U Náchoda škodí přemnožení mufloni. Budou z nich trofeje

  11:02aktualizováno  11:02
Myslivci na Náchodsku nabízejí zájemcům komerční odstřel trofejí přemnožených muflonů. Zvěř chodí z Polska a devastuje lesy, když mladým stromkům loupe kůru. Zájem o odstřel mají hlavně Němci.

Lesníci lákají lovce na trofejní berany. Ilustrační snímek | foto: Barbora Vajsejtlová, iDNES.cz

Muflon je pro laiky roztomilá divoká ovce s podivnými rohy, ale pro lesníky je to škůdce. Na Náchodsku zájemcům nabízejí možnost ulovit si od srpna do prosince vlastní mufloní trofej. "Mufloni se v našich lesích přemnožili, takže je to letos hodně aktuální," zve lovce do regionu mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

Kopytníci působí značné škody nejen na majetku městských lesů, ale i na pozemcích soukromníků. Objevují se v lesích na Náchodsku, zejména pak v okolí Broumova. Na Javořích horách zachytily fotopasti jejich velké počty (čtěte zde).

Fotogalerie

Čeští lesníci by jejich stavy rádi snížili, ale příliš se jim to nedaří, zvířata do revírů totiž chodí z Polska. "Tam mají větší klid, proto se zdržují větší část roku v Polsku a k nám pak chodí víceméně jen škodit," vysvětluje lesník náchodských lesů Vladislav Kašpar.

Mufloni poškozují zejména mladé stromky do dvaceti let, kterým loupou kůru.

"Do nich se pak dostane hniloba a v mladém věku vyhnijí, pak uschnou nebo se zlomí," popisuje lesník největší škody, které kopytníci na porostu působí. "Působí také na malých kulturách, kde okusují vršky, takže stromečky rostou pomaleji," dodává.

Náchodské lesy nabízejí zájemcům lov muflona ve vlastní honitbě v podhůří Orlických hor. Lovec si trofej může vybrat podle svých schopností i finančních možností. Dospělého si může odstřelit podle kategorie už od 200 eur, tedy zhruba pěti tisíc korun. Za takzvaného kapitálního berana dá i několikrát tolik.

"U něj může být cena klidně i 200 tisíc korun. U takovýchto kusů často je cena stanovena dohodou mezi lovcem a honitbou," říká Kašpar. Městská společnost peníze vydělané z komerčního lovu využívá na svůj další provoz.

Poplatek za odstřel určí komise podle okrasy

Částku, za kterou si lovec může muflona odstřelit, myslivci určují podle bodové hodnoty rohů, takzvanými body C. I. C. Ty zase udává hodnotitelská komise při okresním mysliveckém spolku.

Na lov s sebou klient dostane doprovod, který s ním bude chodit na lovecké vycházky, ty mohou trvat i jeden nebo až dva týdny, záleží vždy na štěstí. "Může se stát, že klient chodí třeba čtrnáct dní, a neuloví," říká lesník.

Za rok se na tamní honitbě odloví 10 až 12 kusů, z toho asi polovina jsou berani, o které mají zájem komerční lovci. "Kvůli docela vysoké ceně trofeje se zaměřujeme hlavně na zahraniční klientelu," říká Nina Adlof. Menší kusy ale jezdí střílet i čeští lovci.

"Mezi Čechy jde buď o podnikatele, nebo o myslivce, kteří se ve své honitbě s muflonem nesetkají a ušetří si na to pár tisíc," říká lesník.

"V minulosti byl značný zájem hlavně mezi německými lovci. Poslední dobou je čím dál větší zájem spíš o menší kusy do dvaceti tisíc korun. Je možné, že je to způsobeno krizí," odhaduje Kašpar.

Lov muflona mohou lovci v náchodských lesích doplnit i odstřelem daňka nebo srnce. Lovci samozřejmě musí mít platný zbrojní průkaz.

Komerční odstřel muflona povolují - ač pouze velmi omezeně - i myslivci v Machově, který se pyšní největšími kusy ve světovém měřítku (více čtěte zde).

"Žádosti vyhodnocuje komise, která však povolí tak jeden odstřel ročně," říká hospodář tamního spolku Jiří Scholz.

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

V Peci přejela rolba lyžaře, v Beskydech spadl na běžkařku strom

Když se Česko potýká s nedostatkem sněhu, rolbuje se jen výjimečně. Rolbař pak...

Rolba s vlekem přejela a vážně zranila v neděli dopoledne v Peci pod Sněžkou na sjezdovce v Javořím dole šedesátiletého...

Ochránci zvířat natočili prasata v klecích. Vepříny se obrací na policii

Obránci zvířat natočili chov prasnic v klecích v Mlékosrbech na Hradecku.

Majitelé dvou vepřínů na Hradecku podali trestní oznámení na neziskovou organizaci Obránci zvířat za neoprávněné...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Řidič kodiaqu narazil na silnici do pohovky, škoda je čtvrt milionu

Dopravní nehoda u Chlumce nad Cidlinou (15. 1. 2019)

Šoférovi na Hradecku přiletěla přímo před auto nová pohovka zabalená v igelitu. Její majitel ji totiž pořádně...

Další z rubriky

Autobus na Náchodsku vrazil do stromu a je v příkopu, pět lidí se zranilo

Nehoda autobusu u Černčic na Náchodsku (17.1.2019).

U Černčic na Náchodsku ráno narazil autobus do stromu a skončil v příkopu. Jelo v něm 19 cestujících a řidič. Pět lidí...

Vůz po smyku dopadl na koleje. Řidička unikla těsně před nárazem vlaku

U Jaroměře auto vyjelo ze silnice a skončilo na železniční trati, kde do něj...

Štěstí v neštěstí měla řidička, která odpoledne havarovala u Jaroměře. Po smyku její vůz vyletěl ze silnice až na...

Záchranáři cvičí se psy zásah v lavině, kvůli počasí nemohli na Sněžku

Lavinový kurz horské služby se psy u Richtrovek v Krkonoších (16.1.2019).

Vítr, sníh a viditelnost na půl metru v Krkonoších komplikovaly cvičení horských záchranářů se psy i jejich výstup na...

Najdete na iDNES.cz