdělků. Navíc v některých specializacích je na trhu práce absolutní nedostatek lékařů," podotýká ředitel fakultní nemocnice Roman Prymula.

Podle něj záleží i na politicích, zda zůstane péče v současném rozsahu, anebo se bude dodržovat formální směrnice a občas nebude mít kdo léčit. Pro pacienty se v nemocnicích zřizovaných krajem mnoho nezmění.

"Všichni ředitelé se musí vypořádat s požadavkem na omezení přesčasů, i když to je velmi těžké. Na představenstvu holdingu jsme se dohodli na určitém postupu. Děláme vše pro to, aby kroky neměly dopad na konkrétní pacienty," říká krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková (ČSSD).

V Jičíně jsou požadavky těžko splnitelné

Nemocnici v Jičíně se loni podařilo v souladu se zákoníkem práce vejít do limitu 832 hodin. Změnili tam organizaci práce na odděleních a lékaři museli čerpat víc náhradního volna za přesčasy. Letošní limit je znovu problém.

"Nepřetržitou péči v obou nemocnicích zajistíme, ale dodržení limitu přesčasové práce je v našich podmínkách i přes všechna přijatá opatření těžko splnitelné," míní ředitelka oblastní nemocnice Jičín a dočasná šéfka trutnovské nemocnice Dana Kracíková.

Ta vidí problém v nedostatku lékařů a ve způsobu jejich dalšího vzdělávání. Když se připravují na specializaci, odejdou i na několik let do fakultní nemocnice. Obě nemocnice se chystají přijmout další lékaře na gynekologicko-porodnické oddělení, ARO a dětské oddělení.

Česká republika měla deset let na to, aby se na unijní směrnici připravila. Například krajská záchranná služba se vypořádala s přesčasy u kmenových zaměstnanců, když provedla vnitřní změny.

"Kmenových lékařů máme 22 a u nich omezení přesčasů dodržujeme. V druhé polovině pracovních úvazků jsme však závislí na 73 spolupracujících lékařích. Kdyby jim jejich zaměstnavatel neumožnil pracovat ještě u nás, dostali bychom se do vážného problému," říká ředitel Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Jiří Mašek.

  • Nejčtenější

Mladá Češka šla v Polsku po zavřené stezce, zřítila se z úbočí Sněžky

Při pádu ze severního úbočí Sněžky se v neděli zranila mladá Češka. Vydala se po uzavřené Jubilejní cestě na polské...

Liberec závěrečným zvratem zaskočil Hradec, Sparta tlaku Třince odolala

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy v neděli pokračovalo zbylými dvěma sériemi. Zatímco nejlepší dvojice týmů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čtvrtfinálová dramata. Třinec skolil Spartu v prodloužení, sérii srovnal i Hradec

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy pokračovalo dalšími dvěma zápasy. Liberec znovu sahal v Hradci Králové po...

Náklaďák na Hradecku sjel ze silnice a naboural do stromu. Řidič zemřel

Kvůli smrtelné nehodě u obce Stračov na Hradecku byla v sobotu dopoledne asi dvě a půl hodiny uzavřená frekventovaná...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Štěně chtělo dosáhnout na schované šály a zapnulo sporák, v bytě začalo hořet

Čtyřměsíční štěně huskyho způsobilo požár v bytě v Kunčicích nad Labem na Trutnovsku. Tamní obyvatelka nechala psa...

Z triatlonistky Frintové je pralinkářka Divoká. Nerada bych se nudila, říká

Premium Rok zásadních životních změn má za sebou nejlepší česká triatlonistka posledních dvaceti let Vendula Divoká, za...

Senior vjel na přejezdu přímo pod vlak a zemřel, spolujezdec je vážně zraněný

Řidič v osobním autě najel v pondělí odpoledne na přejezdu u Chomutic na Jičínsku do cesty spěšnému vlaku. Nehodu...

Nejlepší pocit je, když hudbou proniknete do srdcí jiných, říká písničkářka

Písničkářka Andrea Šulcová vydala album Opportunities. Skládala už dříve, ke kytaře a psaní se však vrátila po období s...

Náklaďák na Hradecku sjel ze silnice a naboural do stromu. Řidič zemřel

Kvůli smrtelné nehodě u obce Stračov na Hradecku byla v sobotu dopoledne asi dvě a půl hodiny uzavřená frekventovaná...

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...