Klicperovo divadlo uvede premiéru Drábkovy hry Unisex. | foto: archiv Klicperova divadla

Divadlo poprvé uvede Drábkův Unisex, malou oslavu v širých temnotách

  • 1
Poslední premiérou 131. sezony hradeckého Klicperova divadla bude inscenace hry uměleckého šéfa Davida Drábka o posledním násilí v Evropě. Svérázná apokalyptická fantasy Unisex v autorově režii se na jevišti objeví vůbec poprvé.

Dramatik, režisér a umělecký šéf Klicperova divadla David Drábek hru Unisex napsal v roce 2009. Autor oblíbených komedií Jedlíci čokolády či Velká mořská víla se drží oblíbeného počtu tří hlavních hrdinů i tentokrát. Unisex je hořce komickým putováním tří přátel, členů tajné organizace s krycím jménem Sklípkani.

Dřívější Egon, dnes transsexuál Nina, dokáže vycítit přítomnost zla. Nevzhledná učitelka Vonderková, zvaná Želva, pozná, kdy přesně člověk zemře. A podivín Boleslav vyřezává na vlastní pěst zločincům mateřská znaménka, aby neprošli do nebe. Trojice hrdinů se pod vedením tajuplného znalce kávy Maxe vydává na fantaskní pouť, na misi, která je zavede až do nezmapované oblasti snad kdesi na Sibiři.

Fotogalerie

Ani v této inscenaci surrealistický kabaretiér nezapře cit pro politickou satiru.

„Jsem velký příznivec Evropské unie. Za mák nevěřím Rusku a považuju ho za minimálně stejné ohrožení jako militantní a Koránu odcizený islamismus. Evropa je mžouravá a zlenivělá, otylá z dostatku. Otupělá stovkami diplomatických a ekonomických konsenzů. Ale pořád je to nejlepší myslitelné společenství a doslova záchrana pro geopoliticky tak bezvýznamnou zemi, jakou je Čechie. Když pozoruji, jak nevděčně až fakansky k ní visegrádské země přistupují, jak hltají dotace a odmítají odpovědnost a solidaritu, je mi zle,“ říká dramatik oceněný několika Radokovými cenami.

Soudí, že naše zem mentálně nevybředla z kágébácké propagandy Třiceti případů majora Zemana.

„Dnes v ní Rusko znovu aktivně pokračuje a není náhoda, že jejím užitečným idiotem se stal prezident totožného příjmení. Nastává čas orwellovských otazníků a vykřičníků. Velký Bratr znovu zamrkal a je podobný Sauronovi. Opět dobrovolně omezíme svou svobodu a vložíme moc nad našimi životy vládě pevné ruky. Rudohnědý mor se dere ke slovu i u nás. A my se prohlašujeme za druhé Švýcarsko. To je trapné až k debilitě,“ míní autor.

Jako motto si dal větu z amerického románu Cormaca McCarthyho Cesta: „Jak poznáme, že jsme pořád ještě ti hodní?“

Zbloudění pohlaví

Unisex v jeho hře znamená zbloudění pohlaví. Mužství a ženství se totiž podle Drábka v současnosti nově definují.

„Výsledek je dílem demokraticky vyspělejší, dílem jalový a končící na antidepresivech, v továrnách na léčbu neplodnosti či pod soustruhy plastických chirurgů. Bohatá společnost ve své dekadentní, finální fázi produkuje lidi, kteří chtějí zmlsaně všechno. Takže chtějí i určitou oboupohlavnost,“ naznačuje Drábek.

Podle autora je Unisex ostrý jako skalpel a současně výpravný a zábavný v duchovně občerstvujícím slova smyslu. Podle dramaturgyně Markéty Bidlasové jde o hru plnou temna a mrazu.

Klicperovo divadlo uvede premiéru Drábkovy hry Unisex.

„Překvapivě plnou. Je v ní ovšem také mnoho toho, na co jsme u Davida zvyklí. Hlavními hrdiny jsou sympatičtí outsideři, bizarní mimoňové, kteří se buď svým fyzickým nebo duševním ustrojením velmi vymykají průměru. Dále tu máme nadpřirozené bytosti a jevy, máme tu mrtvé, s nimiž lze normálně komunikovat. Máme tu mnoho různých reflexí doby, od drobných postřehů každodennosti až po komentáře současnosti, které se týkají zásadních hodnot a existenciální podstaty. A máme tu samozřejmě spoustu slovního a situačního humoru,“ říká.

Unisex, na rozdíl od Jedlíků čokolády nebo Velké mořské víly, se nezabývá mikrokosmem vztahů, ale makrokosmem.

„Nedívá se dovnitř domu a rodiny, ale do střev společnosti a do možné budoucnosti lidstva. Neinspiruje se pohádkami, ale spíš temným komixem či krimi-thrillerem. Mrazivá je i osamělost postav. Přesto a nebo právě proto čtu Unisex jako oslavu polarity a chyb, toho nepohodlného, ale tolik bohatého zdroje zkušeností a vývoje. Malou oslavu v široširých temnotách, osvětlenou světýlky humoru, pochopení pro odlišné, něhy k nepodařenému a pošahanému,“ uvádí dramaturgyně.

V hlavních rolích se objeví Kamila Sedlárová, Vojtěch Dvořák, Miroslav Zavičár, Marie Poulová, Filip Richtermoc, Jakub Tvrdík či Zora Valchařová-Poulová. Dále jako laboranti, Lachtaní lidé či Islámský stát hrají Marie Kleplová, Natálie Holíková, Lubor Novotný, František Staněk, Josef Čepelka, Pavel Neškudla.

Autorem hudby je Darek Král, kostýmů Simona Rybáková a scény Jakub Kopecký. Premiéra začíná v sobotu v 19 hodin.